fbpx

פתרון Mesh גם לממ"ד – סיקור ASUS ZenWiFi AX Hybrid (XP4)

מערכות Mesh הופכות לדי נפוצות בשנים האחרונות, אבל מה לגבי מערכות Mesh היברידיות? בעוד שמערכות Mesh "רגילות" דורשות קשר עין ומרחק סביר בין הנתבים, זה לא תמיד מתאפשר. פעמים רבות לא פשוט למקם נתבי Mesh סטנדרטיים בצורה שגם תספק כיסוי רחב לכל הבית/משרד וגם אות מהיר בין כולם. כדי לפתור את הבעיה הזו, אסוס הציגה פתרון חדש שנקרא Mesh היברידי.

Mesh היברידי הוא למעשה Mesh שבו הנתבים מתקשרים ביניהם על גבי רשת החשמל של הבית במקום על רשת ה-Wi-Fi. תקשורת על גבי רשת החשמל אומרת שניתן למקם את נתבי ה-Mesh בכל נקודה אפשרית בבית עם שקע מבלי להתחשב במרחק בין היחידות ובמכשולים ביניהן.

יחד עם זאת, מתאמי רשת-חשמל מלמדים אותנו שלא תמיד מדובר בפתרון מושלם. לעיתים, מעבר רשת דרך תשתית החשמל פוגעת במהירות האינטרנט בצורה משמעותית. האם אסוס הצליחה להתגבר על האתגרים האלה עם מערכת ה-Mesh ההיברידית שלה?

מה בקופסה, עיצוב וחיבוריות

בתוך הקופסה מקבלים נתב אחד או שניים, בהתאם לחבילה שאותה בחרתם. אנחנו קיבלנו את הערכה הכוללת 2 נתבי AX1800+AV1300, על התקנים האלו נפרט בהמשך. כמו כן, בתוך האריזה מקבלים כבל רשת, 2 כבלי חשמל, כתב אחריות וחוברת הוראות שימוש. היינו שמחים לראות עוד כבל רשת אחד או שניים למרות שמדובר במערכת המיועדת בעיקר לשימוש ב-Wi-Fi.

אם כבר מדברים על חיבורי רשת, כל יחידה כוללת שני חיבורי רשת עבור LAN וחיבור WAN אחד. קיים גם חיבור USB Type A וכמובן גם חיבור חשמל.

החיבורים הזמינים בכל יחידה

ברמת העיצוב אסוס בחרה לשמור על עיצוב הזהה לזה של שאר מוצרי ה-ZenWiFi שלה. ה-ASUS ZenWiFi AX Hybrid (XP4) מגיע בצבע לבן, בגימור מעט פלסטיקי לטעמי, אך כזה שלא משאיר כמעט טביעות אצבע על המכשיר, ושומר על מראה נקי, אם כי גודל היחידות עצמן היה מעט גדול ובולט, אבל סך הכל מדובר בעיצוב מודרני שיוכל להשתלב בקלות בלא מעט בתים ומשרדים.

יחידות ה-Mesh תומכות בתקני AX1800, תקן WiFi6 802.11ax, במהירות של עד 1201Mbps ב-5GHz ו-574Mbps ב-2.4GHz. וכן גם בתקן AV1300, המאפשר חיבור אינטרנט על גבי רשת חשמל, במהירות של עד 1300Mbps. היתרון של תקשורת על גבי רשת החשמל, (HomePlug AV2 MIMO), הוא היכולת להתגבר על קירות עבים כמו קירות ממ"ד, בהם קשה לקבל קליטה טובה של Wi-Fi, ולא משנה באיזה תקן. יחידות Mesh שתומכות ב-AV2 יכולות בקלות להתגבר על המכשול הזה, ולאפשר אינטרנט מהיר גם בחדרים בהם קליטת ה-Wi-Fi נמוכה. ה-AX Hybrid תומך גם ברשתות חשמל תלת פאזי ביתיות.

מיקום אופטימלי בסלון – מעל הממיר

הליך ההתקנה

אסוס טוענת כי הליך ההתקנה מאוד מהיר ופשוט. מהניסיון שלנו, היא גם לא טועה. בתוך דקות אחדות הצלחנו לחבר את רשת ה-Mesh לרשת הביתית בעזרת תהליך ההתקנה המהיר, אנשים בעלי ראוטרים ומוצרי תקשורת של ASUS יהנו גם מפיצ'ר AiMesh, שסורק ומגדיר באופן כמעט אוטומטי רשתות בתהליך מהיר ויעיל, ובכך נמנעים מהסתבכות עם הגדרות ורשתות שונות.

ממשק המשתמש

ממשק המשתמש של ה-ZenWiFi AX Hybrid לא שונה בהרבה מהממשק של שאר מוצרי התקשורת של אסוס (ASUS). דרך הממשק ניתן לראות איזה מכשיר מחובר לאיזו יחידת Mesh, לראות את טיב החיבור בין יחידות ה-Mesh השונות וכן גם להגדיר פיצ'רים מגניבים כמו ה-AiProtection או ה-QoS של אסוס.

מתוך הממשק ניתן גם לקנפג מגוון רחב של הגדרות הנוגעות לרשת האלחוטית במטרה להוציא את מיטב הביצועים. סך הכל מדובר באותו הממשק המוכר והאהוב של אסוס. בעוד שלא מדובר בממשק המושלם הוא בהחלט מעולה וטוב בהרבה מזה של לא מעט יצרניות אחרות בשוק.

ממשק המשתמש

ביצועי Wi-Fi

מבחינת ביצועים, בדקנו את ה-AX Hybrid בבדיקת מהירות Wi Fi במספר נקודות שונות ובמרחקים שונים, בכדי לדמות שימוש אמיתי, כמור ממ"ד, סלון, ומרחק רב בין הנקודות. את ה-Mesh חיברנו לאינטרנט ביתי בסיב אופטי במהירות 1000/100, כך שמבחינת הרשת אין לנו צוואר בקבוק.

התוצאות מבחינתנו היו טובות, במיוחד בהסתכלות על התוצאות שקיבלנו בחיבור בסלון ובנקודה מרוחקת, בהם כמעט ולא הייתה הפרעה בין היחידות, והתוצאות בהחלט מראות את זה. את הבדיקה שערכנו בממ"ד ביצענו כמובן על גבי רשת חשמל.

סיכום

טכנולוגיית Mesh הפכה אצל רבים לפתרון קל ויעיל להגדלת טווח רשת האינטרנט הביתית, קו מוצרי ה-ZenWifi של Asus ממשיך להביא פתרונות טובים ומגוונים, והפעם התמיכה גם בטכנולוגיית AV2 נותנת מענה לאנשים כמוני, שצריכים כיסוי טוב גם בממ"ד,
מחיר של יחידת AX Hybrid אחת יעלה 939 ש"ח, וחבילה של 2 יחידות כמו זו שקיבלנו, תעלה לכם 1,699 ש"ח (מחירים רשמיים מומלצים לצרכן), מועד הגעת היחידות לישראל הוא אמצע חודש יוני.

 

טוני מלינקוביץ'
טוני הוא העורך הראשי שלנו כאן באתר, עם ידע רחב בחומרה ומקורות מהירים, טוני הוא גם הכתב המהיר ביותר שלנו, בנוסף לכתבות המעולות של טוני הוא גם אחראי על רוב הביקורות שלנו באתר וגם על המלל וחוות הדעת על חלק מסיקורי הוידאו שלנו.
דילוג לתוכן