fbpx

איך מעבירים תוכנה ל-SaaS? ראיון עם טל חלוצי, דירקטור פיתוח בחברת PTC

ההתפתחויות בשוק התוכנה שינו את האופן שבו הלקוחות מצפים לעשות שימוש בתוכנות שלהם ולשלם עליהן, ובמקביל שינו את המודל העסקי של חברות התוכנה ממכירת מוצרי תוכנה כמוצרי מדף למכירת שרותי תוכנה כמנוי שמתחדש מדי שנה.

נתונים עולמיים מראים כי שוק ה-SaaS צומח בקצב מהיר של פי 6.5 מהכלכלה העולמית, חברות מוציאות בממוצע כ- 2,623 דולר לעובד בשנה על SaaS, 80% מהעסקים כבר משתמשים באפליקציה SaaS אחת לפחות וההערכה היא שכיום פועלות כ- 11,000 חברות SaaS ברחבי העולם. בממוצע, כמעט מחצית מתקציבי ה-IT מוקצים לשילוב של תוכנות מקומיות (22 אחוז), SaaS (7 אחוז) ו-IaaS/PaaS (18 אחוז). ביחד, הוצאות הענן על פני SaaS ו-IaaS/PaaS עומדות על 25 אחוזים בממוצע. 

הנתונים הללו מראים כי המעבר לענן הוא לא שאלה של האם לעבור, אלא איך. זהו תהליך מורכב, שיש להתכונן אליו ולנהל אותו בצורה מסודרת שלוקחת בחשבון את כל המשתנים. חשוב לעשות זאת בצורה נכונה, כדי שזמן המעבר יהיה קצר והמוצר יהיה יעיל ואמין, אחרת התהליך עלול דווקא לדחוף את הלקוח לעבור למתחרים.

טל חלוצי , דירקטור פיתוח בחברת PTC מספר איך מנהלים פרויקט העברת תוכנה מ- On premise  ל- SaaS, מה האתגרים, למה חשוב לשים לב וכיצד משכנעים את הלקוחות לעשות גם כן את המעבר.

מה המשמעות של המעבר ל-SaaS?

מבחינת הלקוח המעבר לענן חוסך את עבודת התחזוקה הנדרשת  מצוות ה- IT  בחברה – הקצאת שרתים, העסקת מנהל מערכת שיהיה אחראי על התקנה והגדרה של התוכנה ושל המשתמשים,  יבצע עדכונים וישקיע בתחזוקה הפנימית של מוצר. בענן התפעול יותר פשוט והוא מנוהל ע"י מי שמספק את השרות ולא על ידי מי שרוכש. ההתקנה, העדכון והקצאת השרתים הם כבר לא באחריות החברה אלא באחריות חברת התוכנה. הטיפול בשרתים וקביעת נהלי השירות מתבצעים בצורה שקופה ללקוח, כך גם התקנת ההגרסה הכי מעודכנת. חברת התוכנה דואגת שיהיו מספיק שרתים שיתמכו בעבודתם של הרבה משתמשים במקביל, בנוסף היא דואגת גם לאבטחת המידע, שלא יתחברו משתמשים לא מורשים ושלא ייגנב מידע.

איך ממירים תוכנת On premise למוצר SaaS שיעבוד בצורה יעילה? 

מעבר למודל SaaS בעצם מעמיס על חברת התוכנה את האופרציה ויש להיערך לכך. זה שינוי מעמיק בהבנה של המוצר הכולל אותו מפתחים. במודל רגיל אנחנו כצוות פיתוח מייצרים תוכנה בלבד, ובמודל SaaS אנחנו מספקים הרבה יותר. 

בשלב הראשון צוות הפיתוח צריך להבין מה זה אומר לעבור ל SaaS. לדוגמא: במודל SaaS מספר גדול של לקוחות משתמש במשאבי מחשוב משותפים בו זמנית וצריך לדעת לתמוך במס' גדול יותר של משתמשים ואיך לחלק את העומס. שיתוף המשאבים יוצר פרצות אבטחה אפשריות שצריך להיערך להן עם מערכת הרשאות קפדנית ובלתי ניתנת לעקיפה. בנוסף צריך לפקח על מצב המערכת בכל רגע נתון ולצורך כך לאסוף נתוני מערכת רלוונטיים. באופן כללי צוותי הפיתוח צריכים ללמוד להכיר את כל המשתנים בעולם הזה כדי להתאים את המוצר הקיים לדרישות המיוחדות של עולם ה SaaS.

בנוסף, צריך לצרף צוותים חדשים שיטפלו בתחזוקה ובאוטומציה של המערכות המותקנות סביבות הענן, שידאגו שכל התהליכים הכוללים שדרוג וניטור הפעילות, וידאגו לזמינות התוכנה. אלה צוותי פיתוח הקרויים Dev Ops שאינם מפתחים מוצר אלא יוצרים תהליכי אוטומציה בסביבות ענן. צוותים אלה משלבים ידע בכתיבת תוכנה עם הבנת עולם ה IT ותפקידם לדאוג לזמינות המערכת למשתמשים, טיפול בתקלות אם משהו משתבש, מניעת פרצות אבטחת מידע, הקצאת מספיק מכונות, זיכרון, רוחב פס וכל מה שנדרש לצורך זמינות ואמינות מוצר התוכנה שהחברה מספקת כשירות.

כמה זמן לוקח מהרגע שמחליטים ועד הרגע שמפתחים תוכנה בענן?

זה תלוי כמה רחוק המוצר הקיים מהעולם הזה וכמה הוא מורכב. למשל, כאשר הארכיטקטורה שלו מבוזרת קל יותר להעביר את התוכנה לענן. לעומת זאת, אם היא מונוליטית צריך לבצע יותר פעולות כדי להתאים אותה לענן. בגדול התהליך לוקח סדר גודל של מספר שנות עבודה. ככל שהבסיס הטכנולוגי ישן יותר, כך תהיה יותר עבודת פיתוח כדי להתאים את התוכנה לענן.

מהם האתגרים בדרך?

חשוב שכבר מההתחלה שכל המעורבים יכירו ויבינו את עולם הענן ואת ה Best practices שלו. כחלק מהמעבר, גם מפתחים וותיקים ומומחים בתחומם בעולם ה-On Premise צריכים ללמוד תחומים חדשים ולשנות דרכי חשיבה. צריך ללמוד ולהכיר מהם הטכנולוגיות והכלים הזמינים בעולם הזה, ואלו משתנים תדיר כך שצריכים כל הזמן להתעדכן. ברמת מוצר התוכנה צריך לאפשר גמישות מקסימלית כדי להתאים את כמות המשתמשים בכל רגע נתון, לחלק את המשאבים בצורה יעילה ומקסימלית על מנת שכמה שיותר משתמשים יוכלו לעבוד בו זמנית. זה עשוי לדרוש שינויי ארכיטקטורה מורכבים במוצר, ובעקבותיהם בדיקות רבות עד שהמוצר חוזר להיות יציב ונטול תקלות. גם תהליכי הוצאת גרסה עשויים להשתנות מרגע שמתחילים לספק שירותים בענן, ולרוב הם מתקצרים ממחזורים של מספר חודשים למחזורים של מספר שבועות בלבד, כדי לתת מענה מהיר לבעיות איכות ובעיות אבטחת מידע שמתגלות כל הזמן. הוצאת גרסאות לעיתים תכופות מחייבת בהתאם כיסוי מקסימלי של בדיקות תוכנה אוטומטיות, דבר שהוא רצוי בכל מודל של תוכנה אבל הופך לתנאי הכרחי עם המעבר ל SaaS.

האם יש יותר פתיחות מצד הלקוחות?

בהחלט. הפתיחות למעבר למודל SaaS הולכת וגדלה כי יוצאים לשוק עוד ועוד מוצרים בענן וכך קל לשכנע אותם לעבור למודל זה. עד שפרצה הקורונה ארגונים רבים לא ששו לעבור למודל הענן. הקורונה יצרה הזדמנות ותנאים חדשים שהעניקו יתרון למוצר ענן, מהסיבות הברורות שהרבה מאתנו עבדו מהבית והיו צריכים להתחבר מרחוק. חברות שהתבססו על מוצרי ענן יכלו לאפשר לעובדיהן להמשיך לעבוד מכל מקום, במינימום מאמץ.

בנוסף, ההתפתחות בעולם הסלולר והעובדה שאפליקציות עסקיות רבות יכולות לרוץ על גבי הטלפון הנייד ולהיות זמינות מכל מקום תרמה גם היא לפתיחות לעבור לענן.

מצד שני, לקוחות עדיין מודאגים מכך שעליהם לסמוך על צד שלישי שינהל עבורם את המידע, ידאג שהשרתים לא יקרסו, שלא ייגנב או יימחק מידע ועוד. אלו חששות שעולים כל הזמן, והלקוחות צריכים לעבור את התהליך, לראות שזה עובד ולהיווכח שהמערכת זמינה מכל מקום ואמינה. בנוסף, ככל שארגון נתון לרגולציה נוקשה יותר, כלומר המידע אצלו הוא מידע רגיש קשה לו לעבור לענן, למשל תחומי הרפואה הפיננסים. יחד עם זאת, נוצרו תקנים חדשים שמתייחסים לאבטחת מידע וזמינותו שמאפשרים לארגונים כאלה לסמוך כעת על שרותי הענן שעומדים בהם.

לסיכום, האם לדעתך יש עתיד בכלל לתוכנות הקלאסיות?

אני מאמין שהתוכנות הקלאסיות ילכו וייעלמו. עדיין יהיו אפליקציות מקומיות ושילוב היברידי של גם וגם, אבל ארגונים חדשים שקמים כעת ויצטרכו לבחור איך לעבוד, כנראה יבחרו בשירותים מבוססי ענן כי זה קל יותר להקמה וזמין יותר. כך, גם אם נוצר מצב חירום כגון מלחמה, מגיפה וכד' יש אפשרות לזוז ולהמשיך לעבוד ממקום אחר בצורה חלקה. את זה הם לא היו יכולים לעשות אם היו תלויים בחוות שרתים מקומית. הענן מאפשר לשבת בכל מקום בעולם ולהמשיך לעבוד ואין ספק שזהו משתנה חשוב בהחלטה של ארגונים לעבור לענן.

לידור צרויה
עם מספר שנים של עבודה וניסיון בתחום ה-New Media והטכנולוגיה, לידור החליט להקים את Tech-IL בשנת 2018 עם מטרה ברורה – להיות שם דבר בתחום הטכנולוגיה. עם ניסיון וידע רב בניהול דיגיטל, עריכה, וטכנולוגיה, לידור מביא מוטיבציה ורצון לשים תוכן איכותי וטוב בחזית המדיה ע"י סיקורים, חדשות, וסרטונים בערוץ היוטיוב.
דילוג לתוכן