fbpx

מבט מקרוב: TUF B660 PLUS WIFI D4 של אסוס

כאשר אינטל (Intel) השיקה את מעבדי ה-Alder Lake non K, היא השיקה גם את Chipset ה-B660. מדובר ב-Chipset זול יותר מן ה-Z690 אשר אינו תומך באוברקלוקינג. כמו כן, לוחות אם המבוססים על B660 מגיעים לעיתים עם כמות חיבורים מצומצמת בהשוואה לזו הקיימת בדגמי ה-Z690 האיכותיים.

למרות הקיצוץ בקישוריות, Chipset ה-B660 מציע תמורה טובה למשתמש הממוצע, בין אם לשימוש ביתי-משרדי ובין אם לגיימינג. למעשה, זה גם לא הדור הראשון שבו Chipset ה-BX60 מביא את התמורה הטובה והמאוזנת ביותר למחיר. כדי לבדוק מה חדש ב-B660 אסוס ישראל שלחו לנו את לוח האם TUF B660 PLUS WIFI D4 למבט מקרוב.

מה בקופסה

בתוך הקופסה, ה-TUF B660 PLUS WIFI D4 מגיע עם שני כבלי SATA, אנטנת Wi-Fi, ברגי M.2, דיסק התקנה, מדריך שימוש וכרטיס של TUF. באופן מעניין לוח האם הגיע רק עם שני כבלי SATA כאשר ציפינו שהוא יגיע לפחות עם ארבעה כבלים עבור אנשים המשתמשים בכמה כונני אחסון המבוססים על SATA.

מעבר לכך, לוח האם מגיע עם כל מה שהמשתמשים ובוני המחשבים יצטרכו. כן נציין שלהערכתנו מיותר היה לכלול את דיסק ההתקנה שכן במחשבים רבים היום אין אפילו חיבור לכונן דיסקים ומרבית הדרייברים מותקנים באופן אוטומטי בעת חיבור המחשב לאינטרנט בהתקנת מערכת ההפעלה Windows 10 ו-Windows 11.

עיצוב

ברמת העיצוב, ה-TUF B660 PLUS WIFI D4 שומר על קו העיצוב של TUF כאשר הוא צבוע בשחור, מגיע עם צלעות קירור לחיבורי ה-M.2, ל-VRM ול-PCH. על גבי לוח האם יש אלמנטי עיצוב המבליטים את סדרת TUF כולל גם הכיתוב TUF בחלקו השמאלי של לוח האם. בחלקו הימני ישנו פס RGB קטן שלהערכתנו הוא קצת מיותר.

שמחנו מאוד לראות שה-TUF B660 PLUS WIFI D4 כולל כיסוי I/O מובנה. לא ציפינו מדגם כזה, שלא נחשב לדגם דגל או פרמיום יוקרתי לכלול כיסוי I/O מובנה. סך הכל ה-TUF B660 PLUS WIFI D4 מעוצב נהדר וישתלב בקלות במחשבי גיימינג רבים.

מייצבי מתח – VRM

ברמת אספקת החשמל למעבד, ה-TUF B660 PLUS WIFI D4 כולל שני חיבורי חשמל מסוג ProCool בתצורת 8+4. כמו כן, לוח האם הזה כולל 10+1 Power Phases מסוג Dr. Mos כאשר כל אחד מהם יכול לעבוד עם זרם של עד 50A. כמו כן, אסוס כללה גם את בקר ה-Digi+ VRM המפורסם שלה אשר שולט על כלל ה-VRM.

למרות שלא מדובר בלוח אם מסוג Z690, אסוס שילבה בכל זאת מערך VRM די מכובד שישרת נאמנה את מעבדי Alder Lake מהדור ה-12 של אינטל – גם את דגמי הפרמיום המגיעים עם למעלה מ-10 ליבות.

חיבוריות I/O

חיבורים אחוריים:

 • חיבור DisplayPort 1.4
 • חיבור HDMI 2.1
 • חיבור 2.5Gb Ethernet של אינטל
 • 3 חיבורי USB 3.2 Gen 1 מסוג Type A
 • חיבור USB 3.2 Gen 2 מסוג Type A
 • חיבור USB 3.2 Gen 2×2 מסוג Type C
 • חיבור USB 2.0 מסוג Type A
 • חיבורים לאנטנות
 • חמישה חיבורי שמע 3.5מ"מ
 • חיבור S/PDIF

חיבורים קדמיים:

 • חיבור USB 3.2 Gen 2 (תומך בחיבור Type C)
 • חיבור USB 3.2 Gen 1 (תומך ב-2 כניסות USB 3.2 Gen 1)
 • 2 חיבורי USB 2.0 (תומכים ב-4 חיבורים קדמיים)

ברמת החיבוריות האלחוטית, ה-TUF B660 PLUS WIFI D4 תומך בתקן WiFi 6 וב-Bluetooth 5.2. בהחלט נחמד לראות תמיכה בתקן WiFi 6 גם בלוחות אם שהם לא דגמי פרמיום יקרים במיוחד.

ממשק ה-BIOS

ממשק ה-BIOS של ה-TUF B660 PLUS WIFI D4 זהה לזה של שאר הדגמים של אסוס מסדרת TUF שהושקו בשנים האחרונות. לא לחינם ממשק ה-BIOS של אסוס זוכה לשבחים רבים לאורך השנים שכן מדובר בממשק נוח, מודרני ודי אינטואיטיבי. בתוך הממשק עצמו יש את כלל הפיצ'רים והאפשרויות שכל משתמש אי פעם יצטרך.

סיכום

לסיכום, ה-TUF B660 PLUS WIFI D4 הוא לוח אם סולידי המציג עיצוב נהדר, מערך VRM איכותי ומבחר קישוריות שלא יבייש גם דגמי דגל מסוג Z690. התמיכה שלו בתקן הזיכרון DDR4 הופכת אותו לנגיש ומשתלם יותר עבור גיימרים המעוניינים לבנות מחשב חדש ולא מעוניינים לשלם כסף רב על זיכרון DDR5.

לידור צרויה
עם מספר שנים של עבודה וניסיון בתחום ה-New Media והטכנולוגיה, לידור החליט להקים את Tech-IL בשנת 2018 עם מטרה ברורה – להיות שם דבר בתחום הטכנולוגיה. עם ניסיון וידע רב בניהול דיגיטל, עריכה, וטכנולוגיה, לידור מביא מוטיבציה ורצון לשים תוכן איכותי וטוב בחזית המדיה ע"י סיקורים, חדשות, וסרטונים בערוץ היוטיוב.
דילוג לתוכן