fbpx

החידושים של NVIDIA – סיכום כנס GTC 2022

NVIDIA Hopper Arch - H100 SXM - Image
שבב ה-H100 בתצורת SXM. קרדיט: יח"צ

כנס הבינה המלאכותית GTC של NVIDIA לשנת 2022 החל היום (ג' – 22/03/22) כאשר במרכזו התקיים השידור של מנכ"ל ומייסד החברה, ג'נסן הואנג. במהלכו, הציג הואנג שורה של פיתוחים ומוצרים חדשים מעולמות החומרה והתוכנה. במהלך הכנס הוצגו לא רק מוצרים חדשים ממרכזי המחקר של NVIDIA בארה"ב אלא גם מוצרים שפותחו במרכז הפיתוח של החברה בישראל, המונה כיום יותר מ-2,800 עובדים.

NVIDIA Hopper – ארכיטקטורה חדשה לדור הבא של המחשוב המואץ

חברת NVIDIA הכריזה באופן רשמי על ארכיטקטורת Hopper שתשמש את כרטיסי המסך שלה המיועדיים ליישומי HPC. הארכיטקטורה החדשה קרויה על שמה של גרייס הופר, מחלוצות מדעני המחשב בארה"ב, והיא תמשיך את דרכה של ארכיטקטורת Ampere אשר הושקה לראשונה לפני כשנתיים.

NVIDIA Hopper משמשת כבסיס של המעבד הגרפי (GPU) החדש של NVIDIA למרכזי נתונים – NVIDIA H100. ה-H100 כולל 80 מיליארד טרנזיסטורים ומיוצר בליתוגרפיית N4 המתקדמת של TSMC.

ה-H100 הוא כרטיס המסך החזק בעולם בתחום ה-AI. דגם זה נועד להתמודדות עם מודלים עצומים של עיבוד שפה, מערכות המלצה, מחקר רפואי ומחקר בתחום האקלים. לשם השוואה – 20 שבבי H100 יכולים לספק כוח עיבוד השקול לתעבורת האינטרנט העולמית כולה. מדובר גם במאיץ ה-AI הראשון בעולם שתומך ביכולות Confidential Computing על מנת להגן על מידע של לקוחות ומודלי AI.

מגוון רחב של שרתים מבוססי H100 צפויים לצאת לשוק מיצרנים מובילים כגון Atos, BOXX Technologies, סיסקו, דל, פוג'יטסו, גיגהבייט, לנובו, HPE ועוד. ארכיטקטורת Hopper קיבלה גם היא תמיכה רחבה מספקי ענן מובילים דוגמת AWS, Microsoft Azure, Alibaba, Baidu AI Cloud, Oracle cloud ו-Tencent cloud – כולן מתכוונות לפרוס מערכות המבוססות על מעבדי H100. המעבד החדש יהיה זמין החל מהרבעון השלישי של השנה.

"מרכזי נתונים הופכים למפעלי AI – מעבדים ומדייקים הרים של נתונים כדי לספק תובנות", אמר ג'נסן הואנג, מנכ"ל ומייסד NVIDIA. "המעבד הגרפי NVIDIA H100 הוא המנוע של תשתית הבינה המלאכותית בעולם, בה ארגונים מבצעים שימוש כדי להאיץ פעילות עסקית מונעת בינה מלאכותית", הוא הוסיף.

NVIDIA Grace Superchip - Image
ה-Grace Superchip. קרדיט: יח"צ

NVIDIA Grace CPU Superchip – עד לפי שניים ביצועים בפי שניים פחות אנרגיה

עוד הכריזה NVIDIA במסגרת כנס GTC 2022 על מעבד (CPU) חדש למרכזי נתונים ויישומי HPC – הכירו את ה-NVIDIA Grace CPU Superchip. מדובר במעבד הראשון של NVIDIA והוא יבוסס על ארכיטקטורת Arm Neoverse ועל Arm v9. לטענת NVIDIA מעבד זה יספק את הביצועים הטובים ביותר, וכן רוחב פס ויעילות-אנרגיה טובים פי שניים בהשוואה למעבדי השרתים המובילים כיום.

Grace CPU Superchip, יכיל 144 ליבות ורוחב פס של 1TB/s לזיכרון כדי לספק ביצועים חסרי תקדים ליישומי מחשוב מואץ מבוססי CPU. ב-NVIDIA מעריכים כי המעבד יקבל ציון של 740 במבחן הביצועים SPECrate 2017_int_base. מאחורי הקלעים, Grace CPU Superchip מורכב משני שבבי CPU המחוברים זה לזה באמצעות טכנולוגיית NVLinke-C2C.

צריכת האנרגיה של Grace CPU Superchip תעמוד על 500W (כולל הזיכרון).

שבב ה-Grace CPU Superchip מצטרף למעבד Grace עליו הכריזה NVIDIA אשתקד. ה-Grace Hopper Superchip פותח לשרת אפליקציות AI ו-HPC כבדות בשילוב כרטיסי מסך המבוססים על ארכיטקטורת NVIDIA Hopper. שני המעבדים צפויים להיות זמינים במחצית הראשונה של 2023.

nvidia NVLink C2C - FULL - Image
המחשת ה-NVLink C2C. קרדיט: יח"צ

NVLink-C2C – חיבור מהיר משבב-לשבב

NVIDIA חשפה גם טכנולוגיה חדשה לחיבור בין שני שבבים – טכנולוגיית NVIDIA NVLinke-C2C. מדובר בחיבור Interconnect המיועד לחבר בין שבב לשבב (Chip-to-Chip or Die-to-Die Link) עבור המעבדים הגרפיים (GPU), המעבדים המרכזיים (CPU) ומעבדי הנתונים (DPU) של NVIDIA.

הטכנולוגיה החדשה מאפשרת לחבר בין ה-GPU, ה-CPU וה-DPU של NVIDIA, לבין שבבים מותאמים אישית המפותחים על ידי יצרניות צד שלישי. החיבור החדש יאפשר חיבור יעיל אנרגטית עד פי 25, וחסכוני במקום עד פי 90, בהשוואה לחיבור PCIe Gen 5 עם שבבי NVIDIA, ויתמוך ברוחב פס של 900Gb/s ויותר.

Hopper Arch - H100 Family - Image
סדרת המוצרים המבוססים על ה-H100. קרדיט: יח"צ

NVIDIA Eos – מחשב העל החזק בעולם ליישומי בינה מלאכותית

NVIDIA חשפה את NVIDIA Eos – מחשב-העל החזק בעולם ליישומי AI שצפוי להתחיל לפעול מאוחר יותר השנה. Eos ישמש את עבודתם של חוקרי NVIDIA הפועלים בתחומי מחקר האקלים (Climate Science), ביולוגיה דיגיטלית (Digital Biology) ועתיד הבינה המלאכותית.

מחשב העל צפוי לספק ביצועים של עד 18.4Exaflops עבור חישובי בינה מלאכותית – פי ארבעה ממחשב העל הטוב בעולם הנקרא Fugaku והממוקם ביפן. עבור ביצועי מחשוב מדעיים סטנדרטיים, NVIDIA Eos יספק עד ל-275Petaflops.

מחשב העל החדש יבוסס על ארכיטקטורת Hopper החדשה של NVIDIA, ויכיל 576 מערכות חדשות מסוג DGX H100 המבוססות על שבב ה-H100 החדש. בכל מערכת DGX H100 ישנם שמונה מעבדי H100 – כלומר 4,608 שבבי H100 בסך הכל.

Eos ישלב גם את טכנולוגיית התקשורת המהירה שפותחה במרכז הפיתוח של NVIDIA בישראל. הוא יכיל 1,152 שבבי NVIDIA BlueField-3 DPU (ר"ת – Data Processing Unit), אשר תפקידם להפחית עומסי עבודה מהמעבד המרכזי (CPU), להאיץ את העיבוד ולאפשר תקשורת, אחסון ואבטחה מהירים ויעילים. כמו כן, מחשב העל ישלב 500 מתגי Quantum-2 NDR עם קצב העברת נתונים של עד 400Gb/s.

NVIDIA DGX H100 – הדור הבא של מערכות ה-DGX

עוד הציגה NVIDIA את שרת ה-NVIDIA DGX H100, הדור הרביעי למערכות DGX – פלטפורמת ה-AI המובילה בעולם, שתבוסס על המעבד הגרפי H100. כל אחת ממערכות DGX H100 כוללת שמונה מעבדי H100 המחוברים זה לזה באמצעות חיבור NVIDIA NVLink, עם ביצועי AI של 32Petaflops – פי שישה בהשוואה לדור הקודם.

בכל מערכת נכללים גם שמונה רכיבי תקשורת מסוג NVIDIA ConnectX-7 Quantum-2 InfiniBand networking שמספקים קישוריות של 400GB/s לתקשורת עם המחשב ויחידות האחסון – פי 2 מהמהירות של הדור הקודם, וכן רכיב תקשורת NVLink מהדור הרביעי, יחד עם מתג NVIDIA NVSwitch אשר מספק תקשורת של 900GB/s של תקשורת בין כל המעבדים הגרפיים במערכת – פי 1.5 מהדור הקודם. השילוב בין הרכיבים מניב רוחב פס של 70TB/s – פי 11 מהדור הקודם.

מערכות DGX H100 ניתנות להרחבה כדי לעמוד במשימות מחשוב גדולות כמו למשל אימון מודלים של הבנת שפה טבעית, מערכות המלצה, מחקר רפואי ומחקר בתחום האקלים. מערכות אלה הן אבני הבניין של הדור הבא ל-NVIDIA DGX POD ו-NVIDIA DGX SuperPod, פלטפורמות מתקדמות המשמשות כתשתית המחשוב המואץ לעיבוד מודלים גדולים במיוחד במגוון רחב של תעשיות: רכב ותחבורה, בריאות ומחקר רפואי, ייצור תעשייתי, תקשורת, קמעונאות ועוד.

"בינה מלאכותית שינתה מהיסוד את מה שתוכנה מסוגלת לעשות, ואת האופן בו היא מפותחת. חברות המחוללות מהפכה בתעשיות שלהן באמצעות AI, מבינות את החשיבות של תשתית הבינה המלאכותית שלהן", אמר הואנג. "מערכות ה-DGX H100 החדשות שלנו יניעו את מפעלי ה-AI של ארגונים על מנת לזקק את המידע למשאב היקר ביותר שלנו – בינה", הוא הוסיף.

NVIDIA Spectrum 4 – הדור הבא לתקשורת מואצת על גבי Ethernet

הואנג חשף גם את ה-NVIDIA Spectrum-4 – הדור הבא של פלטפורמת תקשורת בטכנולוגיית Ethernet שמאפשרת ביצועי תקשורת קיצוניים בסביבת אבטחה גבוהה הדרושה לתשתיות מרכזי נתונים. הפלטפורמה, שפותחה בישראל, מספקת מהירות של 400Gps מקצה לקצה ומסוגלת להעביר תעבורה בקיבולת גבוהה פי ארבעה מהדורות הקודמים – בקצב של 51.2TB/s.

פלטפורמת ספקטרום 4 מורכבת ממשפחת מתגי Spectrum-4, כמו גם מתאם התקשורת החכם NVIDIA ConnectX-7 SmartNIC ושבב עיבוד הנתונים NVIDIA BlueField 3 DPU. כולם פותחו בישראל ומיועדים לשמש כחלק מתשתית מרכזי הנתונים של העתיד.

nvidia Omniverse Cloud - Image
מתוך ה-Omniverse. קרדיט: יח"צ

Omniverse Cloud ו-NVIDIA OVX

NVIDIA הכריזה גם על שירות NVIDIA Omniverse Cloud – מאגד של שירותי ענן שיאפשרו ליוצרים, מעצבים ואמנים לשתף פעולה בפלטפורמת NVIDIA Omniverse – פלטפורמה לשיתוף פעולה בעיצוב ויצירת סימולציות תל-ממד. בין השירותים של Omniverse Cloud נמצא Nucleus Cloud, כלי לשיתוף פעולה בקליק אחד, המאפשר ליוצרים ואמנים לגשת ולערוך סצנות תלת-מימד גדולות מכל מקום, מבלי להידרש להעביר מערכי-נתונים גדולים.

שירות הענן יכלול את יישומי האומניברס של NVIDIA, לרבות Omniverse Create, אפליקציה למעצבים, אמנים ויוצרים לבנייה אינטראקטיבית של עולמות תלת ממדיים בזמן אמת; View – אפליקציה למשתמשים פשוטים לצפייה בסצנות של Omniverse באמצעות פלטפורמת NVIDIA GeForce NOW, המופעלת על ידי מעבדים גרפיים מסדרת NVIDIA RTX בענן.

בנוסף, NVIDIA הכריזה על NVIDIA OVX – מערכת מחשוב ליצירת תאומים דיגיטליים בקנה מידה גדול. NVIDIA OVX נבנתה במיוחד כדי להפעיל סימולציות מורכבות של תאומים דיגיטליים שיפעלו בתוך פלטפורמת העולמות הווירטואליים NVIDIA Omniverse. מערכת ה- OVX משלבת חישוב מבוסס GPU, גרפיקה ובינה מלאכותית מואצת בביצועים גבוהים של GPU עם גישה לאחסון במהירות גבוהה, רשת עם שיהוי נמוך ותזמון מדויק, ותשמש ליצירת מודלים של בניינים שלמים, מפעלים, ערים ואפילו תאום דיגיטלי של כדור הארץ, יאפשר בדיקת מערכות בעולם הווירטואלי לפני הקמתם בעולם הפיזי.

פלטפורמת OVX מורכבת משמונה מעבדים גרפיים מדגם NVIDIA A40, שלושה רכיבי תקשורת מואצת מסוג NVIDIA ConnectX-6 בקצב של 200Gb/s לשנייה, זיכרון מערכת של 1TB ועד ל-16TB של זיכרון NVMe. פלטפורמת המחשוב OVX מסוגלת להציע עד ל-OVX SuperPOD שכולל 32 שרתי OVX עם טכנולוגיית התקשורת Spectrum-3 שפותחה בישראל.

NVIDIA RTX A5500 - Image
ה-RTX A5500. קרדיט: יח"צ

כרטיסי מסך חדשים לסדרת RTX A

לבסוף, NVIDIA חשפה כרטיסי מסך חדשים לסדרת RTX A שיהיו זמינים למחשבים ותחנות עבודה מקצועיים, נייחים וניידים, מהיצרנים המובילים, ומיועדים לאנשי מקצוע בתחום העיצוב, הוידאו, האנימציה הממוחשבת, וכן למשימות עיבוד תובעניות בתחום ההנדסה או המחקר. עם הדגמים החדשים, אמנים יכולים ליצור חוויות דיגיטליות מלאות ועשירות, מדענים וחוקרים יכולים לבצע גילויים פורצי דרך ומהנדסים יכולים לפתח טכנולוגיות חדשניות לקידום האנושות.

NVIDIA RTX A500, RTX A1000, RTX A2000 8GB, RTX A3000 12GB, RTX A4500, ו- RTX A550 המיועדים למחשבים ניידים מרחיבים את ביצועי ה-AI ואת יכולות ה-Ray Tracing, ומניבים ביצועים פורצי דרך מכל מקום. המחשבים הניידים הכוללים את הכרטיסים הללו יכללו גם את טכנולוגיית ה-RTX החדשה ביותר וכן את טכנולוגיית Max-Q שתאפשר למקצוענים יכולת לקחת את משימות העבודה שלהם לשלב הבא.

NVIDIA RTX A5500 למחשבים נייחים זמין מהיום באמצעות שותפי השיווק של NVIDIA. כרטיסי NVIDIA RTX החדשים לתחנות עבודה ניידות יהיה זמינים החל מהאביב אצל: Acer, ASUS BOXX, Dell Technologies, HP, Lenovo ו-MSI.

טוני מלינקוביץ'
טוני הוא העורך הראשי שלנו כאן באתר, עם ידע רחב בחומרה ומקורות מהירים, טוני הוא גם הכתב המהיר ביותר שלנו, בנוסף לכתבות המעולות של טוני הוא גם אחראי על רוב הביקורות שלנו באתר וגם על המלל וחוות הדעת על חלק מסיקורי הוידאו שלנו.
דילוג לתוכן