fbpx

הסנונית הראשונה: סקירת מוצרים מבית QNAP במהירות שלא הכרתם (הגרלה!)

אם אתם בעלי עסק קטן או בינוני, חובבי טכנולוגיה או צרכני אינטרנט כבדים, הסקירה הבאה צריכה לעניין אתכם, בסקירה זו נעמוד על שלל המוצרים הנדרשים בכדי להגדיל את מהירות הרשת שלכם עד פי עשרה וגם נציג בפניכם את יתרונותיו של שרת האחסון (NAS) בעשייה היומיומית על ידי שימוש במוצריה שווי הכיס של חברת QNAP, אה וגם יש *הגרלה*.

חברת QNAP הטייוואנית שלחה לנו מספרים מוצרים מעניינים לסקירה, מוצרים שעד לפני שנים בודדות הצרכן הפרטי/עסק בינוני/קטן היה יכול רק לחלום עליהם או לשלם הון תועפות. והאמת, כנראה גם לא היה מוצא בהם צורך. אלא שQNAP- עושה את מה שהיא יודעת הכי טוב, לספק מוצרים איכותיים במחירים שנותנים "פייט" לכל המתחרות בשוק.

בימים אלו אנו עדים למהפכת הסיבים שמוביל משרד התקשורת, שמביאה אלינו הביתה את חיבור האינטרנט המהיר עד 1 גיגה גלישה לאינטרנט, מהפכה זו מעלה את נפח התעבורה הביתי פי עשרה ויותר מהתעבורה שאליה התרגלנו. אם בעבר האינטרנט שירת אותנו לשירותים כמו גלישה סטנדרטית באינטרנט על גבי דפדפן ואולי צפייה בכמה סרטונים קצרים. היום, שירותי הכבלים והסטרימינג בבית, משחקי המחשב, הסמארטפונים, הטאבלטים ואפילו אותו מטאוורס או בשמו השני ה-Web3.0 אשר צפוי להשתלט לנו על האופן בו אנו צורכים את האינטרנט, כולם מצריכים מאיתנו להעלות את נפחי הגלישה שלנו ובהתאם גם את נפחי המידע הדיגיטלי שאנו צורכים.

בכדי שכמות כה גדולה של שירותי אינטרנט יתפקדו במקביל וללא בעיות נדרשת תשתית יציבה שתדע לעמוד בנפחי תעבורת מידע אלו וכאן בדיוק נכנסת חברת QNAP, בסקירה זו אציג את מכלול הרכיבים הנדרשים בכדי להנות מרשת ביתית 10 Gbps שמספקת רוחב פס גדול פי עשרה מהרשת הביתית הסטנדרטית ולמען האמת גם מרוב הרשתות בעסקים הקטנים ואף הבינוניים.

ראשית יש להבין את האופן שבו תעבורת רשת מתנהלת, בכדי להבין זאת ניתן להשתמש בדימויים מעולם האינסטלציה/הובלת מים, שכן ההתנהגות דומה. כאשר אנו רוצים להעביר כמות מסוימת של מים מנקודה אחת לנקודה אחרת נשתמש בצינור, אם באיזשהו חלק של הצינור הקוטר שלו קטן יותר מבכל שאר חלקיו זרם המים יקטן באותה הנקודה ויהווה "צוואר הבקבוק" של כל הזרם והמהירות של כלל הצינור תותאם לחלק צר זה. כך גם בתעבורת רשת האינטרנט, על כן יש לוודא שכל רכיבי הרשת בעלי אותה יכולת תעבורה, במקרה שלנו 10 Gb/s. לכן, בסקירה זו נעשה שימוש בכרטיסי רשת, שרת אחסון ונתב 10 Gb/s.

QNAP TS-251D NAS + QXG-10G1T

שרת האחסון שבחרנו לצורך הסקירה הוא ה– TS-251D-2G אותו פרסמנו בעבר ולא בכדי. מדובר בשרת בעל יחס עלות\תועלת מעולים שלמרות מחירו הזול יחסית (מחיר מומלץ לצרכן 1,999₪) מתהדר בשלל מאפיינים שאותם ביקשנו לקבל בשרת אחסון, בין המאפיינים הבולטים ניתן למצוא:

  1. חיבור HDMI וממשק לינוקס ידידותי למשתמש לצורכי צפייה במדיה דרך הטלוויזיה.
  2. תמיכה בווירטואליזציה ושימוש ב- DOCKER.
  3. אפשרות הרחבת הזיכרון הנדיף (RAM).
  4. חיבור 2 Gen2 להעברת מידע במהירות של עד 10 Gb/s.
  5. אפשרות הוספת רכיבים באמצעות חריץ PCI-E.

כל אלו מתווספים למערכת ההפעלה המעולה של חברת QNAP אשר נקראת QTS5.0 וכוללת שלל תוכנות ידידותיות לארגון, ניהול ואבטחת מידע. על גבי חריץ ה PCI-E הרכבנו את כרטיס הרשת של החברה QXG-10G1T, כרטיס רשת זה עובד בקצבי 10Gbps/5Gbps/2.5Gbps/1Gbps/100Mbps מדובר בכרטיס בעל ממדים קטנים במיוחד עם חיבור RJ45 בודד אשר נתמך הן על ידי מערכות לינוקס והן על ידי מערכות Windows.

בכך הגדלנו את מהירות התעבורה של השרת מ-1Gbps ל-10Gbps. החיבור פשוט למדי לאחר הסרת שני ברגים מכסה השרת המוחזק באמצעות מסילה נשלף. הרכבת הכרטיס על גבי חריץ הPCI-E- מידי ונעשה ללא קושי מיוחד. כרטיס זהה חובר גם לעמדת המחשב הנייח שלי.

לתוך השרת הכנסנו שני כוננים קשיחים של חברת Seagate מדגם IronWolf 2TB המיועדים לשרתי NAS. הכוננים נלקחו משרת QNAP פעיל מדגם TS-230A אותו סיקרנו בעבר. המעבר בין השרתים היה מהיר ונוח להפליא, כל שנדרש היה להיכנס באתר QNAP לדף שמציג אילו שרתים מאפשרים שדרוג מהיר, הזנת פרטי השרתים וקבלת אישור שאכן ניתן שדרוג זה. כל שנותר הוא לעדכן את שני השרתים למערכת ההפעלה העדכנית ביותר (שלב שאינו חובה אך מומלץ), לשלוף את הדיסקים משרת אחד ולהכניס לשרת השני.

שליפת הכוננים נעשה באופן ידידותי עם מגירות נשלפות, במקרה זה ללא צורך בפתיחת ברגים כלל אלא הרמת מכסה הכוננים על ידי החלקת כפתור הנעילה של השרת. ללא הכברה במינוחים והסברים יתר על המידה אציין שאת הכוננים הגדרתי במצב RAID1 על מנת להנות מגיבוי מתמיד של הנתונים (בתמורה לאובדן 2TB) מי שיעדיף אחסון על פני הבטחון בשמירה על המידע יכול להתנחם בידיעה שהשרת עושה בדיקות רציפות של בריאות הכוננים ומתריע כשכונן עומד להחזיר את נשמתו לבורא. בנוסף, תמורת תשלום של כ-200₪ רכשנו באמזון זיכרון G.Skill Ripjaws SO-DIMM Series 16GB (2 x8 GB) לשדרוג ה-NAS, נציין בהזדמנות זו שאת ה-NAS ניתן לשדרג (רשמית) עד 8 GB בלבד.

QSW-2104-2T

לחיבור כלל הרכיבים ברשת השתמשנו בנתב לא מנוהל גם הוא מבית QNAP מדובר בנתב סופר תקציבי (מחיר  מומלץ לצרכן כ-1000₪) אשר מתהדר ב-6 פורטים מתוכם 2 במהירות 10Gbps והיתר במהירות 2.5Gbps. מדובר על מוצר Plug&Play, חיבור לחשמל, חיבור כבלי הרשת ואתם מוכנים, הנתב קטן יחסית לנתבי 10Gbps ובאופן די מפתיע (בשונה מהרבה נתבי 10Gbps) הוא בעל קירור פסיבי, ללא מאוורר משמע, שקט, יהעובדה שהגוף שלו בנוי מברזל ולא מפלסטיק משמש גם לפיזור החום שהוא מפיק ולקירור שלו.

לאחר סיום ההתקנות למיניהן ניתן היה להתחיל בבדיקת היכולות, הדבר הראשון שעשיתי היה כמובן, איך לא, להתקין שרת המחשת מהירות מבוסס Docker בשם OpenSpeedTest שאת התוצאה שלו ניתן לראות בסרטון המצורף. מהירות מקסימאלית יציבה, סימטרית (דיסקליימר: בכדי להנות ממהירות זו בביצועים היומיומיים יש לשדרג את הכוננים לכוננים מסוג SSD ורצוי שיהיו מותאמים לNAS, אגב קיימים גם הם בחברת Seagate תחת אותה סדרה של IronWolf).

נחזור לשרת

אבטחה

הופתעתי מאוד לגלות שבמערכת ההפעלה החדשה של החברה הטיוואנית שמו דגש על אבטחה, מי מכם ששמע ומי שלא בשנים האחרונות שרתי ה-NAS של החברה הושמצו לא פעם עקב פירצות אבטחה במכשיריהם, חשוב להבין, כל שרת באשר הוא חשוף לניסיונות פריצה וכל שרת שלא יושם בו דגש על אבטחה עלול למצוא עצמו קורבן ללא קשר למותג ממנו הוא מגיע. זו בדיוק הסיבה ששמחתי לראות כיצד במערכת ההפעלה החדשה של החברה הם ממש מלווים את המשתמש צעד אחר צעד בדרך ליישום צעדים תומכי אבטחה כמו החלפת משתמש האדמין ויצירת משתמש ללא הרשאות מלאות, יצירת מנגנון זיהוי מבוסס שני משתנים (2FA), הורדה והפעלת firewall עם מספר מצבי אבטחה מוגדרים מראש ופיצ'רים נוספים.

קולנוע ביתי

למי מכם שעדיין לא שמע על תוכנת ה-PLEX שהיא למעשה שרת סרטים ביתי שזמין מכל מקום ובכל זמן, הגיע הזמן לעשות גוגל. לא אגע עכשיו במאפייני התוכנה אך לצורך הבדיקה הפעלתי בסלון סרט 4K ובמקביל את אותו סרט הפעלתי גם בטלוויזיית FHD, בעברית פשוטה, כפיתי על השרת שידור של הקובץ פעמיים במקביל כאשר בטלוויזיית ה-FHD השרת נדרש לעשות המרה של הפורמט (Transcoding) בזמן אמת.

אמנם הייתה השתהות של כ 3-5 שניות לפני שהסרט התחיל שידור בשתי הטלוויזיות ולמרות זאת מרגע שהשידור התחיל הוא עבד בצורה חלקה וללא הפסקות. נתון זה חשוב מאוד גם לעורכי הווידיאו מבינכם שכן מעבד השרת באמת מתהדר ב- Hardware Accelerated Transcoding אך בין היכולת לבין הביצועים לעיתים יש פער, במקרה הזה…לא. אציין רק ששרת הסרטים פועל שלא דרך יציאת ה-HDMI אלא דרך אפליקציית PLEX ייעודית או דרך דפדפן.

תמונות

אחד השימושים היותר נפוצים בשרתי NAS הינו לאחסון תמונות וסרטוני וידיאו שנאגרים במכשירים הניידים מעת לעת. לשם כך יצרה חברת QNAP את אפליקציית Qmagie, מדובר בתוכנה שמציגה ומקטלגת את התמונות עבור המשתמש באופן אוטומטי באמצעות שימוש במנוע AI מתקדם. לאחר העברת מאגר התמונות לשרת, התוכנה סורקת את הקבצים ועושה מספר קטלוגים דיפולטיביים כמו מיון לפי תאריך, מיקום, וחלוקה טבעית לתיקיות בהן התמונות מאוחסנות, אלא שהמיון לא מסתכם בזה.

באמצעות האינטליגנציה המלאכותית התוכנה מזהה פרצופים, אובייקטים (כמו מכוניות, כיסאות, כדורים וכדומה) ולאחר תיוג מהיר שנעשה על ידי המשתמש ניתן לעשות חיפוש לתמונות לפי מאפיין אחד או יותר מהמאפיינים שצוינו. אמנם הזיהוי לא תמיד מושלם (זיהה לי תמונות של שני הילדים כשהיו קטנים כאילו מדובר באותו אדם) אכן הקטלוג מאפשר לשלוט במאגר התמונות העצום ולשלוף בקלות את התמונה הנדרשת. לתוכנה יש עוד פיצ'ר סופר חשוב, על ידי הורדת אפליקציית Qmagie למכשיר הנייד מתבצע גיבוי אוטומטי ישירות לשרת, חסל סדר הימים שבהם שילמתי לגוגל עבור אחסון התמונות.

לצערי את כמות השימושים שיש לי לשרת ה-NAS הזה לאט אוכל לכסות בסקירה בודדת, אך אתן רשימה קצרה של הדברים העיקריים שבהם הוא משמש אותי. מלבד אלו אשר ציינתי לעיל השרת משמש אותי גם כ-NVR או בתרגום חופשי רכז מצלמות אבטחה שמנהל את ההקלטות לפי הנפח שהגדרתי לו לשימוש, רכז הבית החכם שלי (Home Assistant), שרת ה-DHCP שלי, חוסם פרסומות האינטרנט שלי  (AdGuard Docker), כספת הסיסמאות שלי (BitWarednRS) לכל המכשירים (מחשבים וניידים), כונן הרשת השיתופי שלי, שרת הVPN שלי (OpenVPN) והרשימה עוד ארוכה, מדובר במוצר מעולה עם סט יכולות מתקדמות מחד גיסא ופשטות ונוחות למשתמשים לא טכנולוגיים מאידך גיסא.

הגרלה!!

QNAP הביאה את בשורת הרשת המהירה 10Gbps אך בעלת תג מחיר תקציבי לארץ ובכדי לחגוג את הגעת המוצרים היא החליטה לפנק את אחד הגולשים שלנו בנתב QSW-2104-2T ובכרטיס רשת QXG-2G1T-I225, איך משתתפים? לוחצים על הקישור, עונים על השאלות, משתפים ונכנסים להגרלה! ב-ה-צ-ל-ח-ה.

להשתתפות בהגרלה לחצו כאן!

 

עמרי בן-עמי
אינטגרטור בחברת Mobileye, מנהל פיתוח עסקי Tech-IL, כתב טכנולוגי עם זיקה לעולמות התקשורת, אחסון, לינוקס ו-IOT. ;) מוזמנים ליצור קשר: omri@tech-il.co.il
דילוג לתוכן