fbpx

איך להפוך את הנגב למרכז חדשנות והייטק

ארנון קולמבוס, קרדיט: ניק סמירנוב
מאמר אורח מאת: ארנון קולמבוס מנכל החממה ומרכז החדשנות של הדרום InNegev

לאחרונה כל אמצעי התקשורת סובבים סביב נושא המשילות ואובדן השליטה בנגב, אין ספק שנושא המשילות הוא תנאי הכרחי לקיומה של אוכלוסיה חפצת חיים ואיכות חיים, אבל באותה מידה של החלטיות, המשילות איננה תנאי מספיק, על מנת להמשיך ולהפוך את הנגב לאזור שוקק חיים ובעל איכות חיים גבוהה כפי שניתן למצוא רק כאן בדרום.

בשנים האחרונות, כבר ברור שבנגב ישנן איכויות חיים, תרבות פורחת, אקדמיה, תיירות ופוטנציאל חברתי, תעסוקתי ועיסקי שמהווים את הפוטניאל הגדול של המדינה. כבר היום חלק מישובי הלוויין של הנגב נחשבים בעלי איכות החיים הגבוהה במדינה, באר שבע הופכת משנה לשנה למטרופולין שוקק ומפתיע בזכות עשייה מוצלחת של רוביק, של ראשי המועצות ושל כל אנשי הדרום המובילים התפתחות אדירה של כל הסביבה והנגב.

הפוטנציאל החברתי והכלכלי בנגב הוא הגבוה ביותר במדינה, וזאת משתי סיבות – האחת, היא שמעצם הגדרת המושג פוטנציאל, הרי שמדובר בהפרש מתחים, או בפערי מתחים בין הקצוות, בין היכולת שאינה ממומשת לבין היכולת העתידית שתביא את האוכלוסיה לידי מימוש. אצלנו בנגב, יש הרבה מאוד אנשים מוכשרים שחלקם ממשים את הפוטנציאל, אך מוצאים את עצמם נאלצים לחפש את ה"זהב" ב"מטרופולין האפשרויות הבילתי מוגבלות" שסביב תל אביב וחלקם פשוט לא מצליחים לשבור את תקרת הזכוכית של מיצוי יכולתם, הן מחוסר יכולת חומרית והן מסביבה שאינה תומכת מספיק, או מקושרת למקומות הנכונים כמו במרכז או באוכלוסיה החזקה יותר. הסיבה השניה לחיזוק האמונה שיש פוטנציאל גדול בנגב, היא האקו-סיסטם הדרומי, העובדה שיש מקום לצמיחה, יש אוכלוסיה שרוצה להצליח, יש אקדמיות מצויינות, יש תעשיות חזקות, מכוני מחקר, שטחים, תקציבים, צעירים עם דרייב לשנות ועם רצון לעבוד קשה כדי להצליח בכל התחומים.

המשילות בדרום היא תנאי בסיסי, אך על בסיסה צריך יהיה למצות גם את שאר התנאים שבלעדיהם לא תהיה כאן פריחה בנגב, וכפי שהחצבים יודעים לצאת לקראת בוא הגשמים והתקצרות משך היום, כך נצטרך גם אנחנו לייצר את כל התנאים הבסיסיים לפריחת הנגב, במיוחד נצטרך לשים דגש על סגירת הפערים בין המרכז לדרום ובדגש על הפערים בין החברה הבדואית ליהודית בדרום – ואלו העיקריים שבהם:

  1. חינוך, תרבות, השכלה ויזמות – הרצון להצליח נובע מהחינוך, מהקניית דמויות לחיקוי במעגלים הקרובים, מהשיח המפרה והמלמד בין דורות ובמעגלי החברים הקרובים. לא סתם רואים יישובים שלמים הולכים ומתנדבים,מקימים תנועות נוער, חוגים והעשרה, תורמים ויוצרים עשייה חיובית מסביבם, זהו "מעגל המתופפים" הקרוב, המלמד ומייצר מורשת ומודלים לחיקוי יותר מכל דבר אחר.
  2. התאמה ופיתוח של ההון האנושי – בנגב ישנם מספר חסמים ופערים גדולים בין הביקוש הגדל להיצע המצומצם והתחרות על כל מומחה בר סמכא ובכל זאת רואים נדידת "מוחות" וכשרונות מהדרום למרכז, זו בעיית "הביצה והתרנגולת" הקלאסית – עד שלא תהיה כאן תעשייה והייטק משגשגים, לא יישארו הכוחות החזקים ועד שלא יהיו כאן כוחות חזקים, לא תפרח התעשייה עתירת הידע.
  3. פיתוח התעשייה הטכנולוגית בנגב – האחריות על נושא זה כמובן שמונחת בין הייתר גם על כתפי החממה הטכנולוגית  InNegev, שלמעשה הוקמה כחלק מהחזון של הרשות לחדשנות להוות גורם מחבר וממנף  של גורמי המצויינות, המשאבים והעסקים בדרום עבור פעילויות לקידום תעשייה עתירת ידע בנגב. החממה תקדם סביבה המצמיחה סטרטאפים וחברות ברות קיימא, שיאפשרו לצעירים ולבעלי הכישורים גבוהים להישאר ו\או לעבור לנגב.
  4. תשתיות – ללא אלו, שום אזור לא יהפוף להיות אטרקטיבי, שום משקיע פרטי לא יגיע ושום שינוי לא ייקרה. כשמדברים על תשתיות אפשר לחשוב על תחבורה נאותה, על אזורי תעשייה, על שילוב מעבדות ומכוני מחקר, על תשתיות חינוכיות מתאימות בכל הגילאים וכן על תשתית של חממות ומשקיעים חזקים ואטרקטיביים שימשכו משקיעים נוספים מכל העולם וייצרו נתפשות של עמק הסיליקון הישראלי לתחומים מסויימים.
  5. חברות ברות קיימא וחברות הזנק – לכל סוגי החברות, יש להציע חבילות של הטבות מובנות על מנת שיוכלו לתעדף לקיחת עובד דרומי, או עובד בשלבי הכשרה וכניסה לתפקיד, או אוכלוסיות מוחלשות שאינן מיוצגות בתחומים הטכנולוגיים.  תמריצים אלו לא רק שמחוייבים, אלא שיגיעו לכיסם של העובדים ויתרמו לסגירת הפערים של השכר הממוצע והאבטלה בכלל בדרום.

כל אלו והרבה אמון בינאישי, כבוד הדדי, אמפתיה, הכרת התרבויות, השפה, האינטרסים המשותפים והאילוצים של כל הקבוצות והשבטים השונים כאן בנגב, יאפשרו לנו לייצר כותרות אחרות בחדשות ולא רק אירועי אלימות ושרפות צמיגים. יש הרבה מאוד פעילויות מדהימות ונותנות תקווה שקורות כאן בנגב, הייתי מציע לכתבי החדשות וגם לנו התושבים בנגב, לעסוק גם בהם ולא רק במה שמייצר כותרות לרגע. זה נותן אור ותקווה לצעירים ומייצר סביבה שחושבת על עתידה מתוך אמון, אמונה ועשייה ולא מתוך פחד.

דילוג לתוכן