fbpx

עמוסה בפיצ'רים: סיקור מקלדת ASUS ROG Strix Flare II Animate

בשוק רווי ועמוס במקלדות גיימינג בכלל ומקלדות גיימינג מכאניות בפרטי, אסוס ידועה במקלדות גיימינג החדשניות ושוברות נורמה שלה, אך האם לזרוק כמה נורות LED בפינה זה מספיק בשביל להכניס עניין ב-ROG Strix Flare II Animate?

מה בקופסה ומפרט

המקלדת מגיעה בקופסה ממותגת של ROG, ומעבר למקלדת עצמה אנחנו מקבלים משענת לכף יד, קליפס לשליפת הכפתורים וכן קליפס לשליפת הסוויצ'ים עצמם, על האפשרות להחליף את הסוויצ'ים אדבר בהרחבה בהמשך.
בקופסה אנחנו מקבלים גם מדריך התחלה מהירה, חוברת לצורך אחריות וכמובן חבילת סטיקרים נחמדה של ROG.

המקלדת מגיעה עם סוויצ'ים ROG NX Red, לא הבחירה האישית המועדפת עליי, אבל בהחלט אהובה על גיימרים, כמו כן החיבור הוא באמצעות כבל "צמה" USB Type A ארוך כ-2 מטרים עם אפשרות לחיבור USB נוסף דרך המקלדת (passthrough). המקלדת שוקלת 1.15 ק"ג ובגודל מלא.

הכבל המפוצל אמנם כבד וארוך בגלל הפיצול שלו ל-2 חיבורי USB, אבל האפשרות לחבר דבר מה נוסף דרך המקלדת עצמה מבלי להסתבך עם חיבור כבל מאחורי המחשב בכל פעם, זה אופציה מעולה ונוחה, אם כי קשה להצניע את הכבל של המקלדת עצמה. בנוסף, למרות שהתוכנה Armoury Crate של ASUS מציעה מגוון רחב של אפשרויות, היא ממש לא בגדר חובה והמקלדת עובדת "ישר מהקופסה" גם ללא שום תוכנה נוספת.

עיצוב

ה-Asus ROG Strix Flare II Animate היא מקלדת מכנית בגודל מלא שמגיעה עם תכונות שכל מקלדת גיימינג מודרנית מגיעה איתן כמו RGB נפרד לכל מקש, כפתורי בקרת מדיה ומעמדים מתכווננים. העיצוב ממשיך בקו ה"תעשייתי" של אסוס (קו שאני אישית מאוד אוהב) עם מראה מתכתי הודות לגוף האלומיניום של המקלדת ואיכות בנייה קשיחה ויוצאת דופן כמעט ללא כל גמישות בגוף המקלדת.

אך מעבר לעיצוב הבסיסי שכל מקלדת מגיעה איתה היום, ה-Strix Flare II Animate מגיע עם "מטריקס" LED שמאפשר להוסיף "אישיות" משלכם למקלדת. אסוס מכנה את זה "תצוגת ה-AniMe Matrix", ולמרות שהיא יכולה להציג רק אור לבן, היא תורמת לייחודיות של המקלדת, ומבדילה אותה מהשאר. ראינו לראשונה גרסה של AniMe Matrix על הלפטופ Asus ROG Zephyrus G14.

אפילו משענת כף היד מגיעה עם RGB

תצוגת ה-AniMe Matrix כוללת 312 נורות LED הניתנות לתכנות ולהתאמה אישית להצגת תמונות או GIF מותאמים אישית באמצעות תוכנת Armory Crate של Asus (עוד על כך בהמשך). אסוס עשתה עבודה נהדרת לעטמי, כי לא רק שזה אלומיניום, זה מקשה אחת. אין הפרדה בין לוח המקלדת עצמו למטריצת ה-LED. הנוריות מוצגות דרך חורים זעירים במקשת המקלדת ודי ברורים ברוב המקרים (בעיקר בחושך).

העיצוב של המקלדת עמוס ב-RGB שמאפשר התאמה אישית, אפילו משענת כף היד (שיש לציין מאוד נוחה לטעמי) מגיעה עם פס RGB בשביל האקסטרה FPS כשהיד שלכם נחה על המקלדת.

שימוש

המקלדת שאנחנו קיבלנו לסיקור הגיע עם מתגי ה-ROG NX Red (קיימים דגמים עם Cherry MX Brown, Blue ו-Red אך לא ברור אם אלו יגיעו לישראל) הסוויצ'ים של ROG NX מתפקדים טוב מאוד מבחינת גיימינג, עם כוח הפעלה קל מאוד ותגובה ממש מהירה. המקשים עצמם ללא ייצוב, אבל הם כמעט ללא "תנועה" לא רצויה ולא מצאתי את עצמי מפספס לחיצות או מרגיש שאני משחק בקצב שונה מהרגיל.

להיפך, נדמה כי לפעמים הסוויצ'ים היו כל-כך לינארים וללא התנגדות שנרשמו קליקים גם אם לא ממש התכוונתי, כנראה כי אני רגיל לקליקיות ולהתנגדות הגבוהה של סוויצ'ים כחולים. יש סיבה שמקשים אדומים נחשבים כמומלצים לגיימינג, ובהחלט נהניתי מכל רגע ששיחקתי על ה-Strix Flare II Animate.

פקדי המדיה הממוקמים בפינה השמאלית העליונה של המקלדת מרגישים מצוין, במיוחד גלגלת הווליום שיש לה משוב שקט מעט קליקי בזמן שמסובבים אותו. ליד הגלגלת נמצא כפתור הדילוג אשר קופץ קדימה ואחורה בצורה מספקת ויש לו כפתור Play/Pause נחמד בצד בכדי לחסוך מקום. כאחד שמשתמש במקלדת בגודל TKL ללא שום מקשים מיותרים, השימוש במקשי מדיה ובפרט מקשי מדיה טובים היה מרענן. האפשרות לשלוט על הווליום עם גלגלת היה במיוחד אפשרות שהתגעגעתי אליה, אין תחליף לגלגלת ווליום טובה.

גלגלת ומקשי מדיה מעולים

חווית ההקלדה הייתה קצת יותר מאכזבת בשבילי מכיוון שלמתגים ליניאריים אין משוב מספק שאנשים רבים נהנים ממנו להקלדה. אם אתם מקלידים הרבה ואולי אפילו יותר מאשר אתם משחקים, כדאי לחשוב על מקשים חומים או אפילו כחולים. עם זאת, הפריסה בגודל מלא תורמת להקלדה, שכן פריסות מקלדת קטנות יותר שאין בהן מקשי חצים יכולות להיות מעצבנות ביותר לניווט במסמך טקסט, כאן אנחנו מקבלים מקלדת מלאה הכוללת נאמפאד וכפתורי חצים מלאים. אך הדבר גורם למרחק רב יותר בין הידיים כאשר משחקים, ככה ששוב, תלוי האם אתם באמת צריכים מקלדת בגודל מלא, או שאתם מעדיפים (או בגלל אילוצי נדל"ן בשולחן) מקלדת קטנה יותר.

הצליל של ה-Strix Flare II Animate הוא בסך הכל טוב מאוד בהשוואה לרוב מקלדות הגיימינג שיש בשוק. הצליל היה מעומעם מעט ונחמד לאוזן, לפעמים צליל מתכתי מידי של המקשים יכול להיות צורם לאוזן ולא נעים להקלדה, קצת כמו שקרה לי עם ה-MODECOM Lanparty 2 RGB, נחמד לראות שאסוס שמים לב לפרטים הקטנים האלה, ודואגים שמעבר לתחושת ההקלדה, גם הצליל יהיה מספק.

אפשרות להחליף את הסוויצ'ים בקלות

פיצ'ר נוסף שמאוד אהבתי ב-ROG Strix Flare II Animate היא היכולת להחליף את הסוויצ'ים עצמם לכל סוויץ' תואם-Cherry שתרצו. האפשרות הזאת מאפשרת לאנשים להתאים את המקלדת ככל שהם רוצים, כך לדוגמא מי שמשחק הרבה MMORPG אולי ירצה להחליף את מקשי שורת המספרים לסוויצ'ים אחרים, או שחקני FPS להשאיר סוויצ'ים אדומים רק ב-WASD ובכל השאר להחליף למקשים בעלי התנגדות בהקלדה כמו סוויצ'ים חומים.

האפשרות של hot-swap לסוויצ'ים עצמם מוסיפה עוד רובד של קסטומיזציה ובהחלט אפשרות שיכולה להצדיק תג מחיר גבוה בעיניי (על זה נדבר בהמשך)

ה-AniMe Matrix ותוכנה

מטריצת ה-LED של אסוס נכנסת חזק אל תוך ליין המוצרים שלה, אבל השאלה האם מדובר בגימיק נחמד או בפיצ'ר שימושי? כמו במוצרים נוספים כדוגמת ה-Zephyrus G14, נוריות ה-LED ניתנות להתאמה אישית מלאה ויכולות להציג טקסט, תמונות ואפילו GIF, אם כי בשחור-לבן וברזולוציה סופר-נמוכה. כל זה נשלט על ידי תוכנת Armory Crate וזה די נחמד לשחק עם זה ולראות GIF רצים על המקלדת או את הפרצוף של חבר שלך מציץ עליך בזמן משחק.

דומים?

טאץ' נחמד נוסף הוא שהתצוגה מגיבה לפקדי המדיה כברירת מחדל, ומציגה את הסמל המתאים בזמן השימוש בהם, שהיא תכונה שימושית באמת. התוכנה קצת לוקה בחסר ואינה תמיד ידידותית למשתמש, אבל השילוב של פאנל ה-AniMe Matrix יחד עם התוכנה הראשית של אסוס השולטת על keybinds ו-RGB, ולא בתוכנה נפרדת, היא כמובן החלטה שתורמת למשתמש לרצות ללמוד ולהשקיע בכדי להתאים את המקלדת למראה שהוא רוצה.

המטריצת LED היא כרגע טיפה יותר מגימיק עקב האפשרות שלה להציג פוקנציות בסיסיות כמו שעון או תצוגה ויזואלית של כפתורי המדיה, אך השלב הבא שיהפוך את הרעיון לשימושי באמת יהיה שילוב שלו במשחקים עצמם, הרי אם יש לי לוח LED גדול בפינה השמאלית של המקלדת, זה ממש דורש להציג עליו את מד החיים שלי או כמה תחמושת נשארה לי ב-FPS, או איזה Buffs יש לי ב-MMORPG והתאמות שבאמת יעזרו לי בשימוש העיקרי של ה-Strix Flare II Animate – גיימינג.

סיכום

קשה לסכם את ה-ROG Strix II Animate מבלי להתייחס לעובדה שנכון לרגע כתיבת שורות אלו, אין עדיין מחיר למקלדת בישראל, ואילו מחירה בחו"ל עומד על 220$. היא לא מקלדת זולה אך היא מגיעה עמוסה בפיצ'רים, חלקם שימושים יותר וחלקם שימושים פחות. אך היא ללא ספק המקלדת הכי ורסטילית שסיקרנו.

לידור צרויה
עם מספר שנים של עבודה וניסיון בתחום ה-New Media והטכנולוגיה, לידור החליט להקים את Tech-IL בשנת 2018 עם מטרה ברורה – להיות שם דבר בתחום הטכנולוגיה. עם ניסיון וידע רב בניהול דיגיטל, עריכה, וטכנולוגיה, לידור מביא מוטיבציה ורצון לשים תוכן איכותי וטוב בחזית המדיה ע"י סיקורים, חדשות, וסרטונים בערוץ היוטיוב.
דילוג לתוכן