fbpx

נתב קשוח לגיימרים: סיקור ל-TUF AX5400 של ASUS

asus tuf ax5400 review main

ה-TUF AX5400 הוא אחד מהנתבים היותר חדשים של אסוס (ASUS). בעוד שלא מדובר בדגם הדגל, הוא אמור להציע ביצועי רשת גבוהים בחיבור קווי וב-Wi-Fi במחיר הנמוך מזה של דגם הדגל, ה-RT-AX88U אותו סיקרנו בעבר כאן. האם הוא יעמוד במשימה? כדי לענות על השאלה אסוס ישראל שלחה לנו את ה-TUF AX5400 לסיקור.

מה בקופסה, עיצוב וחיבוריות

ה-TUF AX5400 מגיע בקופסה עם כבל חשמל, כבל רשת שחור, כתב אחריות, הוראות שימוש ומדריך קצר להתקנה ראשונה. באופן מעניין לא רשום על כבל הרשת באיזה תקן הוא וכן גם היינו מצפים לקבל כבל רשת נוסף כך שיהיה אחד עבור חיבור WAN וכבל נוסף לחיבור LAN.

ה-TUF AX5400 מיועד לגיימרים ובהתאם הוא כולל עיצוב כזה. ה-TUF AX5400 כולל עיצוב סולידי עם הכיתוב TUF Gaming בצידו. במרכז הנתב קיים הלוגו של TUF עם תאורת RGB שבה ניתן לשלוט דרך ממשק הנתב שעליו נדבר בהמשך. מדובר באחד מהנתבים הבודדים בעולם שכוללים תאורת RGB עליהם וזה בהחלט פיצ'ר נחמד לגיימרים ששמים את הנתב על יד עמדת הגיימינג שלהם. כן היינו שמחים אם הוא היה קצת יותר קטן.

ברמת החיבוריות, ה-TUF AX5400 כולל חיבור WAN מסוג RJ-45 וכן גם 4 חיבורי LAN מסוג RJ-45 וחיבור USB3.0. בעוד שכלל חיבורי ה-LAN וחיבור ה-WAN תומכים במהירות של עד 1Gbps, ניתן לקבל מהירות של עד 2Gbps ב-LAN בעזרת Link Aggregation. הנתב כולל גם 6 אנטנות שאינן ניתנות לניתוק. מערך האנטנות הרב מאפשר לו להתמודד עם עומס מכשירים רב יותר ב-Wi-Fi.

asus tuf ax5400 review setup
מתוך הליך ההתקנה

הליך ההתקנה

הליך ההתקנה של ה-TUF AX5400 זהה להליך ההתקנה של שאר הנתבים של אסוס מהשנים האחרונות. לאחר חיבור הנתב לחשמל, לרשת ה-WAN ולמחשב, נכנסים בדפדפן לכתובת router.asus.com או לכתובת ה-Default Gateway שניתן למצוא ב-CMD. בחלון שייפתח יופיע ממשק ההתקנה של אסוס בו בוחרים את תצורת החיבור, מזינים שם משתמש וסיסמה של ספקית האינטרנט במידת הצורך, מגדירים את רשתות ה-Wi-Fi וזהו, זה כל הליך ההתקנה.

כמו כן, ה-TUF AX5400 מאפשר לבצע את כלל ההגדרות דרך האפליקציה הייעודית של אסוס שזמינה להורדה מחנויות האפליקציות – Google Play ו-App Store. אם כבר מדברים על האפליקציה, היא מאפשרת שליטה מלאה בנתב ומייתרת את הצורך בכניסה לממשק הנתב דרך המחשב עבור מי שמעדיף לבצע את ההגדרות מהסמארטפון.

אנשים רבים מפחדים לרכוש נתב פרטי מחשש שהליך ההגדרה יהיה מסובך. במקרה של אסוס מדובר בהליך התקנה קל במיוחד שכאמור ניתן לעשות מהמחשב או מהטלפון. נזכיר גם כי הנתב מגיע עם הוראות המסבירות את הליך ההתקנה בצורה מפורטת ומדויקת.

asus tuf ax5400 review ui
ממשק הנתב

ממשק המשתמש

ממשק המשתמש של ה-TUF AX5400 מזכיר מאוד את הממשק של שאר הנתבים של אסוס. בעוד שעיצוב הממשק עבר מתיחת פנים כדי ליישר קו עם סדרת TUF, הוא שומר על מיקומי התפריטים, הפיצ'רים והכפתורים בדיוק באותם המקומות כמו בנתבים האחרים.

כמצופה מנתב דגל, ה-TUF AX5400 עמוס בפיצ'רים שימושיים ומגניבים לרבות AiProtection, AiMesh, בקרת הורים, תמיכה ב-QoS והרשימה עוד ארוכה. מי מכם שאוהב אוטומציות או בונה בית חכם ישמח לדעת כי ה-TUF AX5400 יכול להתחבר ל-Amazon Alexa מה שמאפשר לבצע הגדרות ושינויים בתצורת הנתב בפקודה קולית.

סך הכל מדובר בממשק משתמש עשיר פיצ'רים ומעולה. שמחנו לראות את מתיחת הפנים שהוא עבר עם קו העיצוב של TUF שלטעמנו שיפר אותו באופן משמעותי, בעיקר בהשוואה לסכמת הצבעים שקיימת בנתבים האחרים של אסוס. בין אם אתם משתמשי קצה או משתמשים בסיסיים, תוכלו להתמצא בקלות בממשק של ה-TUF AX5400.

asus tuf ax5400 review design

ביצועים

ה-TUF AX5400 מצויד במעבד משולש ליבות בתדר של 1.5Ghz וזיכרון RAM בגודל של 512MB. כמו כן, כמצופה מנתב דגל ב-2022 ה-TUF AX5400 תומך גם בתקן Wi-Fi 6 שהפך בשנה האחרונה לפופולרי במיוחד. בביצועים בחיבור קווי, קיבלנו את המהירות המלאה ברשת ה-WAN העומדת על כ-940Mbps. בתעבורת LAN בין מחשב נייח לשרת NAS של Synology קיבלנו את המהירות המרבית העומדת על כ-1Gbps.

את יכולות ה-Wi-Fi בדקנו בתדרי ה-2.4Ghz וכן גם ב-5Ghz. כל תדר בדקנו ממכשיר התומך ב-Wi-Fi 6 ובשלוש נקודות: באותו חדר עם הנתב, בממ"ד במרחק של כשבעה מטרים ובאזור המרוחק ביותר מהנתב במבנה. בתדר 2.4Ghz קיבלנו מהירות של כ-160Mbps בחדר עם הנתב, מהירות של 90Mbps בממ"ד ומהירות של כ-149Mbps בנקודה המרוחקת מן הנתב. בתדר ה-5Ghz קיבלנו מהירות של 720Mbps בחדר עם הנתב, מהירות של 85Mbps בממ"ד ומהירות של 520Mbps בנקודה המרוחקת מן הנתב.

לבסוף, בדקנו גם כיצד ה-TUF AX5400 מתמודד עם עומס מכשירים ממוצע. ביצענו העברת מידע בין השרת למחשב ברשת ה-LAN וכן גם צפיה בסרטוני 4K ברשת ממספר מכשירים שחלקם מחוברים ב-Wi-Fi וחלקם בכבל רשת. לשמחתנו ה-TUF AX5400 עמד בהצלחה בעומס ולא קרס לאורך הצפייה והעברת המידע.

טוני מלינקוביץ'
טוני הוא העורך הראשי שלנו כאן באתר, עם ידע רחב בחומרה ומקורות מהירים, טוני הוא גם הכתב המהיר ביותר שלנו, בנוסף לכתבות המעולות של טוני הוא גם אחראי על רוב הביקורות שלנו באתר וגם על המלל וחוות הדעת על חלק מסיקורי הוידאו שלנו.
דילוג לתוכן