fbpx

הסמארטפון שאני רוצה, אבל לא אקנה – סיקור Samsung Galaxy Z Fold 3

באיחור אופנתי, הצלחתי להתפנות ולרשום את החוויה שהייתה לי עם ה-FOLD 3 של סמסונג, וזה חטא שלקח לי כל-כך הרבה זמן, ספויילר: אני רוצה אחד.

כאשר סיקרתי את ה- Galaxy Z Flip 3, השתדלתי מאוד להתייחס אליו כאל סמארטפון רגיל, אבל עם טוויסט. הגודל הסטנרדטי של ה-Flip 3 מאפשר התייחסות אליו כאל סמארטפון רגיל, וגם לבקר ולסקר אותו כאחד. אבל איך מסקרים סמארטפון שהוא גם טאבלט? איך מתייחסים לקטגוריית מוצרים שעד לפני שנתיים לא הייתה קיימת כלל? ועוד בתג מחיר של 6,350 ש"ח. זה לא פשוט, אבל תמשיכו לקרוא ותגלו.

המפרט

ה-Fold 3, כמו אחיו הקטן, מגיע אלינו בדור הזה עם מעבד הדגל Snapdragon 888 יחד עם 12GB RAM ואחסון של 256 או 512GB. המסך החיצוני מגיע בגודל 6.2" בקצב רענון של 120Hz וברזולוציה של 832×2268 והמסך הפנימי מגיע בגודל 7.6", גם הוא 120Hz, עם HDR10+, בהירות של 1200nits ורזולוציה של 1768×2208.

מערך הצילום מגיע עם 3 עדשות:
הראשית (wide) בגודל 12MP f/1.8 26mm עם מייצב תמונה OIS.
עדשת טלפוטו בגודל 12MP f/2.4 52mm, גם היא עם OIS, והאחרונה עדשת ultrawide סופר-רחבה,12MP, f/2.2, 123˚, 12mm
מצלמת הסלפי הפעם מצליחה להתחבא מתחת למסך, והיא בגודל 4MP f/1.8, כמו כן יש מצלמה חיצונית במסך הקטן בגודל 10MP f2.2. סה" מערך לא רע של מצלמות, דומה מאוד למערך המצלמות שקיבלנו ב-Flip3.
כל המפרט הזה מגיע עם סוללת 4400mAh עם טעינה מהירה של עד 25W, הסוללה קטנה יותר מה-4500mAh שהגיעה עם ה-Fold2. גם ה-Fold 3 מגיע עם עמידות IPX8 למים (אך לא לאבק).

העיצוב

ה-Fold 3 בנוי ומעוצב באופן עמיד יותר מקודמיו, כל אחד מהם עם בעיותיו שלו. הדור השלישי מגיע עם ציר חזק ועמיד יותר שכמעט ולא הרגיש רפוי או חלש, ונפתח לעמדות מרובות (עוד על זה בהמשך), המסך החיצוני מוארך וצר מאוד ביחס של 25:9 בגודל 6.2 אינץ', וכשפותחים את המכשיר דמוי-הספר מקבלים מסך גדול וכמעט מרובע ביחס 22.5:18 ובגודל 7.6 אינץ'. גוף המכשיר עשוי אלומיניום ומרגיש קשיח ועמיד, העיצוב הלא שגרתי הן בשימוש סגור והן בשימוש פתוח עדיין מצליחים לסובב ראשים ולא פעם קיבלתי שאלות איזה מכשיר זה, וחדי העין אפילו זיהו ושאלו האם זה הדגם החדש. אבל עיצוב מהמם יכול לבוא על חשבון פרקטיות בשימוש.

השימוש

בדרך כלל אני מדבר על המצלמות, על הביצועים ועל חיי הסוללה לאחר שאני מדבר על העיצוב. אבל הפעם יש צורך קודם כל לתת פסקה גדולה ומשמעותית לשימוש של ה-Fold 3, כי הוא שונה מכל דבר שחוויתי.
אני משתמש כבד, אני בדרך כלל מסתובב עם לפטופ 2 ב-1 באופן קבוע בנוסף לאייפון שלי, ומטענים מכל הבא ליד. העבודה שלי סובבת הרבה סביב אימיילים, כתבות, גישות לאתרים ומאגרים והרבה יישומי Google.
כמה ימים לאחר שקיבלתי את ה-Fold 3 הצלחתי "לארגן" לי את סביבת העבודה איתו, והוא הפך למכשיר כמעט מרכזי איתו השתמשתי בחלק מהיום-יום.
מצאתי את עצמי משתמש המון מפצל את המסך בשביל מולטי-טסקינג לכתיבה ופרסום של כתבות באתר, דבר שכמעט בלתי אפשרי במכשיר סמארטפון "רגיל".

עבודה באוטובוס הפכה לפשוטה יותר

השימוש היום יומי גם מבחינת צריכת תוכן כמו משחקים, צפייה בסרטים וסרטונים ואפילו אינסטגרם פייסבוק והתכתבות בווצאפ היו מיוחדים ושונים. פתאום יש יותר "נדל"ן" ליהנות ממנו מבלי שהגודל מפריע והופך למגושם מידי. 

זה לא אומר שהמסך החיצוני לא שמיש, על אף שיחס הרוחב:אורך שלו מאוד יוצא דופן והופך אותו לארוך וצר במיוחד. לשימוש זריז של מענה להודעת ווצאפ, חיפוש מהיר בגוגל או דפדוף זריז בפייסבוק או אינסטגרם, הוא יותר ממספיק, במיוחד לדברים זריזים שהפתיחה של המסך הפנימי תיקח לכם כמה שניות מיותרות.
מבחינת התוכנה ניתן להגדיר אילו אפליקציות לא יעברו בין מסכים, וסגירה של המסך בעצם "תכבה" אותו ולא תעבור איתכם למסך החיצוני.

שימוש נוסף ומאוד מאוד מבורך ל-Fold 3, הוא מה שסמסונג מכנה "Flex Mode"', האפשרות לפתוח את ציר ה-Fold 3 במספר כמעט אינסופי של זוויות, ולהעמיד אותו על שולחן או להחזיק ביד באופן קצת יותר נוח, מעט כמו לפטופ מיניאטורי. אני אישית השתמשתי במצב ה-Flex בעיקר לצפיית תוכן במהלך היום, חצי מסך של ה-Fold 3 מספיק ביותר לצפייה בסרטוני יוטיוב ואיזה פרק נחמד בנטפליקס. אציין כאן שמנגנון הציר של ה-Fold 3 הרגיש מאוד עמיד, בטוח ויציב. הייתה פעם אחת קטנה שפתחתי אותו ושמעתי איזה חריקה קטנה או שהרגשתי שהוא קצת "רופף" אבל ב-99% מהזמן הציר הרגיש חזק ועמיד.

Flex Mode, פותח מגוון של אפשרויות לשימוש

בנוגע לקיפול (crease) אצטט מהסיקור שלי ל-Flip 3: "פס הקיפול (או בשמו הידוע – Crease) מורגש בפעם הראשונה שתשתמשו ב-Flip 3, וגם בפעם השנייה, וגם בשלישית. בעצם אתם תמיד תרגישו אותו, אבל בשלב מסוים כבר תרגישו שהוא חלק מהפלאפון, כמו שאתם תמיד רואים את האף שלכם, אבל המוח שלכם תמיד מתעלם ממנו ורק אם תתאמצו אתם תשימו לב אליו, אז ככה – רק עם פס קיפול."
הדבר אפילו פחות מורגש ב-Fold 3, כי מעטות הפעמים שבאמת תעבירו את האצבע שלכם מימין לשמאל שכן הקיפול הוא מלמעלה למטה, בניגוד לקיפול אנכי ב-Flip 3.
הפעמים היחידות שהרגשתי את הקיפול ב-Fold 3 היו בזמן משחקים מהירים שהייתי צריך להעביר את האצבע על כל המסך, וגם אז לא כל-כך שמתי לב לכך באופן מודע.

הייתי מאוד רוצה גם לכתוב לכם על השילוב של ה-S Pen ביחד עם ה-Fold 3 לאחר שסוף סוף קיבלנו תמיכה באחד. אבל לצערי לא הגיע עם מכשיר הסיקור גם S Pen (למרות שניסיתי) וזה קצת חבל, כי מבחינתי ה-S Pen היה לוקח את המכשיר הזה לרמה אחת מעל והופך אותו באמת למכשיר עבודה מקיף.

ביצועים

ה-Fold 3 הוציא ביצועים מעט טובים יותר מה-Flip 3, על אף שהמפרט שלהם כמעט זהה. ההנחה שלי היא שזה בעיקר בגלל התוספת ב-RAM והגודל הפיזי של המכשיר, שמאפשר לפזר חום על פני שטח גדול יותר.

מעבד ה-Snapdragon 888 מראה את היכולות שלו ב-Fold 3 באופן ניכר, עם מבחני ביצועים שמשקפים מפרט של מכשיר דגל בצורה ברורה יותר מאשר ב-Flip 3. משחקים רצו בצורה חלקה יותר ועבודת מולטי-טסקינג הייתה קלילה וללא כל תקיעות או בעיות.

חיי הסוללה של ה-Fold 3 טעונים שיפור, אמנם הנפח על הנייר הוא גדול – 4,400mAh, אבל צריך לזכור שמדובר על 2 מסכים בקצב רענון של 120Hz, כשאחד מהם (וזה שכנראה תשתמשו בו יותר) הוא בגודל 7.6". הסוללה החזיקה לי יום עבודה שלם אך לקראת הערב כבר היה לי צורך להטעין אותו, במיוחד אם מדובר ביום שבו השתמשתי ב-Fold 3 באופן אינטנסיבי.

מצלמות

מערך הצילום של ה-Fold 3 לא שונה בהרבה מה-Flip 3, הן לא גרועות, אבל בהחלט חסר התחושה שמדובר במערך צילום של מכשיר דגל (במיוחד במחיר של ה-Fold 3).
לשלב מערך צילום של Wide, Ultrawide ו-Telephoto הפך לסטנדרטי היום, ואין ב-Fold 3 משהו במערך הצילום ש"לוקח לקצה" ומראה לנו חידוש של הדור הבא. שזה קצת חבל בהתחשב בכך שכל המכשיר והקונספט שלו הוא על גבול העתידני ומציג קטגוריה חדשה לגמרי של מכשירי סמארטפון ואיך כולנו נשתמש בהם בעתיד.

מערך צילום טוב, אך לא חדשני

עם זאת, מערך הצילום עדיין לא מאכזב ברוב הכמעט מוחלט של המקרים. התמונות של ה-Fold 3 היו חדות ועם צבעים "עזים" יתר על המידה (over-saturation), אבל יש כאלו שאוהבים ומעדיפים צבעים מאוד חיים וחדים. 

לא ראיתי הבדלי חדות או צבעים בין העדשות השונות ונראה כי בסה"כ עיבוד התמונה של סמסונג מראה יכולות טובות גם ב-Fold 3, אם כי מצלמת הסלפי שמתחת למסך הגדול (זאת שמוסתרת מאחורי כמה פיקסלים) הייתה פחות חדה ממצלמת הסלפי החיצונית באופן ברור, אישית הייתי מעדיף מצלמת-חור רגילה ולא מוסתרת אם זה אומר שהיא הייתה מגיעה ברזולוציה גבוהה יותר (4MP לעומת 10MP של המצלמה החיצונית).

סיכום

ה-Fold 3 מתקדם יותר ויותר אל עבר תואר "תחנת עבודה" מבחינתי – העיצוב העמיד והרובסטי יותר, התמיכה בעט, השילוב של פלאפון רגיל וטאבלט, ומעל הכל הגמישות שלו בשימוש היום יומי, במיוחד למשתמשים כבדים כמוני.
הסיבה היחידה שעוד לא ביצעתי הזמנה אימפולסיבית לאחר החוויה המאוד טובה שהייתה לי איתו – היא המחיר.
ב-6,350 ש"ח (מחיר רשמי באתר סמסונג ישראל) זה מחיר שעדיין אני לא מרגיש בנוח להוציא על -בסופו של יום – מכשיר אחד בלבד. אבל הדרך היא נכונה ואם יהיו שיפורים משמעותיים, כנראה שאת ה-Fold 4 כבר ארכוש.

לידור צרויה
עם מספר שנים של עבודה וניסיון בתחום ה-New Media והטכנולוגיה, לידור החליט להקים את Tech-IL בשנת 2018 עם מטרה ברורה – להיות שם דבר בתחום הטכנולוגיה. עם ניסיון וידע רב בניהול דיגיטל, עריכה, וטכנולוגיה, לידור מביא מוטיבציה ורצון לשים תוכן איכותי וטוב בחזית המדיה ע"י סיקורים, חדשות, וסרטונים בערוץ היוטיוב.
דילוג לתוכן