fbpx

המוצר המפתיע שלא ידעתם שאתם צריכים – Qnap TR-002 Direct Attached Storage

קיבלנו לידינו את ה- Qnap TR-002 Direct Attached Storage, זה כנראה המוצר הכי לא סקסי שיצא לנו לסקר בעולמות ה-Storage ואולי גם מעבר, עם זאת מדובר במוצר משמעותי וחשוב לעסקים בינוניים וקטנים וגם לצרכן הפרטי. אבל לפני שנתחיל לדבר על המוצר כדאי שנעשה זום אאוט רגע ונדבר על ה-NAS, או בשמו המלא Network Attached Storage זה למעשה מערך של כוננים על גבי מיני מחשב בנפחים משתנים שניתן לגשת אליהם דרך הרשת (הפנימית והחיצונית), ה-NAS הוא מוצר זול יחסית שניתן למצוא בעסקים גדולים, בינוניים וקטנים ובשנים האחרונות צובר תאוצה גם בשוק הפרטי.

בעבר, סיקרנו כאן את ה-QNAP TS-230, שרת QNAP למשתמש הביתי (שימש אותנו גם לטובת הסקירה הנוכחית). אם אתם שואלים את עצמכם למה שמשתמש ביתי יזדקק לשרת NAS ביתי אז מוטב שתצאו מתחת לאבן שבה אתם חיים בשנים האחרונות ותשימו לב לכמויות המידע שאתם צוברים בשנה. אם את אותן תמונות שאתם מצלמים, סרטונים, קבצי PDF או קבצי אופיס למיניהם וכדומה אתם רוצים לאחסן, שרת NAS הוא בהחלט פתרון טוב עבורכם שיתן לכם מידע זמין, מגובה בכל רגע, נגיש במהירות ולא פחות חשוב, שמור באופן פרטי אצלכם בבית ולא בענן של איזושהי ענקית טכנולוגיה שמזמן הפכה אתכם למוצר.

יש לו עוד הרבה שימושים מעולים, אני למשל משתמש בו כשרת סיסמאות, שרת סרטים, כ"מוח" של הבית החכם שלי, כשער גישה לרשת הפרטית של הבית מבחוץ, כ-NVR שמקליט את המצלמות שלי בזיהוי תנועה ועוד. רק על נושא שרת ה-NAS אני יכול לכתוב עוד פסקאות שלמות על היתרונות והחסרונות ועל כמה הכלי הזה עוצמתי לעסקים קטנים כמו עו"ד, רואי חשבון, יוצרי תוכן ועוד אך לא לשם כך נתכנסנו.

מפרט טכני

מעבד Micro processor with hardware RAID
מגירות כוננים 2 x 3.5-inch SATA 6Gb/s, 3Gb/s
תאימות כוננים 3.5-inch SATA 6Gb/s, 3Gb/s hard disk drives 2.5-inch SATA 6Gb/s, 3Gb/s hard disk drives 2.5-inch SATA 6Gb/s, 3Gb/s solid state drives
החלפת כוננים מהירה    קיים
USB Port 1 x Type-C USB 3.2 Gen 2 10Gbps
מימדים (HxWxD) 168.5 × 102 × 219 mm
ספק Power Supply Unit External Power Adapter, 36W, 100-240V
זמזם התראה Sound Level 17.8 db(A) System Warning Buzzer
מחיר מומלץ לצרכן 690 ש"ח (ללא הכוננים)

אז מה הוא ה TR-002? מדובר למעשה ביצור כלאיים, הוא גם הכונן החיצוני האולטימטיבי (DAS) עם יכולת לנפח מרשים וגיבוי מובנה אם מגדירים אותו כ RAID1 וגם יכול לשמש כהרחבה לשרת NAS.  אם בעבר הרחבות מסוגו היו מגיעות בתצורה יחידה מסוג JBOD שזה למעשה אוסף של דיסקים חסרי קשרים לוגיים ביניהם, ה"TR-002" וגם אחיו הגדול ה"TR-004" (שמתהדר בארבעה מגירות כוננים ויכולת RAID5) מגיעים עם רכיב חומרתי מובנה בתוכם שמאפשר להפעילם גם במתכונת RAID 0 וגם במתכונת RAID 1, מדובר ביתרון עצום!

לאלו מכם שלא שולטים במונחים, המשמעות היא שה TR-002 יודע להפעיל את הכוננים במצב שבו הם מתאחדים לוגית לכונן אחד גדול בעל מהירות קריאה\כתיבה כפולה (RAID 0) או במתכונת שבה שני הכוננים כותבים וקוראים נתונים בצורה זהה ובכך מייצרים גיבוי אחד של השני (RAID 1) וכל זה נעשה ללא מעורבות של שרת ה-NAS זאת אומרת, ללא שימוש במשאבי עיבוד וזיכרון של השרת. היכולת הזו מאפשרת גם למי שאין שרת NAS להשתמש בו ככונן חיצוני ובכך להנות מגיבוי מתמיד של המידע (בתצורת RAID 1).

אריזה

באריזת המכשיר תוכלו למצוא את ספק הכוח עם כבל חשמל תואם לשקעים הישראלים, מפתחות לנעילה של מגירות הכוננים, כבל USB 3.2 Gen 2 אשר תומך בקצב העברה של עד 10Gbps (המהירות הגבוהה של הכבל מעבירה את צוואר הבקבוק בקצבי ההעברה מהכבל אל יכולת הקריאה והכתיבה של הכוננים עצמם) וכמובן את המכשיר עצמו. ה TR-002 נראה מאוד דומה לשרת NAS קטן בהיבט הפיזי, גם מבחינת המימדים וגם מבחינת החיוויים, בחלקו הקדמי ניתן לראות את נורות הלד שנותנות חיוויים על הדלקה, זיהוי הכוננים וזיהוי החיבור של כבל ה-USB.

בנוסף, ישנם שני כפתורים מקדימה האחד לביצוע גיבוי מהיר והשני לצורך ניתוק בטוח של המכשיר (רלוונטי רק למערכות Qnap בעלות מערכת ההפעלה QTS וכן למחשבי Windows בעלי התוכנה של Qnap עליה יורחב בהמשך). בחלקו האחורי של המכשיר ניתן לראות את שקע החיבור לחשמל, חיבור ה- USB Type C ואת גולת הכותרת של המוצר, בורר המצבים החומרתי שמאפשר מעבר בין מצבי הRAID השונים ומצב ה JBOD (תפריט המצבים נמצא בחלקו העליון של המוצר), לכך מתלווה גם מאוורר לקירור אקטיבי של הכוננים וכן חורי אוורור פסיבי בחלקו התחתון של של המוצר.

התקנה

את ההתקנה נחלק לשני חלקים, התקנה כהרחבה עבור שרתי NAS והתקנה למשתמש ללא שרת נאס, בשתי סוגי ההתקנות עשינו שימוש בכוננים ייעודיים לשרתי NAS מסוג Seagate IronWolf 2 TB, מדובר בכוננים שיוצרו על ידי חברת סיגייט באופן שיאפשר להם לעבוד ללא הפסקה גם בהיבט קריאה\כתיבה וגם בהיבט של חיבור פיזי לחשמל לאורך זמן. אני ממליץ בחום לכל מי שרוכש שרתי נאס או כוננים חיצוניים ומעוניין לקבל מקסימום אמינות לאורך זמן להשקיע את הכמה שקלים הנוספים ולקנות כוננים ייעודים (ממליץ בחום על סדרת ה IronWolf).

 

בכדי להשתמש ב TR-002 ככונן חיצוני בלבד על המשתמש לבחור בין ארבעת המצבים האפשריים. ניתן לבחור את המצב הרצוי באמצעות שינוי תבנית הכפתורים בחלקו האחורי של המכשיר עד להגעה לתבנית הרצויה, מצב ה JBOD בו המשתמש מחליט שהוא מעוניין שהדיסקים יעבדו בנפרד ללא קשר או תלות ביניהם, RAID0, RAID1 או מצב Software לשימוש במוצר כהרחבה לשרת NAS.

מרגע בחירת המצב כל שנדרש מהמשתמש הוא לחבר את הכונן למחשב באמצעות כבל ה-USB, לפרמט את הכוננים ולהתחיל לעבוד איתם, בשלב זה נציין גם שהמכשיר תומך בשלושת הפלטפורמות הנפוצות כיום Windows, Linux ו- MAC. מי שירצה לקבל יותר חיווים על מצב המכשיר או לחלופין לשנות בין המצבים שלא מהכפתור הפיזי אלא על ידי תוכנה יוכל לעשות זאת באמצעות תוכנה ייעודית של חברת Qnap בשם QNAP External RAID Manager שגם היא נתמכת על ידי שלושת הפלטפורמות לעיל.

QNAP External RAID Manager

בכדי לבחון את היכולות של המכשיר כהרחבה לשרת השתמשתי בשרת ה-Qnap TS-230 שלי, ההתקנה שלו הייתה קלה בהגזמה, חיבור לחשמל, בחירת מצב ה-software בתפריט המצבים, כניסה בממשק ה-QTS לאפליקציית Storage & Snapshots, שם לחיצה על לשונית External Storage Devices -> External Storage Devices Management, בחירה במכשיר, יצירת ה-RAID הרצוי בזאת נגמרת ההתקנה והמכשיר הופך לחלק בלתי נפרד מהשרת.

לסיכום

ה-Qnap TR-002  הוא מוצר מרתק, שהצליח להפתיע גם אותי, כשרק קיבלתי אותו לסקירה תפסתי את הראש וחשבתי לעצמי מה כבר אפשר לכתוב על עוד הרחבה לשרת NAS, אלא שאז נוכחתי לגלות שה"TR-002" הוא מוצר ורסטילי. שטווח השימוש בו נע בין הרחבה לשרת קיים של עסק בינוני\קטן או צרכן פרטי שרק רוצה להגדיל את נפח האחסון שלו מבלי לפגוע בהגדרות קיימות, לבין כונן חיצוני נייד. הוא מוכיח את עצמו כחיוני וניתן לראותו גם כסטרטר טוב למי שיודע שירצה בעתיד להיכנס לתחום המרתק של שרתי ה-NAS בעתיד אבל מחפש גם כונן חיצוני נייד שעל הדרך יתן לו גם גיבוי מובנה לכונן השני במכשיר.

דילוג לתוכן