fbpx

פרויקט מיוחד: הקמנו רשת 10Gbps עם QNAP ואסוס

asus qnap 10gbps project main

ברשתות ביתיות ועסקיות רבות משתמשים כיום בציוד התומך במהירויות של עד 1Gbps ובחלק מהמקרים בציוד שתומך ב-100Mbps בלבד. יחד עם זאת, בעידן המודרני בו מהירויות כמו 2.5Gbps ו-3Gbps נמצאות בהישג ידם של לא מעט אנשים ועסקים – הגיע הזמן להתקדם.

עד לא מזמן מהירויות כמו 10Gbps היו שמורות לעסקים מבוססים שיכלו לממן את הציוד היקר שתומך במהירויות כאלו – וזה מבלי לדבר על ההגדרה והתחזוקה שלו. כיום לעומת זאת, הרבה יותר פשוט להקים רשת LAN ביתית התומכת במהירויות של עד 10Gbps. כמה קל? כדי להדגים זאת, אסוס (ASUS) ו-QNAP שלחו לנו את הציוד שלהן על מנת להקים רשת 10Gbps.

חברת אסוס שלחה לנו את ה-AX89X – נתב הדגל שלה המגיע עם שתי יציאות התומכות ב-10Gbps ותמיכה בתקנים מתקדמים נוספים כמו WiFi 6. לצד הנתב, אסוס שלחה לנו גם את כרטיס הרשת שלה מדגם XG-C100C התומך במהירויות של 10Gbps. בנוסף לנתב וכרטיס הרשת, קיבלנו גם שרת אחסון של QNAP מדגם TS-431X3 מויז'ואל ד.ג, נציגת QNAP בישראל יחד עם כונני SSD מסדרת Western Digital RED שסופקו על ידי קבוצת ח.י.

למי שלא מכיר את Qnap, מדובר בחברה המפתחת שרתי אחסון למגוון רחב של סגמנטים. משרתים כמו ה-TS-230 שאותו סיקרנו כאן ועד לדגמים מתקדמים המיועדים לארגונים גדולים.

asus qnap 10gbps project products

הקמת הרשת

הקמת הרשת הייתה מאוד פשוטה וקלה. חיברנו את כרטיס הרשת למחשב וחיברנו אותו בכבל רשת בתקן CAT 7 אל חיבור ה-10Gbps הייעודי בנתב. לאחר מכן, חיברנו את שרת ה-NAS לנתב בעזרת כבל ייעודי מסוג DAC, או בשמו המלא Direct Attach Copper.

אחרי חיבורי הכבלים והתקנת הדרייבר של כרטיס הרשת, כל מה שנשאר הוא להגדיר את הנתב והשרת דרך ממשקי ה-Web שלהם. לשני המוצרים יש ממשקי הגדרה פשוטים עם הסברים לאורך כל תהליך ההפעלה הראשונית. סך הכל תהליך ההתקנה וההגדרה הוא מהיר וקל.

ממשקי התוכנה

הממשק של ה-AX89X זהה לזה של שאר הנתבים של אסוס והוא מציע מגוון תכונות ופיצ'רים המסוגלים לשפר את חווית השימוש וכן גם את אבטחת הרשת הביתית. דרך הממשק ניתן להגדיר בקרת הורים, לראות מכשירים מחוברים, להגדיר QoS, להגדיר את אבטחת הרשת הביתית ועוד. ה-AX89X עמוס בלא מעט פיצ'רים.

שרת ה-TS-431X3 מגיע עם מערכת ההפעלה QTS של QNAP אותה ניסינו כבר מספר פעמים בעבר. למערכת ה-QTS ניתן לגשת דרך הדפדפן והיא כוללת שורה של תכונות מגניבות ושימושיות. מאפשרות להתקין אפליקציות עד להגדרות רבות להתאמה אישית מיטבית. בנוסף לאחסון קבצים, ניתן להפוך את ה-NAS לשרת Plex, להריץ קונטיינרים ואתרים ועוד.

asus qnap 10gbps project transfer

ביצועים

נציין כי מדובר בהקמה של רשת LAN, כלומר מהירות ה-10Gbps היא בעת תקשורת בין המחשב לשרת ולא ברשת האינטרנט הרחבה. לכן, במקום לבצע בדיקה באתר speedtest.net, ביצענו בדיקה של העברת קבצים גדולים בין המחשב לשרת. מדובר בתרחיש תדיר עבור יוצרי תוכן שעובדים עם שרתים מקומיים וכן גם לעסקים רבים השומרים את המידע שלהם בשרתים בשרתים מקומיים.

בדוגמה הספציפית הזו, העברנו קבצים גדולים מן המחשב אל השרת וכפי שניתן לראות, קיבלנו מהירות העברה של 8Gbps – הצלחנו להעביר 47GB במספר שניות בודדות! ברשת 1Gbps "רגילה" זה היה לוקח כמעט פי 10 זמן.

רשתות במהירויות כאלו מאפשרות לבצע גיבוי מהיר, שיתוף קבצים גדולים בקלות, הזרמת סרטים ואפילו ביצוע עבודות עריכה כאשר המידע נשאר על גבי השרת עצמו. אפשר למצוא שימושים רבים לרשתות 10Gbps ואין ספק שעם הציוד של אסוס ו-QNAP גם קל מאוד להקים אותן.

סיכום

נכון, אנחנו רק בתחילתה של מהפכת הסיבים האופטיים בישראל אבל ציוד רשתות זה ציוד שקונים פעם אחת להרבה שנים קדימה ומי לא היה רוצה לרכוש היום ציוד שיתאים לעוד שנים רבות וארוכות. אם עד לא מזמן אפשר היה למצוא בחנויות ציוד של עד 1Gbps "בלבד", היום ציוד של 10Gbps כבר נמצא בהישג יד של לא מעט אנשים ברחבי העולם וגם כאן בארץ.

בין אם אתם מעבירים מידע רב על הרשת הביתית או שרוצים לרכוש ציוד התומך במהירויות גבוהות במיוחד להרבה שנים קדימה, אין ספק שהפתרונות של אסוס ו-QNAP ישרתו אתכם נאמנה.

טוני מלינקוביץ'
טוני הוא העורך הראשי שלנו כאן באתר, עם ידע רחב בחומרה ומקורות מהירים, טוני הוא גם הכתב המהיר ביותר שלנו, בנוסף לכתבות המעולות של טוני הוא גם אחראי על רוב הביקורות שלנו באתר וגם על המלל וחוות הדעת על חלק מסיקורי הוידאו שלנו.
דילוג לתוכן