fbpx

השינוי שחיכינו לו? הסיקור המלא למעבדי Alder Lake של אינטל

חודשים ספורים מאז שאינטל (Intel) השיקה את מעבדי ה-Rocket Lake מהדור ה-11, מגיע לשוק דור חדש בשם Alder Lake. מעבדי Alder Lake, הנקראים גם מעבדי הדור ה-12 מציגים פלטפורמה חדשה לחלוטין והם מעבדי ה-x86 הראשונים המציגים תמיכה ב-DDR5, ב-PCIe 5.0 והם גם מעבדי ה-x86 הראשונים המתבססים על ארכיטקטורה היברידית המשלבת שני סוגי ליבות. האם הדור ה-12 יחזיר את אינטל לתחרות? כדי לענות על השאלה אינטל, אסוס וקינגסטון שלחו לנו שורה של מוצרים לעמדת הבדיקות.

הארכיטקטורה החדשה

מעבדי Alder Lake מביאים על הנייר לא מעט שינויים, באינטל אף טוענים שמדובר בשינוי הכי גדול בתחום המעבדים בעשור האחרון. בתוך המעבדים, ישנן שתי סוגי ליבות: הליבות החזקות/גדולות הנקראות גם P-Cores והליבות הקטנות/חלשות/יעילות הנקראות גם E-Cores.

הליבות הגדולות אמורות לספק את הביצועים הטובים ביותר שניתן עם תדרים גבוהים יותר, זיכרון Cache מוגדל ומנגנונים פנימיים משופרים. במקביל, ליבות ה-E Cores הן ליבות הרבה יותר קטנות וחסכוניות בחשמל. בעוד שהן נקראות הליבות החלשות, הן מציעות ביצועים גבוהים יותר באופן משמעותי בהשוואה לליבות SkyLake שהיו בשימוש במעבדים רבים עד לא מזמן.

בשני סוגי הליבות בוצעו שיפורים רבים בהתבסס על הניסיון של אינטל מהדורות הקודמים. כפי שפירטנו בהרחבה בכתבה כאן, שני הסוגי הליבות מגיעים עם שיפורים למנגנוני ה-Frontend וה-Backend. שיפורים אלו מאפשרים להגדיל את ה-IPC וכן גם לאפשר למעבדים להתמודד טוב יותר עם תוכנות גדולות יותר ופקודות מסובכות יותר בכל רגע נתון.

בנוסף לליבות, המעבדים כוללים גם בקרי I/O חדשים התומכים ב-PCIe 5.0, PCIe 4.0 וכן גם ב-DDR5 וב-DDR4. בהתאם, ניתן למצוא מגוון לוחות אם המתאימים לזיכרונות DDR4 ובכלל לוחות האם ישנם גם חיבורי PCIe 4.0 בנוסף לחיבורי ה-PCIe 5.0.

כמו כן אינטל בנתה גם בקר חשמלי חדש שאמור לנהל בצורה יעילה ומהירה יותר את צריכת החשמל של המעבדים. שיפור נוסף בצריכת החשמל מגיע הודות למעבר לטכנולוגיית הייצור Intel 7 שנקראה בעבר Intel 10nm SuperFin Enhanced.

intel alder lake review test bench
עמדת הבדיקות

מערכת הבדיקות

מערכת הבדיקות שלנו כוללת את המעבדים i5-12600k ו-i9-12900k בשילוב עם לוח האם ProArt Z690 Creator WiFi של אסוס, קירור מדגם RYUJIN II, זיכרון RAM מסדרת Kingston FURY בתקן DDR5 בתדר 4800Mhz שאומת על ידי אינטל בתקן X.M.P 3, כונן NVMe מדגם Renegade בנפח 2TB המגיע למהירויות קריאה של עד 7,300Mbps הודות לתקן PCIe Gen4x4 וספק כוח Asus ROG STRIX 1000W שקיבלנו ישירות מהיבואן Visual D.G.

ברמת התוכנה, מערכת הבדיקות כוללת את מערכת ההפעלה Windows 11 Pro עם כלל העדכונים האחרונים, הדרייבר החדש ביותר של NVIDIA שמספרו 496.49 ופרופיל X.M.P דולק. בחרנו להשאיר את שאר הגדרות ה-BIOS ומערכת ההפעלה כברירת מחדל מאחר וכך גם יעשו מרבית המשתמשים שירכשו את המעבדים החדשים.

מאחר וישנם מספר שינויים מהותיים בין Alder Lake ל-Rocket Lake, לא יכלנו לבנות מערכת בדיקות זהה ב-100% כאשר בעוד שמעבדי Rocket Lake נבדקו עם זיכרון RAM בנפח 16GB בתצורת 2x8GB בתדר 3000Mhz, מעבדי Alder Lake נבדקו עם 16GB 4800Mhz בתצורת Single Channel למעט בבדיקות הנמצאות בקטגוריית "השפעת הזיכרון על הביצועים".

מבחני ביצועים – רינדורים

על מנת לבדוק את ביצועי ריבוי הליבות במצבי יצירת תוכן, הרצנו מספר מבחני ביצועים פופולריים. במבחני הביצועים של Cinebench בדקנו גם את ביצועי הליבה הבודדת על מנת לאמוד את השיפור אל מול הדורות הקודמים של אינטל. כפי שניתן לראות, גם ה-i5 וגם ה-i9 הציגו ביצועים גבוהים בהרבה בהשוואה לדור ה-11 וזאת הודות להוספת ה-E Cores שבהחלט עוזרות במהלך רינדור. מדהים לראות איך ה-i5-12600K מגיע לרמה של ה-i9-11900k.

מבחני ביצועים – שימוש כללי

על מנת לייצג מספר שימושים כלליים, נעזרנו במבחני הביצועים של SPECWorkstation 3. כל אחד ממבחני הביצועים כולל שורה של מבחנים הבודקים את יכולות המעבד והמערכת במגוון תרחישים כאשר בסיום המבחנים מתקבל ניקוד סופי משוקלל. לצערנו לאור תקלה במבחן ה-Media and Entertainment לא הצלחנו להריץ אותו. ניתן לראות גם במבחני ביצועים אלו שיפורים מכובדים מאוד דו ספרתיים לאורך מספר קטגוריות שונות.

מבחני ביצועים – גיימינג

במבחני הגיימינג בדקנו רק את רזולוציית 1080p מאחר וככל שעולים ברזולוציה השפעת המעבד על הביצועים יורדת. בדומה לסיקור של מעבדי Rocket Lake, גם הפעם בחרנו מספר כותרים מובילים ופופולריים הנשנעים בין היתר על המעבד. חשוב לציין כי במבחן הביצועים של GTA V קיבלנו FPS דומה במספר מעבדים לאור הגבלה תוכנתית של המשחק שמשום מה עומדת על 187FPS.

באופן מעניין בחלק מן המשחקים הפער בין Alder Lake ל-Rocket Lake מעט הצטמצם, ייתכן ומדובר בעניין של אופטימיזציה תוכנתית. כך או כך, גם פה יש שיפור מכובד בהשוואה לדור הקודם.

השפעת הזיכרון על הביצועים

בתום מבחני הביצועים הרגילים, בחנו במספר מבחנים את השפעת זיכרון ה-RAM על הביצועים של Alder Lake. מטרת הבדיקה הייתה לבדוק את ההשפעה של Single Channel אל מול Dual Channel בתצורה של שני סטיקים וארבעה סטיקים. השתדלנו לבחור מבחני ביצועים שלא מושפעים מכמות הזיכרון אלא בעיקר מערוצי הזיכרון. הבדיקה הראשונה הייתה עם סטיק אחד של 16GB, הבדיקה השנייה עם שני סטיקים של 16GB והבדיקה האחרונה עם ארבעה סטיקים של 16GB.

מהבדיקות שלנו המעבר מ-Single Channel ל-Dual Channel אכן משפר בעד לכ-3 אחוזים את הביצועים והוא בעיקר מאפשר חווית משחק חלקה יותר הודות ל-1% Low FPS גבוה יותר בהשוואה לזה המתקבל ב-Single Channel. יחד עם זאת, במעבר בין שני סטיקים ל-4 סטיקים, לא הורגש הבדל בביצועים.

טמפרטורה וקירורים חדשים

מעבדי Alder Lake גדולים פיזית מקודמיהם והם דורשים קירורים חדשים או מתאמים לקירורים הקיימים.  יצרניות הקירורים הגדולות כבר הודיעו כי יספקו מתאמים לקירורים קיימים. סביר להניח שבתקופה הקרובה מתאמים כאלו יהיו זמינים גם בישראל. לצורך הכנת הסיקור אסוס שלחו לנו את קירור ה-RYUJIN II שלהם עם רדיאטור 360mm ומתאם ייעודי לתושבת LGA 1700.

בדקנו את טמפרטורות המעבדים לאורך כלל מבחני הביצועים ובחרנו שלא להריץ מבחני עומס כמו Prime95 פשוט כי הם לא מייצגים את השימוש היום יומי במחשב. עם ה-i5-12600k הגענו לטמפרטורה ממוצעת של כ-61 מעלות ומקסימום של 65 מעלות בלבד במבחני הרינדור. עם מעבד ה-i9-12900k הגענו לטמפרטורה ממוצעת של 71 מעלות במבחני הרינדור עם פיקים של עד לכ-76 מעלות במבחני הביצועים. בגיימינג הטמפרטורות כמובן נמוכות יותר.

שני המעבדים נשמרו בטמפרטורת עבודה תקינה לחלוטין שמשאירה מרווח לאוברקלוקינג. יתר על כן, זה אומר שמשתמשים לא יהיו חייבים לקנות קירורים סופר יקרים במאות רבות של שקלים ויוכלו להסתפק גם בקירורים "ממוצעים". ללא ספק אינטל עשתה צעד משמעותי נוסף בכל הנוגע לפליטת החום של המעבדים שלה.

תאימות תוכנה

מאחר ומעבדי Alder Lake כוללים שני סוגי ליבות, הם דורשים התאמות ברמת התוכנות וברמת מערכת ההפעלה. הסיבה שמבחני הביצועים הורצו על גבי Windows 11 היא שמנגנון ה-Scheduler שלו אשר אחראי על הקצאת ליבות מעבד לתוכנות הותאם עבור מעבדים היברידיים. באשר למשחקים ותוכנות, ייתכן ובעתיד נראה שיפורי ביצועים על ידי שינויים במנועי המשחקים ובאלגוריתמי התוכנות השונות על מנת שיוכלו לנצל בצורה טובה יותר את התצורה ההיברידית של המעבדים.

בעוד שברשת הביעו חשש מפני תאימות של משחקים למעבדים החדשים, אנחנו לא נתקלנו בבעיות מיוחדות בעת כתיבת הסיקור.

סיכום

לסיכום, אינטל מציגה שיפור מאוד משמעותי במעבדי Alder Lake מהדור ה-12 בהשוואה לדור ה-11. ניתן לראות פער משמעותי שיכול אף להגיע לכ-20% בין דור 11 לדור 12 ואין ספק שמדובר בשיפור בין דורי משמעותי עבור אינטל שבשנים האחרונות נהגה להציג שיפורים צנועים יותר.

טוני מלינקוביץ'
טוני הוא העורך הראשי שלנו כאן באתר, עם ידע רחב בחומרה ומקורות מהירים, טוני הוא גם הכתב המהיר ביותר שלנו, בנוסף לכתבות המעולות של טוני הוא גם אחראי על רוב הביקורות שלנו באתר וגם על המלל וחוות הדעת על חלק מסיקורי הוידאו שלנו.
דילוג לתוכן