fbpx

אינטל משיקה באופן רשמי את מעבדי Alder Lake מהדור ה-12

intel alder lake main img

אינטל (Intel) משיקה היום (ד' – 27/10/2021) את מעבדי הדור ה-12 המוכרים כמעבדי ה-"אלדר לייק" (Alder Lake). סדרת המעבדים החדשה פותחה במשך כשלוש שנים על ידי כ-1,000 מהנדסות ומהנדסים מישראל, לצד קבוצות פיתוח נוספות של אינטל בכל רחבי העולם. סדרת מעבדים זו מוגדרת כמוצר "כחול- לבן" אשר עתיד להגיע לכל העולם.

לדברי אינטל, מעבדי Alder Lake מציגים את השיפור המשמעותי ביותר של אינטל אי פעם בתחום המשחקים. דבר זה מתבטא בין היתר הודות לביצועים חזקים במיוחד שיאפשרו למשתמשים להריץ משחקי מחשב עם שיפור של כ-20% בביצועים בהשוואה לדור הקודם שהושק בתחילת השנה, ונקרא Rocket Lake. מדובר בהישג חסר תקדים מבחינה הנדסית שכן המוצר הנוכחי מצליח להשיג שיפור דו ספרתי בביצועים בתוך חודשים בודדים בלבד.

רן ברנסון, סגן נשיא בקבוצת הפיתוח Intel Core & Client Development, האמון על 2,000 מהנדסים ומהנדסות שכמחציתם אחראים בין היתר לפיתוח של Alder Lake וליבת המחשוב שלו, מספר כי סדרת המעבדים החדשה צפויה להניב לאינטל הכנסות בסדר גודל של עשרות מיליארדי דולרים בעשור הקרוב. "אין לנו ספק כי מעבד ה-Alder Lake עתיד לככב בשוק המחשוב ולהגיע לכל פינה בעולם בזכות מאות מיליוני בני אדם שייבחרו בו בשנים הבאות. מדובר בפרויקט פיתוח החומרה בתחום השבבים הגדול ביותר בישראל ואנו צופים כי ימכר בהיקפים הגדולים ביותר מכל מוצר 'כחול לבן' אחר שהושק עד כה. כיום אנו משיקים את המעבדים הראשונים למחשבים שולחניים מתוך סדרה, ולאחר מכן נשיק את מעבדי Alder Lake למחשבים ניידים ולקהל העסקי. אני גאה מאוד בכל קבוצות הפיתוח של אינטל ישראל שלקחו חלק בפרויקט המדהים הזה. אינטל מחזיקה בנתח שוק של 80% משוק המחשבים העולמי, ומרגש לראות שהמעבדים שפיתחנו בארץ עתידים להמשיך ואף לחזק את המגמה הזאת".

כחלק ממשפחת מעבדי –Core החדשה מהדור ה-12 פותח מעבד המשחקים הטוב ביותר בעולם, ה-Core i9-12900K שלטענת אינטל מספק את ביצועי הגיימינג הטובים ביותר כיום. מעבד זה מגיע לתדר עבודה מירבי של 5.2Ghz כאשר הוא מצויד ב-8 ליבות חזקות ו-8 ליבות חלשות (יעילות). אינטל טוענת שלצד ההגדלה בכמות הליבות, שיפורים נוספים ברמת הארכיטקטורה מאפשרים לה להגיע לקפיצה בין דורית כה גדולה בהפרש של מספר חודשים מהשקת הדור הקודם.

את סדרת המעבדים החדשה השיקה אינטל במסגרת כנס המפתחים המחודש שלה בשם Intel Innovation, שהתקיים הלילה בארה"ב בהובלתם של מנכ"ל החברה העולמית פט גלסינגר, ומנכ"ל קבוצת המחשבים העולמית של אינטל, גריגורי בריאנט.

המשפחה המלאה של מעבדי Core מהדור ה-12 של אינטל מורכבת מ- 60 סוגי מעבדים שישולבו בלמעלה מ- 500 דגמי מחשבים, בין אם בניידים דקים וקלים במיוחד או במחשבים שולחנים. מחירי המעבדים נעים בין 264 דולר ועד 589 דולר עבור מעבדי Core i5, Core i7 ו-Core i9. אינטל צופה מכירות של מאות אלפי מעבדי Core שולחנים מהדור ה-12 בסדרת ה-K עד לסוף 2021 – הכמות הגדולה ביותר ברבעון יחיד אי פעם – ועד יותר מ-2 מיליון עד לסיום מרץ 2022. השקת מעבדי Alder Lake למחשבים ניידים צפויה לקרות בתחילת שנת 2022.

intel alder lake engineers
מהנדסות ומהנדסי Alder Lake. קרדיט: אוהד פאליק

השינוי המשמעותי ביותר של אינטל מזה עשור

הסיבה לקפיצה הגדולה בביצועים שמציגה סדרת Alder Lake מקורה בין היתר בשינוי משמעותי ומהותי שאינטל ביצעה במבנה המעבד שלה. כפי שחשפה לפני כחודשיים, לראשונה מזה עשור, מהנדסיה של אינטל, ובראשם צוותי הפיתוח בישראל, שינו את ארכיטקטורת המעבד כך שתכלול שני סוגים שונים של ליבות- ליבות ביצועים (גדולות) וליבות יעילות (קטנות), באמצעותן תיועל משמעותית עבודת המעבד וביצועיו.

הליבה היעילה (Efficient Core) מספקת 40% יותר ביצועים עם אותה צריכת החשמל בהשוואה ל-Skylake, וליבת ביצועים (Performance Core) מספקת את ביצועי ה-CPU הגבוהים ביותר שאינטל פיתחה ומהווה קפיצת מדרגה בביצועי ה-CPU שלפי אינטל תיצור את הבסיס לעשור המחשוב הבא. ליבת הביצועים תוכננה על ידי עדי יועז, הארכיטקט הראשי של אינטל ל-Core, והצוות שלו בישראל, שאחראי על פיתוח הליבות באינטל.

"ליבות הביצועים ב-Alder Lake לא רק מציגות את הביצועים הכי גבוהים שאינטל אי פעם ייצרה אלא גם מייצגות את הקפיצה הגדולה ביותר בביצועים מזה למעלה מעשור", אומר יועז. "גם הליבות הקטנות מספקות ערך גדול למשתמשים הודות לתפקידן החשוב "לתפוס פיקוד" על מטלות הרקע במחשב (כמו למשל סריקת וירוסים) בזמן שליבות הביצועים מתמקדות בעומסי עבודה שנובעים משימוש ביישומים כבדים (כמו למשל משחקים עשירים בגרפיקה). כך הליבות הקטנות מסייעות למשתמש לצלוח מספר משימות במקביל, ולייתר את הצורך בהפעלת הליבות החזקות עבור כל יישום במחשב". באינטל גורסים כי השילוב בין שתי הליבות יעיל ונכון במיוחד עבור עידן העבודה המודרנית המאופיין בריבוי מטלות.

שתי הליבות בתוך המעבד יעבדו בצורה היברדית. באינטל מסבירים כי שבניגוד לחברות אחרות שמשתמשות במונח היברדי כדי לתאר את היכולת להוציא את שעות העבודה הרבות ביותר מהסוללה, אשר גורמת לעתים לוותר על ביצועים, אינטל מתכוונת לעניין אחר לגמרי.

"אנלוגיה טובה להבנת השימוש של אינטל במונח "היברידי" היא לחשוב על מכוניות היברידיות רגילות שהתמקדו בהוצאת מירב הקילומטרים ממיכל הדלק לעומת מכוניות מרוץ פורמולה 1 המשתמשות בטכנולוגיה היברידית להשגת ביצועים מרביים באמצעות מנועים חזקים יותר וכוח חשמלי שיאפשר להן להאיץ מהר ביציאה מפניות. כלומר מעבדי Core מהדור ה-12 הם ההיברידית בביצועים גבוהים שבנינו למחשוב", מסביר אריק גיחון, ארכיטקט SoC של Alder Lake באינטל ישראל.

גיחון עומד גם מאחורי טכנולוגיה חדשה שאינטל פיתחה בשם Intel Thread Director שתפקידה להנחות את מערכת ההפעלה להפעיל את הליבה הנכונה במעבד, ברגע הנכון. "מערכת ההפעלה מתקשרת ישירות עם המעבד, ויודעת להריץ את האפליקציות על הליבות הנכונות לפי המלצות המעבד בזמן ריצה", מוסיף גיחון.

מעבדי Alder Lake יגיעו ערכת שבבים חדשה – 600 ועוד עשרות פיתוחים חדשים. בראש ובראשונה תמיכה בזיכרון DDR5 (עד 4,800 מגה-הרץ), לצד תמיכה ב-DDR4 (עד 3,200 מגה-הרץ), חיבור USB 3.2 Gen 2×2 provides משולב מספק רוחב פס שגדול עד פי שתיים ועד 16 ערוצי PCIe 5.0 מהמעבד, לצד  ערוצי Intel Thunderbolt 4 (תואמי USB4) ואקסלרטור להבנת שפה מדור חדש.

intel alder lake skus
המעבדים החדשים. קרדיט: אינטל

שיתוף פעולה ראשון מסוגו בין אינטל וגוגל

במהלך כנס המפתחים בו השיקה רשמית את סדרת Alder Lake, אינטל חשפה שיתוף פעולה עמוק וראשון מסוגו עם גוגל במסגרתו תשתמש האחרונה ברכיב ה- IPU לדאטא סנטרים עליו הכריזה אינטל בחודש יוני האחרון. אינטל וגוגל יפתחו ויתאימו את רכיב ה-IPU ליישומים וצרכי המפתחים בדאטא סנטרים של גוגל קלאוד, כך שה-IPU המותאם (מבוסס ASIC) ינהל את כל פעילות תשתיות התקשורת והענן בדאטה סנטרים של גוגל קלאוד במקום המעבדים, שכעת יתפנו הודות לעומסים המשמעותיים שיופחתו מהם ויוכלו לשמש למשימות עיבוד ייעודיות בלבד. הסכם זה בין השתיים הופך את גוגל להיות הראשונה להשתמש בצ'יפ החדש שפיתחה אינטל וצפוי להיות משמעותי במיוחד עבור השוק העסקי והארגוני, ובמיוחד עבור ספקיות הענן.

ה- IPU (Infrastructure Processing Unit) הוא רכיב תקשורת המאפשר להוריד עומסי עבודה מהמעבד המרכזי (CPU), ולנהל באופן חכם יותר את התקשורת בין השרתים בענן. הכרזתו הייתה לאחת מהבשורות המשמעותיות והגדולות של אינטל בתחום הדאטא סנטרים נכון לשנת 2021, והוא פותח על ידי קבוצת התקשורת של אינטל לדאטה סנטר, המונה כיום כ-450 מהנדסות ומהנדסים בישראל, ועוד מאות נוספים בעולם. מחקרים שערכו גוגל ופייסבוק על חוות השרתים שלהן הראו כי 22% עד 80% ממחזורי העיבוד של מעבד CPU עוסקים בטיפול בניהול המערכת והמשאבים במקום להתמקד בעיבוד נתונים וביצוע משימות עבור הצרכן הסופי, וכעת, בעזרת ה-IPU, ספקיות הענן הגדולות יוכלו לשלוט ולנהל באופן מלא, יעיל ומאובטח את מערך הדאטה סנטרים שלהם.

מעבד ה-AI של הבאנה לאבס מבית אינטל יוצא רשמית לשוק

אינטל וחטיבת שירותי הענן של אמזון (AWS) מכריזות היום (רביעי) כי מעבדי  הבאנה לאבס שבבעלות אינטל, זמינים לרכישה. לפני כשנה AWS הודיעה כי תשלב את מעבדי גאודי ללקוחותיה, אך טרם מסרה מתי הללו יהיו זמינים רשמית. כעת, החל מהיום, AWS מוכרת שירות אימון בענן ליישומי AI  עם גאודי.

באינטל אומרים בגאווה כי מעבדי הבאנה לאבס מציעים שיפור של עד 40% ביחס ביצועים מול עלות לעומת השבבים של אנבידיה, עבור יישומי AI כגון עיבוד שפה טבעית, ניתוח ראייה על ידי מחשוב ועוד.

איתן מדינה, מנהל העסקים הראשי של הבאנה לאבס, אומר כי שבבי גאודי תוכננו במיוחד עבור השגת יעילות בביצועי יישומי AI, והם מצליחים לנצל בצורה משמעותית משאבי מחשוב, ומניבים עלות ביצועים תועלת טובה יותר מאשר מעבדי GPU. "התוצאה היא חסכון גדול שמאפשר הוזלת מחיר של אימון מחשב לפי שעה בטיפול במודלים עבור יישומי EC2 DL1 instances".

טוני מלינקוביץ'
טוני הוא העורך הראשי שלנו כאן באתר, עם ידע רחב בחומרה ומקורות מהירים, טוני הוא גם הכתב המהיר ביותר שלנו, בנוסף לכתבות המעולות של טוני הוא גם אחראי על רוב הביקורות שלנו באתר וגם על המלל וחוות הדעת על חלק מסיקורי הוידאו שלנו.
דילוג לתוכן