fbpx

כנס ISC 2021: אינטל שומרת על מעמדה בתחום מחשבי העל וחושפת פרטים חדשים אודות Shapphire Rapids ו-Xe-HPC

Intel-hq-logo

אינטל (Intel) שומרת על מעמדה כספקית המעבדים הדומיננטית של 500 מחשבי העל החזקים בעולם כאשר כ-86.2% מ-500 מחשבי העל הטובים בעולם מבוססים על המעבדים שלה, כך לפי דירוג עדכני של Top500. הדירוג שמתפרסם פעמיים בשנה, מציין כי מחשבי העל הופכים למהירים יותר, כאשר נקודת הכניסה למאה הראשונים עולה ל- 4.13 Petaflop, וכל פטה פלופ משמעותו יכולת של כ-1000 למיליארד חישובים בשנייה.

הדירוג נחשף במסגרת וועידת מחשוב העל הבינלאומית (ISC) 2021, שנערך אמש. כמו כן, במהלך הכנס אינטל חשפה פרטים ראשוניים וחשובים אודות מעבדי העתיד שלה למחשבי על ודאטה סנטר – שם קוד: Sapphire Rapids. אינטל אף ניצלה את ההזדמנות כדי לחשוף עוד מספר פרטים על כרטיסי המסך לשרתים Xe-HPC וכן גם עקצה את AMD כהרגלה.

הדור הבא של השרתים – מעבדי Sapphire Rapids

מעבדי Sapphire Rapids יכללו לראשונה רוחב פס מוגדל לטובת פעולות I/O מרובות, תמיכה ב-PCIe 5.0, תמיכה ב-Compute Express Link 1.1 (CXL) ותמיכה ב-DDR5. זאת כדי לאפשר תרחישי שימוש מתקדמים בעיבוד, ברשת ובאחסון. מעבדים אלה יציעו לראשונה זיכרון HBM המשולב על המעבד עצמו, וכך יספקו שיפור דרמטי לרוחב הפס הכולל של הזיכרון ושיפור ביצועים משמעותי עבור יישומי HPC רבים.

לצד התקדמויות בתחום הזיכרון וה-I/O, מעבדי Sapphire Rapids ממוטבים לעומסי מחשוב כבדים ובינה מלאכותית ויכללו טכנולוגיה חדשה – מנוע האצת בינה מלאכותית מובנה שייקרא Intel Advanced Matrix Extensions (AMX). ה-AMX של אינטל נועד לספק שיפור ביצועים משמעותי בלימוד ופריסה של מודלי בינה מלאכותית. לקוחות ראשונים של אינטל שצפויים לעשות שימוש ב- Sapphire Rapids הם: CINECA, מרכז מחשוב העל ע"ש לייבניץ (LRZ), המעבדה הלאומית בארגון, וכן הצוותים של Crossroads במעבדה הלאומית בלוס אלמוס והמעבדה הלאומית בסנדיה.

"כדי למצות את ביצועי מחשוב על עלינו למנף את כל משאבי המחשב וההתקדמות הטכנולוגית העומדים לרשותנו". "אינטל היא הכוח המניע מאחורי המהלך של התעשייה לעבר מחשוב Exascale" (מחשוב Exascale מבוסס על מערכות מחשוב שמסוגלות לחשב לפחות 10 בחזקת 18 פלופס (FLOPS – ר"ת Floating Point Operations Per Second).

טריש דמקרוגר, סגנית נשיא ומנכ"לית קבוצת המחשוב עתיר הביצועים באינטל.

כרטיס המסך Xe-HPC (Ponte Vecchio) עבור מחשבי על – מתעורר לחיים

המעבד החדש של אינטל למחשבי על (שם קוד Ponte Vecchio) עבר תהליך Power On ונמצא בתהליך ולידציה. Ponte Vecchio הוא כרטיס מסך המבוסס על ארכיטקטורת Xe שעבר תהליך מיטוב לטובת מחשוב עתיר ביצועים ויישומי בינה מלאכותית. הוא כולל כ-100 מיליארד טרנזיסטורים וממנף את טכנולוגיית Foveros 3D של אינטל כדי לשלב כמה מעגלים באופן מתקדם, כולל זיכרון HBM ורכיבי קניין רוחני אחרים.

ה-Xe-HPC מהונדס במיוחד עבור הצרכים המתפתחים של מחשבי העל המתקדמים בעולם, כמו Aurora. מדובר בכרטיס המסך העוצמתי הראשון של אינטל עבור יישומי HPC שאמור להתחרות ב-A100 של NVIDIA וב-MI200 של AMD. בשלב זה אינטל לא חשפה תאריך להשקתו של ה-Xe-HPC אך אנחנו סבורים כי ההשקה תתקיים בעוד פחות משנה, אולי אפילו בעוד כמה חודשים ספורים.

אינטל עוקצת את AMD

אינטל השיקה לפני מספר חודשים את דור המעבדים החדש לשרתים שלה, הדור השלישי של מעבדי ה-Xeon Scalable. לטענת החברה, המעבדים החדשים מספקים עד 53% יותר ביצועים לאורך מגוון רחב של עומסי HPC, כולל מדעי החיים, שירותים פיננסיים וייצור, וזאת בהשוואה למעבדי הדור הקודם.

לפי אינטל, בהשוואה למעבדי ה-x86 הקרובים ביותר של המתחרים, הדור השלישי של מעבדי ה-Xeon Scalable מספקים ביצועים טובים יותר עבור מגוון של עומסי מחשוב עתיר ביצועים פופולריים. לדוגמה, בעת שמשווים את Xeon Scalable 8358 אל EPYC 7543 של AMD, ביצועי ה-NAMD טובים יותר ב-62%, ביצועי LAMMPS טובים יותר ב-57%, ביצועי RELION טובים יותר ב-68%, ו-Binomial Options רץ מהר יותר ב-37%. אינטל טוענת כי מעבדי Xeon Scalable 8380 הציגו ביצועים טובים יותר מ-EPYC 7763 של AMD גם בעומסי עבודה חשובים בתחום הבינה המלאכותית, עם יותר מ-50% הפרש ביצועים בעת בדיקת 20 תכונות מדד שכיחות.

מעבדות מחשוב עתיר ביצועים, מרכזי מחשבי על, אוניברסיטאות ויצרניות ציוד מחשב שאימצו את פלטפורמות המחשוב המעודכנות של אינטל כוללות את דל, HPE, המנהל המטאורולוגי בקוריאה, לנובו, מתקן המחשוב והדאטה מקס פלאנק, אורקל, אוניברסיטת אוסקה ואוניברסיטת טוקיו.

"השגת תוצאות ברמת Exascale מחייבת גישה ועיבוד מהיר של כמויות אדירות של נתונים", אמר ריק סטיבנס, מנהל חבר במעבדת מדעי המחשוב, הסביבה ומדעי החיים במעבדה הלאומית ארגון. "שילוב זיכרון ברוחב פס גבוה במעבדי Xeon Scalable של אינטל יעלה את רוחב הפס של הזיכרון של Aurora באופן משמעותי ויאפשר לנו למנף את הכוח של הבינה המלאכותית והאנליטיקה לביצוע הדמיות מתקדמות ולבניית מודלים תלת ממדיים".

טוני מלינקוביץ'
טוני הוא העורך הראשי שלנו כאן באתר, עם ידע רחב בחומרה ומקורות מהירים, טוני הוא גם הכתב המהיר ביותר שלנו, בנוסף לכתבות המעולות של טוני הוא גם אחראי על רוב הביקורות שלנו באתר וגם על המלל וחוות הדעת על חלק מסיקורי הוידאו שלנו.
דילוג לתוכן