fbpx

אחרי ה-CPU וה-GPU: אינטל משיקה את ה-IPU

intel ipu DataCenter_of_theFuture_slide
קרדיט: דוברות אינטל

אינטל (Intel) חושפת היום (ב' – 14/06/21) את החזון הטכנולוגי שלה עבור ה-IPU) Infrastructure Processing Unit), רכיב תקשורת המאפשר להוריד עומסי עבודה הקשורים לניהול תשתיות מן המעבד, ולנהל באופן חכם יותר את התקשורת בין השרתים השונים בענן.

שבב ה-IPU החדש פותח על ידי קבוצת התקשורת של אינטל לדאטה סנטר, המונה כיום כ-450 מהנדסות ומהנדסים בישראל, ועוד מאות נוספים בעולם. פיתוח ה-IPU כמו פיתוח של מוצרים רבים נוספים נוהל ממרכז הפיתוח הישראלי של אינטל ובהובלת קבוצתו של אילן אביטל.

"הקרב הגדול הבא בעולם הטכנולוגיה הוא בחזית הדאטה סנטר ובניהול חכם של המשאבים והעברת הדאטה. אנו בעיצומה של מהפיכה טכנולוגית. שירותים חכמים ויכולות מתקדמות אשר בעבר לא יכולנו אף לדמיין, הופכים למציאות יום יומית ומניעות את החברה והכלכלה קדימה"."

-אילן אביטל, אינטל

אביטל מוסיף כי "הדאטה סנטרים צפויים להתפתח ולהשתנות בקצב מואץ בשנים הבאות. הם ידרשו ארכיטקטורה חכמה שתהיה מורכבת משלוש קטגוריות של יחידות: CPU (לצורכי עיבוד כלליים), XPU (להאצת יישומים ועומסי עבודה יעודיים), ו- IPU (להאצת תקשורת ועומסים תשתיתיים), אשר יחוברו באמצעות רשתות חכמות. אני גאה מאוד בהישג והחדשנות של קבוצת הפיתוח הישראלית. הצוות הישראלי נמצא בתנופת גיוס של מהנדסות ומהנדסים לנוכח האתגרים הטכנולוגיים והצרכים העתידיים. זו חוויה יחודית לקחת חלק במהפיכה טכנולוגית בהתהוות אשר תשפיע על מיליוני אנשים".

זוהי אחת ההכרזות המשמעותיות והגדולות של אינטל בתחום הדאטה סנטר ב-2021. אינטל מפתחת ומייצרת שבבי מעבדים עבור שוק המחשבים האישיים ושוק השרתים, ונתח השוק שלה בשווקים אלה עומד על מעל אזור ה-80% על פי חברות מחקר כמו Mercury Research. כמו כן, בשנתיים האחרונות אינטל ביצעה השקעות גדולות גם בתחום העיבוד הגרפי (GPU) ומאיצי בינה מלאכותית (AI).

מה יעשה הרכיב החדש?

ה-IPU יאפשר למעבדים "הרגילים" לעשות בעיקר משימות עיבוד ייעודיות ויפחית את עומסי המערכת. למעשה, ה-IPU ינהל את כל מה שקשור בניהול תשתיות התקשורת והענן במקום המעבד. מחקרים שערכו גוגל ופייסבוק על חוות השרתים שלהן הראו כי 22% עד 80% ממחזורי העיבוד של המעבד עוסקים בטיפול בניהול המערכת והמשאבים במקום להתמקד בעיבוד נתונים וביצוע משימות עבור הצרכן הסופי.

בעזרת ה-IPU, ספקיות הענן הגדולות יוכלו לשלוט ולנהל באופן מלא יותר, יעיל ומאובטח במערך הדאטה סנטר שלהם. שחרור ליבות עיבוד מטיפול במשימות תשתיתיות, אשר בעבר בוצעו במעבד הראשי וכעת ינותבו אל ה-IPU, ישפרו את הביצועים הכלליים ויאפשרו פיתוח ומתן שירותים מתקדמים לצרכן הקצה.

שחקניות ענן שישתמשו ב-IPU יוכלו להאיץ פונקציות תשתית, כמו רשת וירטואלית או אחסון וירטואלי, בצורה מאובטחת. אך מעבר לכך, במבט קדימה, אינטל מאמינה שה-IPU ישמש כנקודת השליטה לכל סוגי המעבדים שנמצאים בדאטה סנטר ועוסקים במגוון משימות: חישוב למטרות כלליות, חישוב מקבילי, מאיצים ויעדי אחסון.

באינטל מסבירים כי ה-IPU מהווה קטגוריה טכנולוגית חדשה ומרכזית באסטרטגית מחשוב הענן, אשר מרחיבה את היכולות של כרטיסי רשת חכמים (SmartNIC) אשר אינטל מפתחת ומוכרת למרכזי נתונים וחברות תשתיות ענן.

מה ההבדל בין IPU ל-smartNIC?

כרטיסי רשת מסוג smartNIC מבצעים האצה מאובטחת של תשתית רשת ואחסון. ה-IPU הוא התפתחות של SmartNIC. מעבר להאצה מאובטחת של רשת ואחסון וירטואליים עם מאיצי פרוטוקולים ייעודיים, ה-IPU יהפוך לנקודת השליטה עבור ספק שירותי הענן ויאפשר האצת וניהול תשתיות תוך ניצול חכם ויעיל של כלל משאבי המערכת.

עומסי עבודה חדשים דורשים שבבים חדשים

הטרנספורמציה הדיגיטלית והמעבר לענן קורים כבר המון שנים והואצו עוד יותר בשנת 2020 לאור מגיפת הקורונה. בשנים האחרונות צצים עומסי עבודה חדשים ואתגרים עיבודיים חדשים שדורשים גישות עיבוד חדשניות. אחד האתגרים הגדולים בתחום התקשורת הוא התקורה ועומסי העבודה שנובעים מהצורך בניהול התקשורת והתשתיות הרשתיות בסביבות מורכבות.

ה-IPU הוא סוג שבב חדש אחד מני רבים שישנו בטווח הרחוק מקצה לקצה את האופן שבו הדאטה-סנטרים בנויים, מוגדרים ומתפקדים. הדאטה סנטר הוא כבר לא המרגש הביתי של ה-CPU – הוא המגרש הביתי של ה-CPU, ה-XPU, ה-GPU, ה-IPU ומי יודע אילו עוד סוגי שבבים חדשים יגיעו בהמשך הדרך.

 

טוני מלינקוביץ'
טוני הוא העורך הראשי שלנו כאן באתר, עם ידע רחב בחומרה ומקורות מהירים, טוני הוא גם הכתב המהיר ביותר שלנו, בנוסף לכתבות המעולות של טוני הוא גם אחראי על רוב הביקורות שלנו באתר וגם על המלל וחוות הדעת על חלק מסיקורי הוידאו שלנו.
דילוג לתוכן