fbpx

תחנת עבודה – עם דגש על אבטחה

כשאני אומר את צירוף המילים "תחנת עבודה" – הרבה אנשים מדמיינים לפטופים כבדים ומגושמים עם מסכים גדולים. וזו בדיוק הסטיגמה שהמון תחנות עבודה בזמן האחרון שוברות הודות לשיפורים האדירים בתחום החומרה ללפטופים. וזה בדיוק הקסם של ה-Zbook Firefly 14 G8 מ-HP, חבילה קטנה עם פיצ'רים מעולים.

הסיקור גם בערוץ ה-YouTube שלנו!

עיצוב

העיצוב של ה-ZBook מאוד נקי ומאוד מודרני, כמעט הפוך ממה שהייתי מצפה מ"תחנת עבודה" קלאסית. הלפטופ דק וקל במשקל של כ-1.35 ק"ג. המסגרת של המסך אינה עבה מידי וכמובן שעל המסך עצמו נדבר בהרחבה בהמשך. המקלדת והטאץ' פד יחד עם הרמקולים המעוצבים בצדדים מותאמים לגודל הלפטופ ואם אני צריך להעיר הערה אחת קטנה לגבי העיצוב (באמת שחיפשתי על מה) אז ה-Z בגב המכשיר קצת גדול מידי לטעמי, אני יודע.. קטנוני.

מפרט וחיבוריות


הדגם שאנחנו קיבלנו לסקירה הגיע עם מעבד tiger lake i7 1165G7 של אינטל, אותו מעבד שראינו בסיקור ל-Zenbook Duo רק לפני חודש. השילוב של מעבד 4 ליבות בלפטופ תחנת עבודה היא בחירה מעט תמוהה מבחינתי, אבל השיקולים ב-Firefly היו ברורים – פחות משקל, פחות צריכת חשמל – יותר ניידות וחיי סוללה. ולכן הבחירה במעבד Tiger Lake מצוין מאשר מעבדים מהדור הקודם כמו 10750H שהיה דורש גם מערך קירור מאסיבי (כמו שראינו ב-ThinkPad T15g). וכמו שתראו בהמשך, המעבד מביא ביצועים יפים מאוד.
יחד עם המעבד HP שילבו כרטיס גרפי T500 של Nvidia במעבר מה-P520 שהיה כרטיס הכניסה לעולם ה-Workstation בלפטופים. ה-T500 מביא יותר יחידות CUDA ויותר רוחב פס בזיכרון – דבר שבא לידי ביטוי בתוכנות עריכה וגם בבנצ'מקרים. כל זה ביחד עם 16GB RAM ו-512GB NVME SSD.
מבחינת חיבוריות ה-Firefly 14 מצויד בחיבור שקע הטענה (למרות שהמטען הוא Type C), שני חיבורי Thunderbolt 4 שגם משמשים להטענה, HDMI 1.4, חיבור קומבו אוזניות ו-2 חיבורי USB Type A במהירות 5GBps ש-HP מכנה "SuperSpeed". בדגם שלנו הגיע גם חריץ ל-Smart Card.

החיבור היחיד שחסר מבחינתי הוא חיבור LAN שבמחשב נייד שמכוון למגזר העסקי כ-Workstation זה חיבור חובה גם ב-2021.
אנחנו עוד לא הגענו לזמנים המיוחלים של כיסוי נרחב של רשתות Wi Fi 6 במקומות עבודה ומשרדים (למרות שה-Firefly 14 מגיע עם אנטנת Wi Fi 6).
גם קורא כרטיסי SD היה יכול להיות נחמד בתחנת עבודה, אבל החוסר בקורא כזה פחות מפריע לי מאשר החוסר בחיבור Ethernet.

מסך

המסך של  ה-Firefly G8 כמעט ומושלם, באמת. כמעט ואין לי תלונות ואני אחד שאוהב למצוא דברים קטנוניים. הצבעים שלו חדים ומדוייקים, הזוויות צפייה נהדרות ואם הייתי צריך להעיר דבר אחד זה כנראה הבהירות, רק 250 nits זה לא מספיק בהיר בתאורת יום או אפילו במשרדים עם תאורה חזקה. מעבר לזה המסך FHD IPS נהדר.

המסך מעולה עם צבעים חדים

מקלדת וטאץ' פד


HP הלכו על בטוח עם מקלדת בפריסה ללא numpad, מקשים גדולים עם מרווחים מספקים ולא צפופים וקליקיות מספקת. מצאתי את עצמי מגיע למהירות הקלדה די גבוהה עם ה-Firefly והשילוב של עכבר-פטמה זה תמיד בונוס מבורך מבחינתי, יותר לפטופים צריכים לכלול אותו, אם כי הוא דרש קצת כיוונון כדי להגיע לרמת דיוק טובה. גם הטאץ' פד היה מעולה וללא בעיות, לא גדול במיוחד אבל גם לא צפוף וקטן כמו בהרבה לפטופים אחרים – לא הרגשתי שאני צריך לקחת איתי עכבר נוסף כדי להיות פרודוקטיבי.

ביצועים


כשאנחנו מדברים על תחנות עבודה – אנחנו בדרך כלל מדברים על מחשבים שמסוגלים לבצע משימות חישוביות ברמה כזו או אחרת – בין אם מדובר בשרטוטי CAD, עבודות תלת מימד, רינדור או עריכה גרפית – מחשב workstation צריך להיות מסוגל לעשות את כל אלו בצורה מספקת. 

ופה עקב האכילס של ה-Firefly 14 G8, אנחנו מקבלים לפטופ דק וקל אך במחיר של ביצועים מעט פחות מהמצופה.


המעבד אמנם יעיל ועם ביצועי ליבה בודדת נהדרים הודות לתדרים הגבוהים שהוא מצליח להגיע אליהם, אבל עדיין מדובר במעבד 4 ליבות שאנחנו רואים במחשבים שמיועדים לקהלי יעד אחרים לגמרי כמו יוצרי תוכן. גם ה-Quadro T500 לא מביא תוצאות מרשימות במיוחד ויותר מזכיר ביצועים של כרטיסי MX כמו ה-MX450. גם הטמפרטורות והרעש היו במתחם היותר גבוה של מה שהייתי רוצה בתחנת עבודה, אבל זה לגיטימי ומובן נוכח הגודל והמשקל הקטנים של ה-Firefly.

טמפרטורות - Firefly 14 G8
טמפרטורות – Firefly 14 G8

 

אבל יכול להיות שאני שופט לחומרה, ה-Firefly אמנם מוגדר כ"Workstation" אבל מכוון לאנשי עסקים עם דגשים על פיצ'רים אחרים

פיצ'רים

אז למה ה-Firefly G8 שונה ומיוחד ומה קורץ בו בכל זאת כתחנת עבודה? שמח ששאלתם
להמון אנשי עסקים שצריכים Workstation חשוב דבר אחד, עוד לפני המפרט ולפני המסך ולפני הכל – אבטחה. מעבר לתריס פיזי למצלמה וזיהוי ביומטרי עם טביעת אצבע, השילוב של חריץ Smart Card מאפשר רמת אבטחה מעולה נוספת. HP הכניסו גם שלבי אבטחה ברמת ה-BIOS וברמת מערכת ההפעלה.
פיצ'רים של אבטחה כמו HP Tamper Lock שמגן על המכשיר מהתקפות פיזיות והתקפות DMA באמצעות בקר (Endpoint Controller).


מערכות הגנה ברמת ה-BIOS כולל שלב אימות טרם ה-boot למערכת ההפעלה ואפילו סיסמא ברמות ה-BIOS. תוכנת ההגנה על המידע כמו HP Sure Click מתלבשת על דפדפן ברירת המחדל בצורה אוטומטית ומאפשרת גלישה בטוחה באמצעות הרצת אתרים לא בטוחים בתוך "מיני VM" או "קונטיינרים" משלהם ובכך מבודדת וירוסים ותוכנות זדוניות. מרכז האבטחה HP Wolf Security משמש כאנטי וירוס יעיל ועוד שכבת הגנה לדבר הכי חשוב לאנשי עסקים היום – המידע שלהם.

אפשרויות אבטחה הזמינות במחשבי HP
אפשרויות אבטחה הזמינות במחשבי HP

 

לכל המידע אודות האבטחה של HP


עוד פיצ'ר מעניין לראות כאן הוא השיפור באיכות הסאונד, ספציפית בתחום שיחות הוידאו – בעידן של הקורונה פגישות ZOOM הפכו לדבר שבשגרה ויש כאן פוקוס משמעותי על סינון רעשים באמצעות AI כך שגם שיחות שנעשות באמצעות המיקרופון המובנה של הלפטופ נשמעות טוב.
ביצעתי 2 פגישות באמצעות הלפטופ ב-ZOOM והשתמשתי במיקרופון המובנה וללא אוזניות – והתוצאות מרשימות, לצערי לא אוכל להציג אותן אך תסמכו עליי שכששאלתי את הצד השני האם היו רעשים ברקע – הם ענו שלא.

סיכום

לסיכום ה-Zbook Firefly 14 G8 מציג ריפרש משלו על המושג "תחנת עבודה" ומה לדעת HP הפוקוס בלפטופים מסוג זה צריך להיות – יותר ניידות ואבטחה, פחות כוח סוס מתחת למנוע. למי שאבטחה חשובה לו מעל הכל וצריך לפטופ קליל עם כוח עבודה טוב, ה-Firefly יספק את הסחורה.
מחירו מתחיל בכ-6,000 ש"ח והלפטופ במפרט שאנחנו בדקנו עולה כ-8000 ש"ח.

 

לידור צרויה
עם מספר שנים של עבודה וניסיון בתחום ה-New Media והטכנולוגיה, לידור החליט להקים את Tech-IL בשנת 2018 עם מטרה ברורה – להיות שם דבר בתחום הטכנולוגיה. עם ניסיון וידע רב בניהול דיגיטל, עריכה, וטכנולוגיה, לידור מביא מוטיבציה ורצון לשים תוכן איכותי וטוב בחזית המדיה ע"י סיקורים, חדשות, וסרטונים בערוץ היוטיוב.
דילוג לתוכן