fbpx

פתרון Mesh לשימוש ביתי: סיקור ל-Asus ZenWiFi AC Mini

asus zenwifi ac mini main image

שנת הקורונה הוכיחה את הצורך בפתרון אינטרנט מהיר, יציב ואיכותי. אנשים רבים עברו לעבודה ולימודים מהבית מה שגרם לעומסים גדולים מהרגיל על תשתיות האינטרנט. אנשים רבים אף גילו כי תשתיות האינטרנט בביתם לא מספקות את הכיסוי הדרוש לגלישה חלקה מכמה מכשירים במקביל.

מעבר לתשתית אינטרנט טובה בעלת רוחב פס גבוה, ישנה גם חשיבות רבה לציוד הקצה המותקן בבתים. נתבים שונים יכולים להתמודד עם עומסים שונים וכן גם לספק כיסוי Wi-Fi שונה. בעוד שראוטרים בסיסיים יתנו ביצועי Wi-Fi נמוכים עם כיסוי קליטה אפסי, דגמים יוקרתיים יותר יאפשרו טווח קליטה רחב יותר ותקשורת מהירה ויציבה גם על גבי רשת ה-Wi-Fi.

בנוסף, פתרון Wi-Fi מבוסס Mesh הופך לפופולרי במיוחד בשנים האחרונות שכן הוא מאפשר טווח קליטה גדול, הוא קל לשימוש והוא ימשיך לעבוד גם אם אחד (או יותר) מהנתבים מפסיק לשדר מכל סיבה שהיא. נתבי ה-Mesh יודעים גם לחלק ביניהם את העומס כך שהרשת יכולה להתמודד עם הרבה יותר משתמשים במקביל.

אסוס ישראל המציעה מגוון פתרונות תקשורת שלחה לנו לסיקור את ה-ZenWiFi AC Mini CD6 AC1500 שלה על מנת לבדוק כיצד הוא משפר את רשת ה-Wi-Fi הביתית. לצורך הסיקור, אנחנו קיבלנו את החבילה המכילה שלושה נתבי Mesh בצבע לבן.

עיצוב וחיבוריות

ה-ZenWiFi AC Mini מגיע בצבע לבן וכמו שהשם מציין, הוא די קטן. על הנתב עצמו אין קשקושים מיותרים. בחלקו הקדמי ניתן למצוא את הלוגו של אסוס ונורה קטנה ובחלק האחורי ישנם שני חיבורי רשת, חיבור חשמל, כפתור WPS, כפתור Reset ואת הכיתוב AiMesh Node. כמו כן, בחלקן התחתון של היחידות ישנה מדבקה המציינת את שם המשתמש והסיסמה הדיפולטייבים של היחידות (ספוילר: admin), מספרים סיראליים, כתובות MAC וכו'.

כל עוד אתם לא שומרים על קו עיצוב כהה בבית, ה-ZenWiFi AC Mini ישתלב בקלות בחדרים השונים ולא יבלוט יותר מידי. אסוס בחרה ללכת על קו עיצוב נקי לגמרי ואנחנו בהחלט שמחים על כך.

asus zenwifi ac mini setup
מתוך מסך ההתקנה

הגדרה

ההגדרה של ה-ZenWiFi AC Mini קלה ומהירה. בשלב הראשון מחברים את היחידה הראשית לרשת באמצעות כבל, מתחברים אליה באופן קווי או אלחוטי ומשם נכנסים לכתובת router.asus.com בדפדפן. בשלב זה נפתח חלון הגדרה עם כ-2-3 מסכים הכוללים הסכמה לתנאי משתמש, בחירת DNS וכן גם בחירת שם (SSID) וסיסמה לרשת ה-Wi-Fi.

לאחר כמה קליקים היחידה הראשית מוגדרת במלואה וניתן לגלוש בעזרתה באינטרנט. על מנת להגדיר את היחידות האחרות כל מה שצריך לעשות הוא לחבר אותן לחשמל ולאחר מכן דרך הממשק של היחידה הראשית להיכנס ללשונית AiMesh, ללחוץ על הוספת יחידה והתהליך יסתיים באופן די מהיר.

למעשה, רוב זמן ההתקנה הוא הזמן שלוקח ליחידות להידלק מרגע החיבור לחשמל. ההתקנה לא דורשת ידע טכנולוגי אלא רק ידע הבנה באנגלית.

asus zenwifi ac mini ui
מתוך ממשק המשתמש

ממשק המשתמש

ממשק המשתמש של ה-ZenWiFi AC Mini זהה לממשק של שאר מוצרי התקשורת של אסוס (ASUS). דרך הממשק ניתן לראות איזה מכשיר מחובר לאיזו יחידת Mesh, לראות את טיב החיבור בין יחידות ה-Mesh השונות וכן גם להגדיר פיצ'רים מגניבים כמו ה-AiProtection או ה-QoS של אסוס.

מתוך הממשק ניתן גם לקנפג מגוון רחב של הגדרות הנוגעות לרשת האלחוטית במטרה להוציא את מיטב הביצועים. סך הכל מדובר באותו הממשק המוכר והאהוב של אסוס. בעוד שלא מדובר בממשק המושלם הוא בהחלט מעולה וטוב בהרבה מזה של לא מעט יצרניות אחרות בשוק.

ביצועים

ברמת הביצועים, היה לנו חשוב לבדוק כיצד מערך ה-Mesh של אסוס מצליח להתמודד איפה שראוטרים בודדים נכשלים – בממ"ד בעל קירות בטון עבים. כמו כן, בדקנו גם את טווח הכיסוי ששלושת היחידות נותנות בתוך הבית שכן אחת המטרות של רשתות ה-Mesh היא להגדיל את טווח הכיסוי.

לפני שניגש למספרים, חשוב לציין כי לאורך השימוש ביחידות ה-Mesh עברנו באזורים שונים של הבית מה שגרם למכשיר הטלפון ולמחשב הנייד לעבור מיחידת Mesh אחת לאחרת. לשמחתנו המעבר היה חלק לחלוטין וכלל לא הרגשנו את המעבר בין היחידות השונות. חווית השימוש ברשת ה-Wi-Fi הייתה חלקה לחלוטין.

בבדיקת מהירות בסמוך ל-ZenWiFi AC Mini קיבלנו מהירות של כ-430Mbps וזאת לעומת מהירות של כ-900Mbps בחיבור קווי. בחדר הממ"ד בו ראוטרים רבים מתקשים להגיע למהירות גבוהה, קיבלנו כ-123Mbps כאשר יחידת ה-Mesh הותקנה בכניסה לממ"ד. בעוד שלא מדובר במהירות מושלמת זה בהחלט פתרון טוב לממ"ד לשימוש יום יומי.

יחידות ה-Mesh הרחיבו גם את הקליטה ברחבי הבית כאשר במקומות בהם הראוטר הראשי לא הגיע מערך ה-Mesh מצליח לשדר רשת. יחידות ה-Mesh גם שיפרו את עוצמת האות והביאו לשיפור של כ-90Mbps בממ"ד ושיפור של כ-40Mbps בנקודות מרוחקות.

חשוב לציין שלעיתים יחידות ה-Mesh עלולות להפיק רעש של Coil Whine, לפחות היחידות שאנחנו קיבלנו.

asus zenwifi ac mini io
חיבורי ה-ZenWiFi Mini

סיכום

טוני מלינקוביץ'
טוני הוא העורך הראשי שלנו כאן באתר, עם ידע רחב בחומרה ומקורות מהירים, טוני הוא גם הכתב המהיר ביותר שלנו, בנוסף לכתבות המעולות של טוני הוא גם אחראי על רוב הביקורות שלנו באתר וגם על המלל וחוות הדעת על חלק מסיקורי הוידאו שלנו.
דילוג לתוכן