fbpx

ממשל ביידן מבקש לבחון את השפעות נגיף הקורונה על הפעילות המוחית: פנה לחברות שפיתחו טכנולוגיות מתקדמות לאימון המוח להגיש הצעה למחקר מקיף

Medical technology

ככל שהזמן חולף, מבינים בעולם שהקורונה עוד תשפיע עלינו זמן רב, כאשר כבר מתבררים ממדי הנזק שהיא הותירה לטווח הקצר, ומנסים להתחקות אחר השפעותיה ונזקיה לטווח הארוך. לאחרונה התפרסמו מחקרים שהציגו כי הקורונה השפיעה באופן ברור על מחלות נוירולוגיות והפרעות נפשיות הנחשבות ל"הפרעות מוחיות". כך למשל השפיעה על: חרדה, דמנציה, שבץ מוחי, פגיעות עצביות, הפרעות במצב הרוח ועוד.

החשש שהתאמת לבינתיים היה, שהמחלימים מקורונה עשויים להיות בסיכון מוגבר להתפתחות הפרעות מוחיות. הדאגה התחזקה בעקבות מקרים ועדויות למעורבות הנגיף בפגיעה במערכת העצבים המרכזית. דאגות דומות הועלו בנוגע להשלכות נפשיות של הנגיף. הראיות הראו שהמחלימים יכולים להיות בסיכון מוגבר להפרעות במצב הרוח וחרדה.

כעת, נראה שממשל ביידן לוקח את העניין ברצינות ופנה ביוזמתו למספר חברות שפיתחו טכנולוגיות מתקדמות לאימון המוח, להגיש הצעה לביצוע מחקר מקיף. ההערכות הן, שמטרת המחקר הינה לאמוד את השפעות הקורונה על הפרעות מוחיות, אך בעיקר – להתאים תוכנית לאימון המוח, שתוכל לנטרל את הפגיעה ולהחזיר את הפעילות המוחית לתפקוד תקין.

אחת החברות שקיבלה את הפניה ממשל ביידן היא Neuroguide. ד"ר רוברט תאצר, נשיא ומנהל החברה, הוא מהמפתחים החלוצים של התחום הנוירומטרי – המדע למדידת הפעילות החשמלית של המוח.

כיום, משתמשים בתוכנות נוירומטריות שפיתח ד"ר תאצר לטיפול בהפרעות שונות. כך למשל, במרכזי שיקום לחיילים עם פוסט טראומה, ובבתי חולים בעולם, כמו ביה"ח הפסיכיאטרי במינכן, ביה"ח אוניברסיטאי בקולורדו ארה"ב, ביה"ח הפסיכיאטרי בקנזס ארה"ב ועוד. מי שמטפל בטכנולוגיה זו כאן בארץ הוא המרכז לשיפור תפקודי המוח "אלפא בריין סנטר".

ד"ר נתנאל (Ph.D) מנהלת "אלפא בריין סנטר" הגיבה לחדשות האחרונות ואמרה: "זה היה צפוי שמפתחי הטכנולוגיה שבה אנו משתמשים יקבלו את הפניה הזו, הם מובילים בתחום. כיום כבר ברור שיש קשר ישיר בין המוח לבריאות, ושניתן להשפיע על הבריאות, הגופנית והנפשית, על ידי אימון מוחי מתקדם."

היא הוסיפה גם ש"אנו עדים לתהליך שבו הרפואה, והנה, גם גופי ממשל, מבינים שהעולם מתקדם, ושניתן לזהות תהליכים של פגיעה בפעילות המוחית ולשפר אותם, וכך להיפטר מהפרעות ומקשיים לשפר את איכות החיים. זה בדיוק מה שאנו עושים במרכז שלנו בהצלחה כבר שנים רבות עבור אלפי מטופלים".

למי שלא יודע, אימון מוחי הוא טיפול קונבנציונלי לכל דבר ועניין. השימוש בטיפול זה ככלי טיפולי מן המניין הולך וצובר תאוצה בכל העולם, אולי מהסיבה הפשוטה שהטיפולים הקיימים לא תמיד נותנים מענה מלא ומספק לכל אחד, ודווקא טיפול זה מתגלה כפתרון אפקטיבי, לא תרופתי, ללא תופעות לוואי וכאב, שמצליח לשמר את תוצאותיו החיוביות לטווח ארוך.

אין ספור מחקרים נעשו על יעילות האימון המוחי בשורת מצבים רפואיים, הפרעות נפשיות והפרעות נוירו – התפתחותיות כמו: חרדה, דיכאון, הפרעות קשב ולקויות למידה. המחקרים הוכיחו שאימון מוחי מהווה פתרון של ממש, מפחית סימפטומים ואף ממגר את הקשיים לחלוטין.

כעת, התקווה היא שהמחקרים הספציפיים אודות השפעות נגיף הקורונה על הפעילות המוחית יובילו להתאמת טיפול ממוקד, פרוטוקול ייחודי, שיטפל בנזקי הנגיף וישאיר גם אותם מאחור.

טוני מלינקוביץ'
טוני הוא העורך הראשי שלנו כאן באתר, עם ידע רחב בחומרה ומקורות מהירים, טוני הוא גם הכתב המהיר ביותר שלנו, בנוסף לכתבות המעולות של טוני הוא גם אחראי על רוב הביקורות שלנו באתר וגם על המלל וחוות הדעת על חלק מסיקורי הוידאו שלנו.
דילוג לתוכן