fbpx

מפת דרכים חדשה וכניסה לתחום המעבדים: כל השבבים החדשים שהוצגו ב-GTC 2021

NVIDIA-GTC-2021-Roadmap
מפת הדרכים. קרדיט: NVIDIA

כמידי שנה NVIDIA מקיימת בימים אלה את כנס ה-GTC שלה שנותן הצצה לעתיד של תחומי הבינה המלאכותית וה-Accelerated Computing. לאור מגפת הקורונה, גם השנה הכנס התקיים במתכונת ווירטואלית ומשודר מהמטבח של מנכ"ל החברה, ג'נסן הואנג.

השנה, חשף הואנג מפת דרכים חדשה לשנים הקרובות עם בשורות משמעותיות לתעשיית המחשוב ולתחום הבינה המלאכותית. מאז שהשלימה את המיזוג עם מלאנוקס (Mellanox), הציגה NVIDIA כוונות מאוד ברורות להפוך לחברה המרכזית והמובילה בכל הנוגע למחשוב HPC והאצת יישומים מודרניים מתקדמים – בענן ו-On Prem.

במפת הדרכים אנחנו רואים כיצד NVIDIA מתכננת להשיק מידי שנה שבב עיבוד חדש אך כל פעם מקטגוריה אחרת: בשנה אחת היא תשיק GPU חדש, בשנה אחרת DPU ובשנה נוספת CPU והדבר יחזור על עצמו פעם אחר פעם. המטרה היא להמשיך לחדש ולהוביל את השוק בצעדים בטוחים ולספק מענה הולם לדרישות ההולכות וגוברות של התעשייה.

מודלים כמו GPT-3 מגיעים עם 175 מיליארד פרמטרים והמספר הזה ממשיך לגדול בקצב מסחרר כל כמה שנים. היום יותר מבעבר יש דרישה ליכולות קישוריות חדשות, כאלו עם רוחב פס גדול מתמיד שלא בהכרח ניתן לקבל אותו מיחידות עיבוד מודרניות "רגילות" הקיימות בשוק.

NVIDIA Grace
NVIDIA Grace. קרדיט: NVIDIA

NVIDIA Grace – ה-CPU הראשון של NVIDIA

בהרצאתו ב-GTC 2021 חשף הואנג לראשונה את פרויקט Grace – המעבד (CPU) הראשון של NVIDIA. פרויקט Grace הוא מעבד המבוסס על ליבות Arm מודרניות ותומך בתקני הקישוריות המובילים בתעשייה כמו LPDDR5x ו-PCIe 5.0. המטרה של Grace היא לספק את הקישוריות ורף הביצועים הנדרשים ליישומי הבינה המלאכותית של העתיד. Grace מהונדס ומתוכנן בצורה שתאפשר לכרטיס המסך גישה ברוחב פס עצום לזיכרון המערכת, מה שלא מתאפשר על ידי מעבדי X86 מודרניים.

Grace נמצא עדיין בחיתוליו, הוא יחד עם הארכיטקטורה של Arm נמצאים עדיין בפיתוח כאשר התכנון של NVIDIA הוא להשיק את Grace בתחילת שנת 2023. נציין כי ל-Grace כבר יש שני לקוחות ראשונים וגדולים: הראשון הוא המרכז הארצי למחשוב על בשווייץ והשני הוא משרד האנרגיה האמריקאי. מדובר בשני לקוחות חשובים וגדולים עם מטרה ברורה: לבנות בקלות ובמהירות Data Center עוצמתי ייעודי ליישומי בינה מלאכותית.

אם כבר מדברים על מעבדים מבוססי Arm, ב-NVIDIA הודיעו ב-GTC 2021 על שיתוף פעולה עם ספקית שירותי הענן AWS כאשר במסגרתו מעבדי ה-Graviton2 של AWS ייתמכו בכרטיסי המסך של NVIDIA כבר במחצית השנייה של 2021. NVIDIA עושה מאמצים רבים על מנת לקדם את Arm בסגמנט האנטרפרייז והודות ל-Grace אנחנו נראה את Arm מטפסת מהר מאוד אל הענן.

הדבר מגיע גם על רקע עסקת Arm-NVIDIA שמגעיה מתקיימים בימים אלו ממש. Arm היא כבר לא החברה שמפתחת IP לשבבים לטלפונים ויש מי שמאמין כי עתיד המחשוב טמון במעבדי Arm ולא במעבדי X86 כפי שנהוג היה לחשוב בעבר. כך או כך, Arm תביא שינוי מרענן ומעניין לתעשיית ה-CPU שמשוועת לחידושים יצירתיים ומודרניים.

"הבינה המלאכותית ומדעי הנתונים מותחים את ארכיטקטורת המחשבים הקיימת כיום מעבר לקצה גבולותיה – באמצעות עיבוד של כמויות בלתי ניתנות להבנה של נתונים". "באמצעות השימוש במודל רישיון השימוש בקניין הרוחני של Arm, אנבידיה פיתחה את Grace – מעבד (CPU) שעוצב במיוחד עבור חישובי בינה מלאכותית תובעניים ו-HPC. בשילוב עם ה-GPU וה-DPU של אנבידיה, Grace מספק לנו את הצלע השלישית בטכנולוגיות המחשוב, ומעניק את היכולת לתכנן מחדש את מרכזי הנתונים לביצועי AI מתקדמים. NVIDIA היא עכשיו חברת שלושת השבבים".

ג'נסן הואנג, מנכ"ל ומייסד NVIDIA

BlueField-3 DPU
BlueField-3. קרדיט: NVIDIA

NVIDIA BlueField 3 – הדור הבא לטכנולוגיה הישראלית

אחד ממוצרי הדגל של NVIDIA Networking (לשעבר מלאנוקס) הוא פלטפורמת BlueField שהופכת כרטיסי רשת לחכמים. שבבי BlueField נמצאים בקטגוריית ה-DPU או בשמם המלא Data Processing Units. מדובר בשבבים המסוגלים להאיץ תהליכים הקשורים לתחום הרשתות לרבות TLS, הצפנות קריפטוגרפיות, ניתוח Data Packets ועוד. מדובר בסוג של Off-load מן המעבד שגם משפר את ביצועי המערכת ובמקרים מסויימים גם את רמת האבטחה.

במסגרת GTC חשף הואנג את BlueField 3 שלדבריו יחידה בודדת כזו תספק ביצועים שווי ערך ל-300 ליבות של מעבדים "רגילים". כמו כן, שבב זה שפותח במרכזי הפיתוח של החברה בשיתוף למעלה מ-2,400 עובדי אנבידיה בישראל, יהיה הראשון שמציע קצב העברת נתונים של 400Gbp/s.

ה-BlueField 3 DPU מבוסס על 16 ליבות עיבוד מסוג ARM Cortex-A78 ומציע ביצועים משופרים פי 10 עבור מחשוב מואץ בהשוואה לדור הקודם, והאצה של עד פי 4 בביצועי קריפטוגרפיה. ה-DPU החדש תומך בתקן PCIe 5.0 ויהיה זמין לבדיקות החל מהרבעון הראשון של 2022.

NVIDIA DRIVE Atlan SoC
ה-Atlan. קרדיט: NVIDIA

NVIDIA DRIVE Atlan – השבב שיניע את עתיד המכוניות האוטונומיות

עוד הציגה NVIDIA במהלך GTC 2021 את ה-NVIDIA DRIVE Atla, הדור הבא לפלטפורמת הרכב האוטונומי בפיתוח החברה. ה-DRIVE Atlan הינה מערכת על שבב (SoC) המונעת באמצעות טכנולוגיית בינה מלאכותית, המביאה את יכולות מרכזי הנתונים לרכבים אוטונומיים, עם תמיכה בביצועים של עד ל-1,000 טריליון פעולות בשנייה (TOPS).

ה-NVIDIA DRIVE Atlan כולל את שלושת צלעות המחשוב החדש: ה-GPU בדור הבא של ארכיטקטורת אנבידיה, מעבד (CPU) מבוסס ארכיטקטורת Arm ומעבד הנתונים BlueField DPU. באמצעות אלו, השבב החדש יניע את הדור הבא של המכוניות האוטונומיות עם ביצועים של "מרכזי נתונים על גלגלים" ויציע ליצרניות רכב יכולות מחשוב שיאפשרו להן לפתח רכבים מוכווני-תוכנה הניתנים לתכנות ותומכים בעדכוני גרסה מהאוויר (OTA). השבב החדש יהיה זמין החל מ-2025.

היתרון הבולט של Atlan הוא לא רק ביכולת העיבוד הגבוה שלו אלא גם ברוחב הפס הגבוה שלו הודות ל-Grace ול-BlueField. השילוב של שלושת יחידות העיבוד של NVIDIA במערכת אחת יאפשר ליצרני הרכבים לכלול כמות גדולה יותר של חיישנים ולהטמיע אלגוריתמי בינה מלאכותית מתקדמים ונרחבים יותר ברכבים מה שיהפוך את חווית הנסיעה לבטוחה וטובה יותר.

NVIDIA DGX SuperPOD
ה-DX SuperPOD וה-DGX Station. קרדיט: NVIDIA

תחנות עבודה חדשות

במהלך כנס GTC 2021 הציג הואנג את ה-DGX Station 320G – מחשב עוצמתי במיוחד המבוסס על ארבע יחידות עיבוד מסוג A100 80GB ומעבדי Epyc של AMD. ה-DGX Station החדש מגיע עם צריכת חשמל של כ-1500W בלבד והוא מספק רף ביצועים גבוה במיוחד עבור מודלי בינה מלאכותית גדולים – הן לאימון ופיתוח והן ל-Inference.

כמו כן, הואג הכריז גם על גרסה מחודשת ל-SuperPOD שתכלול את שבבי הנתונים BlueField 2 DPU. ה-SuperPOD נועד עבור לקוחות החברה בתעשיית פיתוח התרופות, הרכב האוטונומי, ה-Conversational AI ועוד. כמו כן, תציע החברה תחנות עבודה מסוג DGX Station A100 עם המעבדים הגרפיים (GPUs) מסוג A100 במודל מנויים (Subscription) במחיר של החל מ-9,000 דולר לחודש.

טוני מלינקוביץ'
טוני הוא העורך הראשי שלנו כאן באתר, עם ידע רחב בחומרה ומקורות מהירים, טוני הוא גם הכתב המהיר ביותר שלנו, בנוסף לכתבות המעולות של טוני הוא גם אחראי על רוב הביקורות שלנו באתר וגם על המלל וחוות הדעת על חלק מסיקורי הוידאו שלנו.
דילוג לתוכן