fbpx

האצת השימוש בחתימה אלקטרונית מהווה פוטנציאל עצום לכלכלה הדיגיטלית

yonatan dropbox
יונתן סרוסי, כותב המאמר.

בשנת 2014 עם כניסתה לתוקף של תקנת האיחוד האירופי 910/2014, המכונה eIDAS-VO , נקבעו תנאי המסגרת האחידים לשימוש בחתימות אלקטרוניות ברחבי אירופה. תקנה זו יצרה את הבסיס לתוקפה החוקי של החתימה האלקטרונית.

פריצת דרך בעיבוד מסמכים אלקטרוניים

למרות שבמונחי עידן המחשבים לחתימה האלקטרונית יש היסטוריה ארוכה, עדיין לא נעשה בה שימוש נרחב. אולם מגפת הקורונה והשפעותיה על סביבת העבודה, שינו לפתע עובדה זו. "הערוצים הרשמיים הקצרים" מפסיקים להתקיים בעתות משבר, ותהליכים עסקיים רבים המבוססים על חתימות, כמו חתימת חוזים, או העסקת עובדים חדשים הפכו למסורבלים עוד יותר מאשר בעבר. בנוסף למגמת הגידול העצומה בדיגיטציה בכלל, משבר הקורונה הביא בסופו של דבר גם לפריצת דרך בשימוש בחתימות אלקטרוניות.

אומדן שהתבסס על שאילתות חיפוש בגוגל העלה כי מתחילת המגיפה ועד אפריל 2020, נרשם זינוק של 511% בהתעניינות בפתרונות חתימה אלקטרונית. HelloSign רשמה גם כן גידול של פי 3 בבקשות לחתימה אלקטרונית בין ינואר לפברואר 2020. ביתרונות של החתימה האלקטרונית – כגון פישוט והאצה של תהליכים עסקיים מורכבים – יש פוטנציאל עצום כשזה נוגע לקידום השלב הבא בדיגיטציה של כלכלתנו, גם לאחר משבר הקורונה. כלי חתימה אלקטרונית מאפשרים לחברות ברחבי העולם להאיץ באופן משמעותי את הדיגיטציה שלהן, ולעמוד באתגרי התקופה באמצעות שיטות עבודה מתקדמות ונפוצות, העמידות בפני משברים. חתימות אלקטרוניות הינן אמצעי מובהק להמשכיות עסקית.

מה הופך את החתימה האלקטרונית לבטוחה?

ישנם שני היבטים המבטיחים את האבטחה בחתימות אלקטרוניות – מצד אחד הפן החוקי, ומנגד הפן הטכני. התקנה החדשה קובעת את המסגרת החוקית לביצוע טרנזאקציות דיגיטליות על ידי אנשים, חברות ורשויות, בכל מדינות האיחוד האירופי. אולם מה בדבר הצד הטכני? ראשית כל, ישנה התשתית הנשענת על מרכזי הנתונים הגדולים שהינה עמוד השדרה של הכלכלה הדיגיטלית שלנו, הנהנית מתקני האבטחה הגבוהים החלים גם על כל היישומים האחרים. היכולת לאחסן נתונים במרכזי נתונים מאושרים באירופה, מבטיחה עמידה בתקנות הרלוונטיות כגון ה- GDPR. בנוסף למערכות פיירוול רחבות היקף, תקני הענף כגון TLS (Transport Layer Security) והצפנת 256 bit AES , מגינים מפני כניסתם של גורמי צד ג' שאינם מורשים. כך שגם אם מישהו יצליח לעקוף את האמצעים הפיזיים ולהיכנס לכונן קשיח, לא תהיה לו יכולת לפענח את הנתונים. אמצעים כגון פרוטוקולי בדיקה שאינם ניתנים לעריכה ולשינוי מבטיחים כי כל הפעולות המתבצעות במסמכים ניתנות למעקב באופן מלא ומקבלות חתימת זמן, כך שבמקרה של מחלוקת ניתן לספק ראיות לכך שבוצעה כניסה, בדיקה וחתימה.

חתימה היא יותר מסתם חתימה

חתימות אלקטרוניות מאפשרות לחברות להחליף טרנזאקציות מסורתיות מבוססות נייר בפתרון מקוון ומאובטח. באופן זה, הסכמים עסקיים קריטיים יכולים להתבצע במהירות, ללא מגע, בפשטות ובבטחה. יחד עם זאת, חיוני שכלי זה לא יהיה מכוסה בשכבות הגנה מרובות מדי. כדי להיות מהיר, חסכוני וגמיש לשימוש, הפתרון צריך להשתלב בכל סביבת IT קיימת ולהיות קל ונוח לשימוש. המשכיות עסקית נשענת על יכולת הארגון להסתגל במהירות לשיבושים עסקיים ולהגן על עובדיו ונכסיו תוך שמירה על רמות גבוהות של פעילות עסקית, מהווה את ההמשכיות העסקית. לפתרונות חתימה אלקטרונית שניתן לשלב בקלות בתהליכי עבודה ופתרונות קיימים, יש סיכוי טוב להפוך לאמצעים החשובים ביותר בתהליך הטרנספורמציה הדיגיטלית. המשכיות עסקית מובטחת הופכת לקריטריון המכריע לגמישות ואבטחה בעת משבר של חברות.

המאמר נכתב על ידי יונתן סרוסי, מנהל מרכז הפיתוח של דרופבוקס בישראל

דילוג לתוכן