fbpx

מעבדי Rocket Lake שוגרו אבל האם יגיעו לחלל או יתרסקו? סיקור למעבדי אינטל דור 11

אחרי לא מעט טיזרים, מעבדי הדור ה-11 של אינטל (שם קוד: Rocket Lake) מגיעים היום ג' – 30/03/21 לחנויות באופן רשמי. בזמן ההשקה אינטל הציגה מספרים מרשימים ואף טענה כי מעבדי הדור ה-11 הם מלכי הגיימינג החדשים. למרות כל ההדלפות והמבחנים ברשת, לקחנו אותם לסיבוב בדיקות משלנו, והתוצאות מפתיעות?

האם המעבדים החדשים ראויים לטייטל מלכי הגיימינג? יש בכלל טעם לרכוש אותם כשדור 12 מעבר לפינה? והאם הם אכן מתחממים כמו ש-Anand Tech ציינו בהדלפות שלהם? כדי לענות על השאלות האלו אינטל ואסוס שלחו לנו לסיקור את ה-i5-11600K, ה-i9-11900K וגם את ה-MAXIMUS XIII HERO החדש.

הסיקור המלא גם בערוץ ה-YouTube שלנו!

מעבדים חדשים ארכיטקטורה חדשה

בדור השישי אינטל השיקה את ארכיטקטורת Skylake ומאז רוב דורות המעבדים התבססו עליה בצורה כזו או אחרת. השנה אינטל החליטה לבסס את המעבדים על ארכיטקטורה חדשה לגמרי הנקראת Cypress Cove שפותחה באינטל ישראל בהובלתו של שרון אלמוזנינו.

Cypress Cove מביאה כמה שיפורים משמעותיים. אינטל ביצעה מספר שינויים בתוך הליבות עצמן אשר אמורים להביא שיפור IPC של עד לכ-19%. אינטל גם שינתה במקצת את מערך ה-Cache אך לצערנו לא הגדילה אותו ואולי אפילו גרעה ממנו שכן מספר הדלפות העידו על Latency גבוה יותר בהשוואה לדור העשירי.

שינוי משמעותי נוסף הוא כרטיס המסך המובנה במעבדים. דגמי ה-UHD 730 ו-UHD 750 לא יתבססו על ארכיטקטורה בסיסית וחלשה אלא על Xe החדשה שמביאה לדברי אינטל שיפור של כ-50% בהשוואה לדורות הקודמים. אנחנו עוד נרחיב על כך בהמשך.

אינטל הוסיפה תמיכה גם בסט הפקודות AVX-512 וכתצואה מכך גם את טכנולוגיית VNNI ו-DL Boost שישפרו באופן משמעותי ביצועי יישומים המבוססים על בינה מלאכותית (AI).

ברמת החיבוריות, אינטל מביאה לראשונה תמיכה בתקנים רבים וביניהם PCIe 4.0, USB 4.0, Thunderbolt 4.0 ואפילו Wi-Fi 6E. אם כבר מדברים על PCIe 4.0, המעבדים החדשים תומכים גם ב-Resizable BAR, הטכנולוגיה המאפשרת למעבד גישה לכל הזיכרון הנמצא בכרטיס המסך. הטכנולוגיה נמצאת כבר במעבדי AMD עם השם הנחמד "Smart Access Memory".

אחת המטרות של אינטל הייתה לצמצם את הפער בכל הנוגע לתקני חיבוריות והיא בהחלט עמדה ביעד. מכלול התקנים החדשים יאפשרו למשתמשים לקבל את מלוא הביצועים מהתקני אחסון חדשים, כרטיסי מסך מודרניים ועוד.

מערכת הבדיקות

מערכת הבדיקות שלנו כללה את ה-i5 11600K וה-i9 11900K החדשים של אינטל, זיכרון RAM בתצורת 2X8GB בתדר של 3000Mhz ו-CL15, ספק כוח HCP850 80+ Platinum של אנטק, קירור מדגם Arctic Freezer e34 וכרטיס מסך מדגם GTX 1080 Strix OC של אסוס.

ברמת התוכנה, התקנו על NVMe SSD התקנה נקייה של מערכת ההפעלה Windows 10 בגרסת 20H2 וגם את הדרייבר 461.92 של NVIDIA שהוא היה החדש ביותר נכון לרגע הכנת הסיקור. כמו כן, התקנו במערכת גם BIOS בגרסת 0610 ואת הדרייברים החדשים ביותר שקיבלנו מאינטל ואסוס.

השווינו את המעבדים גם ל-Ryzen 5 5600X עקב תג מחיר ומספר ליבות דומה ל-i5 11600K, בחלק ממבחני הביצועים הצלחנו לבדוק גם את ה-Ryzen 9 5900X. לצערנו עקב המחסור העולמי במעבדים לא הצלחנו להשיג את ה-Ryzen 9 לכל הבדיקות. בחרנו דווקא ב-2 מעבדים אלו בגלל הקרבה שלהם בתג המחיר ובכמות הליבות (לפחות במקרה של ה-i5), וגם כי במבחני הביצועים שלהם, אינטל בחרו להשוות בין מעבדים אלו.

מפרט הבדיקות והמעבדים
מפרט הבדיקות והמעבדים

את מעבדי ה-Ryzen בדקנו על לוח אם ASRock B550M Steel Legend שסידרו לנו (יחד עם ה-Ryzen 5 5600X) החברים בפלונטר מחשבים.

מבחני ביצועים – תוכנות Adobe

בהשקות מעבדים אינטל מתהדרת בביצועים טובים ביישומים מקצועיים כמו התוכנות של Adobe. על מנת לבדוק את זה הרצנו את מבחני הביצועים המקצועיים של חברת Puget בשלושת התוכנות הפופולריות של Adobe: ב-Photoshop, ב-Premiere Pro וב-After Effects.

בפרמייר פרו אפשר לראות הובלה משמעותית ל-i9 בעיקר בגלל ריבוי הליבות שלו והתדר הגבוה יותר שעוזרים בעריכה ורינדור קטעי וידאו, במיוחד ב-4K. ה-Ryzen 5 5600X עוקף את ה-i5 ב-Premiere אבל חשוב לנו לציין כי הרצנו את המבחן על ה-i5 כמה פעמים ובכל פעם קיבלנו תוצאה שונה לחלוטין, התוצאה שאתם רואים בגרף היא התוצאה הגבוהה ביותר שהצלחנו לקבל לאחר 4 סבבי מבחנים.

גם ב-After Effect הסיפור דומה עם הובלה משמעותית של ה-i9 ואילו רק בפוטושופ ה-Ryzen 5 5600X מגיע למקום אחרון.

PugetBench Adobe Creative Cloud
מבחני PugetBench לתוכנות Adobe

מבחני ביצועים – רינדורים

אי אפשר לבדוק מעבדים חדשים מבלי לבדוק כמה ממבחני הרינדורים הפופולריים, בערך מאז יציאת הרייזן דור ראשון לשוק ראינו קרב אגרוף במבחנים הסינטטיים האלה וגם הפעם אפשר לראות את היתרונות וחסרונות של כל צד.

ב-Cinebench R23 ה-Ryzen 5 5600X נשאר מאחור גם בביצועי ליבה בודדת וגם בריבוי ליבות, ב-Cinebench R20 הצלחנו לבדוק גם את ה-Ryzen 9 5900X שמפסיד בביצועי ליבה בודדת ל-i9 אך משאיר אבק לכל השאר בביצועי ריבוי ליבות הודות ל-12 הליבות שלו לעומת ה-8 של ה-i9.

גם בבלנדר במבחני BMW ו-Classroom וכמו כן במבחן קורונה שבודק רינדור פוטוריאליסטי בזמן אמת, ומבחן V-Ray 5 התוצאות כמעט זהות. ה-Ryzen 9 מצליח לנצל את כל הליבות שלו ואחריו ה-i9 כשה-Ryzen 5 וה-i5 כמעט זהים בתוצאות שלהם.

ב-POV Ray מוביל ה-i9 גם בביצועי ליבה בודדת וגם בביצועי ריבוי ליבות, אבל בקרב בין ה-Ryzen 5 וה-i5 מוביל ה-Ryzen 5 בביצועי ריבוי ליבות בעוד ה-i5 בליבה בודדת, חזרנו לנקודת המוצא אי שם ב-2017. או שלא?

מבחני ביצועים – גיימינג ו-VR

גיימינג ו-VR הם שניים מהשימושים המרכזיים שאליהם המעבדים מיועדים ובהתאם בחנו אותם בשורה של משחקים ומבחני ביצועים המיועדים לגיימינג. חשוב לציין שאת כלל המשחקים הרצנו ברזולוציית 1080p בלבד מאחר וככל שהרזולוציה גבוהה יותר השפעת המעבד יורדת.

כמו כן, השתדלנו לבחור משחקים שהם גם מודרניים וגם מושפעים בצורה ישירה מן המעבד. באופן מעניין ב-Ryzen 5 5600X של AMD מדד ה-Minimum FPS היה גבוה יותר בהשוואה ל-i5-11600K אינטל. משמעות הדבר היא שבסצנות כבדות ייתכן ומעבדי ה-Ryzen יפיקו חווית משחק חלקה יותר.

כשבוחנים לעומק את מבחני הביצועים בגיימינג מתגלה תמונה קצת עגומה, ב-Assassin's Creed Valhalla, משחק Triple A מהשנה האחרונה, ה-Ryzen 5 5600X מחליף מהלומות עם ה-i9, בעוד ה-i5 נשאר לו מאחור. שימו לב ל-1% הנמוך ביותר – זהה בשני המעבדים האלה בעלי מספר ליבות, ותג מחיר, שונים לחלוטין.

ב-Shadow of the Tomb Raider התוצאות קצת יותר "סטנדרטיות" עם הובלה קטנה אך עקבית ל-i9 עם ה-Ryzen 5 שוב מנצח את ה-i5 בכל פרמטר.

Call of Duty: Warzone הפופולרי פשוט לא אוהב את המעבדים החדשים כנראה עם הובלה ניכרת של ה-Ryzen 5 על פני 2 המעבדים החדשים מאינטל, כנ"ל גם ב-Red Dead Redemption 2 ו-Rainbow Six Siege.

ב-GTA V ה-11900K קיבל את מקסימום וממוצע ה-FPS הגבוה ביותר אבל גם את המינימום הגרוע ביותר עם ה-5600X מאחוריו בכמה פריימים בודדים ועם מינימום FPS במקום הראשון.

שלושה משחקים שתמיד הפיקו יותר ממעבדי אינטל הם CS:GO ,Civilization VI ו-Microsoft Flight Simulator 2020 שאינטל אפילו השתמשו בו כבנצ'מרק בהודעת ההכרזה שלהם. ב-Flight Simulator ראינו הובלה קטנה של מעבדי אינטל ואילו בCS:GO ה-5600X שני רק ל-11900K שגם פה מצליח להפיק קצת יותר הודות לתדרים הגבוהים שלו. ב-CIV VI אינטל הצליחו לשמור על ההובלה שלהם עם תוצאה יפה מאוד ל-i9.

בדקנו את המעבדים גם במבחני Time Spy ו-Fire Strike של 3DMark והתוצאות לא מפתיעות, ב-Time Spy הבודק DirectX 12 נשאר ה-Ryzen 5 5600X מאחור, ואילו ב-Fire Strike הבודק את DirectX 11 שוב מפסיד ה-11600K ומגיע למקום אחרון.

בדקנו ב-VR את המעבדים בעיקר כי אנחנו מאמינים ש-VR מתחיל להיות mainstream והיה לנו חשוב לבדוק זאת, במבחני VRMark מעבדי אינטל נשארו שוב מאחור, ואילו במבחני Unigine Superposition התוצאות קצת יותר צמודות, אך עדיין עם הובלה ניכרת ל-Ryzen.

מבחני ביצועים – שימוש כללי

הרצנו את המעבדים גם ב-PCMark 10 Extended ובמגוון המבחנים המצויים ב-SPECworkstation 3 על מנת לבחון את יכולותיהם במגוון שימושים חשובים נוספים. כל אחד ממבחני הביצועים מודד עומסי עבודה מעט שונים ולבסוף נותן ציון לכל מעבד. מפאת תקלה וגם מפאת חוסר זמן, לא הצלחנו להשיג תוצאות לחלק מהמבחנים בעבור ה-Ryzen 5 5600X לצערנו הרב.

שיפור משמעותי בכרטיסי המסך המובנים במעבד?

אחת הבשורות היותר משמעותיות שהמעבדים הללו מביאים היא בכרטיס מסך המובנה. מעבדי Rocket Lake מהווים דף חדש בכל הקשור לביצועים הגרפיים של המעבדים. אינטל זנחה את ארכיטקטורת כרטיסי המסך הקודמת ומשלבת כעת ליבה גרפית ממשפחת Intel Xe החדשה שפיתוחה החל בשנת 2017.

בתקופה בה להשיג כרטיס מסך זו משימה כמעט בלתי אפשרית, כרטיס המסך המובנה במעבדים יכול להיות פתרון מעולה. עבור אינטל מדובר בטיימינג מדהים גם לאור העובדה ש-AMD לא השיקה מעבדי APU חדשים כבר תקופה ארוכה.

לצורך הבדיקה, הרצנו את מערכת הבדיקות עם ה-i5-11600K מספר מבחני ביצועים מייצגים הכוללים בעיקר מבחני גיימינג וכן מעט מבחני רינדורים. חשוב לנו לציין כי בעוד שכרטיסי המסך המובנים במעבדים מבוססים על ארכיטקטורה חדשה לגמרי, השמות נשארו דומים.

המסקנה המתבקשת ממבחני הביצועים היא שה-UHD 750 המובנה ב-i5-11600K וב-i9-11900K מהווה פתרון נחמד מאוד לגיימינג קל ואפילו לכמה משחקי AAA עם כמה טוויקים בהגדרות. מדובר גם בפתרון נחמד עבור מי שבונה מחשב גיימינג עוצמתי ונתקע בלי כרטיס מסך חיצוני לתקופה מסויימת.

עם ה-UHD 750 לא תקבלו 144fps על הגדרות גבוהות אך בהחלט אפשר להגיע ל-40fps ומעלה במגוון כותרים. עוד חשוב לציין כי אינטל עוד תוציא בעתיד עדכוני דרייברים שעשויים לשפר במקצת את הביצועים הגרפיים של ה-UHD 750.

טמפרטורות, אוברקלוקינג, ABT, MCE ומה שביניהם

לאורך מבחני הביצועים בדקנו את הטמפרטורה של המעבדים. לא הרצנו בדיקות AVX כבדות או תוכנות כמו Prime95 מאחר והן לא מייצגות את השימוש של מרבית האנשים ומן הסתם שבמבחנים כאלו הטמפרטורות יזנקו.

הטמפרטורה הגבוהה ביותר שמדדנו ב-i5-11600K הייתה 76 מעלות צלזיוס והטמפרטורה המקסימלית של ה-i9-11900K הייתה 80 מעלות. כמובן מדובר בפיקים רגעיים כאשר ברוב המבחנים ה-i5-11600K שמר על טמפרטורה של כ-65-70 מעלות וה-i9-11900K שמר על טמפרטורה של כ-70+ מעלות. קירור האוויר שהשתמשנו בו עם מאוורר אחד מצליח להחזיק את המעבדים של אינטל בצורה יפה ולמרות צריכת וואט של אפילו 220W לפעמים, המעבדים החדשים קצת נלחמים בסטיגמה שנוצרה לאינטל בשנים האחרונות, עם זאת חשוב לציין כי המבחנים נעשו במארז פתוח לחלוטין.

לפני שהתחלנו את הסיקור חשבנו לעשות גם אוברקלוקינג למעבדים אך ככל שהתעסקנו איתם יותר הבנו שאין טעם. ה-MCE או בשמו המלא Asus Multicore Enhancement מגיע כברירת מחדל על "Auto – Let bios Optimize". בתרגום מסינית לעברית, לוח האם יודע לבדו להעלות את התדר של כלל הליבות אל מעבר לתדר הבוסט כאשר יש תוכנה שדורשת את זה וכאשר הטמפרטורה והמתח מאפשרית זאת.

בבדיקות שלנו, ה-i5-11600K הגיע לתדר של 4,910Mhz בכל הליבות בעת מאמץ – כ-300Mhz יותר מהמפרט של אינטל. ה-i9-11900K הגיע לתדר של 5,100Mhz על כל הליבות. מדובר בתדר הגבוה ב-400Mhz בהשוואה למפרט של אינטל.

בנוסף, אינטל השיקה פיצ'ר חדש שנקרא Adaptive Boost Technology או בקצרה ABT. מדובר בטכנולוגיה המקבילה ל-PBO2 של AMD וגם ל-Multicore Enhancement. טכנולוגיית ABT מבצעת המהרה למעבד בהתאם להגדרות ספציפיות של אינטל.

מהבדיקות שאנחנו ערכנו, טכנולוגיית ה-ABT וגם Multicore Enhancement מביאות את מעבדי ה-i9 לתדרים דומים מאוד כך שאין טעם להריץ את שתיהן ביחד. כן נציין כי טכנולוגיית ABT זמינה רק במעבדי ה-i9 ואילו Multicore Enhancement זמינה עבור כלל המעבדים.

האמת, שלא ראינו ממש צורך לעשות אוברקלוקינג למעבדים מעבר ל-Multicore Enhancement או ל-ABT. המעבדים גם ככה מגיעים לתדרים מאוד גבוהים ולא בטוח שהאקסטרה 100Mhz או 200Mhz שווים את המאמץ ויתנו שיפור משמעותי או מורגש בביצועים.

נציין לטובה את ה-ASUS MAXIMUS XIII HERO המגיע עם מערך VRM סופר מרשים הכולל Power Stages בתצורת 14 + 2 המדורגים ל-90 אמפר בשילוב קבלים יפניים שחורים איכותיים ושלל רכיבים מהשורה הראשונה. לוח האם הזה כולל גם צלעות קירור רבות ואיכותיות ל-VRM ולכל חיבורי ה-M.2 שלו. זאת בנוסף לפדים תרמיים איכותיים. מערך הקירור הזה בהחלט עזר ליציבות המערכת תחת עומס.

Asus ROG Maximus VIII Hero

עבור אוברקלוקרים ומשתמשי קצה הלוח כולל גם פיצ'רים נחמדים כמו צג Debug, כפתור Flex Key, טכנולוגיית BIOS FlashBack, טכנולוגיית SafeSlot ועוד.

סיכום

הדור ה-11 של אינטל מציג ביצועים טובים ומצמצם כמעט לחלוטין את הפער שנוצר בינה למעבדי ה-Ryzen 5000 של AMD. המעבדים מצליחים לשמור על טמפרטורת תקינות לחלוטין וגם להגיע לתדרים גבוהים בשילוב עם קירור בינוני במחיר של כ-140 ש"ח.

השילוב של כרטיס מסך מבוסס Xe הוא כנראה הבשורה החשובה ביותר שהייתה בתקופה האחרונה בסגמנט הגיימינג בתקציב נמוך וכאן יש לאינטל פוטנציאל רב.

אולי לא מדובר בקפיצת הביצועים שהיינו רוצים לראות מאינטל אבל גם לא מדובר במעבדים גרועים, בכלל לא. אם אתם צריכים מעבד טוב לגיימינג כאן ועכשיו, הדור ה-11 של אינטל הוא בחירה טובה. אם אתם צריכים מעבד ליישומים הדורשים ביצועי ריבוי ליבות גבוהים אולי כדאי לחכות לדור ה-12 של אינטל שיושק במחצית השנייה של השנה או לעבור לצד האדום ל-AMD.

בסופו של יום שני פרמטרים יכריעו את ההשקה: מלאי ומחירים. העולם נמצא במחסור שבבים חמור והמחירים עולים מידי יום. כש-AMD השיקה את סדרת Ryzen 5000 המחירים היו גבוהים והמלאי היה די מצומצם כך שמעבדי הדור העשירי של אינטל (Comet Lake) הפכו לפתרון מאוד משתלם לגיימרים.

אם אינטל תצליח להציע גם השנה מחירים אטרקטיביים יותר מ-AMD ולהביא מלאי גדול לחנויות אז היא תצליח להמשיך ולצבור נתח שוק.

נכון להיום ה-i5-11600K עולה בישראל 1265 ש"ח כאשר המתחרה הישיר שלו, ה-Ryzen 5 5600X עולה 1413 ש"ח. ה-i9-11900K עולה 2649 ש"ח בעוד שה-Ryzen 7 5800X המקביל אליו מבחינת כמות הליבות עולה 2,007 ש"ח. עבור גיימרים, כנראה שה-i5-11600K מהווה בחירה טובה ואפילו זולה יותר בהשוואה ל-Ryzen 5 5600X של AMD. לעומת זאת, נראה שבסגמנט המעבדים מתומני הליבות ידה של AMD על העליונה.

תודה רבה לאסוס ואינטל ששלחו לנו את ה-MAXIMUS XIII HERO ואת מעבדי ה-Rocket Lake ותודה רבה לפלונטר מחשבים ששלחו לנו את ה-B550M Steel Legend ואת ה-Ryzen 5 5600X.

טוני מלינקוביץ'
טוני הוא העורך הראשי שלנו כאן באתר, עם ידע רחב בחומרה ומקורות מהירים, טוני הוא גם הכתב המהיר ביותר שלנו, בנוסף לכתבות המעולות של טוני הוא גם אחראי על רוב הביקורות שלנו באתר וגם על המלל וחוות הדעת על חלק מסיקורי הוידאו שלנו.
דילוג לתוכן