fbpx

מנכ"ל אינטל החדש חושף אסטרטגיה רחבת היקף לשנים הקרובות

engineering-future-wafer-short-28648015

לפני כחודש אינטל הודיעה על מינויו של פט גלסינגר למנכ"ל החדש שלה. פט, שעבד בעברו באינטל ובאחרונה כיהן כמנכ"ל VMware רמז על תוכניות גדולות לאינטל עם כניסתו לתפקיד. באינטל מקווים כי הידע ההנדסי שלו יעזור להחזיר את אינטל לימי הזוהר שלה.

פט נכנס לאינטל בעיתוי כמעט מושלם עם תחילתה של שנת 2021 ודעיכתו של נגיף הקורונה. על פי אנליסטים רבים בתעשייה, שנת 2021 צפויה להביא עמה חדשנות טכנולוגית רבה בהמון תחומים והיא זו שתקבע באופן משמעותי את קצב הטרנספורמציה הדיגיטלית של השנים הקרובות.

אינטל, העוסקת במחקר ופיתוח של תחומים רבים יכולה להתברג במרכז החדשנות עם התכנית העסקית המתאימה וכאן נכנס לתמונה אירוע Intel Unleashed שהתקיים אמש ושודר לכלל העולם דרך היוטיוב ודרך ה-newsroom של החברה. ההודעה על האירוע הגיעה לפני ימים ספורים, עם מעט טיזרים והמון ציפייה. את האירוע הנחה כמובן פט גלסינגר.

idm 2 intel unleashed
מתוך ההסבר של מנכ"ל אינטל על תכנית הייצור

תכנית רחבת היקף בתחום הייצור

במסגרת האירוע הציג פט גלסינגר חזון רחב היקף לחטיבת ייצור השבבים של אינטל שמדשדשת מעט בשנים האחרונות. זה לא סוד שאחת המטרות הראשיות של פט גלסינגר היא להביא את חטיבת הייצור של אינטל לקדמת הבמה בשנים הקרובות וכעת אנחנו רואים עד כמה רחבה התכנית שלו.

ראשית, אינטל מודיעה רשמית על השקעה בהיקף של 20 מיליארד דולרים להקמה של שני מפעלי ייצור באריזונה ארה"ב. כמו כן, אינטל אמרה שתכריז על השקעות רחבות נוספות בתחום הייצור במהלך 2021.

במסגרת התכנית העסקית, אינטל תספק שירותי ייצור שבבים גם לחברות חיצוניות. פעילות ה-Foundry של אינטל תהווה יחידה עסקית עצמאית ונפרדת עם אחריות מלאה לרווח והפסד ודיווח ישיר למנכ"ל. היא תייצר שבבים בארכיטקטורת x86, כמו גם ARM ו-RISC-V. נכון, אינטל לא החברה המתקדמת ביותר בשוק אך אחוז עצום של החברות המפתחות שבבי עיבוד לא מחפשות את הליתוגרפיה החדשה ביותר. המכירה לחברות חיצוניות תאפשר לאינטל ערוץ רווח נוסף עם פוטנציאל עצום.

בשלב זה אינטל לא מודיעה מי יהיו לקוחות פעילות ה-Foundry החדשה. עם זאת מציינת כי קיבלה תמיכה עקרונית ממספר גדול של חברות טכנולוגיה בהן: אמזון (AWS), גוגל אלפאבית, סיסקו, IBM, מיקרוסופט, קוואלקום ואחרות. גלסינגר: "שוק ה-foundry יגיע ל-100 מיליארד דולר עד 2025, וזאת הזדמנות עסקית מצוינת לאינטל".

אינטל מציינת כי כחלק ממפת הדרכים שלה ל-2023 תשתף פעולה עם TSMC לטובת אספקת מעבדים עבור לקוחות הקליינט והדאטה סנטר שלה. בשלב זה אינטל איננה מוסרת פרטים נוספים. בנוסף לסמסונג אינטל תשתף פעולה Global Foundries ו-UMC.

intel-meteor-lake-desktop-mobility-cpus-7nm-euv-process-node-official-launch-2023-1200x630-c-ar1.91
מתוך ההסבר של מנכ"ל אינטל על Meteor Lake

הצצה ראשונה למעבדי Meteor Lake

הבעיות בטכנולוגיית הייצור של אינטל ב-7 ננומטר נפתרו. גלסינגר עדכן כי "טכנולוגיית ייצור 7 ננו-מטר מתקדמת באופן משביע רצון והחברה תכננה מחדש ופישטה את פיתוח התהליך באופן שאפשר לאינטל להגדיל את תפוקת הליתוגרפיה (EUV) ב-100%". "מטאור לייק" יהיה המוצר ראשון של אינטל בטכנולוגיית ה- 7 ננומטר. מעבד העתיד של אינטל למחשבים יגיע לשלב מתקדם של פיתוח כבר ברבעון השני השנה (Tape In), לקראת מעבר לבדיקות ברמת הסיליקון במחצית השניה של 2021.

מדובר בחדשות משמחות במיוחד עבור אינטל שכן היא מתקדמת צעד משמעותי נוסף לקראת הדבקת הפערים שנוצרו בתחום ייצור השבבים. כמו כן, חדשות אלו מלמדות על היקפי ייצור גבוהים מהצפוי ל-Meteor Lake מה שבהחלט יעזור לביקוש השבבים הענק שצפוי בשנת 2023. לצערנו, בשלב זה עדיין מוקדם מידי לדבר על ביצועים או מפרטים טכניים מדויקים של Meteor Lake אך אינטל ככל הנראה מכוונת לקפיצת ביצועים משמעותית נוספת.

intel ceo ponte vecchio intel inleashed
ה-Ponte Vecchio

פרויקט Ponte vecchio קרוב מתמיד לשוק

פרויקט Ponte vecchio הוא פרויקט הדגל של Raja Koduri שעבר לאינטל בסביבות שנת 2021. פרויקט Ponte vecchio הוא כרטיס מסך עתיר ביצועים ליישומי בינה מלאכותית (AI), יישומי HPC ובאופן כללי לשרתים. אחרי ש-Raja שחרר בטוויטר שלו מספר ציוצים מעניינים אודות Ponte vecchio, מנכ"ל החברה פט גלסינגר הציג לראשונה בשידור חי שבב Ponte vecchio. גלסינגר ציין כי ב-Ponte vecchio משולבים כ-100 מיליארד טרנזיסטורים עם שילוב של מספר טכנולוגיות ייצור מתקדמות וחדשניות לרבות EMIB ו-Foveros.

על פי ההערכות, Ponte vecchio אמור להתחרות ראש בראש עם ארכיטקטורת Hopper של NVIDIA שנכון לשלב זה לא ידוע מתי תושק. אין ספק שיש ציפייה גדולה ל-Ponte vecchio ובאופן כללי לכרטיסי מסך עתירי ביצועים מצידה של אינטל.

כנסי המפתחים חוזרים ובגדול

אינטל מחזירה את כנס המפתחים השנתי (לשעבר IDF), עם סדרת אירועים חדשה בשם Intel ON. האירוע הראשון, Intel Innovation, יתקיים באוקטובר בסאן פרנסיסקו במתכונת מעורבות של אירוע פיזי ודיגיטלי. במסגרת האירועים אינטל צפויה להציג למפתחים שורה של כלים תוכנתיים שיעזרו להם לפתח בצורה מיטבית על גבי פתרונות החומרה של אינטל.

לאחרונה אנחנו שומעים לא מעט על oneAPI אשר מאפשר לפתח קוד אחד שירוץ בצורה מעולה על כלל פתרונות החומרה של אינטל. לצד oneAPI יש לאינטל כלים נוספים כמו openVINO ו-MKL. דרך כנס המפתחים אינטל תוכל לחשוף כלים אלו ועוד רבים אחרים לציבור המתכנתים הרחב.

טוני מלינקוביץ'
טוני הוא העורך הראשי שלנו כאן באתר, עם ידע רחב בחומרה ומקורות מהירים, טוני הוא גם הכתב המהיר ביותר שלנו, בנוסף לכתבות המעולות של טוני הוא גם אחראי על רוב הביקורות שלנו באתר וגם על המלל וחוות הדעת על חלק מסיקורי הוידאו שלנו.
דילוג לתוכן