fbpx

לא נשארת מאחור: אינטל משיקה את Rocket Lake עם ארכיטקטורה חדשה

אחרי המתנה ארוכה ולא מעט טיזרים שפורסמו בחודשים האחרונים, אינטל משיקה באופן רשמי את מעבדי הדור ה-11 למחשבים נייחים – מעבדי ה-Rocket Lake. הפעם לא מדובר ב"סתם עוד השקה", מדובר בשינויים הגדולים ביותר שאינטל עשתה במעבדים שלה בשנים האחרונות.

להתראות SkyLake ושלום Cypress Cove

בשנים האחרונות מרבית המעבדים למחשבים הנייחים הגיעו בארכיטקטורות שהתבססו על Skylake שהושקה בסביבות שנת 2016 יחד עם מעבדי הדור השישי. הפעם, אינטל מביאה לשוק ארכיטקטורה חדשה לגמרי בשם Cypress Cove אשר מביאה מספר חידושים. Cypress Cove היא הארכיטקטורה הראשונה של אינטל לתמוך ב-PCIe 4.0 וכן גם תמיכת הזכרונות עולה ל-3200Mhz, בפועל סביר להניח שהמעבדים יתמודדו בקלות גם עם תדרים גבוהים בהרבה. המעבדים מציגים גם תמיכה ב-Resizable BAR שזה תמיד נחמד לראות.

לדברי אינטל, מדובר בשיפור IPC דו ספרתי של 19%. מרשים לראות שיפור דו ספרתי. אינטל אף הציגה לכתבים מבחני ביצועים לפיהם ה-i9-11900k עוקף את ה-Ryzen 9 5900X של AMD ב-3% עד 11% והשיפור בינו לבין ה-i9-10900k כנראה יהיה גדול עוד יותר למרות ההקטנה בכמות הליבות.

עוד חשוב לציין כי Rocket Lake היא הארכיטקטורה האחרונה שתיוצר ב-14nm והדורות הבאים ייוצרו ב-10nm SuperFin. באשר לתמיכה לאחור, מעבדי Rocket Lake יעבדו רק על לוחות Z490 וכן גם מעבדי Comet Lake יוכלו לעבוד על חלק מלוחות האם מסדרה 500.

כרטיס מסך Intel Xe להמונים

ה-Intel Xe היא משפחת כרטיסי המסך החדשה של אינטל שאת הופעת הבכורה שלה היא עשתה במחשבים הניידים עם מעבדי ה-Tiger Lake. אחרי שנים רבות שבהן כרטיסי המסך המובנים במעבדים של אינטל נחשבו לחלשים מאוד ולא הצליחו לספק את הסחורה לגיימרים מתחילים, אינטל מביאה השנה את ה-Xe היישר אל תוך המעבדים שלה.

עבור אינטל זה בדיוק העיתוי המושלם לאור העובדה ש-AMD עדיין לא השיקה מעבדי APU חדשים ואנחנו כבר לקראת סוף הרבעון הראשון של 2021. כבר ראינו את השיפור המאוד מכובד ש-Xe נתנו במחשבים הניידים וכעת נראה האם השיפור הזה יגיע גם לסגמנט המחשבים הנייחים. את זה אנחנו נבדוק בסיקור שיעלה בקרוב מאוד באתר.

חשוב לציין, לא מדובר בכרטיסי מסך עוצמתיים שמסוגלים להתחרות בסדרת RTX 30 אך ייתכן והם יהוו פתרון מעולה לגיימינג קל ובתקציב זול. כרטיסי מסך חזקים יותר אמורים להגיע בהמשך השנה או בשנה הבאה.

בינה מלאכותית לכל מחשב

אחד השיפורים ש-Cypress Cove מביאה הוא סט הפקודות AVX-512 יחד עם תמיכה ב-VNNI. בתרגום מסינית לעברית, מעבדי Rocket Lake תומכים בפקודות חדשות ייעודיות לתחום הבינה המלאכותית. על פי ההערכות הודות לכך המעבדים יצליחו להריץ יישומי בינה מלאכותית בצורה טובה יותר. הדבר יכול לבוא לידי ביטוי גם במשחקים, למשל הדמויות שאיתן אתם באים באינטרקציה.

אינטל גם טוענת שהודות לסט הפקודות החדש ישנם שיפורים בהתממשקות שבין החומרה לתוכנה מה שעשוי להביא לשיפורים ביישומים חדשים מודרניים נוספים. אין ספק ש-AMD צריכה לתת גז בכל הנוגע לפקודות חדשות וערך מוסף בזמן שאינטל מצליחה להביא למיינסטרים טכנולוגיות חדשות וחשובות.

הדגמים החדשים

 

כפי שניתן לראות בטבלאות, אינטל משיקה לא מעט מעבדים חדשים. חשוב לציין שחלק מן המעבדים (הזולים שבהם) מתבססים על Comet Lake (דור 10) ולא על Cypress Cove, מעניין מה עומד מאחרי זה. עוד מעניין לראות שבדיוק כפי שצוין בהדלפות, אינטל עשתה צעד אחד אחורה והפעם מעבד ה-i9 כולל 8 ליבות ולא 10 כמו בדור העשירי. על כך אנחנו נרחיב בסיקור שלנו ונציג כמה סיבות אפשריות לכך. כך או כך, חשוב לזכור שמשחקי מחשב בכל מקרה לא יכולים לנצל כמות כזו של ליבות למעט משחקים נקודתיים כמו Star Citizen למשל.

ניתן לראות במפרטים שאינטל שיפרה גם את תדרי ה-Boost של המעבדים וזאת לצד שיפורי ה-IPC של Cypress Cove. יחד, שני השיפורים האלו יכולים להעניק לאינטל שיפור ביצועים נחמד מאוד בהשוואה לדור העשירי ביישומים המנצלים את ביצועי הליבה הבודדת. כן חשוב לנו לציין שהרבה מההדלפות שצצו ברשת היו עם גרסאות BIOS מאוד ניסיונות וראשניות. ישנה סברה כי הביצועים הסופיים יהיו גבוהים יותר ואת זה אנחנו נבדוק בסיקור המלא שיעלה בקרוב.

על פי אינטל טווח המחירים למעבדים נע בין 157$ ל-539$, כמובן אלו מחירים מומלצים (MSRP) ולא מחירים סופיים בארץ.
המחירים המלאים יחד עם הבנצ'מרקים והסקירה המלאה יפורסמו בקרוב באתר

קרדיט תמונות: אינטל

טוני מלינקוביץ'
טוני הוא העורך הראשי שלנו כאן באתר, עם ידע רחב בחומרה ומקורות מהירים, טוני הוא גם הכתב המהיר ביותר שלנו, בנוסף לכתבות המעולות של טוני הוא גם אחראי על רוב הביקורות שלנו באתר וגם על המלל וחוות הדעת על חלק מסיקורי הוידאו שלנו.
דילוג לתוכן