fbpx

יוזמה שתסייע למתכנתים מתחילים יוצאי אתיופיה למצוא עבודה בהייטק

בוגרי טק-קריירה עם יונתן טולדנו, מארגון משתמשי אורקל בישראל צילום עזרא לוי
בוגרי טק-קריירה עם יונתן טולדנו, מארגון משתמשי אורקל בישראל צילום עזרא לוי.

משבר הקורונה לא פסח על שוק ההייטק, ובזמן שרמת הביקוש לעובדים עם ניסיון נשמרה ואף עלתה, הביקוש לעובדים צעירים (ג'וניורים) ירד משמעותית, לאור העובדה שהם חסרי ניסיון. מגמה זו השפיעה גם על גם בוגרי טק קריירה, צעירים יוצאי אתיופיה שעברו קורס תכנות אינטנסיבי בן 8 חודשים  לאחר סינון קפדני של מועמדים מוכשרים. לעומת שנים קודמות, בהן שיעור ההשמה של הבוגרים הוא מעל 90%, בוגרים שסיימו בשנת 2020 נתקלו בקשיים להשתלב בשוק העבודה, חלקם לא מועסקים כבר שנה.

בארגון משתמשי אורקל בישראל (ilOUG), שמעו על המצב, והתגייסו להכשיר את המפתחים בהתנדבות לתפקיד מבוקש במיוחד כיום בתחום הענן.  הדר פייס, יו"ר ארגון משתמשי אורקל בישראל ויונתן טולדנו, מוביל תחום APEX בארגון, העבירו את הבוגרים הכשרה קצרה בת 3 שבועות להתמחות המבוקשת – פיתוח APEX (מעוט-קוד) בענן, וגם מנסים לעזור בהשמה לתפקידי APEX באמצעות פנייה לארגונים בתחום ההייטק.

כפרויקט גמר מעשי בהכשרה המתכנתים הקימו בענן אורקל אתר עבור קהילת ilOUG  בישראל, תוך שימוש בכלים החדשים שרכשו, low code. מתחם העבודה וסביבת ההייטק נתרם על ידי מתחם Brain Embassy של קבוצת אדגר בת"א, על מנת שהבוגרים יוכלו לעבוד בסביבה של חברת הייטק לכל דבר  בהנחיה מקצועית של המנטורים והמרצים המתנדבים.

APEX, פיתוח מעוט-קוד למערכות חדשות ומתחדשות בענן ובאתר הלקוח, הוא מקצוע שהולך וצובר תאוצה פיתוח מעוט-קוד בענן, ובנוסף עונה על צורך של סטארטאפים ועסקים קטנים בכלי פיתוח קל ומהיר בעל יכולות ויזואליות רבות, במסגרת הדיגיטציה המואצת שהם עוברים מאז פרוץ הקורונה. APEX הוא כלי פיתוח מודרני וחינמי באורקל ומאפשר להקים אפליקציות חדשות או לבצע טרנספורמציה דיגיטלית למערכות קיימות ע"י הוספת ממשק מודרני ורספונסיבי בקלות.

הבחירה בתחום הכשרה זה, APEX, נובעת מזיהוי ההזדמנות למתכנתים צעירים להשתלב בתחום בו קיים מחסור בשוק הישראלי של כוח אדם מיומן, במקביל לשירות חדש שמציעה אורקל ללקוחות מכל סוג וגודל, ומאפשר להקים מערכת מידע ארגונית בעלויות נמוכות במיוחד (400 דולר לחודש) ובהשקעה מינימלית של מאמץ פיתוחי בזכות יכולות ה Low Code של הכלי והאינטגרציה המצוינת שלו לתוך בסיס הנתונים של אורקל. כדי שהשוק הישראלי יוכל ליהנות מן ההצעה האטרקטיבית של אורקל היה צורך בכוח אדם מקצועי שיכיר את הפלטפורמה וידע לפתח בה.

לדברי הדר פייס, יו"ר ארגון משתמשי אורקל בישראל (ilOUG): "השנה האחרונה גרמה לנו, כמו לרבים אחרים, להבין שערבות הדדית היא לא רק סיסמא. כאנשי הייטק ותיקים, היה אך טבעי שתרומתנו המשמעותית ביותר תהיה בסיוע למתכנתים צעירים ומוכשרים שאיתרע מזלם ולהיכנס לשוק דווקא בימים לא פשוטים. שיתוף הפעולה עם טק קריירה הוא חיבור נפלא מבחינתנו, גילינו צעירים מוכשרים ומלאי מוטיבציה, ואנחנו מקווים שגם המעסיקים יגלו זאת בהקדם האפשרי". פייס מוסיף: "אני מקווה שעוד ארגונים וסטרטאפים ינצלו את ההזדמנות ויקפצו שלב טכנולוגי קדימה באופן שבו הם מקימים מערכות חדשות או משדרגים את היכולות של מערכות קיימות ע"י שימוש ב-APEX".

לדברי מורית דרורי, סמנכ"לית "טק קריירה": "הבוגרים שלנו בד"כ נחטפים מהר בשוק, בשיעור של כ-90% ומעלה. השנה בשל הנסיבות, הדברים קצת שונים. אנחנו מודים לארגון משתמשי אורקל בישראל ומקווים שההכשרה שהעניקו לבוגרים תהווה מקפצה להייטק עבורם. אין לנו ספק שעם הידע שצברו והמוטיבציה האדירה הם יביאו תועלת לכל ארגון שיעסיק אותם".

טוני מלינקוביץ'
טוני הוא העורך הראשי שלנו כאן באתר, עם ידע רחב בחומרה ומקורות מהירים, טוני הוא גם הכתב המהיר ביותר שלנו, בנוסף לכתבות המעולות של טוני הוא גם אחראי על רוב הביקורות שלנו באתר וגם על המלל וחוות הדעת על חלק מסיקורי הוידאו שלנו.
דילוג לתוכן