fbpx

הראוטרים של Synology נחתו בישראל: הסיקור המלא ל-RT-2600AC

synology rt 2600ac review

חברת סינולוג'י ידועה בעיקר כיצרנית שרתי NAS ואנחנו אפילו סיקרנו כמה שרתים שלה כאן וכאן. יחד עם זאת, בנוסף לשרתים סינולוג'י מציעה גם מגוון פתרונות רשת כדוגמת ראוטרים, פתרונות Mesh ופתרונות VPN לעבודה מרחוק. באחרונה הודיעה סינולוג'י כי היא תתחיל לשווק את פתרונות הרשת שלה גם בישראל, אבל האם הם מוצלחים כמו השרתים?

סינולוג'י שלחה לנו לסיקור את ה-RT-AC2600 – ראוטר מתקדם בתקן AC המיועד למשתמש הביתי ולעסקים מכל הסוגים. בנוסף לראוטר, סינולוג'י שיתפה איתנו גם כמה סיפורי לקוח מוצלחים לראוטר. סיפורי הלקוח כללו שלושה בתי מלון ממדינות שונות אשר הטמיעו את ה-RT-AC2600 בנוסף לכמה יחידות מסוג MR2200AC. לדברי הלקוחות, הציוד של סינולוג'י הצליח להתמודד עם מאות לקוחות על פני שטח ענק במיוחד מה שבהחלט העלה את הציפיות שלנו לקראת הסיקור.

synology rt 2600ac review io
החיבורים האחוריים של ה-RT-2600AC. צילום: טוני מלינקוביץ'

מה בקופסה, עיצוב וחיבוריות

בתוך הקופסה מגיע הראוטר, כבל חשמל, 4 אנטנות וחוברת הוראות בשפה האנגלית. לראוטר עצמו יש מראה סטנדרטי ורגיל והוא שומר על מימדים ממוצעים לעומת כמה דגמים אחרים בשוק שלוקחים לא מעט מקום. בחלקו הקדמי של הראוטר קיים הלוגו של סינולוג'י, פתחי אוורור ונורות המראות את מצב הראוטר. הופתענו למצוא בחלקו הקדמי גם חיבור לכרטיסי SD. בצידו השמאלי של הראוטר קיים כפתור להוצאת כרטיס SD וחיבור USB 3.0. בצידו השני של הראוטר קיים כפתור WPS וכפתור נוסף לכיבוי והדלקה של הראוטר.

לבסוף, בחלקו האחורי של הראוטר ניתן למצוא כפתור הדלקה, חיבור חשמל, חיבור WAN בצבע כחול, 4 חיבורי LAN צהובים, חריץ איפוס וחיבור USB. אהבנו מאוד שסינולוג'י בחרה להוסיף את חיבור ה-WAN בנפרד ולא על חשבון אחד מחיבורי ה-LAN. למי מכם שיש לו שני קווי רשת יוכל להפוך גם את חיבור ה-LAN הראשון לחיבור ה-WAN מה שישפר את שרידות הרשת במקרה שאחת התשתיות "נופלת".

סך הכל הראוטר כולל חיבוריות מעולה ועיצוב טוב שיכול להשתלב גם בבית פרטי וגם בתוך העסק. הראוטר לא משדר מראה גיימרי והוא לא מרגיש זול ופשוט.

הליך ההתקנה

הליך ההתקנה של הראוטר לא מסובך כלל, כל מה שצריך לעשות הוא לחבר כבל חשמל וכבל רשת מה-Bridge/תשתית לחיבור ה-WAN בראוטר. בתום ההדלקה של הראוטר לא צריך אפילו לחפש את כתובת ה-IP שלו ואפשר להקליד בשורת החיפוש את הכותבת router.synology.com. שימו לב שייתכן ופיצ'ר זה לא יעבוד אם הגדרת שרת DNS ידני במחשב, במצב כזה ניתן להקיש בדפדפן את הכתובת 192.168.1.1.

הליך ההגדרה של הראוטר הוא מהפשוטים והקלים שראיתי: מגדירים שם משתמש וסיסמה לגישה לראוטר, מגדירים שמות וסיסמאות לרשתות ה-Wi-Fi ולבסוף מזינים את פרטי החייגן (PPPoE) או שבוחרים ב-DHCP – בהתאם לדרישות ספקית האינטרנט שלכם. בתום השלבים האלה אתם תגיעו לחלון טעינה שיסיים את ההגדרות ומייד לאחר מכן תוכלו לגלוש באינטרנט דרך כבל או דרך Wi-Fi.

synology rt2600ac review gui
מתוך ממשק הראוטר. צילום: Synology

ממשק המשתמש

הראוטרים של סינולוג'י מגיעים עם מערכת ההפעלה SRM או בשמה המלא Synology Router Manager. מערכת ההפעלה של ה-RT-AC2600 שונה לחלוטין מזויה המצויה בכל הראוטרים האחרים שיצא לי להתקל בהם והיא דומה מאוד למערכת ההפעלה של שרתי ה-NAS של סינולוג'י הנקראת DSM. בהתחלה לא הייתי בטוח אם סינולוג'י תצליח להטמיע כראוי את הקונספט של DSM בתוך ראוטר אך גיליתי אחרת. מערכת ה-SRM היא מערכת הפעלה מעולה וסופר קלה לשימוש. בכניסה הראשונה לממשק מקבלים מסך הסבר קצר המציג את האפשרויות השונות הקיימות בממשק.

בתוך ה-RT-AC2600 קיימת חנות אפליקציות קטנה שעל מנת להשתמש בה צריך לחבר דיסק און קי או התקן אחסון אחר וזה מסביר מדוע סינולוג'י כללה את כניסת ה-SD. בחנות האפליקציות אין יותר מידי דברים אך מה שיש יכול להיות מאוד שימושי למשתמשים מקצועיים – תוכנות כמו VPN Plus server ו-RADIUS Server. קיימות גם תוכנות מעולות למשתמש הביתי כדוגמת Safe Access המאפשרת להורים לשלוט על האתרים אליהם הילדים גולשים ותוכנה נוספת בשם Threat Prevention המגנה על כל הרשת הביתית מפני אירועי אבטחה. ברמת האבטחה ניתן להגדיר גם Firewall ולנטר את כלל תעבורת הרשת.

כמו כן, ניתן גם לעקוב אחר השימוש של כלל המשתמשים ברשת האינטרנט ובמידת הצורך להקצות או להגביל את רוחב הפס על מנת ליצור חווית גלישה מאוזנת וחלקה לכולם דרך ה-Traffic Control.

מעבר לחנות האפליקציות הראוטר מגיע עם מגוון פיצ'רים כמו QoS מובנה, Client Isolation, אפשרות להגדיר Load Balancing במקרים בהם ישנם שני חיבורי WAN פעילים, להגדיר שליחת התראות למייל או ב-SMS בזמן אירועים חריגים והרשימה עוד ארוכה. הממשק ללא ספק הפתיע אותי לטובה והוא מציג מגוון רחב של פיצ'רים ועיצוב מודרני ומרענן.

synology rt 2600ac review design
ה-RT-2600AC. צילום: טוני מלינקוביץ'

ביצועים

הציפיות שלנו מה-RT-AC2600 הן רבות לאור סיפורי הלקוח המרשימים ששמענו. נכון, לא מדובר בראוטר בתקן Wi-Fi 6 אך חשוב לזכור כי לרוב המשתמשים אין עדיין ציוד התומך בתקן הזה. ה-RT-AC2600 מגיע עם מעבד בעל שתי ליבות בתדר של 1.7Ghz, זיכרון RAM בגודל של 512MB וכן גם תמיכה בתקן MU-MIMO המשפר את התנהלות ה-Wi-Fi כאשר ישנם מכשירים מרובים המחוברים לראוטר. את ביצועי ה-Wi-Fi בדקנו בכמה מצבים: כאשר היינו קרובים לראוטר, בתוך ממ"ד, ובנקודות קצה בתוך הבית. נציין כי סינולוג'י טוענת שטווח הכיסוי של הראוטר הוא כ-278 מטרים רבועים.

את הבדיקות הראשונות עשינו בתדר של 5Ghz כאשר בבדיקה בסמוך לראוטר קיבלנו מהירות הורדה של 656Mb/s ומהירות העלאה של 105Mb/s. בתוך ממ"ד קיבלנו מהירות הורדה של 30Mb/s ומהירות העלאה של 11.7Mb/s ולבסוף בנקודה הרחוקה ביותר מהראוטר קיבלנו מהירות הורדה של 458Mb/s ומהירות העלאה של 106Mb/s. בבדיקות בתדר של 2.4Ghz מהירות ההעלאה לא השתנה ברוב הבדיקות אך מהירות ההורדה צנחה למקסימום של 100Mb/s פרט לממ"ד בו קיבלנו מהירות של כ-28Mb/s.

את כלל המהירויות קיבלנו ללא שום התעסקות עם ערוצים או הגדרות על מנת לאמוד את איכות מערכת ההפעלה של הראוטר. נציין כי בחיבור הקווי קיבלנו את מלוא המהירות – כ-920Mb/s על 100Mb/s. סך הכל קיבלנו ביצועים מעולים מהראוטר כאשר התאכזבנו מעט מן הביצועים שהוא נתן בתוך ממ"ד – נקודה חשובה ללא מעט ישראליים. כן נציין כי בחלק מהמקרים הוא הפיק תוצאות טובות יותר מאשר ה-AC86U של אסוס.

סיכום

טוני מלינקוביץ'
טוני הוא העורך הראשי שלנו כאן באתר, עם ידע רחב בחומרה ומקורות מהירים, טוני הוא גם הכתב המהיר ביותר שלנו, בנוסף לכתבות המעולות של טוני הוא גם אחראי על רוב הביקורות שלנו באתר וגם על המלל וחוות הדעת על חלק מסיקורי הוידאו שלנו.
דילוג לתוכן