fbpx

Fritz!Box 7530: נתב קטן, יכולות גדולות (הגרלה!)

שנת 2020 הדגישה לכולנו עד כמה אינטרנט זמין, מהיר ויציב הוא צורך ממשי עד כדי קיומי ונוגע לכל קשת המשתמשים בין אם זה עבור מי שמצאו עצמם עובדים מהבית בפתאומיות, הורים לילדים שלומדים כבר למעלה מחודשיים בזום או הורים לפעוטות שכמהים לכמה רגעי נחת בחסות היו-טיוב כולם נתונים לחסדי האינטרנט, ככול שהזמן עובר אנו רואים צריכה הולכת וגדלה של רוחב פס.

המשתמש הממוצע היום מחזיק לפחות 4 מכשירים שמחוברים לאינטרנט בכל רגע ובקרב משפחות הנתון הזה קופץ למספרים דו ספרתיים לאחרונה גם חברות הכבלים עברו לשידור מבוסס אינטרנט וזה לא מסתיים שם. אז איך מתמודדים עם הצורך ההולך וגובר לרוחב פס? לאלו מאיתנו (כמוני) שהמזל לא האיר להם והסיב האופטי לא מתדפק על דלתם, ישנו פתרון חדש ולא רע בכלל לבזק אשר החלה לעבוד בשיטת VDSL2 בתקן 35b אשר מאפשר גלישה ברוחב פס של 200 מגה על גבי אותו כבל דו-גידי שמחובר ברגעים אלו ממש בבתיכם ושידע עד לאחרונה לספק אינטרנט של עד 100 מגה בלבד.

אז מבלי להיכנס יותר מדי לפרטים הטכניים של טכנולוגיית 35b נציין שבשונה מ-ADSL טכנולוגיית ה-VDSL2 שמאפשר התקן החדש עושה שימוש בקשת רחבה יותר של תדרים על גבי כבלי הנחושת ( עד 35Mhz ומכאן שמו) דבר שלא התאפשר קודם לכן עקב רעשים על גבי הקו (השראה), הטכנולוגיה הזאת עובדת בדומה לסינון הרעשים המוכר יותר מעולם האוזניות וכך על ידי ביטול הרעש הקיים מאפשרת רוחב פס של עד 300 מגה ביט.

בכדי לבחון את הטכנולוגיה החדישה ולהנות מרוחב פס של 200 מגה ביט חברת סי.די רום יבואנית מוצרי AVM הביאה לי את הנתב-מודם שלהם התומך בתקן זה מדגם Fritz!Box 7530 (קראו את הסקירה והשתתפו בהגרלה המופיעה בתחתית העמוד) ביחד עם הנתב קיבלתי גם יחידת מאש אחת מדגם fritz!Repeater 1200. אם השם הזה AVM מצלצל לכם מוכר זה לא סתם, מדובר באותה חברה אייקונית שכרטיסי ה-ISDN שלה נמכרו פה איפשהו לפני כשני עשורים.

חברת AVM ממוקמת בגרמניה ומוצריה, בשונה מרוב החברות בימינו מיוצרים בגרמניה במלואם, החברה מספקת מענה מלא לכל סוגי התקשורת הקיימים לרבות סיבים, מאש, wifi6e, טלפוניה ועוד ומתהדרת בכ-80 מיליון לקוחות כאשר מחציתם בגרמניה ומחציתם ברחבי הגלובוס. לחברה מגוון מוצרים מרתקים לשימוש ביתי ומשרדי רובם אגב (כמו גם דגם זה 7530) בעלי יכולת לחיבור וניהול טלפוניה ופקס בשיטת VOIP לרבות שימוש בפרוטוקול DECT שמאפשר שימוש ב-VOIP גם במתכונת אלחוטית תוך שמירה על יציבות הקו, אבטחה, ושימושים מתקדמים (לדוגמא: הודעות טקסט), למרבה הצער מוצרים אלו לא נתמכים בארץ על ידי ספקיות האינטרנט אך קיים בשימוש נרחב ברחבי אירופה.

נתונים טכניים

שם Fritz!Box 7530
טכנולוגיית גלישה

ADSL,VDSL,VDSL2,VDSL2+

מהירות מירבית

300Mbit/s

תקני WIFI

5Ghz 866Mbits,

2.4Ghz 400Mbits

מספר פורטים

4 10/100/1000

חיבור USB 3.0

NAS, 3G,4G dongle

מדיה

DLNA, UPNP, NAS

פיצ'רים נוספים

Mobile APP, Mesh Capabilities

אבטחה

WPA, WPA2, WPA3

התקנה

התקנת הנתב ויחידת המאש הייתה קלה ומהירה כל כך שנדמה היה שבוצעה אופטימיזציה על ידי החברה לשימוש במכשירים בארץ, עם חיבור הנתב לחשמל וכן חיבורו לקו הטלפון של בזק הופיע רשת ה-WIFI של הנתב, חיבור אליה באמצעות הסיסמא הכתובה על גבי המכשיר הקפיצה לי את ממשק הנתב שבו נתבקשתי לבחור את הארץ בה אני אנו נמצאים. לאחר הפעלה יזומה מחדש של המכשיר התבקשתי לבחור את אופן החיבור (חיבור קווי VDSL כמובן, האפשרות הנוספת היא חיבור LAN בשתי מתכונות אפשריות) ולאחר מכן להזין את שם המשתמש של ספק האינטרנט שלי והסיסמא ובכך הסתיימה לה ההתקנה והנתב היה מוכן לשימוש (יש לציין שבגרסאות מסוימות של הנתב יש צורך מקדים של שדרוג תוכנת הנתב בצורה נוחה על ידי לחיצה על אפשרות ה-update בהגדרות הנתב).

הוספת יחידת המאש בעלת עיקרון זהה, חיבור יחידת המאש לחשמל, כניסה לרשת ה-WIFI שלה באמצעות הסיסמא על גבי המכשיר ובחירת הרשת הנדרשת על מנת להנות מיכולת המאש יש לבחור את הנתב בממשק המאש ולאחר מכן יש ללחוץ על הכפתור ביחידה עצמה וכן על הכפתור בנתב ובזה נגמרה ההתקנה. לאלו מכם שפחות בקיאים MESH הינה טכנולוגיה אשר מבצעת נדידה בין יחידות שונות של WIFI באופן שקוף למשתמש על ידי תקשורת בין היחידות, בדומה לאנטנות סלולריות (הרי שמעולם לא הרגשתם שאתם למעשה מקפצים מאנטנה לאנטנה עם המכשיר הסלולרי שלכם), בשונה ממאריכי טווח למיניהם בהם יש צורך לבצע חיבור מחדש לרשת של מאריך הטווח או לחילופין שהתהליך מתבצע על ידי המכשיר רק לאחר אובדן אות וניתוק מהרשת הקודמת. להתרשמות מהמעבר החלק בין היחידות ניתן לצפות בוידיאו בו אני מתרחק מהנתב וחולף על פני יחידת המאש, אציין שמדובר בזמני אמת ולא בהרצה או האטה של הסרטון .

ממשק

הממשק של ה-Fritz!Box 7530 הוא ארץ האפשרויות הבלתי נגמרות הופתעתי מאוד מהנדסת האנוש של הממשק, מדובר בממשק מסודר ומאורגן להפליא (בכל זאת גרמני) שמצליח להגיע לרזולוציות שימוש מאוד גבוהות ובכל זאת להישאר קל ונוח (למיטיבי הלכת, הנתבים של Fritz! לרבות הנוכחי תומכים בביצוע flash והמרת התוכנה לתוכנת Openwrt וכך תכננתי לעשות אך לאור יכולות הממשק באמת שאין צורך). בממשק תוכלו למצוא את כל הקטגוריות בתפריט מצד שמאל ואילו האפשרות שתבחרו תפתח בחלקו הימני של המסך.

GUI

בנוסף, ניתן להוריד את אפליקציית הנתב הנקראת !MyFritz ודרכה ניתן לשלוט בכל הממשק גם מרחוק, מה שהכי אהבתי באפליקציה זה שהיא נותנת גישה נוחה לשרת ה-NAS שהנתב מציע וכך ניתן להעביר קבצים מהנייד לשרת ה-NAS בקלות יוצאת דופן סופר סופר נוח! בעזרת הממשק הנוח ביצעתי מספר פעולות במהירות ובנוחות כמו Port Forwarding, חיבור יחידת המאש, בדיקת מהירות, ביטול פרוטוקול ה DHCP (מנוהל אצלי על ידי !Pi-Hole), שינוי כתובות ה-DNS לשרתים פנימיים שאני מנהל בבית ואף חיברתי את הנתב למערכת הבית החכם שלי ( חובבי Home Assistant למיניהם, לנתבי !Fritz ישנה אינטגרציה מובנית שמאפשרת ניהול יישויות ובנוסף, לחברת AVM יש ליין של מוצרי בית חכם שמתממשקים לחלוטין עם Home Assistant). בונוס! הנתב מציג את מהירות התשתית (220Mbits download, 10.20Mbits upload) ואף את המרחק מהנתב לארון התקשורת הקרוב של בזק.

בחינת יכולות

כדי לבחון את יכולות הנתב ואת יחידת המאש שהגיעה איתו עשיתי מספר מבחנים שכללו עוצמת ה-WIFI, שימוש במשקפי המציאות המדומה ה-Oculus quest 2 עם תוכנת Virtual Desktop ומהירות הנדידה מהראוטר לנתב (כפי שמוצג בוידאו לעיל). אם אני צריך לסכם במילה אחת את הבחינה הזאת הרי שהמילה הזאת תהיה יציבות. את ההשוואה בין הנתב ויחידת המאש שלו עשיתי למול המערכת הקודמת שבה השתמשתי שהיא Tenda MW3 אציין שהנתב ויחידת המאש מוקמו במיקום זהה ל-Tenda.

מיד עם ביצוע הבחינה הראשונה הבחנתי בשינוי אדיר, תוכנת ה-Virtual Desktop התחברה בשניות ושידור משחקים מהמחשב למשקפי המציאות נעשה באופן חלק ואיכותי לאורך זמן, כל כך עד שלא הבחנתי בדרופים באיכות כלל (לשם השוואה שימוש זהה עם הטנדה היה מלווה בניתוקים אין ספור, בעיות התחברות ונפילה באיכות השידור). בכל הנוגע לעוצמות ניתן לראות גם את התמונות שמציגות את האותות (נעשה על ידי שימוש בתוכנת Wifi Analyzer) בבית שבו אני גר הבנוי משלושה מפלסים של כ-40 מ"ר כל מפלס גיליתי ששתי היחידות האלו נתנו לי כיסוי מלא גם במקומות שבהן לטנדה לא היה כיסוי כלל כאשר נקודות הקיצון הציגו חיבור בעוצnה של 60%! מדובר בהבדל חסר תקדים שכן הצורך שהיה לי ברכישת נקודת מאש נוספת ירד מהפרק וחסך לי כ-200 ש"ח נוספים (וזאת בנוסף לעובדה שאין לי יותר צורך בתשלום קבוע לבזק של כ-20 ש"ח על הנתב שלהם).

הגרלה

אז חברת סי.די. רום החליטה לפנק אתכם בהגרלת ראוטר Fritz!Box 7530 בכדי להשתתף בהגרלה תצטרכו לעשות מספר פעולות כמו לייק לעמוד הפייסבוק שלהם (ושלנו 😉) וכן לענות על שאלות שהתשובות שלהן נמצאות ממש כאן בסיקור, להשתתפות בהגרלה, פירוט על כל הפעולות וביצוען בקלות ובנוחות לחצו כאן.

 

עמרי בן-עמי
אינטגרטור בחברת Mobileye, מנהל פיתוח עסקי Tech-IL, כתב טכנולוגי עם זיקה לעולמות התקשורת, אחסון, לינוקס ו-IOT. ;) מוזמנים ליצור קשר: omri@tech-il.co.il
דילוג לתוכן