fbpx

פורום הכלכלה העולמי משיק יוזמה חדשה שתאפשר יצירת בינה מלאכותית אתית ובטוחה

artificial intelligence concept design with face

הפורום הכלכלי העולמי הודיע ​​היום על השקת Global AI Action Alliance (GAIA) – יוזמת דגל חדשה המיועדת לזירוז אימוץ כולל של בינה מלאכותית (AI) מהימנה, שקופה ובטוחה בכל רחבי העולם. GAIA הינו ארגון ייחודי המאגד לתוכו אנשי מפתח רבים ממגזרים שונים אשר יעצבו עתיד וורוד ובטוח לבינה המלאכותית.

בינה מלאכותית היא המפתח המרכזי לייעול ארגונים. בעולם סבורים כי הבינה המלאכותית תהפוך את הארגונים ליעילים יותר ב-40% עד שנת 2035, ובכך לפתוח כלכלה שלמה המוערכת בכ-14 טריליון דולרים. יחד עם זאת, ככל שהפוטנציאל הטרנספורמטיבי של הבינה המלאכותית ממשיך לעלות כך גם עולה הסיכון שבאימוץ פתרונות בינה מלאכותית שעלולים להתברר כלא בטיחותיים ולא מוסריים.

לאחרונה התעוררו מחלוקות רבות בנושא זיהוי פנים, קבלת החלטות אוטומטית ומעקב אחר COVID-19. הדבר מראה כי מימוש הפוטנציאל של הבינה המלאכותית דורש את אמונם המלא של האזרחים והממשלות וזאת בהתבסס על כך שבינה מלאכותית נבנית ופועלת בצורה אתית.

רק לאחרונה במהלך GITEX 2020 נציגים רשמיים מהאמירויות העלו את הנושא הזה בדיוק. עבורם, הדרישה המרכזית לאימוץ נרחב של בינה מלאכותית היא שקיפות. השלטון האמירתי רוצה להבין במאת האחוזים את הליך קבלת ההחלטות של הבינה המלאכותית ולוודא כי היא פועלת בצורה שוויונית ותקינה.

מתוך הכרה בבעיה זו, מעל 175 ארגונים הציעו עקרונות אתיים לבינה המלאכותית. אמנם הצמיחה המשמעותית בעקרונות אתיים לבינה מלאכותית היא מבורכת, אבל היא יצרה פיצול. נדרש מאמץ נוסף לתרגום עקרונות אלה לכלים מעשיים לארגונים כדי להבטיח את עתידה החיובי של הבינה המלאכותית.

GAIA היא פלטפורמה חדשה פרי יצירה של שיתוף פעולה חדש רב משתתפים שנועד להאיץ את הפיתוח ואימוץ כלים כאלה ברחבי העולם ובמגזרי התעשייה. הברית מפגישה למעלה מ-100 חברות מובילות, ממשלות, ארגונים בינלאומיים, מלכ"רים ואקדמאים. המחויבות של כל אלו היא למקסם את היתרונות החברתיים של הבינה המלאכותית תוך מזעור הסיכונים שלה.

חברי הברית פועלים יחד כדי לזהות וליישם את הכלים המבטיחים ביותר על מנת לוודא שמערכות בינה מלאכותית הן אתיות ומשרתות את כל הקבוצות והמגזרים בחברה, כולל קבוצות שמבחינה היסטורית לא מיוצג באקו סיסטם של הבינה המלאכותית. הודות למענק מטעם פטריק ג'יי. קרן מקגוברן, הברית מספקת קהילה ללמידה בזמן אמת וקנה מידה מהיר של גישות מוכחות לאינטליגנציה אתית, כמו גם פורום להאצת הפעולה הקולקטיבית בהתהוות אתגרים ונושאים.

GAIA מורכבת מאנשי מפתח רבים מהעולם לרבות אנשי תעשייה, ממשל, אקדמיה ואזרחים מן השורה. יושבי ראש הוועדה הם ארווינד קרישנה, ​​יו"ר ומנכ"ל IBM, ו-וילאס דהר, נשיא קרן פטריק ג'יי מקגוברן.

הברית תתמך במשימתה על ידי עמותות המחויבות להניע חדשנות ופרויקטים פורצי דרך המתמקדים בתחומי השפעה מרכזיים וצרכים שלא נענו.

תחומי המיקוד הראשוניים כוללים:

  • לימוד מנהיגי ממשלה ותעשייה בנוגע לסיכונים, הזדמנויות ושיטות עבודה מומלצות בתחום הבינה המלאכותית
  • טיפוח למידת עמיתים בינלאומית בין מחוקקים המתמקד בבינה מלאכותית
  • יצירה, תכנון ושימוש במוצרי בינה מלאכותית באופן אחראי בתוך ארגונים מונעי בינה מלאכותית
  • פיתוח סימן היכר והסמכה למערכות בינה מלאכותית אחראיות
  • זיהוי והפחתת הטיה במערכות בינה מלאכותית
  • הגדלת הכללה במערכת האקוסיסטם של הבינה המלאכותית והרחבת התועלת שלה לקבוצות מוחלשות
  • פתיחת גישה לצדק באמצעות יישום בינה מלאכותית במערכות משפט
  • מינוף בינה מלאכותית להאצת מטרות הפיתוח בר-קיימא
  • הכנת אזרחים לעתיד הבינה המלאכותית והעצמתם לסייע בעיצובו
טוני מלינקוביץ'
טוני הוא העורך הראשי שלנו כאן באתר, עם ידע רחב בחומרה ומקורות מהירים, טוני הוא גם הכתב המהיר ביותר שלנו, בנוסף לכתבות המעולות של טוני הוא גם אחראי על רוב הביקורות שלנו באתר וגם על המלל וחוות הדעת על חלק מסיקורי הוידאו שלנו.
דילוג לתוכן