fbpx

השילוש הקדוש וחיישנים חדשניים: כך מובילאיי מתכננת להפוך את הרכבים האוטונומיים לבטוחים מתמיד

Mobileye Amnon_EyeC_ Shot 1_DSC_6913
קרדיט: יח"צ מובילאי

מובילאיי (Mobileye), חברת בת של אינטל, הציגה היום בכנס CES 2021 את האסטרטגיה והטכנולוגיה שיאפשרו לכלי הרכב האוטונומיים למנוע תאונות ולהציל חיים בכל רחבי העולם. במהלך CES יציג אמנון שעשוע, נשיא ומנכ"ל מובילאיי, וסגן נשיא בכיר באינטל העולמית, את האופן שבו ערוכה מובילאיי לכבוש את השוק העולמי בתעשיית הרכב האוטונומי.

"בעזרת התמיכה של אינטל ובהתבסס על גישת ה"שילוש הקדוש" שלנו, עשויה מובילאיי לצמוח למימדים חסרי תקדים". "מתחילת דרכנו, כל חלק בתוכנית שלנו מכוון לצמיחה גיאוגרפית וכלכלית מהירה – והחדשות שאנו מביאים היום מראות כיצד החידושים שלנו מאפשרים לנו להוציא לפועל את האסטרטגיה הזו ".

אמנון שעשוע

ה"שילוש הקדוש" של מובילאיי

בבואו לתאר את "השילוש הקדוש" של גישת מובילאיי יסביר שעשוע את החשיבות של יצירת פתרון חישה בעל יכולות העולות באופן משמעותי על נהגים אנושיים. שעשוע יסביר כיצד הטכנולוגיה של מובילאיי – הכוללת טכנולוגיית מיפוי Road Experience Management™ (ר"ת: ™REM), מדיניות נהיגה המבוססת על כללי Responsibility-Sensitive Safety (ר"ת: RSS) ושתי מערכות-משנה נפרדות המבוססות על מצלמה, רדאר ולידאר – משולבות כדי להעניק פתרון כזה.

הגישה של מובילאיי פותרת את אתגר הצמיחה הן מהצד הטכנולוגי והן מהצד העסקי. כדי לשגשג בשוק העולמי, חיוני להוריד את המחיר של הטכנולוגיה למחיר בר השגה, שיהיה תואם למחירי השוק העתידיים של כלי רכב אוטונומיים. הפתרון של מובילאיי מתחיל במצלמה זולה המשמשת כחיישן עיקרי, המשולבת במערכת חיישנים מקבילה (ראדר ולידאר) שפועלת עצמאית, ומאפשרת ביצועים חיוניים לבטיחות, העולים ברמת בטיחותם לפחות בשלושה מונים על אלה של נהגים אנושיים. בעזרת שימוש בטכנולוגיית True Redundancy™, יכולה מובילאיי לאמת רמת ביצועים זו באופן מהיר יותר וזול יותר מאשר מערכות מתחרות שמבוססות על היתוך מידע.

טכנולוגיית רדאר ולידאר חדשה

שעשוע הסביר שחזון החברה כולל כלי רכב אוטונומיים עם יכולות משופרות של זיהוי ומדידת מרחק המבוססות על אור וגלי רדיו, שהן המפתח להעלאת נוספת של רף הבטיחות בכביש. מובילאיי ואינטל מציגות פתרונות חדשניים שיעניקו את היכולות המתקדמות הללו באמצעות רדאר ולידאר לכלי רכב אוטונומיים, תוך אופטימיזציה של כוח המחשוב ויחסי עלות-תועלת.

כפי שיסביר שעשוע באירוע השנתי של מובילאיי "Under the Hood", טכנולוגיית רדאר ההדמיה המבוססת 2304 ערוצים, טווח דינמי של 100DB ורמת אונת צד של 40DBc, מאפשרת לרדאר לבנות תמונת עולם שהיא מספיק טובה למדיניות נהיגה שתומכת בנהיגה אוטונומית. הודות לעיבוד אותות דיגיטלי מלא שעומד בחזית הטכנולוגיה, שיטות סריקה שונות, זיהוי מבוסס מידע גולמי עשיר ומעקב מרובה סריקות, רדאר ההדמיה והתוכנה הייעודית של מובילאיי מאפשרים זינוק משמעותי ביכולות הרבים.

שעשוע יסביר גם כיצד ההתמחות של אינטל בשבבים פוטונים מסוגלת לשלב רכיבי לייזר אקטיביים ופסיביים על שבבי סיליקון. "זה באמת ישנה את כללי המשחק", אמר שעשוע על הלידאר מבוסס השבב שצפוי לצאת ב-2025. "אנחנו קוראים לזה 'מעגל משולב פוטוני' (PIC). הוא כולל 184 קווים אנכיים, והקווים הללו מועברים באמצעים אופטיים. מפעלים שיכולים לייצר שבבים כאלה הם מאוד נדירים. זה מעניק לאינטל יתרון משמעותי בבניית מערכות הלידאר האלה".

מפות עולמיות יביאו את הרכב האוטונומי לכל מקום

שעשוע יסביר באירוע ביום שני את המחשבה שעמדה מאחורי טכנולוגיית המיפוי המבוססת על חוכמת המונים. הטכנולוגיה הייחודית וחסרת התקדים של מובילאיי מסוגלת כעת למפות את העולם באופן אוטומטי, עם מיפוי של יותר משמונה מיליון קילומטרים מדי יום, ועם קרוב למיליארד קילומטרים שמופו עד היום. תהליך מיפוי זה שונה מהגישות האחרות בכך שהוא שם דגש על פרטים סמנטיים שחיוניים ליכולת של רכב אוטונומי להבין את הסביבה ואת ההקשרים שלה.

על מנת שכלי רכב אוטונומיים יוכלו לממש את המטרה שלהם, להציל חיים, הם צריכים להתפרש באופן נרחב, ולהיות מסוגלים להגיע כמעט לכל מקום. מערך המיפוי האוטומטי של מובילאיי משתמש בטכנולוגיה המיושמת בכמעט מיליון כלי רכב שמצוידים במערכת הסיוע לנהג המתקדמת של מובילאיי.

כדי להמחיש את יכולות הצמיחה שמאפשר המיפוי האוטומטי הזה, מובילאיי תעלה כלי רכב אוטונומיים לכביש בארבע מדינות חדשות, מבלי לשלוח מהנדסים מומחים למדינות אלה. החברה תשלח את המכוניות לצוותים המקומיים שמעניקים תמיכה ללקוחות החברה. אחרי הדרכת בטיחות מתאימה, כלי רכב אלה יוכלו להתחיל לפעול. זו הגישה שבה נעשה שימוש בשנת 2020 כדי להתחיל בנסיעה של כלי רכב אוטונומיים במינכן ובדטרויט, בתוך מספר ימים.

טוני מלינקוביץ'
טוני הוא העורך הראשי שלנו כאן באתר, עם ידע רחב בחומרה ומקורות מהירים, טוני הוא גם הכתב המהיר ביותר שלנו, בנוסף לכתבות המעולות של טוני הוא גם אחראי על רוב הביקורות שלנו באתר וגם על המלל וחוות הדעת על חלק מסיקורי הוידאו שלנו.
דילוג לתוכן