fbpx

Montfort הישראלית הפכה את הסמארטפון למכשיר לניטור מחלות נוירולוגיות

Mon4t app
צילום: מונפורט

חברת הסטארטאפ הישראלית Brain Monitor  Montfort (יMon4T), המתמחה במחלות נוירולוגיות, משיקה פתרון שפיתחה לניטור מוח מרחוק, בזמן אמת. הפתרון של מונפורט, שאושר על ידי FDA, משתמש בטכנולוגיה של הסמארטפון ובבינה מלאכותית (AI) כדי לערוך בדיקות נוירולוגיות לחולים במחלות כמו פרקינסון, האנטינגטון, מחלות פסיכיאטריות (כגון סכיזופרניה) ועוד. בנוסף, הפתרון משמש לבדיקת אנשים שהחלימו מקורונה. חולים אלה עלולים לסבול מסימפטומים הדומים למחלות נוירולוגיות.

בחודשים האחרונים מונטפורט חווה ביקושים מוגברים ברחבי העולם לפתרוןEncephaLog™  שפיתחה.  החברה מבצעת פרויקטים ושיתופי פעולה עם מספר בתי חולים, חברות בתחום הרפואי ומכוני מחקר, בהם רשת המרכזים הרפואיים של Health System  Henry Ford בארה"ב, חברת Medtronic האמריקאית, בית חולים Queen Mary בהונג קונג, קמפוס Bio Medico ברומא איטליה, ועוד.

בעקבות זכייתה באתגר ה-AI של Henry Ford בתחרות שהתקיימה בישראל לפני כשנתיים, מונפורט קיבלה מימון למחקר ופיתוח קליני של הטכנולוגיה שלה במטה הנרי פורד בדטרויט, מישיגן. בנוסף, בששת החודשים האחרונים, מונפורט מספקת לבי"ח הברזילאי Hospital de Clínicas de Porto Alegre פלטפורמה לניטור חולים מרחוק על מנת לנטר סימפטומים מוטוריים וקוגניטיביים במאות עובדי צוותים רפואיים שהחלימו מקורונה.

"מסיבות שאינן ברורות לגמרי בשלב זה, וירוס הקורונה גורם למספר סימפטומים נוירולוגיים שעלולה להיות להם השפעה ארוכת טווח", אומר ד"ר זיו יקותיאלי, מייסד שותף ומנכ"ל מונפורט. הפלטפורמה שלנו מציעה כיום פרוטוקול בדיקות post-COVID-19 שמכסה פונקציות בסיסיות בתחום המוטורי והקוגניטיבי, לשימוש במרפאה או בבית המטופל, מרחוק."

"קרוב למיליארד בני אדם ברחבי העולם סובלים ממחלות נוירולוגיות ופסיכיאטריות שונות. האבחון והטיפול מחייבים מפגש פיזי בין הרופא והמטופל, בהתבסס על ביקורים קצרים ובלתי תדירים במרפאה. כתוצאה מכך, איכות הטיפול בחולים מוגבלת והעלות גדלה – כ-800 מיליארד דולר בארה"ב בלבד", מציין ד"ר יקותיאלי.

"בדיקות מרחוק התחילו לצבור תאוצה עוד לפני פרוץ המגפה, אבל הקורונה הפכה אותם לכורח המציאות, כאשר חולים בקושי מבקרים אצל הרופא. במדינות רבות יש כבר כיסוי לבדיקות מרחוק על ידי חברות הביטוח, מה שמהווה תמריץ כלכלי רציני לרפואה מרחוק. האפליקציה שפיתחנו מאפשרת לבצע בדיקה נוירולוגית סטנדרטית בכל זמן, בכל מקום, תוך שימוש בסמארטפון רגיל."

הערכת מצב החולה בתדירות נמוכה ובעיתוי אקראי במרפאה, אינה מייצגת את מצבו האמיתי בחיי היומיום שלו, לכן רופאים צריכים להסתמך על דיווח עצמי של החולה, שגם הוא סובייקטיבי. מונפורט מציעה פלטפורמה אשר דוגמת את החולה במהלך פעילות השגרה שלו, וכך מגשרת על הפער הזה."

ב-9 במרץ 2020, ממשלת איטליה הטילה סגר לאומי בשל התפרצות הקורונה. הגבלות אלה נועדו גם כדי להגן על אנשים עם מחלות כרוניות, אוכלוסייה בסיכון מפני סיבוכי הקורונה. עם זאת, רבים מהחולים הללו היו זקוקים להשגחה צמודה ולשגרת טיפולים שצריך לשנות ולהתאים מעת לעת. האפליקציה של מונפורט סיפקה ניטור מרחוק של חולי פרקינסון באיטליה, בהיבט של התפקודים המוטוריים והקוגניטיביים.  

טוני מלינקוביץ'
טוני הוא העורך הראשי שלנו כאן באתר, עם ידע רחב בחומרה ומקורות מהירים, טוני הוא גם הכתב המהיר ביותר שלנו, בנוסף לכתבות המעולות של טוני הוא גם אחראי על רוב הביקורות שלנו באתר וגם על המלל וחוות הדעת על חלק מסיקורי הוידאו שלנו.
דילוג לתוכן