fbpx

אינטל נותנת הצצה למעבדי Ice Lake לשרתים ועוקצת את המתחרים בכנס Supercomputing 2020

intel sc2020
קרדיט: אינטל

במסגרת תערוכת סופרקומפיוטינג 2020 (Supercomputing 2020) אשר עוסקת במחשבי על, אינטל בחרה לעקוץ את המתחרות שלה וטענה כי 32 ליבות שלה עדיפות על פני 64 ליבות של המתחרה העיקרית שלה – AMD. בנוסף, אינטל חשפה פרטים חדשים אודות הדור השלישי של מעבדי השרתים Intel Xeon Scalable המתבססים על ארכיטקטורת Ice Lake.

במבחני הביצועים המוקדמים שביצעה אינטל היא טוענת כי מערכת בעלת מעבד Ice Lake עם 32 ליבות מסוגלת לספק ביצועים גבוהים יותר בעומסי עבודה ספציפיים בהשוואה למעבדי 64 ליבות של המתחרות. במצגת שאינטל חשפה לעיתונאים היא הראתה כיצד המוצר החדש שלה לשרתים בעל 32 ליבות גובר על AMD EPYC 7742 המגיע עם 64 ליבות.

משמעות מבחני הביצועים שאינטל חשפה הינה שלקוחות המריצים יישומים פיננסיים וסימולציות מסוימות יקבלו ביצועים הגבוהים יותר מאלו של AMD במחצית מכמות הליבות. כאמור, לא מדובר בכל היישומים הפופולריים אך יחד עם זאת מדובר ביישומים חשובים במיוחד המסייעים מידי יום במחקר, פיתוח תרופות ומתן שירותים פיננסיים. במהלך מעניין אינטל לא הראתה מבחני ביצועים בזמן אמת אך אותם אני סבור כי נקבל בהמשך. חשוב לזכור כי המעבדים המדוברים נמצאים עדיין בשלבי הפיתוח והביצועים אינם סופיים.

המעבדים החדשים מבוססים על ארכיטקטורת Ice Lake החדשה של אינטל לשרתים וזו מבוססת על ארכיטקטורת הליבות Sunny Cove שפותחה בישרא – באינטל חיפה. לדברי אינטל, Sunny Cove צפויה לשפר בכ-18% את מדד ה-IPC ביחס לדור הקודם. נציין כי מדד ה-IPC מתייחס לכמות הפעולות אותן עושה המעבד בכל מחזור שעון, למשל: כמה פעולות המעבד מסוגל לעשות ב-3Ghz.

טריש דמקרוגר, סגנית נשיא באינטל ומנהלת כללית של קבוצת המחשוב עתיר הביצועים באינטל, הראתה כיצד מעבדי Ice Lake עתידים לספק ביצועים מתקדמים במגוון עומסי עבודה עתירי ביצועים, לצד רוחב פס זיכרון מוגדל. היא ציינה כי הוספתה של ארכיטקטורת Sunny Cove, יחד עם תמיכה ב-PCIe Gen4 יסייעו ללקוחות לפתור אתגרים מדעיים מורכבים בתחומים שונים, לרבות מדעי החיים, מדעי החומרים ומידול מזג אוויר. דמקרוגר אמרה כי חברות שזקוקות למחשוב עתיר ביצועים בוחרות במעבדי אינטל לסוגיהם (CPU, GPU, FGPA ומאיצים) ובסביבות תכנות oneAPI כדי להאיץ את הפיתוח והפריסה של מערכות מחשוב מתקדמות.

לקוחות ראשונים

בין היתר ציינה אינטל כי אורקל תפרוס את Ice Lake בתשתית הענן שלה עבור טיפול בעומסי עבודה עתירי מחשוב כגון סימולציות של התנגשויות, ניתוח סיסמי ואוטומציה של תכן אלקטרוני. כמו כן, המנהל המטאורולוגי של קוריאה (KMA) בחר במעבדי השרתים Ice Lake כדי להריץ את מחשב על מס' 5 שלהם, אשר יספק ביצועים של 50 FPFLOPS. המערכת תסייע בלמידת מזג האוויר ותספק חיזוי אמין יותר וכזה המאפשר נקיטת פעולה בהשוואת למערכת הקיימת.

המכון הלאומי למדע תעשייתי וטכנולוגיה מתקדמים (AIST) ביפן ישתמש ב-Ice Lake אף הוא, והמערכת צפויה לספק ביצועי שיא תיאורטיים של פעולות נקודה צפה בחצי דיוק של 850 PFLOPS. אוניברסיטת טוקיו ואוניברסיטת אוסקה ביפן יהיו שתי האוניברסיטאות היפניות הראשונות שישתמשו ב-Ice Lake. המערכת של אוניברסיטת טוקיו, עם ביצועים של 2.0 PFLOPS ושלם אוסקה עם 2.8 PFLOPS ישמשו למחקר כללי וניתוח נתונים.

OneAPI גודל בצעדי ענק

אינטל חשפה כי היא ממשיכה לעבוד במלוא המרץ על OneAPI – פלטפורמה ייחודית וחדשה המאפשרת להאיץ יישומי HPC מודרניים על כלל הפלטפורמות הקיימות והעתידיות של אינטל בקוד אחד בלבד. המשמעות של הדבר היא שניתן יהיה לפרוס בענן יישומים מתקדמים כמו בינה מלאכותית ואלו יואצו אוטומטית על כלל היצע המעבדים והיצע כרטיסי המסך העתידי של אינטל. OneAPI צפוי להוזיל עלויות, לקצר זמני פיתוח ולאפשר גמישות רחבה יותר בתוך ה-EcoSystem של אינטל.

בנוסף, אינטל מאפשרת כעת למפתחים גישה ל-Developer Cloud שלה ובו מפתחים יכולים להתנסות במגוון של מעבדים ואפילו בכרטיסי המסך שכאמור, טרם יצאו לשוק. אין ספק שאינטל עושה בימים אלו מגוון צעדים ומהלכים משמעותיים בתחומי הענן, השרתים וה-HPC. שנת 2021 הולכת להיות מעניינת במיוחד.

טוני מלינקוביץ'
טוני הוא העורך הראשי שלנו כאן באתר, עם ידע רחב בחומרה ומקורות מהירים, טוני הוא גם הכתב המהיר ביותר שלנו, בנוסף לכתבות המעולות של טוני הוא גם אחראי על רוב הביקורות שלנו באתר וגם על המלל וחוות הדעת על חלק מסיקורי הוידאו שלנו.
דילוג לתוכן