fbpx

גוגל מבטלת את המנוי החינמי ב-Google Photos – מה הלאה?

graph

לפני כשבוע חברת גוגל (Google) הודיעה כי היא תפסיק להציע אחסון ללא הגבלה חינם בשירות ה-Google Photos ב-01/06/2021. תמונות שיועלו לאחר התאריך ייספרו כחלק ממכסת תוכנית האחסון החינמית בנפח 15GB. אם החשבון אינו פעיל או חורג ממגבלת ה-15GB למשך שנתיים, Google עשויה למחוק את התמונות לאחר האזהרה. המשתמשים יצטרכו לשלם עבור כל חודש או לחפש אלטרנטיבה אחרת.

על פי ההערכות שינוי המדיניות של גוגל צפוי להשפיע על למעלה ממיליארד משתמשים ברחבי העולם, רבים עשויים לתהות מה הם צריכים לעשות עם התמונות הקיימות שלהם וכן גם מה לעשות עם התמונות שהם יצלמו בעתיד. נכון להיום קיימות מספר חלופות בשוק, כגון מעבר לשירותי אחסון אחרים בענן המציעים חבילות freemium, או פשוט שדרוג תוכנית האחסון של גוגל.

למרות שרוב ספקיות אחסון הענן מציעות חבילות אחסון חינמות, הן לא מציעות חבילות של למעלה מ-15GB, מה שאומר שבסופו של דבר, הכל מסתכם בשדרוג תוכנית האחסון. יתר על כן, קניית כונן אחסון חדש למחשב מהווה פתרון זול משמעותית מאשר תשלום חודשי קבוע לספקיות שירותי ענן אך כמובן שיש לזה גם חסרונות.

מה האופציות החלופיות?

אם ניהול תמונות בענן ציבורי עם דמי מנוי חוזרים אינו מועדף, גישה אינטואיטיבית אחרת היא לחזור לאחסון תמונות בכוננים קשיחים חיצוניים. עם זאת, גישה זו לא מביאה מענה הולם במקרים של פגיעה בכונן או צורך בגישה מרחוק. חוץ מזה, זה די בעייתי להעביר את כל התמונות מענן ציבורי אל כוננים קשיחים חיצוניים מרובים.

אחד הפתרונות היותר נפוצים ב-2020 הוא למעשה שרת Network Attached Storage (ר"ת: NAS). שרת NAS הוא שרת המיועד לאחסון של מידע תוך מתן אפשרות לגישה מהרשת המקומית ובמקרים מסויימים גם גישה מרוחקת – אפילו מהטלפון. פתרונות NAS איכותיים מספקים גם כלים הנמצאים בענן כמו ממשק Web נוח, גישה מרחוק וגיבוי של המידע במקרה של נזק לכונני האחסון.

בעוד שהעלות הראשונית של שרת NAS וכוננים היא גבוהה יחסית – ההשקעה מחזירה את עצמה בטווח הרחוק. אם נשתמש בנפח אחסון של 2TB כאמת מידה, כפי שהוזכר קודם לכן, נשלם לגוגל כ-120 דולרים בשנה המתורגמים לכ-680 דולרים בחמש שנים ( ובסופו של דבר זה ניהיה נטל כבד עבור אנשים רבים .

שרת NAS מצד שני דורש רק עלות חומרה התחלתית. שרת NAS ושני כונני 2TB יכולים לעלות כ-450 דולרים מה שמצד אחד נחשב ליקר בטווח הקצר אך בטווח הרחוק הוא חוסך לא מעט כסף – בעיקר עבור מי שמחפש אחסון לשנים רבות. אם נחזור לדוגמה של גוגל, עלות האחסון ל-7 שנים צפויה לעמוד על כ-805 דולרים – כמעט פי 2 מהעלות של השרת והכוננים שלו.

סיכום

עם השינויים הרבים שמבצעות ספקיות שירותי הענן בשיטות התמחור שלהן פתרונות NAS הופכים ליותר ויותר פופולריים. חשוב לזכור ששרתי NAS הם לא הפתרון המושלם וגם להם יש חסרונות אך הם כמובן מלווים ביתרונות רבים. יהיה מעניין לראות כיצד השוק יגיב למהלך האחרון (והמעט מוזר) של גוגל.

*המאמר נכתב בשיתוף עם חברת Synology

טוני מלינקוביץ'
טוני הוא העורך הראשי שלנו כאן באתר, עם ידע רחב בחומרה ומקורות מהירים, טוני הוא גם הכתב המהיר ביותר שלנו, בנוסף לכתבות המעולות של טוני הוא גם אחראי על רוב הביקורות שלנו באתר וגם על המלל וחוות הדעת על חלק מסיקורי הוידאו שלנו.
דילוג לתוכן