fbpx

השנה של ליסה סו – 2020 שייכת ל-AMD

AMD Lisa Su at Zen3 launch

בעבר הלא רחוק, אי שם בשנים 2014-2015, חברת AMD הייתה שם נרדף לבינוניות. בכל תחום שבו פעלה, הייתה AMD האופציה הזולה, הפשוטה, והבינונית. כל זה השתנה עם ליסה סו.

בשנת 2014 ד"ר ליסה סו התמנתה ל-CEO ונשיאת AMD עם מטרה ברורה אחת; להחזיר את AMD על הסוס. היו כאלו שלא היו מרוצים מהמינוי, למרות שסו בעלת תואר ראשון, שני ודוקטור בהנדסת אלקטרוניקה וניסיון עשיר בעבודה עם מוליכים למחצה, מניית AMD צנחה לאחר המינוי שלה. סו לא נרתעה מהאתגר וביחד עם הצוות הבכיר ב-AMD בנו אסטרטגיה לטווח קצר וארוך עם מטרות ויעדים שאותם ביקשו להשיג. המטרה הראשונה הייתה לפשט, לגוון, ולתכנן בצורה נכונה את מוצרי AMD.

לגוון – לא רק מחשבים

בשנת 2012 כ-90% הכנסות מהמכירות של AMD הגיעו משוק המחשבים, שוק שבו AMD איבדה אחיזה לאט לאט. לאינטל הייתה שיטה, והשיטה שלה עבדה מעולה. סדרת ה-Core של אינטל קיבלה שיפורים מידי שנה עם שיטת ה"טיק טוק" (בשנת 2020 צריך להדגיש שלא מדובר באפליקציה הארורה). לאחר יציאת מעבדי ה"בולדוזר" של AMD בשנת 2011 החברה לא הצליחה לעמוד בקצב של אינטל הן בביצועי ליבה בודדת והן בביצועי ריבוי ליבות. לכן היה ברור שלצד תכנון חדש של מעבדים למחשבים שולחניים, יש צורך להרחיב את היריעה ולפרוס אותה על מגוון תחומים. התחום שהיה ל-AMD קל יחסית לחדור אליו ולהתברג בו היה קונסולות משחק.

הפלייסטיישן 3 והאקסבוקס 360 יצאו שנה לפני ש-AMD רכשה את חברת ATI, סוני פיתחו את המעבד הגרפי לפלייסטיישן 3 ביחד עם NVIDIA, ומייקרוסופט ביחד עם ATI. היה ברור ב-AMD שההזדמנות להרחבת היריעה והגדלת ההכנסות תבוא מקונסולות הדור הבא, ואכן גם הפלייסטיישן 4 והאקסבוקס One הכילו מעבדי AMD וכמו כן כרטיסי מסך Radeon מותאמים לדרישות של כל אחת מהחברות. בשנת 2015 כ-40% מההכנסות של AMD הגיעו ממוצרים שונים שלא קשורים למעבדי מחשב שולחני. בנוסף לקונסולות גיימינג, כיוונה AMD להתרחב אל פלטפורמות נוספות כמו תחנות עבודה, סרברים, ו-Datacenters.

לתכנן – מעבדי ZEN וכרטיסי RADEON

האסטרטגיה של ליסה הייתה לטווח ארוך – חוזרים לשולחן השרטוטים. כבר בשנת 2012 הכריזה AMD שהיא עובדת על פיתוח של ארכיטקטורת ARM x86-64 חדשה לחלוטין תחת ניצוחו של ג'ים קלר, מהנדס ותיק ב-AMD שעבד על סדרת Athlon K7 ו-K8.

ב-2015 סו חשפה בכנס משקיעים ש-ZEN תיוצר בתהליך 14 ננומטר FinFET, והציפייה שלהם היא שיפור של 40% ב-IPC לעומת מעבדים קודמים של AMD. ההשקעה והתכנון השתלמו שכן השיפור ב-IPC הגיע ל-52%, הרבה מעל הציפייה. AMD הצליחה בשקט בשקט לבנות במשך 4 שנים את העוצמה של מעבדי Ryzen אותה אנחנו מכירים כיום, על זה נדבר בהמשך

במחלקת כרטיסי המסך RADEON של החברה, הבינה ליסה סו שיש צורך בהפרדה מ-AMD. כמחלקה בתוך החברה RADEON היו מוגבלים מבחינת האוטונומיה שלהם לייצר, לשווק, ולתכנן לטווח ארוך, ועל כן ב-2015 הופרדה RADEON לחברה נפרדת לחלוטין.

AMD Radeon Navi GPU Specifications, Price and Launch Date Leaked?

Radeon Technologies Group (או בקיצור RTG) בהובלתו של ראג'ה קודורי, שחררה שיפורים לכרטיסים קיימים ודגמים חדשים שהצליחו אט אט להתברג לעיתים כאלטרנטיבה ל-Nvidia המונופוליסטית בשוק. ארכיטקטורות Polaris ו-Vega היו להצלחה יחסית ורוח גבית במפרשים של RTG הייתה השותפות של החברה עם Apple, לה סיפקה RTG כרטיסי מסך לשלל סדרות המחשבים החל מכרטיסי Radeon Pro למחשבי iMac ו-Macbook וכלה בכרטיסי Vega מותאמים למחשב ה-Mac Pro החדשים. חברת RTG אמנם התקשתה לחזור "למשחק" באותה התפרצות בדלת עוצמתית כמו AMD ומעבדי ה-ZEN, אך ארכיטקטורת Navi ובפרט RDNA 2 החזירו את AMD ו-Radeon להיות אופציה אטרקטיבית ואף שווה ל-Nvidia.

שנת 2020 צבועה באדום – העלייה של AMD

השוואה בין ביצועי Ryzen 9 5900X ו-Core i9 10900K
השוואה בין ביצועי Ryzen 9 5900X ו-Core i9 10900K

יש בשנת 2020 שני אנשים שהיו ממש רוצים שהשנה הזאת (והלחץ מדו"חות רבעוניים) תיגמר – בוב סוואן וג'נסן הואנג.

מאז יציאת מעבדי Ryzen אינטל מאבדת יותר ויותר נתחי שוק – במעבדים הביתיים, במעבדי תחנות העבודה, ואפילו בתחומי השרתים ו-Datacenters. לאחר שנים רבות שבהם אינטל הרגילה אותנו ש-4 ליבות זה כל מה שאנחנו צריכים, ו-6 ליבות ומעלה מיועד רק למשתמשים כבדים ומקצוענים. הגיעה AMD והציפה את השוק במעבדי 6 ו-8 ליבות במחירים נוחים יחסית לכל כיס עם ביצועי ריבוי ליבות מעולים שעקפו לרוב את אינטל. בזמן שאינטל איבדו אחיזה בשיטת ה"טיק טוק" שלהם ונתנו תמיכה למעבדים חדשים על אותו סוקט בין דור אחד ל-2 דורות, AMD התחייבה שסוקט AM4 יתמוך במעבדים לפחות 3 שנים קדימה.

רק בתחום אחד אינטל שלטה וידה הייתה על העליונה – ביצועי ליבה בודדת. כשקהל היעד שלך הוא גיימרים, קל למשוך אותם עם הטענה (הדי נכונה) שמשחקים בעצם מנצלים רק ליבה אחת, וככל שהיא מהירה יותר, ככה טוב יותר. אינטל היו עסוקים בלבסס את היתרון שלהם בביצועי ליבה בודדת עם מעבדים שחוצים את רף ה-5GHz גם בלי צורך ב-OC ידני.

ואז הגיעו מעבדי ZEN 2

אז איך מצליחים להגיע לשיפורים כאלה ללא גידול ב-TDP, בגודל מעבד, או שינוי דרסטי בארכיטקטורה? (דבר שהיה מבטל כנראה תאימות עם לוחות קודמים) AMD אומרים שתכנון קפדני ומקביל הוא אחד הגורמים לשיפור הגבוה ב-IPC. צוותים ב-AMD מפתחים במקביל וכך מצליחים לתת לעצמם מרווח זמן פיתוח ולא "רצים" אחרי מועדי השקה שנתיים. הצלחה נוספת ל-ZEN 3 מצויה בעובדה שקומפלקס הליבות במעבדי ZEN הסתיים, אם בעבר היה ניתן לומר שמעבדי Ryzen הם בעצם 2 מעבדים שונים בגלל חלוקה פנימית ה"חוצה" את פיסת הסיליקון ל-2 הן ברמת הליבה והן ברמת ה-Cache. נגמרו הימים וכעת עם ZEN 3 כל הליבות יכולות לתקשר זו עם זו, ואף חשוב יותר, כולן בעלות גישה לכל ה-Cache המשותף.

ארכיטקטורת ZEN 3 אל מול ZEN 2
ארכיטקטורת ZEN 3 אל מול ZEN 2

האסטרטגיה לטווח ארוך של ליסה סו השתלמה, 8 שנים לאחר שהתחילו ב-AMD לעבוד על הדור הבא של המעבדים הם סוף סוף יכולים להגיד "ניצחנו", מעבדי ZEN 3 בעלי ביצועי ליבה בודדת טובים יותר, ביצועי ריבוי ליבות טובים יותר, מספר ליבות טוב יותר והכי חשוב, עם מחירים טובים יותר.

לא נעים להזיע במעיל עור

לאחר תקופה ארוכה שבה Radeon היו כרטיסי ביניים, AMD חוזרת למגרש ובענק. ההכרזה של AMD על כרטיסי RDNA 2 מראה שהתכנון לטווח ארוך השתלם פעם נוספת. אפשר לומר ש-RADEON חוו הצלחה עם כרטיסי Vega ו-Navi, אך זאת לא ההצלחה שמספקת את ד"ר ליסה סו. להילחם עם כרטיסי הביניים של Nvidia בשוק הנמוך זה נחמד, אך לא רווחי מספיק, וכאן נכנסים כרטיסי ה-6000 של Radeon. הנשימות של AMD בצוואר של Nvidia דחף אותה להוציא את סדרת RTX 3000 עם קפיצת ביצועים גדולה ותגי מחיר יחסית טובים. ולמרות כל זאת כרטיסי ה-RX החדשים של AMD מצליחים להחליף מהלומות עם כרטיסי ה-RTX ובתגי מחיר אטרקטיביים ותחרותיים ביותר.

השוואה בין RX 6900 XT ו RTX 3090
השוואה בין RX 6900 XT ו RTX 3090

אך כמו עם אינטל וביצועי הליבה הבודדת, גם בתחום כרטיסי המסך AMD יודעת שיש לה עקב אכילס – פיצ'רים. בשנה האחרונה Nvidia שמה דגש על 2 פיצ'רים אצלה ולא בכדי – DLSS ו-Ray Tracing מהסיבה הפשוטה שאלו טכנולוגיות שבהם AMD עדיין מאחור. אך עם חשיפת כרטיסי המסך החדשים AMD חשפה שהיא עובדת על מה שנשמע כגרסא משלה ל-DLSS בשם SuperResolution. עדיין לא ברור איך יבצעו כרטיסי המסך החדשים שיפור ברזולוציה על סמך בינה מלאכותית וכמה טוב זה יהיה אל מול DLSS של Nvidia. בתחום ה-Ray Tracing דיווחה AMD כי היא תשלב ליבות בשם "Ray Accelerator" שאמורים ברמה החומרתית לאפשר את טכנולוגיית הדור הבא הטרנדית. למרות שעל פי דיווחים ליבות ה-Ray Accelerator של AMD איטיות בכ-33% מליבות ה-RT של Nvidia.

לסיכום נראה ש-AMD הפכה מהאנדרדוג השקט שמסתפק בשאריות לעוצמה חומרתית כמעט בכל תחום בו היא שולחת את ידה. אם לפני 6 שנים אנשים הספידו את AMD והיא היתה על סף פשיטת רגל, כיום מנייתה בעליה מתמדת עם דו"חות רבעוניים שבהחלט משמחים את ד"ר ליסה סו. ומי נהנה מכל זה? אנחנו הצרכנים. לאחר שנים שבהם חוסר התחרות בשוק הוביל אותנו לאותם מוצרים באותם מחירים ללא שיפור משמעותי, משנה לשנה הביצועים קופצים בצורה משמעותית, והמחירים תחרותיים יותר ויותר.

לידור צרויה
עם מספר שנים של עבודה וניסיון בתחום ה-New Media והטכנולוגיה, לידור החליט להקים את Tech-IL בשנת 2018 עם מטרה ברורה – להיות שם דבר בתחום הטכנולוגיה. עם ניסיון וידע רב בניהול דיגיטל, עריכה, וטכנולוגיה, לידור מביא מוטיבציה ורצון לשים תוכן איכותי וטוב בחזית המדיה ע"י סיקורים, חדשות, וסרטונים בערוץ היוטיוב.
דילוג לתוכן