fbpx

מעבדים את התחרות: אנבידיה מגדירה מחדש את חוות השרתים ב-GTC 2020

gtc fall 2020 main image
קרדיט: NVIDIA

במרוצת השנים אנבידיה הפכה מיצרנית כרטיסי מסך לגיימרים לחברה מובילה בתחום הבינה המלאכותית. בשנים האחרונות אנבידיה מקדישה משאבים רבים לצורך הגדלת היצע הפלטפורמות והמוצרים שלה לשוק השרתים ושוק הבינה מלאכותית. כעת עם רכישת מלאנוקס (Mellanox) ו-Arm אנבידיה מעלה הילוך ומגדירה מחדש פעם נוספת את עולם השרתים והמחשוב.

new new sdks gtc fall 2020
מתוך ההכרזה. קרדיט: NVIDIA

אנבידיה משיקה 80 גרסאות SDK חדשות

במטרה להאיץ הליכי פיתוח ואימוץ של בינה מלאכותית אנבידיה שוקדת לא מעט על SDKים (Software Development Kit) בעלי אופטימיזציה גבוהה לפתרונות החומרה שלה. ה-SDKs האלו מותאמים לסוגים רבים של אלגוריתמי בינה מלאכותית וכן גם לתעשיות רבות כך שהם מהווים פקטור חשוב למפתחים רבים. ה-SDKים כוללים כלים תוכנתיים רבים המהווים תשתית פיתוח סולידית ויציבה ובכך מאפשרים לפתח פתרונות מבוססים בינה מלאכותית בצורה מהירה יותר וקלה יותר.

בין הכלים התוכנתיים של אנבידיה ניתן למצוא למשל את Clara המאפשר פיתוח מאוד מהיר ויעיל של בינה מלאכותית לתחומי הרפואה, את Merlin המאפשר יצירת מערכות המלצה מותאמות אישית ועוד. כעת ב-GTC 2020 אנבידיה משיקה באופן רשמי 80 גרסאות SDK חדשות המגיעות לסכום כולל של 110 יSDKs הזמינים לקהילת המפתחים. חלק מן ה-SDKים שהושקו הם חדשים לגמרי ואילו האחרים הם גרסאות משודרגות לכלים קיימים.

nvidia bluefield 2
מוצר ממשפחת BlueField 2. קרדיט: NVIDIA

דאטה-סנטר שלם על כרטיס PCIe אחד

כאשר אנבידיה סיימה את המיזוג של מלאנוקס היא הציגה את ה-EGX A100 שהוא למעשה כרטיס PCIe המשלב את כרטיס רשת של Mellanox יחד עם שבב ה-A100. ה-EGX A100 מהווה פתרון Converged במטרה להקטין את התלות במעבד, להקטין Latency ולהאיץ הליכי מחשוב בענן. כעת, אנבידיה משיקה משפחת מוצרים חדשה עם מפת דרכים מעניינת במיוחד המציגה דאטה-סנטר (Data Center) של ממש על גבי כרטיס PCIe בודד.

משפחת המוצרים החדשה הנקראת BlueField מהווה דאטה-סנטר של ממש על גבי כרטיס PCIe בודד. באנבידיה בחרו לקרוא למוצר הזה Data-Center-Infrastructure-On-A-Chip. משפחת המוצרים החדשה דומה ל-EGX A100 כאשר כל מוצר כולל כרטיס רשת ברוחב פס עצום, שבב ניהול מסוג ConnectX, ליבות Arm ודגמים נבחרים יכללו גם שבבי עיבוד מסוג A100.

השם Data-Center-Infrastructure-On-A-Chip הוא מאוד ארוך אבל הוא מתאר בצורה טובה את משפחת המוצרים החדשה ואת האופן שבו יוגדרו ויראו מרכזי המחשוב העתידיים. זוכרים איך בעבר המידע היה מועבר מכרטיס הרשת, למעבד, לבקר המידע, לשבב העיבוד ובדרך לעוד כמה תחנות? כעת המידע ייכנס לאותו כרטיס ה-PCIe ורוב הזמן יישאר שם. המידע הנכנס לשרת יוכל לעבור תהליכי עיבוד ואבטחה קריטיים מבלי צורך לבצע מעבר בין המון בקרים ורכיבי חומרה שונים. תהליכי המחשוב הקריטיים הולכים להישאר בעצם על רכיב BlueField אחד והם כמובן יזכו להאצה משמעותית. השילוב של ליבות Arm יעניק ל-DPU קפיצה משמעותית ביכולות המחשוב.

אנבידיה חשפה גם מפת דרכים שאפתנית המציגה באופן חד וברור כי משפחת מוצרי BlueField החדשה היא כאן כדי להישאר. אנבידיה חשפה את המטרות והיעדים של מוצרי BlueField לשנים הקרובות תוך שאיפה כי מרכזי המחשוב המודרניים והעתידים יבוססו ברובם על הטכנולוגיות של אנבידיה ועל BlueField. שרתים ודאטה-סנטרים כבר לא מוגדרים על ידי חומרה – הם מוגדרים על ידי תוכנה. 

עם מגוון הפיתוחים שהוצגו ב-GTC המתלווים להתקדמות טכנולוגיות של ספקיות שירותי ענן ניתן להגדיר ולחלק את משאבי העיבוד והרשת למחשבים וירטואלים רבים (או מועטים) בהתאם לעומסים, לצרכים ולמבנה הארגוני. כך, רכיב BlueField פיזי אחד יכול להתחלק למספר מחשבים וירטואלים ומנגד, ניתן לחבר כמה רכיבי BlueField למחשב חזק במיוחד.

מוצרי BlueField ראשונים צפויים להגיע לשוק במהלך שנת 2021 כאשר חלקם נמצאים בשלבי ייצור מתקדמים ואילו האחרים עדיין בשלבי הפיתוח.

nvidia doca
המחשה של NVIDIA DOCA. קרדיט: NVIDIA

הכירו את DOCA – האח הקטן של CUDA

מכירים את CUDA? תכירו עכשיו את DOCA – האח הקטן של CUDA שמיועד לתכנות של ה-DPU. פלטפורמת CUDA נמצאת כבר בגרסה 11 והיא נמצאת בשימוש נרחב מאוד בתעשייה שכן היא מאפשרת פיתוח על גבי כרטיסי המסך של אנבידיה וכן גם האצת יישומים קיימים. כעת, DOCA תאפשר לעשות את אותו הדבר אך במקום לתכנת על ה-GPU, התכנות יבוצע על ה-DPU. פלטפורמת DOCA תתמוך בהאצה של תהליכים ויישומים רבים הנמצאים בשימוש מאסיבי בענן לרבות הצפנה, טלמטריה ואבטחה.

אחד האתגרים המשמעותיים ביותר הוא ביצוע עיבוד מקדים מהיר של מידע תוך ניצול משאבים מינימלי. פלטפורמת DOCA תאפשר למנף את מגוון בקרי החומרה הזמינים ב-BlueField 2 במטרה להאיץ את עיבוד המידע המקדים מבלי הצורך להשתמש במעבד המכרזי של המחשב/שרת. הפוטנציאל של DOCA הוא עצום לאור היכולת לביצוע עיבוד מידע מהיר בשילוב תמיכה במגוון תהליכים הנוגעים לאחסון, תקשורת נתונים ואבטחה.

ג'נסן הואנג, מנכ"ל אנבידיה הודיע כי הוא מתכנן לתמוך ב-DOCA כל עוד אנבידיה קיימת – בדיוק כמו מה שקורה עם CUDA.

האקוסיסטם הישראלי

במהלך GTC ניתנה הרצאה בעברית ממספר מנהלים בכירים באנבידיה ישראל בה הוצג האקוסיסטם הישראלי, החלק שלו באקוסיסטם העולמי של אנבידיה וכיצד אנבידיה עוזרת לסטארט-אפים ישראלים באימוץ ופיתוח בינה מלאכותית. על פי הנתונים שהוצגו בכנס ישנם למעלה מ-1,000 סטארט-אפים ישראליים העוסקים בדרך כזו או אחרת בבינה מלאכותית כאשר קרוב ל-300 מהם נמצאים בתכנית ה-Inception של אנבידיה ובכך הם מהווים קרוב ל-10% מכלל החברות המשתתפות בתכנית מכל העולם.

אנבידיה פועלת באופן הדוק אל מול חברות וסטארט-אפים ישראלים על מנת להעניק להם את הידע והייעוץ לו הם זקוקים במהלך הטמעה ופיתוח של יישומי בינה מלאכותית, תשתיות תקשורת ברוחב פס גבוה וכן גם הטמעה של תשתיות מחשוב מתקדמות (DGX) בתוך החברות עצמן. האקוסיסטם הישראלי הוא מהצומחים והבוערים בעולם ואין ספק שהפעילות של אנבידיה בארץ תורמות רבות לצמיחה שלו.

טוני מלינקוביץ'
טוני הוא העורך הראשי שלנו כאן באתר, עם ידע רחב בחומרה ומקורות מהירים, טוני הוא גם הכתב המהיר ביותר שלנו, בנוסף לכתבות המעולות של טוני הוא גם אחראי על רוב הביקורות שלנו באתר וגם על המלל וחוות הדעת על חלק מסיקורי הוידאו שלנו.
דילוג לתוכן