fbpx

סטודנטים: ככה תבחרו נכון מחשב נייד

Satellite C50 PRO
קרדיט: באדיבות מפעיל

בשנת 2020 תחום האקדמיה קיבל זעזוע רציני, כבר מחודש מרץ שיעורים עברו למתכונת מקוונת, מבחנים רבים בוטלו, ומאות סטודנטים עברו ללמוד בבית. אך לצד השינוי בסביבה, הדרישות לא ירדו, המשימות והעבודות לא פחתו, לכן, לקראת תחילת השנה האקדמית החדשה, וכדי שתוכלו ללמוד בצורה נוחה ויעילה ובלי הפרעות, כדאי שתבחרו לכם מחשב נייד שיענה על כל הצרכים שלכם:

משקל

זה כמעט מובן מאליו אך עדיין חשוב מאוד לשים לב לנושא המשקל. מחשב נייד ללימודים צריך לתת לכם את האפשרות לשמור על סדר היום וסדר העבודה שלכם, כמו שהיה לכם בשיעורים, בנוסף יכולת להתנייד איתו בקלות ממקום למקום. לכן, חשוב שהמחשב יהיה קל ונוח לנשיאה וכמובן בעל מסך גדול מספיק, שלא יגרום לכם לאמץ את העיניים. מסכי 13.3" בד"כ מהווים את המחשבים הניידים בעלי המשקלים הנמוכים ביותר יחד עם גודל מסך סביר ונוח לעבודה. קיימים גם מחשבים בעלי מסכי 14" במשקלים של קצת יותר מק"ג. ככל שהמחשב קל יותר, סימן שעשוי מסגסוגות איכותיות יותר וסביר שמחירו יהיה גבוה יותר.

עוצמת סוללה

אחד הדברים החשובים ביותר במחשב נייד המיועד לעבודה הוא משך הזמן בו ניתן לעבוד ללא טעינה. אתם הולכים לבלות עם המחשב שעות בשיעורים, בין אם זה בבית, בבית קפה או אצל חברים ואתם לא רוצים לעצור את רצף העבודה כדי לחפש שקע. אם בעבר האומדן לסוללה איכותית היה מספר התאים בה, כיום היצרנים האיכותיים מציינים את משך זמן עבודת הסוללה הממוצע שכן פעמים אין כל קשר בין כמות התאים למשך זמן העבודה של הסוללה. במקומות בהם מסתירים מידע זה או שמופיע זמן סוללה הנמוך מ- 10 שעות, קחו בחשבון כי מדובר בסוללות הזוללות אנרגיה וסביר מאוד שתאלצו להטעין אותן במהלך יום העבודה תוך שנה מתחילת השימוש ועדיף להימנע ולאתר מחשב נייד בעל נתונים מפורשים בעניין (קיימים דגמים גם עם 17 ו- 20 שעות עבודה רצופה כגון סדרת מחשבי דיינבוק/טושיבה  X30

עמידות בפני זעזועים

במקרה הזה עולה התלבטות: איך בוחרים מחשב שהוא גם קליל וקומפקטי וגם חזק ועמיד? בסופו של דבר, הכל תלוי בחומר ממנו עשויה השלדה של המחשב. זה יהיה קשה לאתר את סוגי החומים המדויקים כי מדובר בסודות ייצור שלא נוהגים לפרסם אך דרך איתור תקני האיכות המצורפים למחשב, תוכלו בקלות לקבל נתונים שיאמרו לכם עד כמה המחשב הנייד חזק, עמיד בפני נפילות, זעזועים, נוזלים, חום וקור קיצוני וכד' לאורך שנים. חפשו את תקנן HALT גרמניה – תקן מחמיר וכן תקן MIL STD 810G – תקן של צבא ארה"ב לעמידות בתנאים קשים יותר. אם אחד התקנים הללו או שניהם קיימים, אתם אוחזים במחשב בעל שאסי חזק ואיכותי. כיום קיימים מחשבים מיוחדים של דיינבוק /טושיבה הכוללים אפילו עמידות אנטי בקטריאלית – תקן יפני מחמיר המתאים לתקופת הקורונה הרגישה כגון סדרת C50

כמות חיבורים – קישוריות

אחד הדברים החשובים במחשב הנייד הוא היכולת שלו להתחבר עם כמה שיותר ממשקים, כך שתוכלו לחבר אליו לא רק כניסת ה USB-הרגילה אלא גם חיבורים אחרים כמו HDMI ,  ואפילו חיבור Thunderbolt- שמיועד להעביר נתונים במהירות גבוהה יותר.

כמו כן, יש לבדוק את ממשקי האלחוט. כיום ניתן לחבר בקלות מחשב נייד לטלוויזיה חכמה ללא כבל רק דרך ממשק WIDI. שווה לבדוק האם הפרוטוקול הזה מצוי במחשב. אם כן, החיבור למסך גדול חכם יהיה קל ונוח – שווה

מעבד, זיכרון ואחסון

לרוב הסטודנטים בישראל, מעבדי I5/i3 בשילוב עם 8 ג'יגה זיכרון ואחסון בתצורת SSD בנפח של 256 או 512 ג'יגה יספיק בהחלט לעבודה עם ריבוי חלונות בישומי האופיס/אינטרנט/זום וכד. לאלו מכם אשר עתידים ללמוד לימודים הקשורים לעיצוב, הנדסה וכד- לימודים הכוללים שימוש בתוכנות סרטוט/עיצוב גראפי/תלת מימד וכד, יהיה צורך במחשב נייד חזק משמעותית – I7/16GB/SSD512 אשר כולל גם כרטיס גרפי מותאם חזק (NVIDIA) המאפשר הקצאת זיכרון נוספת לעיבוד גרפי שדורשות תוכנות העיצוב המותקנות. לעיבודים סטטיסטיים ברמות הגבוהות, תכנות ועוד, רצוי לרכוש מחשב בעל מעבד I7 ו- 16 ג'יגה זיכרון. בכל מקרה, יש לזכור כי מהירות העבודה ועבודה בריבוי חלונות, מגיעה מכל המרכיבים יחד ומומלץ לרכוש אחסון מסוג SSD או SSD NVME ולא פחות מכך.

לסיכום, חשוב לזכור שמחשב נייד, הינו כלי עבודה המשמש לטווח ארוך. מחשב נייד איכותי יחזיק לכם 5-6 שנים ואף יותר ויתפקד באופן חלק ללא תקלות/תקיעות מערכת ולכן שווה להשקיע יותר כסף ולרכוש מחשב נייד איכותי ככל שניתן בצירוף אחריות איכותית של שלוש שנים. השרות והמעבדה שנותנת את המעטפת חשובה ביותר ולכן בדקו ברכישה האם השירות במקרה הצורך ניתן על ידי חברת האם או שהשירות ניתן על ידי חברה חיצונית שאינה קשורה קשר ישיר לנציג.

הכותב הוא ניב יוסיפון, מנהל פעילות טושיבה ודיינבוק בחברת מפעיל

טוני מלינקוביץ'
טוני הוא העורך הראשי שלנו כאן באתר, עם ידע רחב בחומרה ומקורות מהירים, טוני הוא גם הכתב המהיר ביותר שלנו, בנוסף לכתבות המעולות של טוני הוא גם אחראי על רוב הביקורות שלנו באתר וגם על המלל וחוות הדעת על חלק מסיקורי הוידאו שלנו.
דילוג לתוכן