fbpx

מבט מקרוב על ה-TUF B550M-Plus (Wi-Fi): סדרת TUF מעלה הילוך

סדרת ה-TUF של אסוס (ASUS) עשתה שינוי כיוון לפני כמה שנים, היא עברה כמה שינויי עיצוב, כמה שינויים הנדסיים ותג המחיר שלה ירד בצורה משמעותית – מה שהפך אותה להרבה יותר פופולרית בקרב הצרכנים. כדי לבדוק האם גם השנה סדרת ה-TUF תקרוץ למשתמשים הביתיים, אסוס שלחה לנו לסיקור את ה-TUF B550M-Plus (Wi-Fi) המיועד למעבדי AMD Ryzen מהדור השלישי.

מה בקופסה

ה-TUF B550M-Plus (Wi-Fi) מגיע בקופסה עם מגוון רחב של אביזרים. בנוסף ללוח האם עצמו, בקופסה ניתן למצוא אנטנת Wi-Fi מעוצבת, פד תרמי קטן, ברגים לחיבור כונני M.2, כיסוי I/O שחור בעיצוב TUF, שני כבלי SATA שחורים, מדבקות סופר מגניבות, עלון מידע בנושא סדרת TUF, דיסק להתקנת דרייברים וחוברת הוראות.

לא מדובר באותה כמות האביזרים שמגיעה עם לוחות אם יקרים מסדרות כמו ROG Strix אך יחד עם זאת מדובר בדיוק במה שהמשתמש הביתי צריך. כן הייתי שמח לראות עוד כבל SATA אחד או עוד בורג M.2 למקרה שאחד מהם ייאבד או ייהרס מכל סיבה שהיא.

עיצוב

לסדרת TUF יש קו עיצוב ייחודי המבדיל אותה מלוחות אם אחרים בשוק. לוח האם עצמו מגיע בצבע שחור בשילוב פסים אפורים כאשר על צלע הקירור של ה-PCH ישנם גם כמה קווים צהובים/כתומים בשילוב הלוגו של סדרת TUF, אותו הלוגו קיים גם על אחד מבקרי השמע שנמצא ביצדו השמאלי התחתון של לוח האם. בנוסף, צלעות הקירור של מייצבי המתח (VRM) מגיעות במצע שחור מטאלי כאשר על צלע הקירור הנמצאת בצד השמאלי קיימים כמה פסים בצבעים אפור וצהוב/כתום וכן גם הכיתוב TUF Gaming.

בחלקו הימני התחתון של לוח האם קיים גם פס RGB קטן ומגניב שאישית הייתי שמח אן הוא היה ארוך יותר, אולי אפילו לאורך כל הצד הימני של לוח האם. למי מכם שמעוניין להוסיף עוד תאורת RGB יישמח לגלות כי על לוח האם קיימים שלושה חיבורים לפסי לדים והאמת, הייתי בטוח שבלוח אם כזה יהיה חיבור בודד.

TUF Gaming B550M-Plus vrm
אזור המעבד וה-VRM. צילום: טוני מלינקוביץ'

מייצבי מתח – VRM

אחת הנקודות החשובות ביותר בכל לוח אם הוא ה-VRM, מערך הרכיבים אשר אחראי על אספקת החשמל למעבד. החשיבות של ה-VRM גדלה בצורה משמעותית כאשר לוח האם אמור לעבוד עם מעבדים מרובי ליבות כמו ה-Ryzen 7 3700X ואפילו ה-Ryzen 9 3950X. בדור הקודם, ה-TUF B450M-PLUS כלל מערך VRM פשוט יחסית ולשמחתי אסוס שיפרה אותו עם ה-TUF B550M-Plus (Wi-Fi).

ה-TUF B550M-Plus (Wi-Fi) כולל חיבור חשמל מסוג EPS 8pin בודד למעבד ובמפתיע אסוס לא שילבה חיבור 4pin או 8pin נוסף. בצלילה עמוקה יותר לרכיבים הנוספים, אנו מגלים כי לוח האם מגיע עם 10 שלבי חשמל (Power Stages) בתצורת 8+2. שלבי החשמל עצמם הם מדגם Vishay Siliconix Sic639 המסוגלים לספק עד לכ-50A במאמץ ואליהם נוספים רכיבי Ferrite Chokes המסוגלים לספק 60A.על כל אלו שולט בקר ה-ASP1106 המעולה הקיים גם בלוחות אם יקרים יותר של אסוס.

בסך הכל מדובר במערך VRM מעולה ואני מאוד שמח שאסוס עשתה שיפור משמעותי ביחס ל-TUF B450M-PLUS. להערכתנו, מערך ה-VRM בלוח האם הזה יהיה מעולה גם להמהרה (overclock) למגוון רחב של מעבדי AMD. החיסרון היחידי שאנחנו מוצאים כאן הוא החוסר בחיבור 8pin או 4pin נוסף שיכול להיות שימושי במערכות הכוללות מעבדים בעלי למעלה מ-8 ליבות.

TUF Gaming B550M-Plus IO
חיבור ה-I/O של לוח האם. צילום: טוני מלינקוביץ'

חיבוריות I/O

חיבורים אחוריים:

 • 2 חיבורי USB 2.0
 • 4 חיבורי USB 3.2 Gen 1 Type A
 • חיבור USB 3.2 Gen 2 Type A
 • חיבור  USB 3.2 Gen 2 Type C
 • חיבור רשת קווית 2.5GbE
 • שני חיבורי אנטנות
 • חיבור Disaply Port
 • חיבור HDMI
 • חמישה חיבור AUDIO 3.5mm
 • חיבור S/PDIF
 • כפתור BIOS FlashBack™

חיבורים קדמיים:

 • חיבור USB 3.2 Gen 1
 • שני חיבורי USB 2.0

ברמת החיבוריות האחורית אסוס עשתה עבודה טובה, שמחתי לראות שבעה חיבורי USB Type A אחוריים וכן גם שמחתי שאסוס בחרה לשלב כרטיס רשת תומך Wi-Fi 6 (תקן AX) וכרטיס רשת קווי התומך ב-2.5GbE. בעוד שלא מדובר בלוח אם פרמיום הוא בהחלט כולל את כל החיבוריות האחורית שרציתי לראות. ברמת התמיכה בחיבורים קדמיים, הייתי רוצה לראות גם תמיכה בחיבורי USB-C קדמיים שכן הם הופכים ליותר ויותר פופולריים עם הזמן.

TUF Gaming B550M-Plus Mobo
מבט על. צילום: טוני מלינקוביץ'

פיצ'רים וחיבורים נוספים

ל-TUF B550M-Plus (Wi-Fi) יש פיצ'ר מרכזי וחשוב המקנה לאסוס יתרון על יצרניות אחרות והוא סינון הרעשים המבוסס AI (בינה מלאכותית). אחד הפיצ'רים היותר מגניבים שאסוס משלבת בלוחות ה-B550 החדשים שלה הוא שבב ייעודי המסנן את רעשי המיקרופון בדומה ל-RTX Voice כאשר ההשפעה על ביצועי המערכת הוא מינימלי עד לא קיים, כך לפחות לדברי אסוס. את סינון הרעשים הזה בדקנו כאן בעזרת מתאם חיצוני.

כן אגיד שהתאכזבתי לראות שאסוס כללה רק צלע קירור אחת לכונני M.2 NVME, בעיקר לאור העובדה ששני החיבורים יושבים במקומות החמים ביותר על לוח האם, ליד המעבד וכרטיס המסך וכן הייתי רוצה לראות את חיבורי ה-SATA בזווית של 90 מעלות ואולי אפילו עוד חיבור אחד או שניים עבור אנשים בעלי כוננים רבים במערכת שלהם.

ממשק ה-BIOS

ממשק ה-BIOS של ה-TUF B550M-Plus (Wi-Fi) לא השתנה ממשקי ה-BIOS של לוחות האם האחרים של אסוס. מדובר בממשק BIOS מעולה, קל ונוח לשימוש. בדיוק כפי שאמרתי בסיקורים הקודמים ללוחות האם של אסוס, אין לי תלונות על ממשק ה-BIOS שלהם.

סיכום

טוני מלינקוביץ'
טוני הוא העורך הראשי שלנו כאן באתר, עם ידע רחב בחומרה ומקורות מהירים, טוני הוא גם הכתב המהיר ביותר שלנו, בנוסף לכתבות המעולות של טוני הוא גם אחראי על רוב הביקורות שלנו באתר וגם על המלל וחוות הדעת על חלק מסיקורי הוידאו שלנו.
דילוג לתוכן