fbpx

בנק מטרות: החזון הדיגיטלי של בנק הפועלים

bank hapoalim geektime code main

חדשנות טכנולוגית בבנקים? מה? זה אפשרי? כשאומרים את המילה בנק הדבר הראשון שעולה הוא ארגון גדול, איטי, מיושן ואפילו משעמם. בעבור אנשים רבים פינטק (Fintech) ובנק הם מושגים שלא הולכים ביחד ואפילו מהווים הפכים. עבור שרון כץ, ראש חטיבת ה-Web והמובייל בבנק הפועלים, מדובר בשני מושגים שהולכים יד ביד.

במהלך כנס GeekTime Code, שהתנהל השנה בצורה וירטואלית לחלוטין הציג שרון כץ צד אחר של הבנקים. שרון כץ הציג כיצד בנק הפועלים שובר את הסטיגמה והדעה הרווחת כלפי הבנקים והוא אף הסביר באופן מפורט, במשך כ-45 דקות כיצד בנק הפועלים עושה את כל מה שביכולתו על מנת להישאר בחזית הטכנולוגית.

את ההרצאה התחיל כץ מכמה מספרים ונתונים כללים, ידעתם למשל שלבנק הפועלים קיימים למעלה מ-1,000 עובדים בחטיבה הטכנולוגית? בנוסף, בנק הפועלים עומד מאחורי אפליקציית התשלומים הפופולרית BIT וכן גם מהראשונים אם לא הראשון המאפשר פתיחת חשבון בנק דרך האפליקציה בנייד. שתי הדוגמאות האלו, הן רק חלק מן הפרוטפוליו הדיגיטלי של בנק הפועלים שבראשו כמובן עומדים האתר והאפליקציה של החברה המאפשרים לנהל את החשבון ולבצע בו פעולות רבות.

על מנת לעמוד בחזית הטכנולוגית ולחדש בקצב כמה שיותר מהיר, בנק הפועלים נקט בגישה מעניינת שהפתיעה גם אותנו. כאשר טכנולוגיות חדשות מגיעות לעולם, הצוות הטכנולוגי של בנק הפועלים דואג לקבל אותה לידיו כמה שיותר מהר, גם אם אין לו Use Case ממשי בזה הרגע. הרעיון מאחורי השיטה הוא להיחשף למגוון טכנולוגיות כמה שיותר גדול תוך צבירת ידע וניסיון שימוש בהן. נכון, מצד אחד זה נראה כמו בזבוז זמן ולפעמים גם בזבוז של כספים רבים אך בפועל, השיטה הזו הצליחה להוכיח את עצמה בכמה וכמה מקרים וכן גם במשבר הקורונה עליו נרחיב בהמשך.

bank hapoalim geektime code main quote
מתוך ההרצאה של בנק הפועלים. קרדיט: בנק הפועלים

ממיזם שהכיל עשרה עובדים למיליוני הורדות – ההצלחה של אפליקציית BIT

את אפליקציית BIT מכירים המוני אנשים ונכון לרגע כתיבת הכתבה, יש לה כ-3 מיליון הורדות דרך חנויות האפליקציות Google Play ו-App Store. אפליקציית BIT מנוגדת במקצת לבנקים ובניגוד להעברת כספים איטית ומסורתית, אפליקציית BIT מאפשרת העברת כספים מהירה בין אנשים וכן גם בין אדם לעסק.

בתחילת הדרך, צוות מצומצם של עשרה אנשים בלבד עמל על פיתוח האפליקציה ובמשך שלושה חודשים עבד במרץ על מנת להציג גרסה ראשונית של האפליקציה והשאר, היסטוריה. אחרי גרסה ראשונית מוצלחת במיוחד ולאחר ביצוע בדיקות אבטחת מידע רבות ובדיקות תוכנה נוספות, אפליקציית BIT יצאה לשוק עם ציפיות גדולות אך ריאליות, כך לפחות לדבריו של כץ. לאחר ההשקה ההתעניינות סביב BIT הייתה מוגברת ואפילו התעלתה על הציפיות של עובדי בנק הפועלים.

באופן עקבי האפליקציה גדלה, הפרסום התרחב, אנשים רבים הורידו את האפליקציה ואז הגיעה אחת התפניות הגדולות – שיתוף הפעולה עם רשת דומינוס פיצה. לראשונה, ניתן היה לשלם בדרך חדשנית ומהירה לאחת מרשתות המזון המובילות בישראל, מבלי הצורך במזומן או באשראי כפי שהיה עד לא מזמן. שיתוף הפעולה עם דומינוס פיצה גרם להתעניינות רבה סביב אפליקציית BIT ומאז, שיתופי הפעולה של הקמעונאיות השונות ממשיכים להיווצר.

כך, מרעיון קטן ששקדו עליו עשרה עובדים בלבד, נהפכה אפליקציית BIT לאפליקציית תשלומים פופולרית כאשר להערכתנו, השיא שלה עדיין לא הגיע. לבנק הפועלים יש עוד תוכניות רבות לאפליקציית BIT שלא רק ירחיבו את כמות המשתמשים שלה אלא גם יאפשרו לבתי עסקים להטמיע את פתרונות התשלום של BIT בצורה קלה ומהירה יותר. על מנת להתמודד עם עומס המשתמשים הרב, בנק הפועלים נעזר בפתרון ענן פרטי המאפשר לבצע Scale בצורה קלה יחסית.

bank hapoalim geektime code main roadmap
מפת הדרכים של בנק הפועלים. קרדיט: בנק הפועלים

Open גם בשבת

פתיחת חשבון בנק זו לא פעולה שעושים כל יום אבל כשכן עושים אותה, מדובר בהליך מהגיהנום. אחרי המתנה ארוכה בתור ורצף שאלות מתישות מן הבנקאי/ת, מגיעה ערמה ענקית של מסמכים לחתום עליה שמלווה גם היא בעוד שאלות רבות ומתישות. בקיצור, פתיחת חשבון בנק הוא הליך ארוך ומתיש שבסופו גם כואבת היד מרוב חתימות. על מנת להקל על התהליך, השיק בנק הפועלים את אפליקציית Open המאפשרת פתיחת חשבון בנק בכל מקום, ובכל זמן היישר מהטלפון הנייד.

בעזרת טכנולוגיית זיהוי פנים מתקדמת ושלל אמצעים טכנולוגיים, בנק הפועלים מאפשר לפתוח חשבון בנק מאפליקציית Open בצורה קלה ומהירה – אפילו בשבת. עבור אנשים רבים שלוח הזמנים שלהם עמוס במיוחד ועבור אנשים הנמצאים בקבוצת סיכון ממחלת הקורונה, Open מהווה פתרון מעולה. מעניין לראות ש-Open מדגימה בצורה די טובה את החזון של תעשיית ה-Fintech הדוגלת בפישוט מירבי של תהליכים בנקאיים. בעוד שלא נמסר מידע קונקרטי אודות פתרונות עתידיים הדומים ל-Open, אנו סבורים כי Open היא יריית הפתיחה לשכלול ושיפור של תהליכים בנקאיים רבים.

3,000 שעות עבודה ב-3 ימים

בפרוץ מגיפת הקורונה בישראל ועם תחילת ההגבלות במשק, משכורות של אנשים רבים נגדעו וכתוצאה מכך, הם לא יכלו לעמוד בעול הכלכלי של תשלום המשכנתא. כמעט בין לילה, ניצב בפני הבנקים בישראל אתגר לוגיסטי-טכנולוגי לא פשוט בכלל – איך להתמודד באופן יעיל ומהיר עם עשרות אלפי ואולי אפילו מיליוני בקשות לדחיית תשלומי המשכנתא. זוכרים את שיטת העבודה היחודית של בנק הפועלים לפיה הם בודקים ומתנסים בכל מיני טכנולוגיות חדשות? זה בדיוק סוד ההצלחה של בנק הפועלים.

אי שם במהלך שנת 2019, בדקה החטיבה הטכנולוגית של בנק הפועלים פתרונות RPA או בשמם המלא – Robotic Process Automation. במילים פשוטות, מדובר בפתרונות טכנולוגיים אשר הופכים תהליכים פנים ארגוניים לאוטומטיים לחלוטין. על פי המידע שנמסר משרון כץ, עיבוד כלל הבקשות על ידי בן אדם עשוי היה לקחת לא פחות מ-3,000 שעות ולעומת זאת, הקמת בוט RPA לקח שלושה ימים בלבד הודות להתנסות טכנולוגית מקדימה. הבוטים של בנק הפועלים ביצעו עיבוד מהיר ויעיל של הבקשות ובכך חסכו כוח עבודה רב לבנק וחסכו המון אי-וודאות ללקוחות הבנק.

קוד פתוח ו-API שזמין לכולם

כיום, לבנק הפועלים יש קהילת מפתחים פנים ארגונית בלבד, כזו המאפשרת לצוותים ולמפתחים השונים לשתף ביניהם קטעי קוד ולעזור אחד לשני במשימות השוטפות שלהם. השאיפה של בנק הפועלים היא לעבור לעבודה בקוד פתוח – לאפשר למתכנתים, לקוחות וקמעונאים לקבל גישה לקוד של מערכת BIT ואולי גם מערכות נוספות בעתיד במטרה ליצור התממשקות טובה יותר עם שירותי הבנק. בנוסף, בנק הפועלים צפוי לשחרר בקרוב API ייעודי לאפליקציית BIT שיאפשר לעסקים השונים להטמיע פתרון תשלום BIT בקלות ובמהירות שיא.

סיכום

בנק הפועלים מנסה לשנות את הדעה הרווחת בכל הנוגע לבנקים וחדשנות טכנולוגית. בניגוד למה שלפעמים נראה לעין, בנק הפועלים עומל רבות על מנת להישאר רלוונטי ולהתאים את עצמו מחדש לעידן הטכנולוגי המודרני. אפליקציות כמו BIT ו-Open הן ההתחלה של מהפכה פיננסית שתשבור ותשנה מוסכמות רבות עתיקות יומין. במרוצת השנים יהיה מעניין לראות את הדינמיקה שבין תאגידי הבנקים לבין הסטארט-אפים הקטנים מתחום הפינטק (Fintech).

טוני מלינקוביץ'
טוני הוא העורך הראשי שלנו כאן באתר, עם ידע רחב בחומרה ומקורות מהירים, טוני הוא גם הכתב המהיר ביותר שלנו, בנוסף לכתבות המעולות של טוני הוא גם אחראי על רוב הביקורות שלנו באתר וגם על המלל וחוות הדעת על חלק מסיקורי הוידאו שלנו.
דילוג לתוכן