fbpx

הזמן עשה רק טוב: הסיקור המלא ל-RX5700XT EVO של אסוס

ASUS RX 5700XT EVO REVIEW AMD

זה לא סוד ש-AMD לא מגיעה מוכנה להשקות ברמת התוכנה. בסמוך לזמן ההשקה מגיעים לא מעט עדכוני דרייברים שלעיתים אף משפיעים באופן משמעותי על הביצועים. אם ניקח כדוגמה את ה-RX 480, הוא זכה לשיפור ביצועים מאוד מכובד בין יום ההשקה לכמה חודשים קדימה. לפני קצת יותר מחצי שנה השיקה AMD סדרת כרטיסי המסך RX 5700 וגם הפעם ראינו שינויי ביצועים די משמעותיים בין הדרייברים השונים. כעת, תקופה יחסית ארוכה לאחר ההשקה הדרייברים טובים מתמיד ואנחנו לקחנו לסיקור את ה-RX5700XT של AMD בגרסת ה-EVO של אסוס (ASUS) כדי לראות מה באמת שווה ה-RX 5700XT.

עיצוב

ה-RX 5700XT EVO מגיע בעיצוב סולידי כאשר בחלק הקדמי של הכרטיס קיים הלוגו של אסוס בצבע לבן ופס לד RGB אחד קטן. הקירור וה-BackPlate של הכרטיס הם בצבע שחור וזה עוזר להם להשתלב בקלות בלא מעט מחשבים. סך הכל מדובר בעיצוב סטנדרטי מעולה שאני אישית אהבתי אותו. שמחתי לראות גם את הנורות הקטנות מעל מחברי החשמל אשר נותנות אינדיקציה אודות אספקת החשמל לכרטיס המסך.

חיבוריות

ברמת החיבוריות, ה-RX5700XT EVO כולל שלושה חיבורי Display Port וחיבור HDMI בודד. אישית, אני שמח שאסוס נטשה את חיבורי ה-DVI וה-VGA לחלוטין, הם פשוט מיושנים, לא ממש שימושיים ותופסים הרבה מקום על כרטיס המסך עצמו. כן הייתי שמח לראות חיבור USB-C לצורך מציאות מדומה (VR) אך נראה כי הפעם אסוס ו-AMD ויתרו עליו. אני מקווה שנתחיל לראות חיבורי USB-C כבר בדור הבא.

ביצועים וצריכת חשמל

בסופו של יום החלק הכי חשוב הוא הביצועים של כרטיס המסך. כפי שכבר אמרתי בתחילת הסיקור, לדרייברים של AMD יש השפעה מהותית על ביצועי כרטיס המסך ולצורך הסיקור הסרתי את כל הדרייברים הקודמים במחשב שלי בעזרת תוכנת DDU והתקנתי את הדרייבר החדש ביותר שהיה זמין נכון לרגע כתיבת הסיקור, גרסה 20.7.2. את המשחקים ומבחני הביצועים הרצתי במערכת הכוללת את המעבד i7-8700K וכן זיכרון RAM בנפח של 16GB.

כפי שניתן לראות בגרפים, ה-RX 5700XT EVO מצליח ברוב המוחלט של המקרים להפיק ביצועים הזהים ל-RTX 2070 Super כאשר ברוב המקרים, המחיר של ה-RX 5700XT זול יותר מן המחיר של ה-RTX 2070 Super. עם עדכוני דרייברים שיגיעו בהמשך, ייתכן מאוד כי הביצועים של ה-RX 5700XT EVO עוד ימשיכו להשתפר. אין ספק שמדובר בביצועים מעולים לגיימרים המשחקים ב-1080p ואפילו ב-1440p. את מבחני הביצועים הרצתי ברזולוציית 1080p.

*לחצו על התמונות על מנת להגדיל

קירור

ברמת הקירור, ה-RX 5700XT EVO כולל שני מאווררים בטכנולוגיית Axial של אסוס. בנוסף, מערכת הקירור כוללת צלע קירור (Heatsink) מאסיבית במיוחד מאלומיניום אשר מקרר באופן ישיר את הליבה עצמה, את מערך מייצבי המתח (VRM) וכן גם את שבבי הזיכרונות. הקירור גם מתוכנת להישאר על 0rpm עד שכרטיס המסך מגיע ל-60 מעלות צלזיוס וזאת על מנת לשמור על רמת רעש נמוכה. בהתחלה היו לי חששות מן הקירור הזה שכן הוא עשוי כולו אלומיניום ולא כולל צינורות קירור (Heat Pipes) מנחושת כלל.

את יכולת הקירור בדקנו בשימוש גיימינג אופייני וכן גם בתוכנת FurMark. לאחר הרצה ממושכת של משחקים וביניהם גם FurMark, קיבלנו טמפ' מקסימלית של 72 מעלות צלזיוס על הליבה. עוד חשוב לציין כי טמפ' ה-Junction הייתה גבוהה יותר מטמפ' הליבה בשתי הבדיקות אך זה לא מדד שצריך לדאוג ממנו. למעשה, NVIDIA מעולם לא כללה חיישן המודד את הטמפ' הזו. בניגוד למה שחשבתי בהתחלה, הקירור עשה עבודה טובה. 72 מעלות במאמץ ממושך זו בהחלט טמפ' מעולה ונמוכה. יחד עם זאת אני מאמין שבמידה ואסוס הייתה כוללת מאוורר שלישי ביצועי הקירור יכלו להיות טובים עוד יותר.

ASUS RX 5700XT EVO REVIEW AMD IN PC
ה-RX 5700XT EVO. צילום: טוני מלינקוביץ'

בעיות תוכנה וחומרה?

שמעתי לא מעט דיונים ואנשים שאומרים כי כרטיסי המסך של AMD מתחממים, שהם קורסים, שהם לא מצליחים להריץ משחקים ועוד שמועות רבות. במהלך השימוש שלי ניסיתי להגיע לאותה התוצאה אך ללא הצלחה. לאורך כל השימוש כרטיס המסך היה יציב, לא חוויתי קריסות או תקלות כלשהן ואם לומר את האמת התוכנה של AMD נראית טובה יותר מזו של NVIDIA. בתוכנה של AMD יש לא מעט פיצ'רים שימושיים כמו ה-Metrics Overlay המציג על המסך את המדדים השונים של כרטיס המסך.

אני מניח שרוב הסטיגמות או התקלות הגיעו מן הדרייברים הראשוניים של AMD וחלקם בגלל התקנה לא נכונה של כרטיס המסך או הדרייבר שלו. לאחר שימוש ממושך ב-RX 5700XT EVO אני יכול לומר ללא צל של ספק שחווית השימוש הייתה חלקה לגמרי עם 0 תקלות. אם אתם מפחדים לקנות כרטיס מסך של AMD עקב אותן התקלות, להערכתי אתם יכולים להסיר את הדאגה מלבכם.

סיכום

טוני מלינקוביץ'
טוני הוא העורך הראשי שלנו כאן באתר, עם ידע רחב בחומרה ומקורות מהירים, טוני הוא גם הכתב המהיר ביותר שלנו, בנוסף לכתבות המעולות של טוני הוא גם אחראי על רוב הביקורות שלנו באתר וגם על המלל וחוות הדעת על חלק מסיקורי הוידאו שלנו.
דילוג לתוכן