fbpx

מחשב נייד פרמיום במחיר נמוך? לקחנו לסיקור את ה-ThinkPad L13 של Lenovo

Lenovo ThinkPad L13 Review main

מחשבי ה-ThinkPad של לנובו (Lenovo) עושים עבודה מעולה בתגי המחיר הגבוהים, קיבלנו רושם מעולה מסדרת ה-Carbon X1 כאן וגם מסדרת ה-X13 כאן. יחד עם זאת, למותג ה-ThinkPad של לנובו ישנם גם לא מעט מחשבים בתגי מחירים נמוכים יחסית העומדים על סביבות ה-3,000 ש"ח. האם גם בתגי המחיר הנמוכים סדרת ה-ThinkPad של לנובו תככב? על מנת לענות על השאלה קיבלנו לסיקור את ה-Lenovo ThinkPad L13 שתג המחיר שלו מתחיל בכ-3,150 ש"ח "בלבד".

המחשב שאנחנו קיבלנו, מגיע עם המעבד Intel Core i5-10210U, זיכרון RAM מסוג DDR4 ובנפח של 16GB וכונן SSD בנפח של לא פחות מ-512GB. בנוסף, אנחנו קיבלנו את הגרסה הכסופה של המחשב וזה בהחלט שינוי מרענן ביחס לשאר מחשבי ה-ThinkPad השחורים. הגרסה הספציפית שאנחנו קיבלנו הגיעה גם עם מערכת ההפעלה Windows 10 Pro 64bit מותקנת מראש יחד עם תוכנת ה-Vantage של לנובו ותוכנת האנטי וירוס של McAfee. סך הכל מדובר במפרט טוב לשימוש המשרדי והביתי אך הייתי שמח אם המחשב היה מגיע ללא האנטי וירוס של McAfee.

איכות בנייה ועיצוב

כפי שהזכרתי בתחילת הסיקור, ה-ThinkPad L13 שאנחנו קיבלנו הגיע בצבע כסוף ולא שחור כמו רוב סדרת ThinkPad. לדעתנו מדובר באחלה רענון שמשדרג את העיצוב של המחשב. סך הכל המחשב גם מרגיש סולידי וחזק, מרגישים שמדובר בחומרים איכותיים ולא בפלסטיק זול. למרות שלא מדובר במחשב בתג מחיר גבוה הוא בהחלט מרגיש כמו אחד כזה. בונוס נחמד שלנובו כללה בו הוא כיסוי מובנה למצלמה לשמירה על הפרטיות וזו תוספת שלדעתי צריכה להיות בכל לפטופ שכולל מצלמה בתוכו.

עוד שמחנו לראות כי על המחשב עצמו לא נשארות טביעות אצבע במהלך השימוש וגם זה מעניק לו יתרון על פני שחקנים זולים אחרים. החיסרון היחידי שמעט הפריע לנו הוא שלא ניתן לפתוח את המחשב עם יד אחת לעומת דגמי ה-Carbon X1 שכן מאפשרים זאת. משקל המחשב עומד על כ-1.38 ק"ג ולדעתנו מדובר במשקל מעולה.

Lenovo ThinkPad L13 Review design
ה-ThinkPad L13. צילום: טוני מלינקוביץ'

חיבוריות

ברמת החיבוריות, ה-ThinkPad L13 כולל בצידו הימני את כפתור ההפעלה, קורא כרטיסי SD, חיבור USB 3.1 Gen 1 Type A, חיבור HDMI וכן גם חיבור Kensington lock. בצידו השמאלי של המחשב קיים חיבור USB-C המשתמש לטעינה, חיבור USB-C Gen 1, חיבור Network extension for Ethernet, חיבור USB 3.1 Gen 1 וחיבור למיקרופון ואוזניות.

באשר לחיבורים האלחוטיים, המחשב מגיע עם כרטיס הרשת Wireless-AC 9560 של אינטל (Intel) והוא תומך בתקני Wi-Fi 5 (תקן: AC) וכן גם ב-Bluetooth 5.1. הייתי שמח אם המחשב היה כולל כרטיס רשת חדש יותר התומך בתקן Wi-Fi 6 והייתי רוצה לראות גם חיבור לרשת קווית, אולי אפילו במקום קורא הכרטיסים.

המסך

ה-ThinkPad L13 מגיע עם מסך IPS בגודל של 13 אינץ' וברזולוציית FHD 1080p ועם קצב רענון העומד על 60Hz. המסך מצויד גם במסגרת די דקה כאשר בחלקה העליון קיימת מצלמת המחשב וכמובן שגם הכיסוי המובנה שלה שמייתר את הצורך במדבקות, פלסטרים ושלל פתרונות יצירתיים להסתרת המצלמה. המסך של ה-ThinkPad L13 עושה סך הכל עבודה טובה, יש לו זוויות צפייה מעולות, הצבעים שלו טובים אבל הייתי שמח אם הוא היה בהיר יותר.

Lenovo ThinkPad L13 Review keyboard
המקלדת של ה-ThinkPad L13. צילום: טוני מלינקוביץ'

מקלדת ו-Touchpad

המקלדת של ה-ThinkPad L13 נשארה זהה בדיוק לכלל הדגמים האחרים שסיקרנו, לטוב ולרע. המרווח בין המקשים מדהים, המקשים עצמם קליקיים ונראים טוב. החיסרון היחידי של המקלדת הזו הוא המיקום של כפתורי ה-Fn וה-Ctrl. לנובו חייבת להחליף בין שני המקשים האלו. אני לא בטוח למה לנובו בחרה במיקומים האלו אבל מה שבטוח הוא שזה לא אידיאלי.

באשר ל-TouchPad, גם הוא לא השתנה ביחס למחשבים האחרים והוא מעולה. גם במקרה הזה הייתי צריך לשחק קצת עם הגדרות המהירות והרגישות שלו לחווית שימוש אידיאלית אבל סך הכל הוא עושה את העבודה בצורה טובה. בצידו הימני ממוקם גם חיישן טביעת האצבע.

ביצועים ומערכת קירור

מאחר ולא מדובר במחשב גיימינג, לא התקנו עליו משחקים ולא הרצנו את מבחני הביצועים של 3DMark. במקום, בחרנו להריץ את מבחני הביצועים Cinebench R15 ו-Cinebench R20 הבודקים את ביצועי המעבד במשימות רינדור. את התוצאות וההשוואות ניתן לראות בגרפים. נכון, המחשב הזה לא מככב ותופס את המקום הראשון במבחני הביצועים אך יש לזכור כי לא מדובר במחשב לרינדורים כבדים ולא מדובר במחשב גיימינג. התוצאות של ה-ThinkPad L13 הן סך הכל מעולות ובשימוש המשרדי היום יומי הוא עושה את העבודה בצורה טובה וחלקה.

באשר למערכת הקירור, בשימוש משרדי יום יומי המעבד נשאר בטמפ' תקינה של פחות מ-60 מעלות צלזיוס. יחד עם זאת, לאחר כמה הרצות מבחני ביצועים מאומצות המחשב מגיע לכ-92 מעלות. במהלך מבחני הביצועים הבחנו גם כי המאווררים נשארים מאוד שקטים, הצלחנו לשמוע אותם רק בשיא מבחני הביצועים כאשר המעבד הגיע לפיק של 92 המעלות. כמובן, לא מדובר בשימוש אופייני למחשב ובהחלט ניתן לראות שמערכת הקירור והמעבד הגיעו לקצה היכולת שלהם.

סוללה

הסוללה של ה-ThinkPad L13 מחזיקה כ-7 שעות בשימוש משרדי יום יומי על בהירות די גבוהה, במילים אחרות מדובר ביום עבודה אחד. לא מדובר בסוללה הטובה ביותר בשוק אך היא גם לא הגרועה ביותר שיש. עבור תג המחיר של המחשב הזה אנחנו חושבים שחיי סוללה טובים למדי.

רמקולים

הרמקולים של ה-ThinkPad L13 חזקים יותר מכפי שציפינו, גם בעוצמה נמוכה כל כ-40% קיבלנו סאונד חזק וברור. הצלילים הגבוהים של הרמקולים מעולים אך הבאס חלש מידי לטעמנו. היינו שמחים אם לנובו הייתה כוללת רמקולים מעט איכותיים יותר למי שמחפש איכות סאונד גבוהה יותר.

סיכום

טוני מלינקוביץ'
טוני הוא העורך הראשי שלנו כאן באתר, עם ידע רחב בחומרה ומקורות מהירים, טוני הוא גם הכתב המהיר ביותר שלנו, בנוסף לכתבות המעולות של טוני הוא גם אחראי על רוב הביקורות שלנו באתר וגם על המלל וחוות הדעת על חלק מסיקורי הוידאו שלנו.
דילוג לתוכן