fbpx

רענון מעולה: סיקור ל-Synology DS220 Plus

synology ds220 plus main

ב-DS218+ של Synology אני משתמש כבר תקופה ארוכה. לאחר הסיקור שעשיתי עליו כאן, החלטתי להפוך אותו לשרת ה-NAS הראשי שלי. ה-DS218+ הוא שרת מהיר, אמין ואיכותי שהצליח לענות על כלל הצרכים שלי ושירת אותי נאמנה, עד היום. חברת Synology החליטה להשיק השנה את ה-DS220+, שרת NAS הדומה ל-DS218+ אך כולל בתוכו כמה שדרוגים שלוקחים אותו צעד אחד קדימה. כדי לבדוק מה הוא שווה, Synology שלחה לנו אותו לסיקור וזה מה שיש לנו לומר עליו.

עיצוב, אריזה ואביזרים

העיצוב של ה-DS220+ לא השתנה ביחס ל-DS218+. חברת Synology בחרה להישאר עם קו העיצוב הנוכחי שלה ולי אישית אין שום דבר נגד זה. השרת נראה מעולה, הוא לא גדול מידי ולא בולט מידי כך שקל מאוד לשלב אותו במגוון רחב של עמדות. יחד עם זאת, את אחד השדרוגים המשמעותיים של השרת, ניתן לראות כבר בחלקו הקדמי – שתי נורות סטטוס לחיבור, או בעצם חיבורי ה-LAN.

בניגוד ל-DS218+, ה-DS220+ מגיע עם שני חיבורי LAN כאשר כל אחד מן החיבורים תומך ב-1GbE. בנוסף, שני החיבורים האלו תומכים גם ב-Link Aggregation, כלומר שימוש בשני חיבורי רשת במקביל להגדלת רוחב הפס. אם זה לא מספיק, ה-DS220+ כולל גם תמיכה בפיצ'ר שנקרא Failover support. כלומר, במידה והחיבור הראשי הפסיק לעבוד מכל סיבה שהיא, השרת יעבור באופן אוטומטי לחיבור השני במטרה לשמור על זמינות מירבית גם במקרה של תקלת רשת.

לקינוח, על השרת קיימים גם שני חיבורי USB 3.0, אחד בחלקו האחורי ואחד בחלקו הקדמי. ניתן להשתמש בחיבורים האלו על מנת לחבר כוננים חיצוניים, לבצע גיבויים, העברות מידע ועוד.

שמחנו גם לראות כי Synology כללה שני כבלי רשת שחורים וארוכים ולא אחד. ואם כבר מדברים על האביזרים שהגיעו עם השרת, בתוך הקופסה תקבלו גם כבל חשמל, הוראות הפעלה וברגים לחיבור כונני SSD. סך הכל ברמת האריזה והאביזרים אין יותר מידי שינויים ביחס ל-DS218+.

SYNOLOGY DS220 PLUS migrate
המעבר מהשרת הישן לחדש.

התקנות והגדרות

את תהליך ההתקנה סקרתי כאן והוא לא השתנה כלל, הוא רק נעשה מהיר יותר. בדיוק כפי שציינתי בסיקור המקורי ל-DS218+, גם כאן תהליך ההתקנה וההגדרה הוא סופר פשוט. בתוך מספר דקות ניתן להגדיר בצורה מלאה, מיטבית ומאובטחת את שרת ה-NAS. במקום לכתוב את אותן הפסקאות כפי שרשמתי בעבר, אדבר דווקא על חווית המעבר מן ה-DS218+ ל-DS220 שהיא כמובן רלוונטית גם למעבר בין דגמים אחרים של Synology.

בהתחלה הייתי בטוח שהמעבר יהיה ארוך ומייגע שכמובן ידרוש ממני להגדיר מחדש את ה-DS220+ אך לאחר בדיקה זריזה באינטרנט הבנתי שהמצב הפוך לגמרי. כל מה שהייתי צריך לעשות הוא לוודא שגרסת מע' ההפעלה (DSM) בשרת הנוכחי שלי מעודכנת ולאחר מכן רק להעביר את הכוננים לשרת החדש. כבר בתחילתו של תהליך ההתקנה, הופיעה לי הודעה ובה רשום כי השרת החדש זיהה שאני מבצע מעבר מן ה-DS218+ אל ה-DS220+. בעזרת כמה לחיצות עכבר ומעט המתנה, כל המידע וההגדרות שלי עברו בקלות במהירות וביעילות לשרת החדש ועל זה מגיע ל-Synology שאפו גדול.

הדבר היחיד שהייתי צריך לעשות הוא להתחבר מחדש לחשבון ה-Synology Account שלי ולהפעיל מחדש את שירות ה-DDNS שעליו אדבר באחת הפסקאות הבאות. סך הכל המעבר היה חלק לגמרי, אפילו האפליקציות שלי עברו והיסטוריית ההורדות בתוכנת ה-Download Station.

אבטחת מידע

אבטחת המידע היא אחת הנקודות החשובות ביותר כשזה מגיע לשרתים ולשרתי NAS בפרט. אף אחד לא היה רוצה שהמידע האישי שלו יגיע לידיים הלא נכונות ובוודאי שלא יפורסם ברשת. אף אחד גם לא היה רוצה שאיזה האקר רנדומלי יתקין לו בשקט תוכנת ריגול או כרייה על השרת.

עם ההגדרות הנכונות, השימוש בשרתים של Synology יכול להיות מאובטח לחלוטין גם כאשר מאפשרים התחברות מרחוק. אישית, אני הגדרתי את שירות ה-DDNS (שירות המאפשר שימוש ב-Domain ללא IP קבוע) של Synology ועל מנת לוודא שהתקשורת מאובטחת ומוצפנת, הגדרתי גם תעודת SSL בעוד כמה לחיצות כפתור. בנוסף, חשוב מאוד להגדיר סיסמאות חזקות ולבטל דרך לוח הבקרה שירותים שאתם לא מתכננים להשתמש בהם.

במהלך תקופת השימוש שלי ב-DS218+, לא תועדו ניסיונות חיבור מוצלחים מצד האקרים אך תועדו לא מעט ניסיונות פריצה דרך פרוטוקול העברת המידע FTP בעזרת ביצוע Brute Force (ניחוש סיסמאות). למזלי, השרת עצמו זיהה את כלל ניסיונות הפריצה, חסם אותם בזמן ואף התריע לי על כך. בנוסף, Synology הסבה את צומת ליבי לשרות חינמי ומגניב נוסף שלהם שמייתר את הצורך ב-FTP ואני בהחלט יכול לומר שכמות ניסיונות הפריצה ירדה בצורה משמעותית – Synology Drive.

SYNOLOGY DS220 PLUS DRIVE
ממשק ה-Synology Drive

פורטפוליו התוכנות של Synology

גם על פורטפוליו התוכנות של Synology דיברתי בהרחבה כאן ומאז הסיקור הוא לא השתנה יותר מידי. אני מניח שעלו מאז כמה אפליקציות נוספות לחנות וכמובן שהגיעו עדכוני תוכנה לאפליקציות השונות. מי מכם שיש לו את הידע או הרצון, יוכל להתקין על השרת את האפליקציה של Docker ולהריץ קונטיינרים עם מגוון יישומים מגניבים כמו חוסם הפרסומות PiHole ועוד.

מאחר ומדובר במשהו שמצריך ידע והתעסקות, לא אדבר על Docker בהרחבה אלא אדבר דווקא על Synology Drive. רובכם בוודאי מכירים ומשתמשים ב-Google Drive, ענן האחסון החינמי של גוגל (Google) המציע אחסון חינמי בנפח של 15GB וכן גם אפשרויות הרחבה בתשלום. הענן של Google  הוא ללא ספק מעולה ואף הוכיח את עצמו פעמים רבות בכל הקשור לאמינות וזמינות.

יחד עם זאת, לא כל אחד מעוניין שהמידע שלו יהיה בידיים של חברה אחרת ולא כל אחד מעוניין לשלם סכום חודשי קבוע שעשוי לגדול בעתיד על אחסון בנפחים גבוהים (יחסית). הפתרון של Synology, הנקרא Synology Drive פותר בדיוק את הבעיה הזו ומציע אפשרות גישה מרוחקת ומאובטחת לקבצים עם ממשק מאוד נוח לשימוש. Synology Drive מאפשר גם ליצור כמה משתמשים, לנהל את ההרשאות שלהם וכן גם ליצור קישורים הניתנים לשיתוף עם אנשים אחרים.

ניתן לגשת ל-Synology Drive דרך ממשק ה-Web שלו, דרך האפליקציה בטלפון וכן גם דרך תוכנה ייעודית של Synology למחשב. מעבר לכך, Synology Drive חסך לי את הצורך בשירות ה-FTP וכתוצאה מכך אני לא מקבל יותר אינספור התראות על ניסיונות פריצה לשרת דרך FTP. סך הכל מדובר בפתרון מעולה שאני בהחלט מתכוון להשתמש בו. כן הייתי שמח אם הייתה אפשרות לקבל Preview לקבצי Power Point וקבצי Word אך כרגע לחיצה כפולה עליהם מורידה אותם אוטומטית למחשב.

SYNOLOGY DS220 PLUS DSM GUI
הממשק של ה-DS220 Plus.

חווית השימוש האישית שלי

חווית השימוש האישית שלי ב-DS220+ היא מעולה. אחד השיפורים המרכזיים ב-DS220+ הוא המעבד. ה-DS220+ כולל את ה-Intel Celeron J4025 החדש של אינטל יחד עם זיכרון RAM בנפח של 2GB ומסוג DDR4. לעומת זאת, ה-DS218+ כולל את ה-Intel Celeron J3355 יחד עם זיכרון RAM בנפח של 2GB ומסוג DDR3L.

שדרוג החומרה הזה איפשר ל-Synology לשפר את ביצועי ה-NAS והדבר מורגש בעת עלייתו, בעת ההגדרה הראשונה וכן גם במשימות כמו Web PHP בה נרשם שיפור של 97% במדד ה-Responses Per Second וגם ב-Synology Drive בו נרשם שיפור של כ-15% בזמן העברת קבצים. את מגמות השיפור האלו ניתן לראות כמובן גם ביישומים נוספים ובעוד שעבור המשתמש הביתי הפשוט לא בהכרח שמדובר בבשורה משמעותית, עבור המשתמשים הכבדים מדובר ביתרון גדול ביחס ל-DS218+. (מקור למספרים: Synology).

כשסיקרתי את ה-DS218+ התלוננתי על רעש מעט מציק מן המאוורר שלו ובהתחלה כאשר רק הגדרתי את ה-DS220+ היה לו גם רעש מעצבן זהה אך הוא נעלם זמן קצר מאוד לאחר מכן. סך הכל, השרת שקט מאוד ומפיק ביצועים מעולים בשימוש היום יומי.

מחירים זמינות ושאלות נוספות

לאתר היבואן לחצו כאן

ליצירת קשר עם Synology לחצו כאן

לרכישת שרתי Synology באתר KSP לחצו כאן

לרכישת שרתי Synology באתר Plonter לחצו כאן

לסיכום

טוני מלינקוביץ'
טוני הוא העורך הראשי שלנו כאן באתר, עם ידע רחב בחומרה ומקורות מהירים, טוני הוא גם הכתב המהיר ביותר שלנו, בנוסף לכתבות המעולות של טוני הוא גם אחראי על רוב הביקורות שלנו באתר וגם על המלל וחוות הדעת על חלק מסיקורי הוידאו שלנו.
דילוג לתוכן