fbpx

לוח X570 בתחפושת? מבט מקרוב על ה-ROG Strix B550-E

יצרנית המעבדים AMD השיקה את צ'יפסט (Chipset) ה-B550 לפי כמה ימים כאשר המטרה שלו הינה להוות חלופה זולה יותר לצ'יפסט ה-X570 היוקרתי ובו בבזמן להביא את תקן ה-PCIe 4.0 למיינסטרים. במקביל להשקה של AMD, יצרניות לוחות אם רבות הציגו שורה ארוכה במיוחד של לוחות אם חדשים שונים ומגוונים בכל מיני תגי מחירים. כדי לבדוק מה באמת שווה הצ'יפסט הזה ומה באמת שווים לוחות האם הקיימים, אסוס שלחה לנו לסיקור את ה-ROG Strix B550-E שלה.

מה בקופסה

לוח האם מגיע בתוך קופסה מעוצבת הדומה לזו של ה-ROG Strix Z490-E אותו סיקרנו כאן. בתוך הקופסה עצמה ניתן למצוא את לוח האם עצמו, חוברת הוראות, ארבעה כבלי SATA, כבלים מאריכים לתאורת RGB ו-ARGB, ברגי M.2, אנטנות Wi-Fi, כבל USB-C ל-AUX ולבסוף גם מדבקות, אזיקונים ומחזיק מפתחות. אסוס עשתה עבודה טובה ברמת האביזרים הנלווים וכללה את כל מה שהמשתמש הביתי צריך. התוספות הקטנות האלה של המדבקות ומחזיק המפתחות הן בהחלט בונוס נחמד בעיקר לגיימרים.

עיצוב

העיצוב של ה-ROG Strix B550-E דומה לזה של שאר לוחות האם מסדרת ROG Strix. ה-ROG Strix B550-E מציג עיצוב "גיימרי" מרהיב עם PCB שחור תוך שילוב של צלעות קירור מגניבות מעל רכיב ה-PCH ומעל חיבורי ה-I/O. כמצופה מאסוס, צלעות הקירור מוארות בתאורת RGB שאותה ניתן לסנכרן דרך תוכנת ה-Aura Sync. אהבנו גם את השילוב של שני חיבורי ARGB ועוד שני חיבורי RGB "רגילים" בחלק העליון ובחלק התחתון של לוח האם.

עוד שמחנו לראות את ה-I/O Shield מובנה בלוח האם, דבר שעד לא מזמן היה נפוץ רק בלוחות אם פרמיום יקרים במיוחד ורק בפלטפורמות ה-HEDT. כיסוי ה-I/O Shiled הוא כמובן בצבע שחור ושומר על קו עיצוב זהה לשאר לוח האם.

מייצבי המתח של ה-ROG Strix B550-E. צילום: טוני מלינקוביץ'

מייצבי מתח – VRM

הגענו לאחד החלקים החשובים ביותר, מייצבי המתח הנקראים גם Voltage Regulator Modules (בקצרה: VRM). למייצבי המתח תפקיד חשוב ומכריע במיוחד בלוח האם שכן כשמם כן הם – מייצבי מתח. התפקיד של ה-VRM הוא לדאוג לאספקת חשמל סדירה, יציבה, מדויקת ותקינה למעבד. ככל שמערך ה-VRM איכותי יותר, כך  ניתן גם לשלב מעבדים עוצמתיים יותר בעלי יותר ליבות וכן גם ברוב המקרים לבצע המהרה (overclock) מוצלחת יותר.

במקרה של ה-ROG Strix B550-E, הוא מגיע עם חיבורי חשמל למעבד בתצורת 4 + 8 כאשר להערכתנו, התוספת של חיבור ה-4pin נועדה בעיקר למערכות המשלבות מעבדים כדוגמת ה-Ryzen 9 3900X וה-Ryzen 9 3950X. בצלילה פנימה אל תוך לוח האם אנחנו מגלים 16 שלבי חשמל (Power Stages) בתצורת 2 + 14. כל אחד מן הרכיבים הוא מדגם MP86992 של חברת MPS כאשר באופן מוזר ואפילו מפתיע, MPS עדיין לא פרסמה מידע אודותיהם ברחבי הרשת כך שאין ברשותנו מידע ממשי אודות היכולות שלהם.

ה-ROG Strix B550-E כולל את בקר ה-ASP2006. מדובר בבקר חדש לגמרי ובעוד שהוא לא שולב בלוחות אם בעבר, ההערכה היא שמדובר בבקר איכותי וטוב המסוגל להתמודד עם גם עם מעבדי הדגל של AMD לפלטפורמת המיינסטרים. בהתבסס על המידע המועט העומד לרשותנו כרגע אנחנו יכולים להעריך כי מדובר במערך VRM שיעשה את העבודה בצורה נאמנה אך על מנת לקבוע בצורה חד משמעית נצטרך לחכות למפרטים המדויקים של הרכיבים השונים בתקווה שיעלו בהקדם לרשת.

מבדיקה שעשה האוברקלוקר המקצועי der8auer כאן, עולה כי מערך ה-VRM של ה-ROG Strix B550-E מסוגל להחזיק בצורה טובה מאוד מעבדים כמו ה-Ryzen 9 3900X. יתרה מכך, בבדיקה שהוא ערך ניתן היה לראות בגרפים כי מערך ה-VRM של ה-ROG Strix B550-E נשאר קר יותר מזה של לוחות אם מבוססי X570 רבים.

החיבורים האחוריים של ה-ROG Strix B550-E. צילום: טוני מלינקוביץ'

חיבוריות I/O

חיבורים אחוריים:

 • שלושה חיבורי USB 3.2 Gen 2 כאשר שניים מהם Type A והשלישי הוא Type C
 • חמישה חיבורי USB 2.0 כאשר אחד מהם הוא חיבור Type C המותאם לאודיו
 • חיבור רשת RJ-45 התומך ב-2.5Gb
 • חמישה חיבורי אודיו
 • כפתור BIOS Flashback
 • שני חיבורים לאנטנות
 • חיבור HDMI
 • חיבור Display Port

חיבורים קדמיים:

 • חיבור  USB 3.2 Gen 2 Type C
 • חיבור USB 3.2 Gen 1 מסוג Type A
 • שני חיבורי USB 2.0

ברמת החיבוריות אסוס עשתה עבודה די טובה אך מעט התאכזבתי ממערך החיבורים האחוריים, ציפיתי לראות יותר חיבורי USB Type A ולא ציפיתי שרובם יהיו חיבורי USB 2.0. נכון, לרוב המשתמשים אין באמת הבדל או שימוש ממשי ב-USB 3.0 אך זה משהו שכבר הפך לסטנדרט בעיקר בתג המחיר של לוח האם הזה עליו נדבר בהמשך. מעבר לכך, שמחתי לראות תמיכה בתקן Wi-Fi 6 וכן גם כרטיס רשת התומך ב-2.5Gb. בעוד שתקנים כאלו לא נפוצים כלל היום – הם תוספות מעולות למי שבונה מחשב לטווח הארוך.

asus rog strix b550-e review design
ה-ROG Strix B550-E. צילום: טוני מלינקוביץ'

פיצ'רים וחיבורים נוספים

ברמת החיבורים הפנימיים, ה-ROG Strix B550-E כולל שישה חיבורי SATA ב-90 מעלות, שני חיבורי M.2 המכוסים בצלעות קירור של אסוס, חמישה חיבורי מאווררים, שני חיבורי PCIe 4.0 באורך מלא כאשר הם מחוזקים עם מתכת ועוד חיבור PCIe 3.0 באורך מלא ושני חיבורי PCIe 3.0 קצרים. יש פה כמות חיבורים שתספיק לרוב המוחלט של המשתמשים.

מתחת לחיבור ה-PCIe 4.0 העליון קיימת סוללת ה-BIOS ובחלקו התחתון של לוח האם נמצא צג ה-Qcode המציג קודי שגיאה במקרה של תקלה. שמחתי לראות את כפתור ה-BIOS Flashback בחלקו האחורי של לוח האם שכן הוא יכול להיות שימושי במיוחד. הייתי רוצה לראות בלוח אם כזה גם כפתורי הפעלה והפעלה מחדש שכן מדובר בלוח אם פרמיום.

ממשק ה-BIOS

ה-BIOS של ה-B550-E זהה לזה של שאר לוחות האם של אסוס המגיעים תחת מותג הגיימינג ROG. מאז הסיקור שלי ל-ROG Strix Z490-E דעתי על ממשק ה-BIOS של אסוס לא השתנתה. מדובר ב-BIOS מעולה ועשיר בפיצ'רים. לא לקח לי הרבה זמן להתרגל ל-BIOS של אסוס ומהר מאוד הבנתי איפה נמצאים שלל הפיצ'רים שאני צריך, בעיקר אלו השימושיים לצורך המהרה (overclock). למרות שמדובר בלוח B550 כן היינו מצפים לראות Dual BIOS לאור תג המחיר שלו.

סיכום

טוני מלינקוביץ'
טוני הוא העורך הראשי שלנו כאן באתר, עם ידע רחב בחומרה ומקורות מהירים, טוני הוא גם הכתב המהיר ביותר שלנו, בנוסף לכתבות המעולות של טוני הוא גם אחראי על רוב הביקורות שלנו באתר וגם על המלל וחוות הדעת על חלק מסיקורי הוידאו שלנו.
דילוג לתוכן