fbpx

מקסימום ביצועים גם בדור העשירי: סיבוב שני עם ה-Lenovo ThinkPad

lenovo thinkpad x13 review design

את סדרת ה-Thinkpad עטורת השבחים של לנובו (Lenovo) סקרנו לראשונה כאן ומיד הבנו מאין מגיעים שלל השבחים וההמלצות החמות שסדרת ה-Thinkpad מקבלת. כעת, כמה חודשים קדימה, סדרת ה-Thinkpad חוזרת אלינו לסיקור והפעם עם מעבד חדש מהדור העשירי של אינטל, הנקרא Comet Lake.

הדגם הספציפי שהגיע אלינו הוא ה-ThinkPad X13 החדש המצויד ב-i7-10710U, זיכרון RAM בנפח של 16GB ובתדר של 2666Mhz וכונן SSD מבית סמסונג בנפח של 1TB. גם מע' ההפעלה מגיעה מותקנת מראש על המחשב כאשר לנובו (Lenovo) התקינה על המחשב Windows 10 Pro 64Bit. על הנייר, המפרט של המחשב מעולה. הוא כולל מעבד עוצמתי מהדור העשירי, זיכרון ראם בנפח מעולה ובתדר גבוה וכן גם כונן SSD איכותי ואמין במיוחד של סמסונג.

איכות בנייה ועיצוב

איכות הבנייה של ה-ThinkPad X13 מעולה ואין על זה כל ספק. המחשב בנוי טוב ונראה טוב. למרות שהמחשב עצמו די דק והמסך שלו דק במיוחד הם מרגישים סולידיים ויציבים מאוד. בניגוד להרבה מחשבים דקים אחרים, כשניסיתי להפעיל כוח על המקלדת או על המסך הוא נשאר סולידי לגמרי. את מצלמת המחשב הממוקמת בחלקו העליון של המחשב ניתן להסתיר עם סליידר מגניב ולדעתי זו תוספת חשובה במיוחד – בעיקר במחשבים שנועדו לעסקים.

עוד ניתן להבחין כי השוליים של המסך דקים מאוד אך עבים יותר מאלו של ה-ThinkPad X1, ככל הנראה על מנת להוזיל עלויות. באשר למשקל, גם כאן יש שנמוך ביחס ל-ThinkPad X1 והמשקל של ה-Thikpad X13 עומד על כ-1.29 ק"ג. לצערי, גם הפעם ניתן להבחין בטביעות אצבע הנשארות על גוף המחשב אך יחד עם זאת הן לא בולטות מידי כך שלא מדובר בחיסרון גדול במיוחד.

חיבוריות

ברמת החיבוריות, ה-ThinkPad X13 כולל בצידו השמאלי חיבור USB-C המשתמש לטעינה, חיבור Thunderbolt 3, חיבור USB Type A וחיבור לרמקולים/אוזניות. בצידו הימני של המחשב ניתן למצוא חיבור HDMI 1.4, חיבור USB Type A, קורא כרטיסים ואת כפתור ההפעלה של המחשב.

ברמת החיבוריות, קיוויתי שלנובו תכלול באופן כזה או חיבור חיבור לאינטרנט קווי או מתאם מחיבור USB-C לחיבור אינטרנט קווי אך לצערי זה לא קרה. מי מכם שמעוניין לחבר את המחשב לאינטרנט בעזרת כבל יצטרך לרכוש מתאם חיצוני בנפרד. מי מכם שישתמש ב-Wi-Fi או בבלוטוס (Bluetooth) ישמח לשמוע שה-ThinkPad X13 תומך בתקן Wi-Fi 6 (תקן AX) החדש וכן גם ב-Bluetooth 5.0. עוד המחשב תומך ברשת הדור הרביעי 4G אשר דורשת כמובן חיבור כרטיס SIM למחשב. כן היינו שמחים לראות תמיכה ברשתות הדור החמישי – 5G, בעיקר למי שמתכנן לרכוש את המחשב לטווח זמן ארוך.

המסך

ה-ThinkPad X13 מגיע עם מסך IPS 60Hz בגודל של 13", ובמקרה שלנו קיבלנו את הגרסה עם מסך המגע. אין ספק שהמסך של ה-ThinkPad X13 משחזר את ההצלחה של ה-ThinkPad X1, מדובר במסך מעולה וחד המגיע עם צבעים טובים אך בהירות שהייתה לי אישית מעט נמוכה מידי. התוספת של מסך המגע היא בהחלט שימושית עבורי ואני מניח שגם עבור משתמשים רבים נוספים, בין אם זה לשימוש ביתי בסיסי, שימוש משרדי או יצירת תוכן. לפעמים הרבה יותר נוח להשתמש במסך מגע מאשר ב-TouchPad.

אחד הפיצ'רים המעניינים של המסך הזה הוא ה-Privacy Guard שניתן להדליק על ידי לחיצה על מקש ה-Fn יחד עם האות D. כאשר הפיצ'ר הזה נדלק, הוא משנה את זוויות הצפייה של המסך כך שרק מי שיושב או עומד בדיוק מולו יוכל לראות מה כתוב בו. לעומת זאת, מי שמסתכל על המסך בזווית כלשהי, יראה מסך שחור בלבד. אישית מאוד אהבתי את הפיצ'ר הזה ואני יכול לראות בקלות מגוון מצבים בהם הוא יכול להיות שימושי במיוחד.

lenovo thinkpad x13 review keyboard
המקלדת של ה-ThinkPad X13. צילום: טוני מלינקוביץ'

מקלדת ו-Touchpad

המקלדת של ה-ThinkPad לא השתנתה ביחס לדור הקודם ובצדק, מדובר במקלדת מעולה וכמעט מושלמת. המרווח בין המקשים מעולה והמקשים עצמם קליקיים וכיפיים ללחיצה. כפי שאמרתי גם בסיקור של ה-ThinkPad X1, החיסרון של המקלדת הזו הוא המיקום של כפתורי ה-Fn וה-Ctrl שצריכים להתחלף ביניהם. אני לא בטוח למה לנובו בחרה במיקומים האלו אבל מה שבטוח הוא שזה לא אידיאלי, לקח לי זמן להתרגל לזה.

באשר ל-TouchPad, גם הוא לא השתנה ביחס לדור הקודם וסך הכל הוא מעולה. כן הייתי צריך לשחק קצת עם הגדרות הרגישות שלו דרך מערכת ההפעלה על מנת שיהיה לי נוח לשימוש אבל סך הכל הוא עושה את העבודה בצורה טובה. מימין לו נמצא גם קורא טביעות האצבע, במיקום שאני אישית אהבתי.

ביצועים ומערכת קירור

כעת הגענו לחלק החשוב ביותר – הביצועים ומערכת הקירור של המחשב. ה-ThinkPad X1 הפיק ביצועים טובים ביחס לחומרה שלו וכעת, הודות למעבד מהדור העשירי אנחנו מצפים לקפיצה בביצועים ביחס לדורות הקודמים. יחד עם זאת חשוב מאוד לבדוק שמערכת הקירור מסוגלת לעמוד במשימה ולהחזיק את המעבדים החדשים בטווח טמפרטורות תקין תוך שמירה על עוצמות רעש נמוכות ככל הניתן.

מאחר ולא מדובר במחשב גיימינג אלא במחשב שהוא יותר עסקי או משרדי, בחרנו לבדוק אותו במבחני הביצועים Cinebench R15, Cinebench R20 וגם ב-Vray. מבחני הביצועים הללו בודקים את ביצועי ריבוי הליבות של המעבד וכן גם מושפעים מביצועי הליבה הבודדת שלו.

*לחצו על הגרפים על מנת להגדיל.

כפי שניתן לראות מן הגרפים, בשלושת מבחני הביצועים ה-ThinkPad X13 הוביל בפער מכובד על פני ה-ThinkPad X1 אשר הגיע עם מעבד ה-I7 8665U. במהלך מבחני הביצועים מדדנו גם את הטמפרטורה אליה הגיע המחשב. במהלך שלושת מבחני הביצועים שהרצנו אחד אחרי השני הגענו לטמפרטורה מקסימלית של כ-84 מעלות, כך שמערכת הקירור הצליחה לעשות את העבודה. לאורך מבחני הביצועים הבחנו שמערכת הקירור הייתה יחסית שקטה אך בשיא המאמץ בהחלט ניתן היה להבחין ברעש של המאוורר. בשימוש היום יומי הרגיל מערכת הקירור שקטה לחלוטין.

ה-Lenovo ThinkPad X13. צילום: טוני נלינקוביץ'

סוללה

ה-ThinkPad X13 מגיע עם סוללת 48Whr בעלת שישה תאים ומטען 65W בעל Power Brick סופר קטן שאפילו הפתיע אותנו. בשימוש היום יומי, תוכלו לצפות לחיי סוללה ממוצעים של כ-7-8 שעות. לא מדובר בסוללה הגרועה ביותר אך היא גם רחוקה מלהיות הסוללה הטובה ביותר בשוק. חיי סוללה של 7-8 שעות מספיקים ליום עבודה אחד ואני מניח שמדובר בחיי סוללה שרוב האנשים יחשיבו למספיקים בהחלט.

רמקולים

הרמקולים של ה-ThinkPad X13 היו בסדר גמור. אין להם את הבאס החזק ביותר אך הצלילים הגבוהים שלהם היו די טובים. לשימוש הביתי והמשרדי הרמקולים האלה יעשו את העבודה בצורה טובה. אם אתם אודיופילים שמחפשים את הסאונד הטוב ביותר בשמיעת שירים או צפייה בסרטים תצטרכו להשתמש ברמקולים חיצוניים או אוזניות.

סיכום

טוני מלינקוביץ'
טוני הוא העורך הראשי שלנו כאן באתר, עם ידע רחב בחומרה ומקורות מהירים, טוני הוא גם הכתב המהיר ביותר שלנו, בנוסף לכתבות המעולות של טוני הוא גם אחראי על רוב הביקורות שלנו באתר וגם על המלל וחוות הדעת על חלק מסיקורי הוידאו שלנו.
דילוג לתוכן