fbpx

האם אינטל בדרך הנכונה? הסיקור המלא ל-i5-10600K

בסוף חודש אפריל, השיקה אינטל את מעבדי הדור העשירי שלה למחשבים נייחים תחת שם הקוד Comet Lake – S. הדור העשירי של מעבדי אינטל מגיע עם כמה בשורות משמעותיות וביניהן שיפור בכמות הליבות, הפעלת טכנולוגיית Hyper Threading בכל המעבדים, חיתוך מחירים וכמובן גם שיפור בתדרים. הכל כמובן על מנת להקשות את התחרות מול AMD. 

ימים ספורים לאחר שנגמרה ההשקה וההתלהבות סביבה, הכנתי את טור הדעה הזה והצגתי את הציפיות שלי מהדור העשירי של אינטל, או יותר נכון מה הוא צריך על מנת להצליח. חיכיתי בציפייה רבה לקבל לידי את אחד ממעבדי הדור העשירי ולבדוק האם אינטל באמת הקשיבה לצרכנים והביאה לשוק את מה שהגיימרים מבקשים ממנה?

הכירו את ה-I5-10600K

כדי לענות על השאלות הללו, קיבלתי את ה-i5-10600K אשר עשוי להפוך לאחד המעבדים הפופולריים ביותר עבור הגיימרים. בעוד שלא מדובר במעבד הדגל של הדור העשירי, סביר להניח כי הרוב המוחלט של הגיימרים יכוון למעבד הזה ודומיו, כמו למשל ה-i5-10400F. על הנייר, ה-i5-10600K דומה מאוד ל-i7-8700K כאשר ה-i5-10600K מציע שיפור משמעותי בתדר הבסיס ושיפור קטן נוסף בתדר העבודה המרבי. שיפור משמעותי נוסף הוא תג המחיר כאשר ההבדל בין מחיר ה-MSRP של ה-i7-8700K לזה של ה-i5-10600K עומד על כ-100 דולרים.

intel core i5 10600k specs

מערכת הבדיקות

את מבחני הביצועים ביצעתי אל מול המחשב האישי שלי, אשר כולל את ה-i7-8700K, זיכרון RAM בנפח של 16GB ואת כרטיס המסך GTX 1070. בשלב הראשון, השוותי בין שתי המערכות במבחני ביצועים סינטטיים הבודקים את יכולות המעבד בלבד כאשר בשלב הבדיקות השני הרצתי כמה משחקים פופולריים. לאורך כלל מבחני הביצועים בדקתי את הטמפ' של הרכיבים השונים ועליה אדבר בהמשך.

intel core i5 10600k test system

מבחני ביצועים סינטטיים

נתחיל ממבחני הביצועים הסינטטיים. בחרתי להריץ כמה מבחני ביצועים הבודקים את היכולות של המעבד בלבד ללא תלות בכרטיס המסך. מבחני הביצועים Cinebench R15, Cinebench R20 ו-Vray נותנים בסוף מבחן הביצועים ניקוד למעבד כאשר ככל שהניקוד גבוה יותר כך המעבד חזק יותר. מבחני הביצועים הללו מושפעים בעיקר מכמות הליבות של המעבדים אך גם לתדר של המעבד ישנה חשיבות.

בנוסף אליהם, הרצתי את מבחני המעבד המובנים ב-3DMark Timespy Extreme וב-3DMark Fire Strike. שני המבחנים הללו מייצגים משימות חישוביות אותן המעבדים צפויים לעשות בזמן משחק כאשר גם בשני המבחנים הללו, מקבל המעבד ניקוד וכלל שהניקוד גבוה יותר, כך המעבד חזק יותר. גם מבחנים אלו אינם תלויים בכרטיס המסך כלל.

*לחצו על התמונות על מנת להגדיל

ממבחני הביצועים הסינטטיים עולה כי קיים שיפור קל של עד ל-6% לטובת ה-i5-10600K ביחס ל-i7-8700K. הדבר מעיד על שיפור גדול עוד יותר בביצועים שבין ה-i5-10600K לקודמו, ה-i5-9600K הודות להוספת טכנולוגיית ה-Hyper Threading למעבד – אחד המהלכים הטובים ביותר שאינטל עשתה עם Comet Lake – S. אם השימושים שלכם הם יצירת תוכן, סביר להניח שתראו זמני רינדור מהירים יותר ביחס למעבדים קודמים של אינטל בעלי כמות ליבות זהה.

מבחני ביצועים במשחקים

כעת, הגענו אל המשחקים. את שתי המערכות בחרתי לבדוק ב-Call Of Duty Warzone, GTA V וב-Shadow Of The Tomb Raider. מדובר בשלושה משחקים פופולריים ויחד עם זאת הם גם מעט כבדים להרצה ונשענים רבות על המעבד של המחשב. כפי שניתן לראות בגרפים, את שלושת המשחקים הרצתי על הגדרות גרפיקה גבוהות.

 

 

 

 

 

 

 

 

*לחצו על התמונות על מנת להגדיל

חווית המשחק הייתה מעולה ודומה לזו של המחשב האישי שלי אשר כולל את ה-i7-8700K. ההבדל בביצועים שבין שני המעבדים יחסית זניח כאשר בכולם ראינו הובלה קטנה של ה-i5-10600k. בהשוואה לדגמי ה-i5 מהדור התשיעי ומהדור השמיני נוכל לראות את עיקר השיפור במשחקים הזקוקים לריבוי ליבות הודות לטכנולוגיית ה-Hyper Threading. בשאר המשחקים השיפור מגיע הודות לקפיצת התדרים ושיפור ה-IPC שהגיעו עם Comet Lake – S.

השפעת זיכרונות ה-RAM על הדור העשירי של אינטל

הדעה הרווחת ברשת היא שתדרי זיכרונות ה-RAM אינם לוקחים חלק חשוב בביצועי המשחקים במחשבים אשר מבוססים על המעבדים של אינטל. ניצלתי את ההזדמנות הזו על מנת לבדוק את הטענה הזו והרצתי את שלושת המשחקים פעם נוספת, אך הפעם כאשר טכנולוגיית ה-XMP כבויה כך שזיכרונות ה-RAM פעלו בתדר של 2133Mhz ולא 3000Mhz.

ממבחני הביצועים שערכנו, ניתן לראות כי הפגיעה ב-FPS הממוצע הייתה מינימלית, פגיעה של כ-5FPS ולפעמים גם 10FPS. יחד עם זאת, הסיפור שונה לגמרי כאשר מסתכלים על ה-FPS המינימלי באותו המשחק, או יותר נכון על נפילות ה-FPS. באופן כללי, ככל שה-FPS המינימלי נמוך יותר, כך נפילות ה-FPS מורגשות יותר וחווית המשחק פחות חלקה. הדבר מסתדר גם כאשר חושבים על התפקיד של זיכרונות ה-RAM אשר אמורים לספק מידע באופן מהיר ושוטף למעבד. כאשר זיכרונות ה-RAM "איטיים יותר", הם לא תמיד מצליחים לספק למעבד מידע בזמן, כלומר פריימים חדשים לא עוברים עיבוד ועל כן ישנה נפילת FPS.

הנפילה הגבוהה ביותר הורגשה ב-GTA V כאשר ה-FPS המינימלי במשחק ירד מ-40FPS לכ-20FPS. הדבר התבטא בנפילות FPS חדות ומרובות יותר אשר גרמו למשחק להיתקע מעט פה ושם. ב-Call Of Duty Warzone וב-Shadow Of The Tomb Raider נפילת ה-FPS הייתה קטנה יותר אך גם שם ניתן היה להבחין בכמה וכמה רגעים בהם היו נפילות FPS שהשפיעו על ריצת המשחק.

אנחנו לא נרחיב יותר מידי על הנושא אך כן נאמר כי ההמלצה שלנו היא להשקיע בזיכרונות בעלי תדר גבוה יחסית, כמו למשל 3000Mhz או 3200Mhz שכן המחירים שלהם לא גבוהים כמו בעבר וחווית המשחק הופכת לחלקה יותר. עוד חשוב לשים לב כי אתם רוכשים זיכרונות בעלי תזמונים (CL) נמוכים יחסית. למרות הדעה הרווחת ברשת, לזיכרונות ה-RAM כן יש תפקיד חשוב ומשפיע על חווית המשחק.

ASUS Z490-E ROG STRIX
ה-ASUS Z490-E ROG Strix בו השתמשנו בסיקור. צילום: טוני מלינקוביץ'

אוברקלוק וטמפרטורות

מאז ההשקה של ה-i7-7700K אינטל מקבלת ביקורת קשה ונוקבת על הטמפרטורה של המעבדים שלה, בעיקר של מעבדי הדגל ושל המעבדים בעלי המכפלה הפתוחה. גם ה-i7-8700K שלי היה מעבד כזה ועל מנת לעשות לו המהרה (אוברקלוק) נאלצתי לעשות לו דליד (Delid). בהשקה של הדור העשירי אינטל טענה כי היא שיפרה את טמפ' המעבדים על ידי הקטנת עובי ליבת הסיליקון שלהם. האם אינטל הצליחה? במפתיע התשובה היא כן, לפחות ל-i5-10600k.

במערכת הבדיקות השתמשתי בקירור האוויר Arctic Freezer e34 עם מאוורר אחד בלבד ולהפתעתי, לא נתקלתי בבעיות חימום כלל. את כל מבחני הביצועים הרצתי פעם אחת ברצף אחד אחרי השני כאשר ברקע הרצתי תוכנה למדידת טמפ' המעבד. להפתעתי, המעבד הגיע לטמפ' מקסימלית של 64 מעלות בלבד. לצורך ההשוואה, גם ה-i7-8700k שלי מגיע לטמפ' הזו אך לאחר דליד ועם קירור נוזלי יקר משמעותית – Corsair H100i V2.

טמפרטורה של 64 מעלות משאירה לי מרווח מעולה לאוברקלוק – המהרה. הודות ללוח האם של אסוס, ה-ROG Strix Z490-E הצלחתי להגיע בקלות רבה לתדר של 5Ghz עם מתח של 1.35V בשילוב עם LLC Level 5. הרצתי את מבחן המאמץ Aida64 FPU Test המסוגל להעמיס ולחמם את המעבד בצורה מעולה ומהירה ולאחר בדיקה של כחצי שעה הגעתי לטמפ' מקסימלית של 72 מעלות כאשר בגיימינג כמובן, היא תיהיה נמוכה בהרבה.

72 מעלות זה עדיין בטווח התקין ועם קצת משחק ב-BIOS הגעתי לתדר של 5.1Ghz עם AVX Offset של 0, ללא MultiCore enhancement, עם אותו LLC ומתח של 1.37V כאשר הפעם הגעתי לטמפ' של 82 מעלות במאמץ מלא. עם קירור טוב יותר וקצת יותר מאמץ ייתכן והייתי מגיע גם לתדר של 5.2Ghz. כן הייתי שמח לראות תדר של 5.1Ghz או 5.2Ghz על מתח מעט נמוך יותר שיאפשר גם טמפ' נמוכה יותר.

יכולת האוברקלוק של ה-i5-10600K דומה לזו של ה-i7-8700K ואף מתעלה עליה הודות לשיפורים בתהליך הייצור (ליתוגרפיה) לצד הטמפ' הנמוכות המתקבלות מן המעבד הזה. עם ה-i7-8700K אני לא חושב שהייתי מצליח להגיע ליותר מ-5Ghz עם קירור אוויר. אני אישית מאוד התרשמתי מיכולת האוברקלוק והטמפ' של ה-i5-10600k.

סיכום

טוני מלינקוביץ'
טוני הוא העורך הראשי שלנו כאן באתר, עם ידע רחב בחומרה ומקורות מהירים, טוני הוא גם הכתב המהיר ביותר שלנו, בנוסף לכתבות המעולות של טוני הוא גם אחראי על רוב הביקורות שלנו באתר וגם על המלל וחוות הדעת על חלק מסיקורי הוידאו שלנו.
דילוג לתוכן