fbpx

אסוס עולה מדרגה: מבט מקרוב על ה-ROG Strix Z490-E

כמידי שנה, אינטל השיקה דור חדש של מעבדים כאשר השנה הושק הדור העשירי שנקרא Comet Lake – S. מעבדי הדור העשירי החדשים של אינטל מציגים על הנייר תוספת של 2 ליבות, שיפור ברמת התדרים, הקירור ועוד כמה נתונים נוספים. לצד המעבדים החדשים, מגיעים גם לוחות אם חדשים המתבססים על ערכת השבבים (Chipset) החדשה, ה-Z490.

טרם ההשקה, היו שמועות רבות אודות לוחות האם החדשים ועל ערכת השבבים החדשה. צצו לא מעט שמועות אודות קפיצה משמעותית ברמת לוחות האם – בעיקר ביחס לדור הקודם. ביום ההשקה, כל חברה השיקה מגוון עצום של לוחות אם כאשר אסוס בלבד השיקה למעלה מ-15 לוחות אם שונים. כדי לבדוק מה הם שווים באמת והאם הם עומדים בציפיות לקחנו לסיקור את ה-ASUS ROG Strix Z490-E.

מה בקופסה

ה-ROG Strix Z490-E מגיע בקופסה שמעוצבת מעולה כאשר בתוכה נמצא לוח האם, הוראות השימוש, אנטנות Wi-Fi ובלוטוס, ארבעה כבלי SATA III, מאוורר לקירור ה-VRM שעליו נדבר בהרחבה בהמשך, חבילת אזיקונים, כבל תרמיסטור לאוברקלוקרים, מגוון מתאמים ומפצלים הקשורים לתאורת RGB ואפילו מחזיק מפתחות של מותג הגיימינג Asus ROG.

כמצופה מלוח אם יוקרתי, ה-ROG Strix Z490-E מגיע עם לא מעט אביזרים כאשר בעוד שחלקם מכוונים בעיקר לגיימרים, אחרים אנחנו רגילים לראות בלוחות אם מאוד יוקרתיים המיועדים לאוברקלוקרים מקצועיים. ברמת האריזה והאביזרים אין ספק שאסוס עשתה עבודה מעולה. על חלק מן האביזרים עוד נדבר בהרחבה בהמשך.

עיצוב

החלק הזה של הסיקור כנראה לא יחדש לכם יותר מידי. אסוס נוהגת כמנהגה ושומרת על עיצוב גיימרי מרשים המושך את העין. ה-ROG Strix Z490-E מציג עיצוב הדומה לקודמו, ה-ROG Strix Z390-E ובאותה העת גם משפר אותו עם כיסוי מדליק על אחוז יחסית גדול מלוח האם. מעל רכיב ה-PCH וכן גם מעל חיבורי ה-I/O של לוח האם קיימת תאורת Aura Sync RGB שאותה כמובן ניתן לסנכרן יחד עם מגוון עצום של מוצרים תומכי Aura Sync הקיימים בשוק.

למי מכם שמעוניין לחבר פסי לדים נוספים יישמח לשמוע כי בחלקו התחתון של לוח האם קיימים שני חיבורים ייעודיים לתאורת RGB וכן גם בחלקו העליון הימני קיימים שניים כאלו. בעוד שאני אישית לא מרבה להשתמש בתאורת RGB במחשבים האישיים שלי, רבים וודאי ימצאו את ריבוי חיבורי ה-RGB כבונוס משמעותי – הרי תאורת RGB מוסיפה FPS 😉.

asus rog strix z490-e vrm
תושבת המעבד וה-VRM של לוח האם. צילום: טוני מלינקוביץ'

מייצבי מתח – VRM

בעבורי, גולת הכותרת של ה-ROG Strix Z490-E היא מייצבי המתח שלו האחראים על אספקת החשמל למעבד. בשפה המקצועית הם נקראים Voltage Regulator Module (בקצרה: VRM) והם כוללים כמה סוגי רכיבים. אנחנו לא ניכנס בחלק הזה של הסיקור לעומק הפרטים אך כן ניגע בכמה נקודות חשובות. למייצבי המתח יש תפקיד מכריע בכל הקשור ליציבות המעבד, לאיכות החשמל המגיע אליו ולהישגי האוברקלוק (המהרה) של המעבד.

נתחיל מלומר שמדובר בשדרוג משמעותי ביחס לשנה שעברה ואפילו ביחס ללוח האם האישי שלי שבזמנו היה נחשב לדגם הדגל של חברת Asrock. ה-ROG Strix Z490-E כולל 16 שלבי חשמל (Power Stages) מדגם Vishay SIC639 בתצורת 14 + 2, כלומר 14 מהן מיועדות למעבד עצמו ו-2 נוספות מיועדות לכרטיס המסך המובנה במעבד. כל אחת מן הפאזות מסוגלת לספק זרם של עד ל-50A וביחד הן מסוגלות לספק עד ל-800A למעבד. על כל המקהלה מנצח הבקר Digi+ VRM ASP1900B PWM המיוצר על ידי אסוס עצמה.

לצורך ההשוואה, ה-ROG Strix Z390-E כלל תצורת 8 + 2 ויכל לספק עד לכ-450A "בלבד" באופן ממושך. מערך ה-VRM של ה-ROG Strix Z490-E מרשים במיוחד ועשוי להפוך אותו לבחירה נהדרת עבור אוברקלוקרים מקצועיים. השילוב של מאוורר ה-VRM הייעודי יחד עם התרמיסטור מהווים יתרון משמעותי כאשר הודות למאוורר אוברקלוקרים רבים יוכלו לקחת את המחשב שלהם לקצה מבלי לדאוג יותר מידי לטמפרטורות. אם כבר מדברים על הטמפרטורות, גם אם לא תחברו את המאוורר הייעודי המגיע בקופסה, הקירור הפאסיבי של ה-VRM של ה-ROG Strix Z490-E מרשים לא פחות ואף מחובר בעזרת Heat Pipe לקירור הפאסיבי של ה-PCH.

באופן אישי, הייתי מצפה לראות מערך VRM שכזה בלוחות האם מסדרת ה-Maximus היוקרתית עוד יותר. אין ספק שמדובר בקפיצת מדרגה משמעותית ביחס לדור הקודם ובכלל. להערכתי ללוח האם הזה יש פוטנציאל עצום בין אם אתם גיימרים, אוברקלוקרים או יוצרי תוכן. את יכולות האוברקלוק שלו נציג עם מעבד מהדור העשירי של אינטל בכתבה נפרדת בהמשך כך שכדאי לעקוב ולהישאר מעודכנים.

asus rog strix z490-e IO
חיבורי ה-I/O של לוח האם. צילום: טוני מלינקוביץ'

חיבוריות I/O

ברמת החיבוריות, ה-ROG Strix Z490-E של אסוס מציע חיבוריות מודרנית ועשירה עם כמות גדולה של חיבורי USB, חיבורי Wi-Fi, בלוטוס ואפילו חיבור עם כפתור ייעודי לאיפוס ועדכון גרסת ה-BIOS. אהבתי מאוד לראות שכיסוי ה-I/O, ה-I/O Shield מובנה בלוח האם ולא מגיע בנפרד. זה יכול לחסוך כל הרבה טעויות וכאב ראש לבוני מחשבים רבים וזה גם נראה טוב.

חיבורים אחוריים:

  • ארבעה חיבורי USB 3.2 Gen 2 כאשר שלושה מהם Type A והרביעי הוא Type C
  • שני חיבורי USB 3.2 Gen 1 מסוג Type A
  • ארבעה חיבורי USB 2.0
  • חיבור רשת RJ-45 התומך ב-2.5Gb
  • חיבור S/PDIF
  • חיבור HDMI
  • חיבור Display Port

חיבורים קדמיים:

  • חיבור  USB 3.2 Gen 2 Type C
  • שני חיבורי USB 3.2 Gen 1 מסוג Type A
  • ארבעה חיבורי USB 2.0

חיבור האינטרנט הקווי של ה-ROG Strix Z490-E מנוהל ידי בקר ה-I225-V המתקדם של אינטל (Intel). בעוד שהרוב המוחלט של ציוד הרשת כיום אינו מסוגל לנצל את מלוא רוחב הפס שלו העומד על 2.5Gb, מדובר בפיצ'ר מעולה עם חשיבה לעתיד. גם הבקר האחראי על ה-Wi-Fi והבלוטוס הוא של חברת אינטל והוא תומך ב-Wi-Fi 6 (תקן AX) ובלוטוס 5.1 שני תקנים מתקדמים במיוחד שהולכים להניע אחוז גדול מן המוצרים בעתיד.

ברמת האודיו (Audio), כרטיס הקול המובנה ב-ROG Strix Z490-E הוא ה-SupremeFX S1220A התומך בשמונה ערוצי אודיו ומגיע עם תשעה קבלים יפניים איכותיים במיוחד כאשר התקשורת בינו לבין החיבורים ולשאר המחשב מבוצעים באופן ייחודי המגן מפני רעשים סטטיים הפוגעים באיכות השמע. סך הכל מדובר בעבודה מעולה גם ברמת חיבורי ה-I/O אך כן הייתי שמח לראות את חיבורי ה-USB 2.0 מוחלפים ב-USB 3.0.

פיצ'רים וחיבורים נוספים

ברמת החיבורים הפנימיים, ה-ROG Strix Z490-E כולל שישה חיבורי SATA ב-90 מעלות, שני חיבורי M.2 המכוסים בצלע קירור של אסוס, שישה חיבורי מאווררים, שלושה חיבורי PCIe 3.0 באורך מלא כאשר שני מהם מחוזקים עם מתכת ועוד שלושה חיבורי PCIe מקוצרים. חשוב לזכור כי בעוד שייתכן ולוח האם כולל חומרה פיזית התומכת ב-PCIe 4.0, הדבר ייתמך רק עם דור המעבדים הבא של אינטל. סך הכל ה-Layout של לוח האם הזה מעולה והוא מאפשר חיבוריות מרשימה עם סידור כבלים קל יחסית.

בחלקו התחתון של הלוח קיימת סוללת ה-BIOS ומתחתיה גם צג ה-Qcode שמחליף את הספיקר המיתולוגי. התאכזבתי מעט לראות שאין על לוח האם עצמו כפתורי הדלקה וריסט שכן הם יכולים להיות מאוד שימושיים לצרכי בדיקות ולעבודה השוטפת של אוברקלוקרים המתעסקים בקירורי אקסטרים כדוגמת קרח יבש וחנקן נוזלי.

ממשק ה-BIOS

אתחיל מהסוף, ה-BIOS של אסוס מעולה. הממשק של אסוס הוא אחד החביבים עלי והוא מאוד אינטואיטיבי וקל לשימוש. בתוך ה-BIOS ניתן למצוא מגוון פיצ'רים שימושיים לאוברקלוקרים וגם למשתמשים כמו גיימרים. הופתעתי לראות שאסוס לא כללה על לוח האם הזה BIOS כפול (Dual BIOS) שכן הם כללו מערך VRM כל כך מרשים לאוברקלוקרים אבל לא כללו את אחד הפיצ'רים השימושיים ביותר עבורם. אם נתעלם מהחוסר ב-Dual BIOS, אסוס עשתה עבודה מעולה בקטגוריה הזו גם השנה.

סיכום

[review]

טוני מלינקוביץ'
טוני הוא העורך הראשי שלנו כאן באתר, עם ידע רחב בחומרה ומקורות מהירים, טוני הוא גם הכתב המהיר ביותר שלנו, בנוסף לכתבות המעולות של טוני הוא גם אחראי על רוב הביקורות שלנו באתר וגם על המלל וחוות הדעת על חלק מסיקורי הוידאו שלנו.
דילוג לתוכן