תם עידן העכברים החוטיים? סיקור ל-Asus ROG Chakram

בעבר עכברי מחשב אלחוטיים לא היו אופציה לגיימרים, המילים גיימינג ואלחוטי לא הלכו יחד באותו המשפט כלל. יחד עם זאת, בשנים האחרונות עכברי גיימינג אלחוטיים החלו להופיע ובמפתיע גם לצבור אהדה בקרב הגיימרים. גם חברת אסוס החליטה לרכוב על הגל ופיתחה את ה-ROG Chakram עכבר גיימינג פרמיום אלחוטי. מה הוא שווה? יצאנו לבדוק.

מה בקופסה

בתוך האריזה ניתן למצוא את העכבר ולא מעט אביזרים נוספים, הרבה יותר ממה שאנחנו רגילים או אפילו מצפים לראות עם עכבר מחשב. בתוך האריזה מקבלים כבל USB Type C To Type A, תיק קטן לנשיאת העכבר, דונגל USB, שני Omron switches, פינצטה להוצאת סוויצ'ים עם הכיתוב Republic Of Gamers, כיסוי לג'ויסטיק וג'ויסטיק נוסף שעליהם אדבר בהמשך.

אהבתי מאוד את המודולריות של ה-Chakram. בין אם זה מטעמי נוחות, לצורכי תיקון או שדרוג, ניתן להחליף בקלות רבה מאוד את הסוויצ'ים של העכבר ואת הג'ויסטיק. מי מכם שהג'ויסטיק מפריע לו יכול להוציא אותו לגמרי ולשים את הכיסוי לחיבור שלו שמגיע גם הוא באריזה.

asus rog chakram accesories
ה-ROG Chakram עם האביזרים שלו. צילום: טוני מלינקוביץ'

עיצוב ואגרונומיות

העיצוב של ה-Chakram מעולה, הוא מגיע בצבע שחור וכולל תאורת RGB על הגלגלת, בחלקו האחורי וכן גם בחלקו הקדמי. בצידו שמאלי קיים גם Thumb grip ואני אישית אהבתי את התוספת הזו. הכפתורים עצמם גדולים וקליקיים וסך הכל נהנתי להשתמש בהם. שמחתי מאוד שאסוס לא העמיסה על ה-Chakram בכפתורים והשאירה אותו יחסית מינימליסטי.

אם כבר מדברים על כפתורים, הכפתורים הראשיים מעולים ואלו הנמצאים בדופן השמאלית של העכבר מעולים גם הם, סך הכל נהנתי להשתמש בהם ואין לי תלונות לגביהם. יחד עם זאת הרגשתי שבעוד שהג'ויסטיק הוא קונספט מאוד מגניב, לי אישית ואני מניח שלאנשים רבים נוספים אין ממש שימוש בו. חשוב לציין כי עבור כן מי שישתמש בג'ויסטיק בוודאי ירגיש שהמיקום שלו מעט רחוק מידי מהאגודל, הייתי שמח אם הוא היה ממוקם כמה מילימטרים אחורה יותר.

בחלקו התחתון של ה-Chakram קיים כפתור הבוחר בין מצב כבוי, מצב Bluetooth ומצב Dongle כאשר משני צדדיו קיימים שני כפתורים נוספים – כפתור Pair וכפתור לשינוי DPI. הופתעתי לראות שאסוס בחרה למקם את כפתור ה-DPI בחלקו התחתון של ה-Chakram אך לי אישית זה לא ממש הפריע בעיקר לאור העבדה שניתן להגדיר כל כפתור אחר בעכבר לשינוי DPI.

בשימוש ממושך, נהנתי להשתמש ב-Chakram ולא לא הרגשתי רצון לחזור לעכבר האישי שלי, ה-Razer Deathadder Elite. ה-Chakram יושב לי בצורה מעולה על היד, הוא מרגיש סולידי ולא זול ופשוט והוא באמת עושה עבודה מעולה גם במשחקי FPS תחרותיים כדוגמת Counter Strike Global Offensive. במידה ואתם אוהבים עכברים קלים, ה-Chakram לא בשבילכם שכן הוא שוקל 121.6 גרם ללא הכבל.

asus rog chakram open
ה-ROG Chakram. צילום: טוני מלינקוביץ'

קישוריות וביצועים

אחת מתכונות המפתח של ה-Chakram היא הקישוריות. ניתן להשתמש ב-Chakram עם כבל, דרך חיבור USB ודרך Bluetooth ואנחנו ניסינו את שלושתם. במפתיע, ה-Chakram לא זוהה בתוכנה של אסוס דרך Bluetooth מה שהגביל אותנו ברמת ההתאמה האישית והשליטה על העכבר. יחד עם זאת העכבר זוהה כראוי בשימוש בכבל ובשימוש במתאם האלחוטי הייעודי של אסוס.

ברוב הזמן, השתמשנו ב-Chakram באופן אלחוטי, בעזרת מתאם ה-USB שלו כדי לראות עד כמה אסוס עשתה עבודה ברמת התקשורת האלחוטית לצד היכולות של החיישן שלו המגיע עד ל-16,000DPI ול-1000Hz polling rate. בין העכבר למתאם ה-USB היה מרחק של כמטר וחצי כאשר ביניהם ישב הראוטר שלי, ה-Asus RT-AC86U שהיווה מאין מכשול לעכבר.

ברוב המוחלט של זמן השימוש ה-Chakram היה מדויק ולמרות היותו אלחוטי, כמעט ולא נתקלתי בבעיות קישוריות. למעשה, נתקלתי בבעיות קישוריות רק פעמיים, בפעם הראשונה בזמן גלישה בפייסבוק ובפעם השנייה באמצע משחק Competitive ב-Counter Strike Global Offensive כשאני עושה Rush B ב-De_dust 2. בשני המקרים בעיות הקישוריות היו לכ-2 שניות בודדות והסתדרו מעצמן.

התוכנה של אסוס

התוכנה של אסוס סך הכל טובה אך לא מושלמת. התקנתי במחשב שלי את גרסת ה-Standalone וגם את הגרסה הנמצאת בחנות האפליקציות של מייקרוסופט (Microsoft). משום מה, התוכנה של אסוס גרמה לי לבעיה לשלוט בתאורת הלד של זיכרונות ה-RAM שלי אך היא כן אפשרה לי לבחור מגוון עצום של אפקטי RGB ל-Chakram כמצופה מאסוס הנחשבת למובילה בכל הקשור להטמעת תאורת RGB ברכיבי חומרה וציוד היקפי.

ההתאמה האישית של כלל הכפתורים קלה במיוחד ומהר מאוד ניתן להתאים כל אחד ואחד מן הכפתורים בצורה האידיאלית והנוחה ביותר בהתאם לשימושים שלכם. כן הייתי שמח לראות בצורה קלה ומהירה יותר את סטטוס הסוללה מבלי הצורך לבחור בעכבר, לאחר מכן בפרופיל ולאחר מכן להיכנס ללשונית Power. בנוסף, ממליץ לכם להשתמש בתוכנת Armoury Create המגיעה מחנות האפליקציות של מייקרוסופט שכן לטעמי הממשק שלה הרבה יותר מרשים ומפואר מזה של גרסת ה-Standalone.

הסוללה

חיי הסוללה של ה-Chakram מגיעים עד לשמונה ימים בשימוש במתאם ה-USB ויכולים להגיע עד ל-12 ימים דרך בלוטוס. מדובר בחיי סוללה טובים אך לא הטובים ביותר בשוק. עוד חשוב לציין כי ה-Chakram מגיע גם עם יכולת טעינה מהירה דרך חיבור ה-USB-C ולמי שלא מעוניין להשתמש בכבל כלל – ה-Chakram תומך גם בטעינה אלחוטית.

סיכום

טוני מלינקוביץ'
טוני הוא העורך הראשי שלנו כאן באתר, עם ידע רחב בחומרה ומקורות מהירים, טוני הוא גם הכתב המהיר ביותר שלנו, בנוסף לכתבות המעולות של טוני הוא גם אחראי על רוב הביקורות שלנו באתר וגם על המלל וחוות הדעת על חלק מסיקורי הוידאו שלנו.
דילוג לתוכן