fbpx

טכנולוגית מציאות מדומה שפותחה על ידי יוצאי חיל האויר הישראלי מסייעת במאבק בקורונה בארה"ב ובישראל

טכנולוגיית מציאות מדומה של חברת Surgical Theater האמריקאית-ישראלית המשמשת מזה מספר שנים לתכנון וביצוע ניתוחים מורכבים תוך המרת סריקות CT ו-MRI של המטופל לתמונת מציאות מדומה בבתי חולים מובילים בארצות הברית, משמשת לבחינת מצב הריאות של חולי קורונה בארה"ב ובישראל.

בארה"ב נעשה שימוש ראשון במערכת לפני כשבועיים בבית החולים בית החולים האוניברסיטאי ג׳ורג׳ וושינגטון בוושינגטון הבירה, שם היא משמשת גם על מנת להסביר לציבור הרחב את הנזק העצום שיכול לגרום וירוס הקורונה וכך לרתום את הציבור להישמע להוראות גורמי הבריאות. בישראל סיפק הסניף המקומי של Surgical Theater לשני בתי חולים הדמיית ריאות של חולי קורונה, הממחישה את הנזק לשתי הריאות.

Surgical Theater פיתחה מערכת הדמיה רפואית מובילה בעולם בתחום המציאות המדומה והרבודה. המערכת הקלינית מעבדת סריקות הדמיה דו ממדיות של המטופל כמו CT ו-MRI, ובונה מהן מודל מציאות מדומה ב-360 מעלות. על המודל שנוצר ניתן לראות טוב יותר ובתלת מימד את האנטומיה ואת הבעיה הקלינית של החולה.

Surgical Theater הפועלת מקליפורניה הוקמה על ידי שני יוצאי חיל אוויר: מוטי אבישר, קצין הנדסה בכיר במערך הטכני של חיל האוויר, ואלון גרי, ששירת כטייס מסוקים. השניים הובילו יחד את פיתוחו וקליטתו של סימולטור הטיסה המתקדם למטוס ה- F-16. הטכנולוגיה של Surgical Theater אושרה על ידי מינהל התרופות והמזון האמריקאי ואף אושרה לשימוש על ידי משרד הבריאות בישראל. לאחר שבתי החולים המובילים בארצות הברית כבר משתמשים בהצלחה בטכנולוגיה, בחודשים האחרונים בוחנים מספר בתי חולים בישראל את קליטת המערכת.

אלי משה, סגן נשיא ומנכ"ל אזור אירופה והמזרח התיכון ב-Surgical Theater, הוסיף כי בימים אלו מתבצעת בחינה של המערכת בכמה בתי חולים בישראל ובמקביל הוגשה בקשה לרשות החדשנות לבצע פיילוט בבית החולים רמב"ם ומרכז רפואי גליל.

בית החולים האוניברסיטאי ג׳ורג׳ וושינגטון קיבל את חולה הקורונה הראשון לפני כשבועיים. האיש, בשנות ה-50 המאוחרות, הגיע לבית החולים לאחר שסבל מסימפטומים הולכים ומחמירים במהירות של חום, שיעול וקוצר נשימה. הוא חובר למכונת הנשמה בבית החולים, אך נדרשה התערבות אינטנסיבית יותר.

"ראינו שהנזק  שנוצר בריאות המטופל הולך וגדל במהירות, והגענו לנקודה בה הוא נזקק למקסימום תמיכה ממכונת ההנשמה", אמר ד"ר קית' מורטמן, מנהל מחלקת ניתוחי חזה בבית החולים, בראיון לפודקאסט HealthCast של בית החולים. "באמצעות טכנולוגיית המציאות המדומה של Surgical Theater יכולנו לקבל מבט מבפנים על הריאות של החולה ומה שראינו נראה מדאיג", אומר ד"ר מורטמן.

"כאשר יצרנו את קבצי התלת מימד 360º  באמצעות המערכת של Surgical Theater, ראינו שקיים הבדל משמעותי בין הריאה הלא תקינה הנגועה בנגיף לבין רקמת הריאה הסמוכה הבריאה יותר, אמר ד"ר מורטמן. "ההבדל כל כך ברור שלא צריך להיות רופא על מנת להבין את התמונות. הנזק שאנו רואים אינו מוגבל לחלק מסוים בריאה. זהו נזק חמור לשתי הריאות באופן מפוזר".

"באמצעות הטכנולוגיה של  Surgical Theater  כל אחד יכול לראות ולהבין בקלות את גודל הנזק שהוירוס גורם לרקמת הריאה. אני רוצה שהציבור הרחב יראה את הסרטון וכל מי שלא הפנים עד כה את הוראות מערכות הבריאות, אולי יבין כעת את הנזק שהוירוס גורם לריאות ויפנים את הנזק האפשרי. הוירוס לא מפלה בין המינים או בין גילאים. הוא עלול להיות מסוכן בכל גיל".

״אנחנו מאפשרים לראות את הפגיעה בריאות החולה בקורונה מכל זווית אפשרית, לרבות בתוך ובין הרקמות. זה הופך את הדיון לברור ואינטואיטיבי ואף פותח אפשרויות למחקר קליני. בניתוחי מוח ובניתוחים מורכבים באיברים אחרים בגוף הוכח שמבט בזווית ייחודית תוך שימוש בטכנולוגיה שלנו הוביל לשיפור בשיטת הניתוח ולהצלת חיים", אמר אלון צוקרמן, נשיא חטיבת ה-VR וסמנכ״ל התפעול הראשי של Surgical Theater.

טוני מלינקוביץ'
טוני הוא העורך הראשי שלנו כאן באתר, עם ידע רחב בחומרה ומקורות מהירים, טוני הוא גם הכתב המהיר ביותר שלנו, בנוסף לכתבות המעולות של טוני הוא גם אחראי על רוב הביקורות שלנו באתר וגם על המלל וחוות הדעת על חלק מסיקורי הוידאו שלנו.
דילוג לתוכן