fbpx

דו"ח רשות החדשנות לשנת 2019 נחשף

שנת 2019 הייתה שנה של צמיחה והתחזקות של ההיי-טק הישראלי, אשר הציבה אותו "בנקודת פתיחה" טובה להתמודדות עם הטלטלה שמעורר משבר הקורונה. עם זאת הדוח מצביע גם על מספר חולשות ואתגרים, בהם ירידה במימון Seed, קושי בגיוס חוב, וקיפאון בצמיחת סקטור הסחורות. אתגרים אשר צפוי כי יתעצמו לאור משבר הקורונה.

שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן: "ענף ההייטק הוא מהותי במשק בישראל בכלל וליצוא בישראל בפרט, ולכן החרגנו אותו מהמגבלות על מקומות העבודה במסגרת ההנחיות של משרד הבריאות, ביחס לנגיף הקורונה וכך גם נפעל בהמשך. בכוונתנו לרתום את החדשנות והיצירתיות בישראל לטובת פתרונות להתמודדות עם משבר נגיף הקורונה, וכן לשינוי דפוסי העבודה ופרסמנו מספר מסלולים מיידים, כך שנוכל להפוך את המשבר להזדמנות עבור שוק ההייטק הישראלי. עם דעיכת נגיף הקורונה, בכוונתנו להקצות סכום של 1.5 מיליארד ש"ח נוספים, במסגרת תוכנית להאצת המשק ותימרוץ הענף, דבר שיסייע לצמיחה ולפיתוח הכלכלה הישראלית"

 • חוזקות שניתן לראות בדוח:
  • שיאים בהיקף גיוסי ההון בשנת 2019, אשר הגיע לסך של כ 9 מיליארד דולר, מעידים כי לחלק ניכר מהחברות יש "כרית מזומנים" שתאפשר להם אורך נשימה.
  • הגידול הניכר במספר "חברות הצמיחה", אשר מספרן בשנת 2019 עמד על כ 4,500 חברות, גם הוא מעיד על חסינות יחסית. מדובר בחברות עם יציבות וחסינות גבוהה יותר ביחס לחברות הזנק קטנות, עם היקף פעילות משמעותית ופריסה בין לאומית שנותנים להן גמישות ועמידות יחסית להתמודד עם משברים.
  • הגמישות הרבה שמפגין ההיי-טק הישראלי ביכולתו לזהות ולהיכנס לגלי הטכנולוגיה העתידיים, מראה שכבר כיום הוא נמצא בתחומים שבחזית הטכנולוגיה וצפויים להיפגע פחות מהמשבר. בנוסף גמישות זו מעידה על היכולת להתאים את עצמו במהירות למציאות החדשה שתהיה אחרי המשבר. הדוח מציג ניתוח של ההובלה הישראלית בתחום הבינה המלאכותית, ומרחיב על החסמים שזוהו למיצוי הפוטנציאל הגלום בתחום בישראל.
  • היכולות הגבוהות בתחום הבריאות, והפוטנציאל הישראלי בתחום ה Bio-Convergence, מעידים על היכולת להשתמש בחדשנות הישראלית בכדי להתמודד ישירות עם אתגרי נגיף הקורונה. בטווח הארוך, הם מעידים על היכולת להפוך למובילים של הגל הטכנולוגי העתידי הזה, שחשיבותו רק גדלה לאור משבר הבריאות שפוקד את כל העולם. כבר בימים אלו רשות החדשנות יצא בקול קורא לקידום טכנולוגיות שיסייעו להתמודד עם אתגרי נגיף הקורונה.    
 • חולשות ואתגרים שניתן לראות בדוח:
  • מחסור יחסי במקורות מימון ובמספר הגיוסים לחברות הזנק בשלבי ה Seed , אשר ירדו בשנת 2019 לשפל של 410 גיוסים בלבד. מחסור זה צפוי להחריף במהלך המשבר, ועלול ליצור מצוקת מימון משמעותית לחברות אלו, עם חשש כי נאבד "דור שלם" של חברות הזנק. נתונים ראשוניים מראים כי המשבר כבר צמצם בצורה ניכרת את היקף ההשקעות בהיי-טק הישראלי, כאשר הירידה הגדולה ביותר מסתמנת בקרב השקעות בשלבי ה Seed
  • צמיחת ההיי-טק מוטה בעיקר לחברות תוכנה (ומרכזי מו"פ רב לאומיים), עם קיפאון בצמיחת חברות מערכות בעלות פסי ייצור. חברות בעלות פסי ייצור מעוגנות חזק יותר בישראל ופחות חשופות לסיכון של צמצום פעילות מהיר והעברת פעילות לחו"ל. המציאות בה החלק הצומח בתעשיית ההייטק הוא גם זה הפגיע יותר בעת משבר (העברה פשוטה יחסית של פעילות לחו"ל בן בקרב חברות תכנה והן בקרב הרב-לאומיות) מגבירה את הסיכון הכולל לתעשיית הייטק כתוצאה מהמשבר.
  • הדוח מצביע על קושי לחברות צמיחה לגייס הון בצורה של חוב בישראל, קושי אשר מצמצם את מקורות המימון הזמינים לחברות. במצב של משבר בו יש ירידה בהכנסות וירידה בהשקעות, עולה החשיבות של גיוס הון בצורה של חוב. ללא מקורות מימון שכאלו בישראל, עלולה להיווצר מצוקת מימון גם לחברות הגדולות, מצוקה שעשויה לדחוף אותן להעביר פעילות לחו"ל שם קל יותר למצוא מימון בצורה של חוב. ולכן, דווקא בימים אילו, כלים ממשלתיים שיאפשר גיוס חוב זמין בישראל קריטיים מתמיד.

הדוח מציג גם את שלל הפעולות שעושה רשות החדשנות בכדי לסייע לאקו-סיסטם החדשנות הישראלי, אך גם מציין את הקושי לקדם צעדי מדיניות במציאות בה מזה חודשים רבים אנו נמצאים בממשלת מעבר ובשנה בה אין תקציב מדינה מאושר.  המשבר הנוכחי מדגיש את הצורך בסיוע ממשלתי נחוש ומשמעותי בכדי למנוע נזק בלתי הפיך להיי-טק הישראלי. זאת כדי להחזיר את קטר הצמיחה של המשק בחזרה אל הפסים.

תפקיד רשות החדשנות הוא לרכז את הקול של ההיי-טק הישראלי בתהליך קבלת ההחלטות הממשלתי ולהיות הגורם שמסייע לענף בהתמודדות עם הקשיים שמציב המשבר. אנו סבורים כי הנתונים והניתוח המוצגים בדוח זה מהווים תשתית חשובה למאמץ זה.

טוני מלינקוביץ'
טוני הוא העורך הראשי שלנו כאן באתר, עם ידע רחב בחומרה ומקורות מהירים, טוני הוא גם הכתב המהיר ביותר שלנו, בנוסף לכתבות המעולות של טוני הוא גם אחראי על רוב הביקורות שלנו באתר וגם על המלל וחוות הדעת על חלק מסיקורי הוידאו שלנו.
דילוג לתוכן