הראוטר המושלם לגיימרים? הנה מה שחשבנו על ה-RT-AX88U של אסוס

לאור התפשטות נגיף הקורונה, גיימרים ואנשים רבים מכל רחבי העולם נאלצים להישאר בבית והדבר גורם לעומסים, האטות ואי יציבות ברשתות אינטרנט רבות. על מנת להשיג אינטרנט כמה שיותר יציב, גיימרים רבים מחפשים ראוטרים חדשים ומתקדמים במיוחד ובדיוק בשביל זה יצרה אסוס את ה-RT-AX88U.

ה-RT-AX88U הוא ראוטר הדגל של אסוס לגיימרים, הוא עוטף בתוכו מגוון של טכנולוגיות שמתיימרות להפוך אותו לראוטר המושלם. ה-RT-AX88U תומך ב-Wi-Fi 6 (תקן AX), הוא כולל חיבוריות מרשימה במיוחד, תמיכה ב-WTFast, AiProtection ואפילו מצויד במעבד מרובע ליבות. האם שלל הטכנולוגיות הללו באמת הופכות אותו לראוטר המושלם? יצאנו (לטווח של פחות מ-100 מטרים) לבדוק.

מה בקופסה, עיצוב וחיבוריות

הקופסה של ה-RT-AX88U גדולה יחסית ובתוכה מגיע הראוטר עצמו, כבל חשמל, 4 אנטנות, כבל רשת שחור מסוג CAT 5e, עלון מידע בנושא טכנולוגיית WTFast עליה נדבר בהמשך ועלון מידע אודות תמיכה של כרטיסי רשת של אינטל בטכנולוגיית Wi-Fi 6. בתוך הקופסה נמצא גם מדריך למשתמש שלא טרחנו לקרוא. היינו שמחים אם אסוס הייתה כוללת כבל רשת נוסף, בעיקר לאור העובדה שה-RT-AX88U כולל לא פחות משמונה חיבורים לכבלי אינטרנט. מדובר בכמות הגדולה פי 2 ממה שמקובל בראוטרים למשתמש הביתי וזה בהחלט מהווה בונוס ויתרון גדול ל-RT-AX88U על פני דגמים רבים אחרים. עבורי, ראוטר בעל 8 חיבורי רשת מייתר את ה-Switch שבו אני משתמש כיום עם הראוטר האישי שלי, ה-RT-AC86U של אסוס.

אם כבר מדברים על חיבוריות, בחלקו האחורי של הראוטר, בנוסף לשמונת חיבורי הרשת ניתן למצוא גם חיבור USB 3.1, חיבור WAN וחיבור חשמל. בחלקו הקדמי של הראוטר ניתן למצוא חיבור USB נוסף, כפתור WPS וכפתור לכיבוי נורות הלד שעל הראוטר המספקות אינדיקציה על מספר פרמטרים שונים של הראוטר וביניהם שידור ה-Wi-Fi, חשמל, חיבור לרשת האינטרנט וכו'. סך הכל אסוס עשו עבודה טובה ברמת החיבוריות העומדת בקנה אחד עם ההגדרה שלנו לראוטר דגל.

העיצוב של ה-RT-AX88U הוא נחמד ביותר, הראוטר ברובו שחור אך הוא כולל גם לוגו זהוב עם מעט נגיעות של צבע זהוב על האנטנות שלו. אם להתעלם ממידותיו הגדולות, ה-RT-AX88U יכול להשתלב בקלות בכל עמדה. אנחנו בהחלט שמחים שהוא לא משדר מראה "גיימרי". החיסרון היחיד שאנחנו יכולים להצביע עליו ברמת העיצוב הוא המידות שלו. ה-RT-AX88U הוא ראוטר יחסית גדול ולא מתאים לשולחנות קטנים יחסית. היינו שמחים אם הוא היה לפחות במעט קטן יותר.

[images cols="three" lightbox="true"]
[image link="12444" image="12444"]
[image link="12443" image="12443"]
[image link="12442" image="12442"]
[/images]

הליך ההתקנה

הליך ההתקנה פשוט במיוחד והוא זהה לזה של כל ראוטר וראוטר של אסוס. לאחר חיבור החשמל, כבל ה-WAN ל-Bridge או למתאם הסיבים האופטיים וחיבור כבל הרשת בינו לבין המחשב, היכנסו לכתובת router.asus.com. בתוך הממשק של אסוס, לחצו על כפתור ה-Create A New Network, במידה ואתם מחוברים בעזרת חייגן, הקלידו את שם המשתמש והסיסמה שניתנו לכם על ידי ספקית האינטרנט, בצעו עדכוני תוכנה לראוטר במידה והם קיימים ולבסוף, הגדירו את רשת ה-Wi-Fi עם שם משתמש וסיסמה.

שימו לב כי את רשתות ה-2.4Ghz וה-5.0Ghz ניתן להגדיר בנפרד כמו בכל ראוטר. לחילופין, ניתן לאחד את רשתות ה-Wi-Fi בעזרת טכנולוגיית Smart Connect בעזרתה הראוטר ידע לבחור לבד לכל משתמש אם להתחבר לתדר של 2.4Ghz או לתדר של 5.0Ghz.

סך הכל הליך ההתקנה של אסוס מאוד פשוט וידידותי למשתמש. מי מכם שאין לו מחשב בקרבת הראוטר יכול לעשות זאת מהטלפון מהאפליקצייה הייעודית של אסוס שזמינה להורדה מחנויות האפליקציות – Google Play ו-App Store. מאותה האפליקציה ניתן גם לשלוט על הראוטר ולקבל תמונת מצב על הרשת הביתית גם לאחר ההגדרה של הראוטר. סך הכל מדובר באפליקציה שימושית למשתמשים רבים.

ממשק המשתמש

[images cols="three" lightbox="true"]
[image link="12424" image="12424"]
[image link="12423" image="12423"]
[image link="12422" image="12422"]
[/images]

בממשק המשתמש של אסוס אני משתמש כבר המון זמן בראוטר האישי שלי וסך הכל ממשק המשתמש של אסוס עושה את העבודה. זה לא ממשק המשתמש המשתמש היפה ביותר שראיתי אך הוא גם רחוק מהגרוע ביותר שראיתי. במהלך השימוש, קל למצוא פונקציות ופיצ'רים כמו DMZ, הגדרת פורטים ועוד. אם אתם גרים בחו"ל תשמחו לדעת שהראוטר תומך גם בפקודות קוליות מ-Alexa. לצערי הפיצ'ר הזה לא זמין לארץ ישראל.

בנוסף ל-Alexa, ה-RT-AX88U תומך גם ב-WTFast, טכנולוגייה ייחודית אשר עוזרת בשיפור הניתוב להורדת ה-Ping בגיימינג. טכנולוגייה מתבקשת במיוחד בתקופות בהן יש עומסים רבים על רשת האינטרנט, כמו בתקופה הזו למשל בה אנשים רבים נמצאים בבידוד בבתיהם עקב נגיף הקורונה. עוד פיצ'ר מעולה שאסוס כללה הוא ה-Ai Protection המסוגל לזהות איומים על רשת האינטרנט ולחסום אותם. אם יש הורים בקהל, קיים גם פיצ'ר בקרת הורים המסוגל לחסום אתרים בעלי תוכן לא הולם ואף להגביל את זמן השימוש של הילדים באינטרנט באופן אוטומטי.

עוד ניתן למצוא בראוטר QoS ואני מניח שאם תתעמקו בממשק שלו, תוכלו למצוא עוד שלל פיצ'רים מעניינים שיכולים להיות שימושיים עבורכם. כאמור, מדובר בממשק נחמד הכולל בתוכו לא מעט פיצ'רים שימושיים וחלק אף חשובים ומהווים Deal Braker למשתמשים רבים. אני למשל מתקשה לראות את עצמי חוזר לראוטר ללא Ai Protection או מערכת הדומה לה. כן היינו שמחים לראות רענון לממשק המשתמש שיהפוך אותו למעט יותר מודרני.

ביצועים

[images cols="three" lightbox="true"]
[image link="12417" image="12417"]
[image link="12418" image="12418"]
[image link="12419" image="12419"]
[/images]

כעת הגענו לחלק החשוב ביותר – הביצועים. הגיימרים שבינינו מחפשים את האינטרנט היציב ביותר עם ה-Ping הנמוך ביותר וכמצופה, ה-RT-AX88U מספק את הסחורה. במהלך השימוש בראוטר שיחקתי רבות ב-Call Of Duty Warzone שכן זה משחק כיפי עם שרתים שלא עומדים בעומס הרב של המשתמשים. לאורך כל המשחקים, ה-Packet Loss, כלומר אחוז המידע שאבד ברשת ולא הגיע אלי עמד על 0% שזה נתון מרשים במיוחד בהתחשב בעומס הרב שיש על רשתות האינטרנט ושרתי המשחק.

ה-Ping לעומת זאת עמד על כ-82ms עד 98ms שזה לא הנמוך ביותר שיצא לי להיתקל בו אך גם רחוק מלהיות הגבוה ביותר שקיבלתי במהלך משחק ב-Call Of Duty Warzone. חשוב לזכור שבתקופת (הכמעט) ההסגר יש עומס רב על ספקיות האינטרנט בישראל וגם על שרתי המשחקים בחו"ל ולכן התוצאות עשויות להשתנות בהתאם. על מנת להוריד את ה-Ping ניתן כמובן להשתמש בטכנולוגיית WTFast המובנית בראוטר של אסוס. סך הכל ה-RT-AX88U התמודד בצורה טובה עם העומסים הרבים על רשת האינטרנט ועל Call Of Duty Warzone.

אחרי שדיברנו על ביצועי המשחקים, הגיע הזמן לדבר על רשתות ה-Wi-Fi והציפייה שלנו גדולה מתמיד. ה-RT-AX88U תומך בטכנולוגיית Wi-Fi 6 ומתיימר לספק ביצועי Wi-Fi לא פחות ממדהימים. על מנת לבדוק מה הוא שווה, ערכנו השוואה בינו לבין אחיו הקטן ה-RT-AX58U אותו סיקרנו כאן. את המספרים המדויקים תוכלו לראות בגרפים למעלה. אם לסכם את ביצועי ה-Wi-Fi של ה-RT-AX88U אפשר לומר שהם מעולים. הראוטר מצליח לספק אינטרנט מהיר גם ב-Wi-Fi לנקודות בעייתיות כדוגמת ממ"ד ואזור מרוחק (יחסית). יחד עם זאת כן ציפינו לראות הפרש גדול יותר בין ה-RT-AX88U ל-RT-AX58U בטווחים היותר רחוקים.

כדי לבדוק את ביצועי ה-Wi-Fi 6 (תקן AX) שלחה לנו אסוס את ה-PCE-AX58BT שסיקרנו יחד עם ה-RT-AX58U כאן. ההתקנה של ה-PCE-AX58BT קלה במיוחד ולוקחת מספר בדקות בודדות והשילוב בינו לבין ה-RT-AX88 מספק פתרון מדהים למשתמשים שלא מסוגלים להתחבר לראוטר עם כבל שכן טכנולוגיית Wi-Fi 6 מאפשר העברת נתונים מהירה במיוחד תוך יכולת מדהימה להתמודד עם הפרעות תדר. נכון, גם Wi-Fi 6 לא מסוגל לספק פתרון אלחוטי שזהה לגמרי לכבל רשת אך הוא ממש קרוב לכך. אין ספק שאנחנו בדרך לעתיד נטול כבלים.

סיכום

[review]

טוני מלינקוביץ'
טוני הוא העורך הראשי שלנו כאן באתר, עם ידע רחב בחומרה ומקורות מהירים, טוני הוא גם הכתב המהיר ביותר שלנו, בנוסף לכתבות המעולות של טוני הוא גם אחראי על רוב הביקורות שלנו באתר וגם על המלל וחוות הדעת על חלק מסיקורי הוידאו שלנו.