fbpx

דל חושפת את סקר הגנת הנתונים שלה לשנת 2020

ארגונים מנהלים כיום עד 40% יותר נתונים בהשוואה לשנה שעברה. עם עליה גדולה כזו מגיעים גם אתגרים לא מעטים, כפי שמעיד הרוב המוחלט של המשיבים (81% מתוך אלף מקבלי החלטות בארגונים) לסקר הגלובלי הדו-שנתי להגנת נתונים (GDPI – Global Data Protection Index ) לשנת 2020, של דל טכנולוגיות וחברת המחקר ונסון בורן (Vanson Bourne).

הסקר נועד לבדוק את מוכנות הארגונים השונים בכל הקשור להגנת נתונים ולאתגרים עמם הם מתמודדים, לרבות טכנולוגיות מתקדמות בתחום. בסקר השתתפו אלף מקבלי החלטות בתחום טכנולוגיות המידע (IT) מ-15 מדינות, הן בארגונים ציבוריים והן בארגונים פרטיים המעסיקים לפחות 250 עובדים.

המשיבים לסקר מאמינים שהפתרונות להגנת נתונים הנמצאים כיום בשוק לא עומדים בצרכים הארגוניים העתידיים. אולם, ממצאי הסקר מצביעים בין היתר גם על מגמה חיובית. כך, בשנת 2018 טענו 74% כי "ערך הנתונים" חשוב מאוד לעסקים וכבר עתה הם פועלים או מתכננים לפעול להגנת הנתונים על ידי הטמעת טכנולוגיות להגנה. ב-2019 כבר 80% ממקבלי ההחלטות חושבים כך.

ליאור פוני, מנכ"ל דל טכנולוגיות ישראל, אמר כי "נתונים הם המפתח לטרנספורמציה הדיגיטלית של כל ארגון. עם כניסתנו לעשור הנתונים הנוכחי, אסטרטגיית הגנת נתונים, גמישות, מודרניות ומהימנות, הנם חיוניים בסיוע לעסקים להגדיל הכנסות ולייצר רווחים מהנתונים שלהם, כמו גם לתת מענה לאתגר של השיבושים, אשר יקרים מדי לכל עסק".

על פי המחקר, ארגונים כיום מנהלים 13.5 פטה-בייט (PB) של נתונים, עלייה של כמעט 40% מהממוצע של 2018 (9.7 פטה-בייט) ועלייה של 831% מהיקף ניהול הנתונים בשנת 2016 (עם 1.45 פטה-בייט). ככל הנראה, האיום הגדול ביותר על נתונים כיום הוא היקף האירועים המשבשים, מתקיפות סייבר דרך אובדן מידע ועד השבתת מערכות. למעשה, מרבית הארגונית (82% בשנת 2019 לעומת 76% ב-2018) טוענים כי סבלו מאירוע משבש כזה או אחר בשנה האחרונה. בנוסף, 68% נוספים חוששים כי ארגונם יחווה אירוע משבש במהלך השנה הקרובה.

מעניין לא פחות, ואף מדאיג, הוא הממצא שארגונים המשתמשים ביותר מספקית פתרונות אחת, חשופים כמעט פי שניים יותר לאירועי סייבר המונעים גישה לנתוני הארגון (39% מהארגונים משתמשים בשתי ספקיות או יותר, לעומת 20% המשתמשים רק בספקית פתרונות אחת). למרות זאת, השימוש בספקיות מרובות להגנת נתונים, נמצא במגמת עלייה כאשר 80% מהארגונים בוחרים לפרוס פתרונות בתחום זה באמצעות שתי ספקיות או יותר, עלייה של 20% מאז 2016.

dell lior pony
בתמונה: ליאור פוני. צילום: ניב קנטור

העלויות גדלות בהתאם – העלות הממוצעת של השבתת מערכות זינקה ב-54% משנת 2018 ל-2019, כאשר העלות הכוללת המשוערת ל-2109 עומדת על 810,018 דולרים (לעומת כ-526 אלף דולרים לשנת 2018). העלות הממוצעת של אובדן נתונים אף היא עלתה מ-995,613 דולרים בשנת 2018 לכדי 1,013,075 דולרים בשנת 2019. עלויות אלה קופצות משמעותית בארגונים המשתמשים בספקיות מרובות לעומת ספקית אחד – כמעט פי שניים בעלויות השבתת מערכת ופי חמש בעלויות הקשורות באובדן נתונים.

בעוד טכנולוגיות מתפתחות ממשיכות לקדם ולעצב את המרחב הדיגיטלי שלנו, ארגונים לומדים כיצד למנף אותן בכדי להשפיע על התוצאות העסקיות העתידיות. מהסקר עולה כי כמעט כל הארגונים משקיעים, ברמה כזו או אחרת, בטכנולוגיות חדשניות ומתפתחות. הטכנולוגיות המובילות בהקשר זה הן: יישומי ענן (58% מהנשאלים), בינה מלאכותית ולמידת מכונה (AI ו-ML עם 54%), יישומי תוכנה-כשירות (SaaS, 51%), תשתית 5G וענן קצה (49%) ולבסוף IoT ונקודות קצה (36%).

יחד עם זאת, למרות הערך הפוטנציאלי של טכנולוגיות אלה, כמעט שלושה רבעים מהנשאלים (71%) מאמינים כי טכנולוגיות מתפתחות אלו מביאות עמן מורכבות רבה יותר בכל הקשור להגנת נתונים, ואילו 61% טוענים כי טכנולוגיות אלה אפילו מהוות סיכון להגנת המידע. בנוסף, יותר ממחצית מהמשתמשים בטכנולוגיות אלה מתקשים למצוא את פתרונות ההגנה המתאימים עבור אותן טכנולוגיות- 67% מתקשים להגן באמצעות תשתית 5G וענן קצה, AI ו-ML עם 64%, יישומי ענן -60%, IoT ונקודות קצה עם 59% ואוטומציה של תהליכים רובוטיים עם 56%.

הדאגה סביב הגנת נתונים מתאימה עוד גוברת כאשר אתגרים עסקיים עתידיים נלקחים בחשבון. המחקר מצא כי 81% מהנשאלים מאמינים כי פתרונות הגנת המידע הקיימים בארגוניהם כיום לא יוכלו לעמוד באתגרים אלה. יש מספר מגמות מדאיגות המשפיעות על כך, לרבות חוסר אמון בקרב הנשאלים, בתחומים הבאים:

  • התאוששות מהימנה ומוצלחת של נתונים לאחר מתקפות סייבר (69%)
  • התאוששות מלאה של נתונים לאחר אובדן נתונים (64%)
  • עמידה בתקנים וברגולציה (62%)
  • עמידה ביעדי גיבוי ושחזור השירות (62%)

בעת פריסת יישומים עסקיים חדשים, עסקים נוטים לשלב מספר גישות בתחום הענן, ומחפשים להגן על עומסי עבודה חדשים כגון קונטיינרים, יישומי ענן ו-SaaS. הממצאים מראים כי ארגונים מעדיפים ענן ציבורי / SaaS (43% מהנשאלים), ענן היברידי (42%) וענן פרטי (39%) כסביבות פריסה עבור היישומים שלהם. באשר ליישומים חדשים דרך ענן ציבורי באופן ספציפי – ארגונים ציינו כי הביצועים טובים יותר (61%), האבטחה מוגברת יותר (59%) והגנת הנתונים אמינה יותר (56%) כסיבות המובילות מבחינתם לעשות זאת.

מאחר ופריסות ענן הן כה רחבות היקף, ארגונים מצפים מספקיות פתרונות להגנת המידע שיספקו פתרונות יעילים יותר, לטכנולוגיות חדשות יותר. עם זאת, 85% מהארגונים שנסקרו סבורים כי חשוב מאוד, אם לא מחייב, להגן על יישומים שמקורם בענן. כמו כן, ככל שיותר נתונים עוברים לסביבות קצה (או דרכן), כך משיבים רבים יותר טוענים שגיבוי מבוסס ענן, הינה ההעדפה המרכזית כאשר 62% נוטים לענן הפרטי ו-49% טוענים כי דווקא הענן הציבורי הוא הגישה הנכונה עבורם לניהול והגנת נתונים במיקומי קצה.

"ממצאים אלה מוכיחים כי הגנת נתונים צריכה להיות מרכזית מאוד באסטרטגיות העסקיות של כל ארגון", מציין פוני. "ככל שמידע הופך להיות מורכב יותר, ארגונים צריכים ליישם שיטות הגנת מידע זריזות יותר, גמישות יותר ובעיקר כאלה שיכולות לפעול בסביבות מרובות פלטפורמות ומרובות עננים"

טוני מלינקוביץ'
טוני הוא העורך הראשי שלנו כאן באתר, עם ידע רחב בחומרה ומקורות מהירים, טוני הוא גם הכתב המהיר ביותר שלנו, בנוסף לכתבות המעולות של טוני הוא גם אחראי על רוב הביקורות שלנו באתר וגם על המלל וחוות הדעת על חלק מסיקורי הוידאו שלנו.
דילוג לתוכן