fbpx

האם אתם משלמים יותר מידי על פתרונות גיבוי?

האם יצא לכם אי פעם לעמוד בפני משימת חיפוש והשוואה של פתרונות גיבוי ואחסון? אם כן, סביר להניח שכבר מהרגע הראשון הוצפתם בלא מעט פתרונות, מודלים עסקיים, פיצ'רים ודגמים. במאמר הזה, נציג כמה נקודות עיקריות עליהן כדאי לשים לב בקניית פתרונות גיבוי ואחסון, כאלו שיעזרו למנוע את הבלבול הרב שקיים בתחום.

תחילה, חשוב להבין כי יש שני מודלים עסקיים עיקריים בתחום גיבוי המידע:

  • פתרונות חומרה ופתרונות תוכנה הנמכרים בנפרד
  • פתרון All-in-one לגיבוי מלא של המידע

עבור רוב החברות, קנייה של פתרון תוכנתי בלבד תאפשר להן למנף ולנצל את החומרה שכבר קיימת ברשותם. יחד עם זאת, חברות רבות לא תמיד שמות לב לדמי הרישיון ודמי התוכנה המהווים את עלות פתרון האחסון, בעיקר כשמתסכלים לטווח הארוך. בשלב הזה, סביר להניח שרבים מכם שואלים עד כמה יקר יכול להיות רישיון התוכנה ואילו "מחירים נסתרים" עלולים להיות כלולים שם. אם זו השאלה שעולה בפניכם, המאמר הזה בדיוק בשבילכם.

מאחורי הקלעים: "המחירים הנסתרים"

בחלק הזה של הכתבה, נציג בפניכם שלושה "מחירים נסתרים" – שלוש נקודות שחשוב לשים לב אליהן ברכישת פתרון גיבוי לעסק שלכם. את הנקודות בחרה Synology להדגים על גבי הפתרונות של חברת VMWare אך הן רלוונטיות לעוד פתרונות גיבוי רבים אחרים.

1. עלות הרישיון והתחזוקה

במקרים בהם משתמשים בפתרונות גיבוי המבוססים על מערכות וירטואליות – Virtual Machines, הספקים בוחרים בדרך כלל גישות שונות ומגוונות לתשלום, בין אם זה פר מעבד או פר מערכת וירטואלית ועוד. בהתאם לסוג ומפרט המערכת, תשלום פר מכונה וירטואלית עשוי להתגלות כלא יותר יקר מתשלום פר מעבד. לדוגמה, אם אתם מנהלים שירותים בשרת VMware בעל שני מעבדים במחיר של 500 דולר למעבד, זה יעלה יותר מ- 800 דולרים עבור המכונה הוירטואלית עצמה במידה והספק ייבחר שיטת תשלום פר מכונה וירטואלית. בהתבסס על הסיבה לעיל, מומלץ לשקול את העלות הכוללת ולא לקבוע על תג המחיר הראשוני כאשר משווים בין הספקים.

מלבד דמי הרישוי, כדאי לקחת בחשבון גם את עלויות החידוש, התחזוקה, עדכוני תוכנה, תיקונים ותמיכה טכנית. האם ידעתם שעלות חידוש התמיכה השנתית יכולה להוות 22% עד 27% מעלות הרישיון התמידית. כפי שהתרשים להלן מראה, אם נשווה בין עלות כוללת לשלוש שנים על תוכנת גיבוי, אין כמעט הבדל בעלויות בין רישיונות תמידית למנוי לאחר חישוב עלויות חידוש ותמיכה טכנית.

2. עלויות ניהול

כשמדובר בניהול תוכנה, מכיוון ששילוב תוכנה וחומרה כרוך בשתי חברות שונות עם מערכות תמיכה שונות, עסקים צריכים לבחון את התוכנה והחומרה בנפרד בכדי להבין את הגורם הבעייתי כאשר מתעוררת בעיה. לחברה שאין לה צוות IT מקצועי משלו, לעתים קרובות תאלץ לפנות לספקים שונים כדי לאתר את התקלות. בסופו של יום, הדבר לא נראה יותר מידי יעיל שכן הוא דורש פנייה למספר חברות ולמספר מוקדים טכניים, דבר שעשוי להיות מאוד יקר ואיטי. חשוב לזכור שבמצב זה, סביר להניח שהבעיה תמצא רק אצל גורם אחד ואילו האחרים עבדו לחינם.

3. עלות אחסון

הדבר האחרון שצריך לזכור הוא דבר שלרוב עסקים "מזניחים" את עלות החומרה. עסקים רבים מוגבלים בתקציב שלהם, ולכן הם בדרך כלל בוחרים בתוכנת freemium. עם זאת, כפי שאומר האמרה 'אין ארוחות חינם', freemiums בדרך כלל מגיעים עם מגבלות תכונה משלהם, כאשר החיסרון העיקרי שבהם הוא האילוץ לבצע גיבוי מלא בכל פעם. הנה דוגמה של תרחיש פשוט – אם ברצונכם לשמור גיבויים יומיים למשך 7 ימים, וגודל הנתונים הוא 1TB עם קצב שינוי ממוצע יומי על 5%, גיבויים מצטברים עשויים לחסוך 80% באחסון כתוצאה מכך. כך מצד אחד עסק עשוי לחסוך בעלות התוכנה אך לשלם ביוקר בצד החומרתי. לכן, וודאו כי עלות הכוננים הקשיחים וחומרת השרת כלולה גם כן, במיוחד כאשר ברצונכם לגבות עומסי עבודה מורכבים. זוהי דוגמה קלאסית בה לא נלקחו בחשבון עלויות החומרה לצד התוכנה.

סיכום

מה לגבי פתרון גיבוי הממזער על כל "העלויות הסמויות" האפשריות? מתרשים ההשוואה למטה, פתרון ה-All-in-One, אשר לא מציר רישיון יכול לחסוך יותר מ-50% רק בשנה הראשונה בלבד. החיסכון בעלויות יכול להיות משמעותי עוד יותר בעת שינוי שרתי האחסון לגיבוי ל-Dell EMC או HPE, או כאשר יש צורך בעומסי עבודה גדולים יותר בגיבוי. בקיצור, באותו המחיר ואפילו פחות אשר מושקע ברישיון תוכנת גיבוי בשנה הראשונה, פתרון כזה יכול להוות אלטרנטיבה רצויה לגיבוי עומסי עבודה על מכונות וירטואליות, שרתים פיזיים, Office 365 ו-G Suite.

עסקים יכולים לשפר עוד יותר את יעילות האחסון באמצעות כפילויות עולמיות, כאלו המונעות נתונים מיותרים בעת גיבוי ממכשירים מרובים. לדוגמה, SHISEIDO חסכה 54% (28TB מתוך סך 58TB) בשימוש באחסון באמצעות כפילויות עולמיות בסביבתה העסקית. ללא טכנולוגיה זו, הדבר עלול היה צפוי לעלות כ-1,500 $ לאחסון 30TB הנוספים של נתונים בכוננים קשיחים ויחידות הרחבה.

המאמר נכתב על ידי JENN YEH מחברת Synology.

טוני מלינקוביץ'
טוני הוא העורך הראשי שלנו כאן באתר, עם ידע רחב בחומרה ומקורות מהירים, טוני הוא גם הכתב המהיר ביותר שלנו, בנוסף לכתבות המעולות של טוני הוא גם אחראי על רוב הביקורות שלנו באתר וגם על המלל וחוות הדעת על חלק מסיקורי הוידאו שלנו.
דילוג לתוכן