fbpx

סטארטאפיסט – מה אתה יודע על בדיקת נאותות?

בעידן בו חברות סטארט אפ נפתחות, מגייסות ונמכרות בקצב מהיר, התפיסה הרווחת היא שהדרך מהבעת הרצון של המשקיע ועד למכירת החברה או קבלת סכום עבור גיוס היא קצרה. אך יזמים רבים מגלים בדרך הקשה כי לפני כן, עליהם לעבור הליך של בדיקת נאותות, ורבים מהם לא מכינים את עצמם כמו שצריך לבדיקה.

רשת מתחמי העבודה המשותפים Urban Place, אירחה לפני מספר ימים אירוע מעניין במיוחד, שחשף את האספקטים השונים אותם כל יזם, משקיע או חברה צריכים להכיר על אותה בדיקה. בכירים מהחברות המובילות כיום בשוק לקחו חלק במיטאפ, ושטחו בפני המשתתפים את הטיפים והנושאים שעליהם להכיר הן מצד החברה והן מצד המשקיע.

גלעד סרוסי מייסד ומנכ"ל חברת Gabriel Intelligence, סוכנות למודיעין עסקי, פתח את האירוע, וסיפר על  שלושת שיטות איסוף המידע היעילות ביותר כיום ללמידה על משקיעים, ספקים, יזמים ושותפים עסקיים, והן: איסוף מידע מרשתות האינטרנט הגלויות לציבור, איסוף מידע בגלוי –  בעיקר מאנשים שעבדו בעבר בחברה עליה נרצה לאסוף מידע, ולבסוף – איסוף מידע באופן סמוי מיודעי דבר בענייני החברה.

תמי גוברמן, שותפה בקבוצת גוברמן ,ספקית שירותי חשבונאות וניהול כספים, סיפרה בהרצאתה על התחום מהפן הפיננסי, תוך מתן דגשים שכל עסק, סטארט-אפ או משקיע חייב להתייחס אליהם בכדי להיות מוכן לתהליך בדיקת הנאותות הפיננסית מבעוד מועד. "חשוב מאוד שחברה הרואה את עצמה גדלה ונרכשת בעתיד, תעשה את איסוף המידע הפיננסי שלה והדו"חות כבר מיומה הראשון. ברגע שמגיעים לשלב של בדיקת הנאותות לקראת רכישה או השקעה, וכלל המסמכים נמצאים בשליפה, זה מראה על רצינות של הסטארט-אפ בפני הרוכשים או המשקיעים הפוטנציאליים."

עו״ד שי ברנוב, ראש המחלקה הבינלאומית בפירמת עורכי הדין הבינ״ל ZAG-S&W, חשף בפני המשתתפים את הדרכים להכנה נכונה של החברה לבדיקות נאותות: "היזם הישראלי נחשב בעיניי רבים בעולם למאוד קריאטיבי. המסר שלי לכל היזמים הוא: תהיו יצירתיים, תחשבו מחוץ לקופסא, אבל ברגע שאתם חותמים על הסכם לגיוס כסף לחברה, תעשו ההפך- אל תהיו יצירתיים ותנסו להמציא את הגלגל. תפעלו לפי מה שמקובל בשוק והסכמים שעבדו לחברות בעבר, בצורה הכי משעממת ובתוך הקופסה".

תחום השימוש ברישום פטנטים כדרך להשגת השקעה או מכירה של המיזם, הוצג  על ידי רועי מלצר, ראש מחלקת מערכות מידע ותוכנה בחברת ארליך & פנסטר, שהסביר על היתרונות ברישום פטנט, והערך שלו לחברה: "הדבר הכי חשוב בחברות טכנולוגיה כיום, הוא הידע. לחברה שיש בבעלותה פטנט רשום, קיים סיכוי מוגבר של 21% לאקזיט, ו – 58% לגיוס השקעה". סיכם

רומן לוי מנכ"ל רשת מתחמי העבודה המשותפים Urban Place נכח באירוע ואמר: "מיטאפים מקצועיים, בנושאים חשובים נושא בדיקת הנאותות, מביאים ערך רב עבור יזמים רבים. הם חושפים אותם לדגשים שעליהם לשים, מקלים עליהם תהליכים מורכבים ומייצרים עבורם קשר עם מומחים בתחום, איתם הם יכולים להתייעץ פנים אל פנים, שמחנו לארח את המיטאפ ולהמשיך ליזום תכנים כאלה עבור חברי הקהילה שלנו וקהילת היזמים הכללית".

טוני מלינקוביץ'
טוני הוא העורך הראשי שלנו כאן באתר, עם ידע רחב בחומרה ומקורות מהירים, טוני הוא גם הכתב המהיר ביותר שלנו, בנוסף לכתבות המעולות של טוני הוא גם אחראי על רוב הביקורות שלנו באתר וגם על המלל וחוות הדעת על חלק מסיקורי הוידאו שלנו.
דילוג לתוכן